Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Marmara’da 7.1 ila 7.4 büyüklüğünde deprem bekleniyor

Marmara Denizi'nde büyük bir tektonik gerginlik olduğunu ve bu durumun 7.1 ila 7.4 büyüklüğünde bir deprem oluşturacağını belirten Alman bilim insanları, gerginliğin deprem sırasında çözülmesi durumunda fay hattının 4 metreden fazla hareket edeceği uyarısında bulundu.

Alman bilim insanları, yaptıkları araştırmaların sonucunda Marmara Denizi için 7.1 ile 7.4 arasında bir şiddette olabilecek devasa bir deprem uyarısı yaptı.

BOLD – Sonuçlar, GEOMAR Helmholtz Okyanus Araştırma Merkezi’ndeki araştırmalardan elde edildi.

Marmara Denizi’ndeki sismik dalgaları inceleyen araştırmacılar, bölgede büyük bir depremin meydana gelebileceğini açıkladı. 7.1 ila 7.4 büyüklüğünde olması beklenen depremin tarihine dair bir bilgi bulunmuyor.

“MARMARA DENİZİ’NDE BÜYÜK BİR TEKTONİK GERGİNLİK VAR”

Kiel’deki GEOMAR Helmholtz Okyanus Araştırma Merkezi’ndeki jeofizikçi Dietrich Lange, Marmara Denizi bölgesini bekleyen depreme karşı herkesi uyardı.

Nature Communications dergisinde konuya ilişkin bir yazı yazan jeofizikçi, Marmara Denizi’nde büyük bir tektonik gerginlik olduğundan bahsetti ve bu durumun 7.1 ila 7.4 büyüklüğünde bir depremin oluşması için yeterli olduğunu ifade etti.

Avrasya ve Anadolu tektonik plakalarını ayıran Kuzey Anadolu fay hattı, Marmara Denizi’nin altında bulunuyor.

GEOMAR tarafından geliştirilen GeoSEA isimli ölçüm sistemi ile ölçümler yapan bilim insanları, ölçümlerini Marmara Denizi’nin 800 metre altında gerçekleştirdi.

“FAY HATTI 4 METREDEN FAZLA HAREKET EDEBİLİR”

GeoSEA Proje Yöneticisi Heidrun Kopp, gerginliğin deprem sırasında çözülmesi durumunda fay hattının 4 metreden fazla hareket edeceğini söyledi.

Açıklamalara göre beklenen deprem, 17 Ağustos 1999’daki gibi yıkım gücü büyük bir deprem olacak ve ağır sonuçlara yol açacak.

Gündem

Klasik bozulmadı; Elazığ depremiyle ilgili paylaşım yapan 50 kişiye sosyal medya operasyonu

Türkiye’de her büyük olaydan sonra hükumeti eleştiren paylaşımlara yapılan operasyon Elazığ depreminde de tekrarlandı. 6.8’lik deprem sonrası sosyal medyada paylaşım yapan 50 kişi hakkında ‘devletin kurum ve organlarını aşağılama’ iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

BOLD – Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Elazığ merkezli 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası sosyal medyada provokatif paylaşım yaptığı iddia edilen 50 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca depremin ardından sosyal medyada provokatif paylaşımlar yaptığı iddia edilen, farklı yerlerden çekilen fotoğrafları yayımlayarak, algı oluşturmaya çalıştığı ileri sürülen kişiler takibe alındı. Bu kapsamda tespit edilen 50 kişi hakkında; “halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak”, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçundan soruşturma başlatıldı.

Provokatif paylaşımda bulunduğu iddia edilen kişilerin yer tespiti yapılmasının ardından gözaltı işleminin yapılacağı öğrenildi.

Yeni Türkiye: Halk “Elazığ Kürt mü?” diye sorar; devlet HDP’linin yardımını kente sokmaz

Okumaya devam et

Gündem

Çin’den dönen Türk iş adamı ‘Corona Virüsü’ şüphesiyle hastaneye karantinayla getirildi

Çin’den 10 gün önce dönen, 30 yaşındaki K.Ü., yüksek ateş şikayetiyle gitti özel bir hastaneden, Tepecik Devlet Hastanesine sevk edilerek karantinaya alındı.

