Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Cüneyt Arat’tan gazetecilere: Biraz cesaretli olun, korkmayın!

İki yıl cezaevinde kaldıktan sonra 4 Temmuz’da tahliye edilen görme engelli gazeteci Cüneyt Arat, “Ey sözde gazeteciler” başlıklı bir manifesto yayınladı.

BOLD – 4 Temmuz 2019’da tahliye edilen tutuklu gazeteci Cüneyt Arat, sosyal medya hesabı üzerinden bir manifesto yayınladı. Tahliye sonrası başına gelenleri yazan Arat, bu kez yandaş gazetecilere seslendi. “Biraz cesaretli olun, korkmayın! Sizde benim haberimi yapacak yürek var mı” diye sordu. “Ey sözde gazeteciler” başlıklı manifestoda Arat, başına gelenleri yazacak gazetecilerin Türkiye’de olmadığını vurguladı.

İşte Arat’ın yandaş medya gazetecilerine sorduğu sorular:

Ey sözde Gazeteciler, ağır engelime rağmen 6 buçuk ay ev hapsinde tutulduğumu;

Ayağıma elektronik kelepçe takıldığını;

Tutuklanmamın ardından adli koğuşa alınıp hakkımdaki hükmü dilekçeyle kabul edince koğuşumun değiştiğini yazabilecek misiniz?

Ey sözde Gazeteciler, yalnızca Tweet atmam gerekçesiyle üyelikten ve propagandadan şahsıma toplamda 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildiğini;

Duruşmalarımın Avukatsız yapıldığını ve savunmalarımın zapta geçirilmediğini yazabilecek misiniz?

Ey sözde Gazeteciler, ceza evlerinde engelsizlerin merhametlerine bırakıldığımı;

Makul taleplerimin karşılanmadığını;

Bazı dilekçe ve mektuplarımın sümen altı edildiğini yazabilecek misiniz?

Ey sözde Gazeteciler, Yalnızca görme engelli olduğum halde şahsımın ve vasimin onayı alınmadan hakkımda heyet raporu çıkarılarak hastalık nedeniyle diye Menemen R tipi kapalı cik’e sürüldüğümü yazabilecek misiniz?

KÖR GÖZLERİYLE TV İZLEYECEKMİŞ!

Ey sözde gazeteciler, Adli Tıp Kurumuna sevkim nedeniyle 1 gece süreyle kaldığım Metris R Tipi Kapalı Cezaevinde TV kumandasını istememin ardından 1 memurun “Kör gözleriyle TV izleyecekmiş” deyip güldüğünü yazabilecek misiniz?

Ey sözde gazeteciler, İstanbul Adli Tıp kurumumu yetkililerinin şahsımı dinlemeyip ve mağduriyetlerimi kayıtlara geçirmeyip hakkımda her ceza evinde kalabilir. Yaşamını yalnız başına idame ettirebilir raporunu yazabilecek misiniz?

Ey sözde gazeteciler, ağır engelime rağmen sevk ve nakil esnalarında kaçma şüphem bulunmadığı halde jandarma devriye rütbelilerinin genel olarak ellerime kelepçe taktıklarını yazabilecek misiniz?

SİZ DE YÜREK VAR MI?

Üyelikten beraat ettiğim 1 dosya savcı itirazıyla İstinaf’ta. Diğer üyelik dosyam Yargıtay tarafından yerel mahkemeye gönderilecek. Tekrar tutuklanmaktan korkmuyorum. Ya siz sözde gazeteciler? Amacınız kamuoyunu bilgilendirmekse ben Türkiye’deyim. Biraz cesaretli olun. Korkmayın.

Ey sözde gazeteciler, tekrar tutuklanmayı, kelepçeyle dolaştırılmayı, aileme, sevdiklerime ve teknolojik araçlarıma hasret kalmayı göze alıyorum. Sizlerde beni ekranlara çıkaracak ve haberimi yapacak kadar yürek var mı?

Değerli takipçilerim;
Dertlerimle sizleri üzdüm. Lütfen kusura bakmayın. Tek mağdur ben değilim elbette. Yaşanan zulümleri herkesin görmesini istiyorum yalnızca.

Medya

“Cahil” eleştirisi iktidar yanlısı gazeteci Melik Yiğitel’i çıldırttı

CNNTürk canlı yayınında hukukçu Ruşen Gültekin’in “hukuk cahili” dediği TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel’in ardı ardına sıraladığı hakaretler izleyenleri şoke etti.

