Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Marmara’da 7.1 ila 7.4 büyüklüğünde deprem bekleniyor

Marmara Denizi'nde büyük bir tektonik gerginlik olduğunu ve bu durumun 7.1 ila 7.4 büyüklüğünde bir deprem oluşturacağını belirten Alman bilim insanları, gerginliğin deprem sırasında çözülmesi durumunda fay hattının 4 metreden fazla hareket edeceği uyarısında bulundu.

Alman bilim insanları, yaptıkları araştırmaların sonucunda Marmara Denizi için 7.1 ile 7.4 arasında bir şiddette olabilecek devasa bir deprem uyarısı yaptı.

BOLD – Sonuçlar, GEOMAR Helmholtz Okyanus Araştırma Merkezi’ndeki araştırmalardan elde edildi.

Marmara Denizi’ndeki sismik dalgaları inceleyen araştırmacılar, bölgede büyük bir depremin meydana gelebileceğini açıkladı. 7.1 ila 7.4 büyüklüğünde olması beklenen depremin tarihine dair bir bilgi bulunmuyor.

“MARMARA DENİZİ’NDE BÜYÜK BİR TEKTONİK GERGİNLİK VAR”

Kiel’deki GEOMAR Helmholtz Okyanus Araştırma Merkezi’ndeki jeofizikçi Dietrich Lange, Marmara Denizi bölgesini bekleyen depreme karşı herkesi uyardı.

Nature Communications dergisinde konuya ilişkin bir yazı yazan jeofizikçi, Marmara Denizi’nde büyük bir tektonik gerginlik olduğundan bahsetti ve bu durumun 7.1 ila 7.4 büyüklüğünde bir depremin oluşması için yeterli olduğunu ifade etti.

Avrasya ve Anadolu tektonik plakalarını ayıran Kuzey Anadolu fay hattı, Marmara Denizi’nin altında bulunuyor.

GEOMAR tarafından geliştirilen GeoSEA isimli ölçüm sistemi ile ölçümler yapan bilim insanları, ölçümlerini Marmara Denizi’nin 800 metre altında gerçekleştirdi.

“FAY HATTI 4 METREDEN FAZLA HAREKET EDEBİLİR”

GeoSEA Proje Yöneticisi Heidrun Kopp, gerginliğin deprem sırasında çözülmesi durumunda fay hattının 4 metreden fazla hareket edeceğini söyledi.

Açıklamalara göre beklenen deprem, 17 Ağustos 1999’daki gibi yıkım gücü büyük bir deprem olacak ve ağır sonuçlara yol açacak.

Gündem

Mühürlü ve tutuklu demokrasi!

Yerel seçim sonrası yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla tutuklandı. AKP’nin HDP’li belediyelere yönelik kayyım atama uygulaması devam ediyor. HDP’li 4 belediyeye daha kayyım atandı.

Okumaya devam et

Gündem

Adem Yavuz Arslan yorumladı: Trump Erdoğan’a yelkenleri nasıl indirtti?

ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yaptığı ‘yardımları’ hatırlatarak Barış Pınarı Harekatı’nda ateşkese ikna ettiğini belirtiliyor.

Okumaya devam et

Gündem

TGB ve Ülkücülerden ODTÜ’de ‘kırım’ uyarısı!

Ülkücü Ocakları’nın, TGB ile yarın öğlen saatlerinde ODTÜ içinde gerçekleştireceği ‘Bayrak Yürüyüşü’ için öğrencilere gönderdiği mesajda “Herhangi bir durumda kırım olabilir” ifadeleri kullanıldı.

BOLD – Doğu Perinçek genel başkanlığını yaptığı Vatan partisinin gençlik kolları olarak bilinen Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ile Ülkücü Ocakları, Ankara’da üniversite öğrencisi olan mensuplarına Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde planan ‘Bayrak Yürüyüşü’ çağrısı yaptı. Ülkücü Ocaklarından yürüyüşe katılacaklara gönderilen mesaj ise tepkilere neden oldu. Ülkücü öğrencilere gönderilen mesajda, “Yıllar sonra ODTÜ’ye gireceğiz”, “Herhangi bir durumda kırım olabilir” ifadeleri yer aldı.

ODTÜ’LÜLER BASIN AÇIKLAMASI YAPACAK

Yarın 12.30 yapılması planlanan yürüyüş için Ankara’nın farklı üniversitelerinden araçlarla ODTÜ’ye gireceklerini ifade eden bu grupların tehditleri karşısında ODTÜ yönetimi sessizliğini koruyor. ODTÜ öğrencilerin yürüyüş öncesi rektörlük binası önünde bir basın açıklaması yapacağı öğrenildi.

Borsa İstanbul’un ortağı Avrupa Bankası, Hakan Atilla’ya karşı çıktı

Okumaya devam et

Popular