BOLD- İş için gittiği Çin’den 10 gün önce dönen K.Ü., dün gece yüksek ateş ve öksürük şikayetiyle özel bir hastaneye başvurdu. Hasta corona virüsü taşıyıcısı olabileceği şüphesiyle Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Sağlık ekipleri, özel sedyede taşıdıkları K.Ü.’yü hastaneye getirirken özel kıyafet giydi. Tüm hasta ve hasta yakınlarına maske dağıtılırken, K.Ü., tek kişilik odaya alındı.

K.Ü’nün yapılan ilk tetkiklerinde virüse rastlanmadığı öğrenildi. İzmir Sağlık Müdürlüğü de, gerekli numunelerin hastadan alınarak, referans laboratuvarına gönderildiğini açıkladı.

ÇİN SEYAHATİ YÜZÜNDEN TEDBİRLER UYGULANDI

İzmir Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, K.Ü.’nün Önlem amacıyla tek kişilik odada gözlem ve tedavi altına alındığı belirtilerek, ”Hastanın 10 gün önce Çin’e iş seyahati yaptığı belirlendiğinden n-CoV hastalığı yönünden değerlendirilmesine karar verilmiştir. Hastanın, hastalığın görüldüğü Wuhan kentine 600 kilometre uzaklıktaki bir şehirde bulunduğu, bu şehirde n-CoV hastalığının görülmediği tespit edilmiştir. Hastanın yapılan muayenesinde ateş tespit edilmemiş, solunum sıkıntısı bulgusuna rastlanmamıştır” denildi.

ŞUANA KADAR 80 KİŞİ ÖLDÜ

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve burun akıntısı, yüksek ateş, boğaz ağrısı ve öksürük gibi belirtileri olan ‘Corona Virüsü’ şu ana kadar, Çin’de 80 kişinin ölümüne neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü, bulaşıcı olan hastalığın dünyaya yayılmasını önlemek amacıyla, geçen ay bir dizi çalışma başlattı.

The Simpsons’ın Kobe Bryant kehaneti

Okumaya devam et

Gündem

Yeni Türkiye: Halk “Elazığ Kürt mü?” diye sorar; devlet HDP’linin yardımını kente sokmaz

Elazığ depreminden sonra halk, Google’da “Elazığ Kürt mü?” diye arama yaptı en çok. Devlet ise HDP’li belediyelerin yardımını Elazığ’a sokmadı.

BOLD  – Depremden sonra Elazığ’a yardım için seferber olanlar arasında HDP’li belediyeler de vardı. Ancak Elazığ Valiliği, HDP’li Ergani Belediyesi’nin depremzedelere gönderdiği 2 kamyon yardım malzemesinin kente girişine izin vermeyerek, geri gönderdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde olan Diyarbakır’ın Ergani İlçe Belediyesi’nin Elazığ’daki depremzedeler için gönderdiği 2 kamyon yardım kent girişinde polis tarafından durdurularak geri çevrildi. Ergani’den yola çıkan ve içinde gıda, çocuk bezi, kadın pedi, el feneri, ekmek, su gibi birçok malzemenin olduğu yardım kolileri, Elazığ Valisi’nin emriyle kente sokulmadı. Valiliği’nin talimatı doğrultusunda kamyonları kente alamayacaklarını kaydeden polisler, AFAD ekiplerinin yardımları dışında yardım kabul edilemeyeceğini söyledi.

Belediyenin hazırladığı 2 kamyon yardım malzemesi Elazığ’dan Ergani’ye doğru polis eşliğinde geri gönderildi.

ELAZIĞ KÜRT MÜ?

Elazığ ‘da yaşanan deprem sonrası google üzerinde “Elazığ kürt mü türk mü?” sorusu arama trendlerine girdi.

Google ‘da trend olan arama:

Bu aramanın yapılması büyük ayrımcılık olarak nitelendi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan “Acıların dili, dini, ırkı olmadığını” söyledi:

”Elazığ’da ki depremden sonra Google’da en çok aranan ‘Elazığ Kürt’mü sözcüğü olmuş. Herkes şunu iyi bilsin ki Türküyle, Kürdüyle, Ermeni Süryanisiyle, Lazı, Arabı, Çerkez’iyle bir bütünüz.”

İktidar partisi AKP ise HDP’li belediyelerin yardımlarını Elazığ’a sokmayarak bu söyleme destek vermekle suçlanıyor.

 

Okumaya devam et

Popular