Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

89 yıllık kestane şekeri üreticisi konkordato istedi

1930 yılında kurulan ve Türkiye'nin kestane şekerinde en bilindik markası haline gelen Kafkas, konkordato başvurusunda bulundu.

Türkiye’nin en ünlü kestane şekeri markası Kafkas, konkordato talebinde bulundu. Firmanın 18 adet bayisi, 11 adet ise kafe ve pastanesi bulunuyor.

BOLD – Kestane şekerinde Türkiye’nin tanınmış markası Kafkas, konkordato başvurusu yaptı. Basın İlan Kurumu Resmi İlan Portalı’nda 27 Haziran’da yayımlanan Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin konu ile ilgili kararında şu ifadelere yer verildi:

“Davacılar İnci İnhal, Kafkas Pasta Şekerleme San. ve Tic. A.Ş. tarafından adî konkordato talep edilmiş ve İ.İ.K.’nın 286’ncı maddesinde belirtilen belgelerin eksiksiz olarak sunulduğu belirlenmiştir. Yasa gereğince geçici konkordato mühleti verilmiş, tensiben alınan kararların bir kısmının ilanı gerekmiştir.”

TEMELLERİ 89 YIL ÖNCE ATILDI

Ali Şakir Tatveren, 1930 yılında Kafkas Kolektif Şirketi’ni kurarak ilk dükkanını Bursa’da Atatürk Caddesi’nde açtı. Tatveren’in 1957 yılında vefatı üzerine şirket yönetimine eşi Nedret Tatveren ve çocukları Alparslan, Atilla ve Yüksel Tatveren geçti.

Pasta ve şekerleme yapımında aranılan isim olan Kafkas, karyoka adıyla çıkan üzeri çikolata kaplı kestane şekerlemesi ile de tanındı.

1970’lere doğru artan talebi karşılayabilmek için teknolojik altyapısını yenileyen Kafkas, 1980’li yıllarda kestane şekerinin türevlerini yapmaya ve Bursa dışına bayilik vererek markalaşma yolunda ilerlemeye başladı.

1995 yılında Kafkas’ın şirket yapısı AŞ’ye dönüştü. 100’ün üzerinde farklı ürün çeşidine sahip Kafkas, bugün dördüncü kuşağın yönetiminde. Yaklaşık 20 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteren şirket, yılda 700 ton kestane işleme kapasitesine sahip.

Ekonomi

Salgının ulaşıma etkisi: Pamukkale Turizm 200 şubesini kapatacak

Pamukkale Turizm, koronavirüs sonrası şubeleriyle ilgili önemli bir karar aldı. Pamukkale Turizm Genel Müdürü Mustafa Özdalgıç, “Peyderpey 200 şubeyi kapatacağız. Başka çaresi yok bu işin. Artık online bilet satışımız olacak” dedi.

BOLD – Pamukkale Turizm Genel Müdürü Mustafa Özdalgıç, yurt genelinde 200 şubesini kapatacağı ve biletlerin internet üzerinden satılacağını açıkladı. Özdalgıç, otogarlardaki bilet satış noktalarının açık kalacağını kaydetti.

HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLAMAYACAK

Milliyet’ten Derin Gökçe’ye konuşan Özdalgıç, koronavirüs sonrası turizm sektörü ve şirketin geleceğine ilişkin sorulan sorulara şu yanıtları verdi:

Firma olarak bu dönemde ne gibi değişikliklere gittiniz?

Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu durum her sektör için geçerli… Bu virüsle yaşamak durumundayız. Kesinlikle araçlarımız her sefer sonunda dezenfekte edilecek. Parayla teması olan personelimizin yarım saatte bir elleri dezenfekte edilecek. Tüm personelimiz mesaiye başlamadan önce temassız ateş ölçer cihazlarıyla ateşleri ölçülecek. Yolcularımızın da araca binmeden önce mutlaka ateşleri ölçülecek. 38 derece ve üstü olanlar kesinlikle seyahat ettirilmeyecek.

