Bizimle iletişime geçiniz

Genel

AKP ceza indirimini tatil öncesi Meclis’e getirmeyi planlıyor

Hükümete yakın medyada yeralan haberlere göre AKP ‘Yargı Reformu Paketi’ ile ilgili Meclis’teki diğer partilerle görüşme hazırlığı yapıyor. Meclis tatile girmeden yetiştirilmesi planlanıyor.

BOLD – Hükümetin Yargı Reformu Paketi çalışmaları devam ediyor. AKP, 80 bin tutuklu ya da hükümlünün etkileneceği infaz düzenlemesiyle ilgili çalışmalara hız verdi. Yargı paketinin çerçevesi, Erdoğan’ın başkanlığındaki toplantıda şekillendi. AKP Genel Merkezindeki toplantıda Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, AKP Grup Başkanvekilleri ve Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ da hazır bulundu.

A Haber’de yeral habere göre; Meclis’teki diğer partilerle görüşmeler yapılacak. Görüşmelerinin neticesinde infaz yasasını içerecek bölüm, tatil öncesi TBMM gündemine getirilecek. Nafaka ve diğer düzenlemeler ise yeni yasama yılının başlayacağı Ekim ayına bırakılacak.

80 BİN MAHKUM SERBEST KALABİLİR

Teklifin kanunlaşması durumunda, cezaevlerinde tutulan 80 bin tutuklu ve hükümlünün serbest kalacağı belirtiliyor. AKP’lilerin imzasına açılan teklifte, istinaf mahkemelerinin verdiği 5 senenin altındaki cezalarla ilgili kesinleşmiş yargı kararlarının Yargıtay’ın temyiz incelemesine açılması öngörülüyor. Mevcut sistemde 5 seneye kadar hapis cezasını gerektiren suçlarda temyiz mercii istinaf mahkemeleri. Bu mahkemelerin verdiği kararlar kesin sayılıyor ve Yargıtay’a gitmiyor. Kamuoyunda istinaf mahkemeleri olarak bilinen Bölge Adliye Mahkemelerinin cemaat davalarına ilişkin verdiği kararlarla ilgili yaşanan sıkıntının da bu düzenleme ile giderilmesi hedefleniyor.

TUTUKLULUK SÜRESİ DEĞİŞECEK

Yargı paketinde tutukluluk süreleriyle ilgili düzenlemeler de olacak. Buna göre, terör ve toplu suçlarda iki seneden fazla tutukluluk söz konusu olmayacak. Ağır cezalık suçlarda bir sene, asliye ceza mahkemesinin görev alanına giren suçlarda da tutukluluk süresi 6 ayı geçemeyecek. Tutukluluk süreleri dolanlar, haklarında kesinleşmiş yargı kararı yoksa tutuksuz yargılanacak.

TERÖRÜ, TECAVÜZCÜYÜ, ŞİDDETİ VE İSTİSMARI KAPSAMAYACAK

Yeni çalışma; terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak. Ancak infaz rejimi uyarınca adli suçlarda cezanın yüzde 66’sının yatılmasında değişikliğe gidilerek, bu oran yüzde 50’ye çekilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak.

ÇOCUKLU KADIN TUTUKLULAR

Önemli bir düzenleme de cezaevindeki çocuklu kadın tutuklu hükümlülerle ilgili. Adalet Bakanlığının çalışmasında, çocuklu kadın mahkumların cezalarının ev hapsine dönüşmesini sağlayacak bazı düzenlemelere de yer veriliyor.

EKONOMİK SUÇLAR PARA CEZASINA ÇEVRİLECEK

Aralarında ekonomik suçlar ile ilgili maddelerinde bulunduğu bazı suçlar için verilen hapis cezalarının ise para cezasına çevrilmesi planlanıyor.

BU SUÇLARA AF YOK

Atatürk’e, Cumhurbaşkanına, Meclise hakaret, Anayasayı ihlal, terör, Casusluk, silahlı isyan, Cinayet, tecavüz ve cinsel saldırı suçları af kapsamında olmayacak.

Ceza infaz süreleri düşürülecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Adli suçlarda yüzde 66 olan bu sürenin yüzde 50’ye doğru çekilmesi üzerinde duruluyor. Bu düzenleme ile aynı zamanda 2004 öncesine dönülecek. 2004 yılında çıkartılan Ceza İnfaz Kanununa göre cezaevinde kalma süresi yüzde 66’a yükseltilmişti.

KİMLER ÇIKACAK?

Bu durumda 10 yıl hapis cezası alan bir kişi mevcut sistemde 6 yıl 6 ay cezaevinde kalırken bu süre yeni düzenleme ile 5 yıla inecek. Düzenleme geriye doğru yürüyeceği için cezasının yüzde 50’sini çekenler cezaevinden çıkacak.