BOLD – CNN Türk ekranlarında Başak Şengül’ün hazırlayıp sunduğu ‘Akıl Çemberi’ programında hakaretler havada uçuştu. AKP’ye yakın TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel ile hukukçu Ruşen Gültekin canlı yayında kavga etti. Yargıtay’ın HDP’ye inceleme başlatmasını tartışan konuklar, canlı yayında birbirlerine hakaret etti.

“HUKUK CAHİLİ İLE KONUŞMAK ZOR”

Canlı yayın sırasında Melik Yiğitel’in, “Benim söylediklerimi çürütsün, sabahtan beri eksik konuşuyor” sözlerine, Ruşen Gültekin, “Hukuk cahili ile konuşmak çok zor” deyince ikili arasında tartışma alevlendi. Ruşen Gültekin’in sözlerine çok sinirlenen Yiğitel, “Cahil sensin saçma sapan konuşma bana böyle hakaret edemezsin” dedi.

“İŞKEMBEDEN SALLIYORSUN PAPUCUMUN HUKUKÇUSU”

Gültekin tartışmanın tartışma sırasında, “Haddini bileceksin” diye karşılık verince, Yiğitel çok sert tepki vererek, “Cahil sensin lan alçak, cahil de alçak da sensin haysiyet yoksunu ben 30 yıldır gazeteciyim. Benim söylediklerimi çürüteceksin. İşkembeden sallıyorsun. Pabucumun hukukçusu, bana kimse cahil diyemez cahil odur. Ben onun boyunun 5 katı kitap okudum. Sallayıp duruyor. Bak bir kere sen üslubunu düzelt. Bugüne kadar bana kim cahil deme cesaretinde bulunamadı Ruşen Gültekin. Sen konuşma böyle. Başak hanım bana kimse cahil diyemez özür dileyecek yoksa ben ona haddini bildiririm” dedi.

TARAFLAR SAKİNLEŞMEYİNCE REKLAM ARASINA GİDİLDİ

Yaşanan bu kavganın ardından programın moderatörü Başak Şengül konukları sakinleştirmekte zor anlar yaşandı. Konuklarını sakinleştirmekte güçlük çeken Şengül, reklam arasına gitmek zorunda kaldı.

Altan’ın avukatından Yargıtay’a: Hak, hukuk, vicdan, insaf diyorum

Okumaya devam et

Medya

MİT’in anlatıldığı dizinin fragmanında siyah Trasporter ile insan kaçırma sahnesi kullanıldı

TRT’nin MİT’i anlattığı yeni dizi ‘Teşkilat’ın fragmanında siyah Transpoter ile adam kaçırma sahnesine yer verilmesi dikkat çekti. Fragmanda yer alan replikler de şimdiden tartışma konusu oldu.

BOLD – 15 Temmuz’un ardından zaman zaman gündeme gelen adam kaçırmalar, bu sefer TRT’nin Milli İstihbarat Teşkilatını (MİT) anlattığı yeni dizinin fragmanında yer aldı.

TRT’nin ‘Teşkilat’ dizisinin fragmanı yayınlandı. Dizi için MİT’in yeni külliyesinin plato olarak kullanılması, ayrıca yayınlanan fragmanda yer alan siyah transporterle adam kaçırma, uçak düşürme, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar tarafından üretilen SİHA’lar dikkatleri çekti.

ADAM KAÇIRMA SAHNESİ SOSYAL MEDYADA

Fragmanda 15 Temmuz’un sonrasında çok sayıda kişinin zorla kaçırıldığı araç olarak bilinen siyah bir transporterin yer alması ve o araçla adam kaçırılması sosyal medya takipçilerinin dikkatinden kaçmadı. Eski AKP milletvekili ve DEVA Partisi Kurucusu Ahmey Faruk Ünal da sosyal medya hesabından dizinin fragmanında siyah transporter ile birisinin kaçırıldığını yazdı.

Kronos’ta yer alan habere göre Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından desteklenen Teşkilat dizisi 7 Mart Pazar günü TRT 1’de izleyici ile buluşacak. Başrollerinde Çağlar Ertuğrul, Deniz Baysal Yurtçu, Mesut Akusta, Ezgi Eyüboğlu, Ezgi Şenler gibi isimlerin yer aldığı dizinin tanıtım fragmanı yayınlandı.