ŞU AN DEĞİRMENDE SU YOK

Seferlere başlamanıza çok az bir zaman kaldı. Geçtiğimiz 2.5 aylık süre sizin için nasıl geçti?

İki buçuk aydır kontak kapalıydı. Hiçbir şekilde firmamız faaliyet göstermedi. Tabiri caizse şu an değirmende su yok. Değirmene su gelmesi lazım. Türkiye’de yolcu taşımacılığının büyük bir kısmı hala kara yolu ile yapılıyor. Bu kısımda da otobüs şirketlerinin çoğu özel sektör. Dolayısıyla bu firmaların bundan sonraki süreçte desteklenmesi lazım. Hakikaten bundan sonra gerekli önlemler alınmazsa bu sektör yıl sonuna doğru ciddi sıkıntıya girer.

200 ŞUBE KAPATILACAK

Yeni normal kapsamında satışlar dijitale kaydı. Şubeleri kapatma gibi bir durum söz konusu mu?

Bu konuda çalışmalarımız var. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. İş yapış şekillerimizi değiştiriyoruz. Bu maliyetlerin tamamını yolculara yansıtma şansımız olmadığı için gider kalemlerimizi nasıl aşağı çekebiliriz şirketimizi nasıl verimli hale getirebilirizi düşünüyoruz. Şehir içerisindeki belirli satış noktalarını bırakarak yolumuza devam edeceğiz. Tüm Türkiye’de 250 adet şubemiz var. Peyderpey 200 şubeyi kapatacağız. Başka çaresi yok bu işin. Artık online bilet satışımız olacak.

ÖTELENEN PRİMLER BİZDEN İSTENECEK

Koronavirüsün faturası size ne kadar oldu?

Kontak kapattık. Hiçbir şey yapmadık. Sağ olsun devletimiz bir kısmı kısa çalışma ödeneği olsun, personel maaşları olsun destekler verdi. SGK ile ilgili ötelemeler var ama nihayetinde bunlar bizden istenecek. Kiracı olduğumuz yerlerde kira almayan mülk sahiplerimiz de oldu. Kirasını isteyen mülk sahibi de oldu. Şimdi bizim bu tekerlek döndükten sonra tekrar bizim bunları ödüyor olmamız lazım.Tüm bu bilgiler ışığında koronavirüsün bize maliyeti 2.5 ayda 24 milyon TL.

YÜZDE 50 TALEP AZALMASI BEKLİYORUZ

Online satışa başladınız. Satışlar ne durumda?

Şu anda talepler çok düşük. Bazı güzergahlarda tavan fiyatı uygulamamıza rağmen eğer araba 20 değil de 17 kişiyle giderse araba para kazanmıyor. Geçen sene sezonda taşınan yolcunun biz bu sene taşınmasını beklemiyoruz. En az yüzde 50 talep azalmasını düşünüyoruz.

Otobüsünüzü dolduramadığınızda ne yapacaksınız?

Otobüs dolmadığında benim yolcuya ‘inin’ deme şansım yok. Ben aracı o şekilde göndermem gerekiyor. Böyle de bir riskim var.

George Floyd’un otopsi raporu: Ölüm sebebi boğulma!

Okumaya devam et

Ekonomi

Biyokütle Enerji Santralı Çarşamba Ovası’nı küle boğacak

Samsun’un Çarşamba ilçesinde tarım arazilerinin yakınında kurulacak Biyokütle Enerji Santralı, salacağı kül tarım alanlarını tehdit ediyor. En az yüzde 1 oranında külün ortama salınacağını belirten uzmanlar, bunun tarım arazileri için felaket olacağı uyarısında bulundu.

BOLD – Samsun Çarşamba’da kurulacak Biyokütle Enerji Santralı’na tepkiler artıyor. Uzmanlar, santralın yayacağı külün tarım alanları için felaket olacağına dikkat çekiyor.