EKİM’E KALIRSA EN ÇOK FEYZİOĞLU ÜZÜLECEK

Erdoğan’ın yargı düzenlemelerini anlattığı toplantıda avukatlara verdiği yeşil pasaport müjdesini uzun süre coşkulu şekilde alkışlayan Metin Feyzioğlu paket için “Ekim geç olur” dedi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu Elazığ Barosu tarafından düzenlenen “Disiplin Hukuku” eğitim seminerine katıldı. Feyzioğlu seminerde yaptığı konuşmada, “Yargı Reformu Paketi” ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Feyzioğlu paketin Türkiye’nin önünü açacak başlangıç olduğunu söyleyerek, TBMM’nin tatile girmeden paketin yasallaşması gerektiğini dile getirdi.

Paketin Ekim’e kalma ihtimalinin Türkiye adına üzücü olduğunu belirten Feyzioğlu, şöyle konuştu: Paketi küçümseyenlerin niyetlerini biliyoruz. Ancak o niyetlere su taşımanın da anlamı yoktur. Bu paket, Türkiye’nin önünü açacak bir başlangıçtır. Olağanüstü hal döneminin sonrasında Türkiye’nin yeniden eskisinden daha güçlü bir hukuk devleti inşası sürecine yönelimidir. Bu niyeti kimsenin küçümseme hakkı yoktur. Çünkü bu millet içindir. Evlatlarımız ve geleceğimiz içindir. 1.5 yıldır binlerce insanın emek harcayarak, Türkiye’nin, önünü açacak bir ‘Yargı Reformu’ çalışması yapması, Türkiye’de diktatörlüğün olmadığının ispatıdır. Bu ispatın alenileşmesi için bu paketin, meclis tatile girmeden geçmesi lazımdır. Ekim çok geçtir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yargı Reformu Paketi hakkında bilgilendirme yaptığı sırada avukatlara verilecek yeşil pasaporttan bahsetmesi Metin Feyzioğlu’nu çok sevindirmişti. Feyzioğlu’nun coşkulu alkışı bir çok hukukçunun tepkisini çekmişti.

Feyzioğlu’na tutkulu alkış tepkisi: ‘Yeşil pasaportunla tatil planlarını anlatırsın’

Okumaya devam et
Reklamlar

Genel

KOBE’nin Ölümü, Dünyayı Yasa Boğdu

NBA ve Los Angeles Lakers’ın efsane oyuncusu Kobe Bryant ile 13 yaşındaki kızı Gianna’nın helikopter kazasında hayatını kaybetmesi, tüm dünyadaki sevenlerini şoka uğrattı.

MUHAMMET ALİ TOKSOY

 

BOLD- NBA’nin efsane oyuncularından 41 yaşındaki Kobe Bryant’ın, bir helikopter kazasında kızıyla beraber yaşamını kaybetmesinin ardından, ünlü-ünsüz tüm sevenleri taziye mesajlarıyla üzüntülerini paylaşırken, dün gece oynanan maçlara gözyaşları ve onun için yapılanlar damga vurdu.

Los Angeles Clippers-Orlando Magic maçında Clipperslı oyuncular ilk 24 saniyeyi, Magicli oyuncular ise diğer hücumdaki ilk 8 saniyeyi Kobe Bryant’ın efsane 8 ve 24 numaraları için boş geçti.

Atlanta Hawks’ın genç yıldızı Trae Young, Wizards maçına, Kobe Bryant’ın anısı için 11 numaralı formasını 8 olarak değiştirerek çıktı. 24 (Kobe’nin diğer numarası) şut kullandı. 45 sayı ve 14 asist üreten genç oyuncu, 2006’daki Kobe performansından bu yana 25’ten az şut ile 45 sayı atarak double-double yapan ilk oyuncu oldu.

Enes Kanter, kazanın duyulduğu ama kesin açıklamanın henüz yapılmadığı ilk anlarda, “Birisi lütfen bana Kobe haberlerinin gerçek olmadığını söylesin” şeklinde twit atarken, Kobe’nin ölümünün ardından ise, “Huzur içinde uyu Efsane, dualarım seninle” seninle yazdı.

CBSNEWS kanalı Enes Kanter ile röportaj yaparken, başarılı oyuncu Kobe Bryant ile ilgili hatıralarını anlattı ve onun NBA oyuncuları dahil olmak üzere bir nesle ilham verdiğini söyledi.

Michael JORDAN: “Kobe ve kızı Gianna’nın vefatı sonrası şok içerisindeyim. Hissettiğim acıları tarif etmeye kelimeler yetmez. O bu oyunun gördüğü en büyük savaşçılardan biriydi. Kobe’yi seviyordum, benim küçük kardeşim gibiydi. sürekli iletişimdeydik, sık sık konuşurduk, o sohbetleri çok özleyeceğim.”

Kareem Abdul-Jabbar: Çoğu insan Kobe’yi bir nesil basketbolculara ilham veren atlet olarak hatırlayacaktır. Ben ise onu, bunun daha ötesinde bir ‘Adam’ olarak hatırlayacağım.