MİT’İN KALESİ FİLM SETİ OLDU

Dizide MİT’in ‘kale’ olarak isimlendirilen Ankara’daki yeni yerleşkesi film seti olarak kullanıldı. Fragmandaki sahneler kadar, kullanılan replikler de dikkat çekti. Operasyon merkezindeki sahnede ekrandaki fotoğraflarda yer alan insanlar için “Bu arkadaşların hepsi bu sabah bir uçak kazasında öldü” denilirken, “Devlet öl der ölürsün, yaşa der yaşarsın” diyaloğu dikkat çekti. Arka seslerde ise “Bazı kahramanlar vardır siz onları bilmezsiniz, onlar da kendini bilmez” ifadeleri yer alıyor.

Ankara’da uzun zamandır ilk kez bu büyüklükte bir prodüksiyonla dizi çekildiği öne sürülürken, dizinin stoklu ilerlediği ve bir kaç bölümünün önceden çekildiği belirtiliyor. Kod adı Teşkilat olan yeni dizinin, değişen ismini Gazeteci Birsen Altuntaş ‘Ankara’ olarak duyurdu.

Okumaya devam et

Medya

‘Fetö uzmanı’ Aytunç Erkin Türkiye uzmanı bekar Nicholas Danforth’un eşini CIA ajanı yaptı

Aytunç Erkin, Sözcü’deki köşesinde Brookings Enstitüsü’nün Türkiye raporunda imzası bulunan Nicholas Danforth’un eşinin eski bir CIA ajanı olduğunu öne sürdü. Bekar olan Danforth’tan yanıt geçikmedi.

BOLD – ‘Fetö’nün şifresi’ adlı kitabın yazarı Aytunç Erkin, Sözcü’deki köşesinde Türkiye uzmanı Nicholas Danforth imzalı bir raporu kaleme aldı.

ABD’li düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü’nün raporuna atıfta bulunan Erkin, raporda imzası bulunan Nicholas Danforth’un eşinin eski bir CIA ajanı olduğunu öne sürdü.

EN ŞOK EDİCİ YANI…

Erkin’in yazısını okuyan Danforth sosyal medya hesabından İngilizce şu ifadeleri kullandı: “Eşimin bir CIA ajanı olduğunu öğrenmenin en şok edici yanı, evli olduğumu bile bilmememdi.”

Erkin, Danforth’un alaycı paylaşımına yanıt verdi. Yanlış bilgi için üzgün olduğunu söyleyen Erkin iddialarını şöyle sürdürdü: “Bay Danforth’a … Bugün yazdığım köşemde sizinle ilgili yanlış bir bilgi var. Bu hata için üzgünüm. Ancak ilişkiler ağınız Türkiye hakkında bilgi edinme yollarınızı okurken bir fikir veriyor. Gerçeği konuşalım.”

Özrün memnuniyet verici olduğunu söyleyen Danforth, Erkin’e: “Türkiye hakkında bilgi edinme yolumdan birinin CIA’de bir eş olduğu izlenimini verenin ne olduğunu merak ediyorum” diye sordu.

Danforth’un bu paylaşımı üzerine Erkin ABD’li uzmanı Türkçe sohbete davet etti. Erkin’e takipçilerinde de tepki tepki yağdı.

BAHÇELİ DE RAPORA DİKKAT ÇEKTİ

Gara olayından sonra MHP Lideri Devlet Bahçeli, Danfort’un imzası bulunan raporla ilgili 20 Şubat’ta şu paylaşımı yaptı: “Özellikle geçtiğimiz ay sonunda Galip Dalay ve bu ay içinde de Nicholas Danforth tarafından yazılan makale veya raporlar dikkatle takip ve analiz edilmelidir.”

ABD ve Türkiye ilişkilerine değinen raporda şu ifadeler yer alıyor: “Nihayetinde, Türkiye’nin Batı ile bağlarının yeniden kurulmasından fayda sağlayacağına karar vermek demokratik olarak seçilmiş bir Türk hükümetine kalacak. O zamana kadar Washington’un karşısındaki zorluk, bu durumu ikili ilişkileri düşmanca hale getirmeden görünür kılmak için yeterli baskıyı sürdürmek olacaktır.”

Uluslararası seyahatlerde ‘dijital seyahat kartı’ zorunluluğu

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0