ÇEVRE DOSTU DEĞİL

Cumhuriyet’ten Cemil Ciğerim’in haberine göre Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu, Çarşamba’da, Oltan & Köleoğlu Enerji tarafından yaptırılan Biyokütle Enerji Santralı’nın kurulacağı alanın tarım arazisi olmadığı ve “çevre dostu santral” söylemlerine tepki gösterdi. Memişoğlu, “Santral dosyasında, en az yüzde 1 oranında külün ortama salınacağı belirtiliyor. Bu oranın doğuracağı sonuçlar tarım arazileri için felaket olur” dedi.

SANTRAL, OVANIN SONUNU GETİRİR

BES faaliyete geçtiğinde ortama salınacak gaz ve küllerin tarım arazilerine zarar vereceğinin bilimsel verilerle ortaya konulduğunu vurgulayan Memişoğlu, “On binlerce dönümlük alanda tarım ve hayvancılık yapılan bir alanda bu tesisin kurulması ovanın sonunu getirir” dedi.

TARIMSAL ALANIN ORTASINA KİRLETİCİ TESİS KURULUYOR

Santral alanının önceden kömür deposu olarak kullanılmasının, o toprakların tarım arazisi olduğu gerçeğini ortadan kaldırmayacağını ifade eden Memişoğlu, “Bakanlar Kurulu kararı ile tarımsal sit alanı ilan edilen bir bölgenin içine kirletici bir sanayi tesisi kuruluyor” diye konuştu.

 

George Floyd’un otopsi raporu: Ölüm sebebi boğulma!

Okumaya devam et

Ekonomi

İstanbul’da enflasyon Mayıs ayında yüzde 2.16 arttı

Koronavirüs nedeniyle sosyal ve ekonomik yaşamın durma noktasına geldiği Mayıs ayında enflasyon yükselmeye devam etti. İstanbul’da Mayıs ayında enflasyon yüzde 2.16, yıllık olarak ise yüzde 11.79 oranında arttı.

BOLD – İstanbul’da Mayıs’ta perakende fiyatlar bir önceki aya göre yüzde 2,16, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,79 oranında arttı. Toptan eşya fiyatlarında da yüzde 6,83 artış yaşandı.

ENFLASYONDAKİ ARTIŞ SÜRÜYOR

İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre, İstanbul’da Mayıs 2020’de bir önceki aya göre; perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme indeksi yüzde 2,16, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları indeksi ise yüzde 0,97 oranında arttı. İstanbul’da Mayıs’ta bir önceki yılın aynı ayına göre artış; perakende fiyatlarda yüzde 11,79,

EN BÜYÜK ARTIŞ ULAŞTIRMADA

Mayıs 2020’de perakende fiyatlarda bir önceki aya göre; ulaştırma harcamalarında 9,39, giyim harcamalarında yüzde 7,77, diğer harcamalar grubunda yüzde 3,61, konut harcamalarında yüzde 2,70, sağlık ve kişisel Bakım harcamalarında yüzde 0,99, ev eşyası harcamalarında yüzde 0,85, gıda harcamalarında yüzde 0,81 ve kültür, eğitim ve eğlence harcamalarında yüzde 0,17 artış görüldü. İstanbul’da Nisan’da perakende fiyatlarındaki artış aylık yüzde 1,04, yıllık yüzde 10.53 idi.

TOPTAN FİYATLARDA DA ARTIŞ YAŞANDI

Toptan eşya fiyatlarında da yüzde 6,83 artış yaşandı. Mayıs 2020’de toptan fiyatlarda bir önceki aya göre; Kimyevi Maddeler Grubunda yüzde 21,06, Yakacak ve Enerji Maddeleri Grubunda yüzde 1,61, Mensucat Grubunda yüzde 0,45 artış, Madenler Grubunda ise yüzde -1,00, İnşaat Malzemeleri Grubunda yüzde -0,75, İşlenmemiş Maddeler Grubunda yüzde -0,72 ve Gıda Maddeleri grubunda yüzde -0,48 azalış görüldü.

 

George Floyd’un otopsi raporu: Ölüm sebebi boğulma!

Okumaya devam et

Popular