Shaquille O’Neal: “Arkadaşım, kardeşim, kazandığımız şampiyonluklardaki partnerim, dostum, “adamım”ı kaybettiğim bu trajik ve üzücü anlarda içinde bulunduğum acıyı tarif edecek hiç bir söz yok. Seni seviyorum kardeşim ve seni çok özleyeceğim. Bryant ailesine ve helikopterde bulunan diğer kişilerin ailelerine baş sağlığı diliyorum. Şu anda çok kötüyüm.”

Magic Johnson; “Arkadaşım, o bir efsane, koca, baba, oğul, erkek kardeş, Oscar kazanan ve tüm zamanların en büyük Lakers’ı gitti. Kabul etmek çok zor. Kobe oyunumuzun lideri, hem erkek hem de kadın oyunculara bir akıl hocasıydı. Lakers ailesi, basketbol oyunu ve şehrimiz, Kobe olmadan bir daha hiç bir zaman aynı olmayacak. Eşim ve ben Sonsuza dek Bryant ailesinin yanında olacağız.”

Steve Nash: “Çok üzgünüm. Yaşadıklarımızı asla unutmayacağım ancak onunla ilgili hayran olduğum konu, çok iyi bir baba olmasıydı. Meleğin Gianna ile huzur içinde yat eski dostum.”

Furkan Korkmaz: “Çok üzgünüm, Seni asla unutmayacağız. Huzur içinde uyu.”

Cedi Osman, kazanın ilk duyulduğu anlarda haberin gerçek olmadığını söyleyin lütfen mesajını paylaştı. Başarılı sporcu, sonrasında ‘hiçbir kelime yok, huzur içinde uyu Kobe’ yazarak üzüntüsünü ifade etti.

Doc Rivers: (LosAngeles Clippers koçu), Kobe’nin efsane bir basketbolcu ve çok iyi insan olduğunu anlatırken, canlı yayında göz yaşlarına hakim olamadı ve sözlerini ‘şu anda herkes Lakers taraftarı. Bugün hepimiz Lakerslıyız’ diyerek tamamladı.

Sean Grande: (Boston Celtics’in sesi olarak biliniyor) “Celtics taraftarları olarak Kobe Bryant’ın kalbimizi bir kez daha kırabileceğini düşünmemiştik. Yanılmışız.”

Hakan Şükür: ‘Burada ki herkes gibi derin bir şok içindeyim. Efsaneler yaşayanlar için ölmüyor ama bu kadar severken ve hayranken bu haber sarsıyor insanı. Basketbolu bana ve çok kişiye sevdiren harika oyunculardan biriydi. Çok zor bir durum. Ailesine taziyelerimi ve dualarımı iletiyorum.’

Cristiano Ronaldo: “Kobe ve kızının ölüm haberini duymak çok üzücü. Kobe gerçek efsane ve pek çok kişi için ilham kaynağı oldu. Huzur içinde yat efsane”

Lionel Messi: “Söyleyecek söz yok. Tüm kalbim Kobe’nin ailesi ve sevdikleriyle. Seninle tanışmak ve güzel anlar paylaşmak harikaydı.”

Barack Obama: “Kobe bir efsaneydi. Gianna’nın da onunla birlikte ölmüş olması birer ebeveyn olarak, beni ve Michelle’i oldukça etkiledi. Vanessa ve tüm Bryant ailesine tüm sevgimizi ve dualarımızı yolluyoruz…”

 

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Yolsuzluk Algı Endeksi açıklandı: Tek adam rejimi Türkiye’yi dibe çekiyor

Uluslararası Şeffaflık Derneği, Türkiye’nin son 6 yılda, Yolsuzluk Algı Endeksi’ndeki yaşadığı trajik düşüşü tek adam rejimi ve yargı bağımsızlığının yitirilmesine bağladı.

BOLD – Uluslararası Şeffaflık Derneğinin (Transparency International) hazırladığı, 2019 Yolsuzluk Algı Endeksi açıklandı. Buna göre, Türkiye, 39 puanla 180 ülke arasında 91. sırada yer aldı.

 

EN ÇOK PUAN KAYBEDEN 3. ÜLKE

Geçen yıla oranla, 2 puan kaybederek 13 sıra gerileyen Türkiye, 2013-2019 yıllarında en çok düşüş yaşayan 3 ülkeden biri. Son 6 yılda dilimde, en çok puan kaybeden ülkeler sırasıyla, Saint Lucia (-16) Türkiye (-11) ve Macaristan (-10) oldu. Endekse göre birinciliği 87 puanla Danimarka ve Yeni Zelanda paylaşırken onları Finlandiya ve Singapur takip ediyor. Yolsuzluk algı endeksinde son sıralarda, sırasıyla Venezuela (16), Yemen (15), Suriye (13), Güney Sudan (12) ve Somali (9) bulunuyor.

TÜRKİYE AB SONUNCUSU

Araştırmaya göre; Türkiye, Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülke ile karşılaştırıldığında en son sırada yer alıyor. Türkiye ile üye diğer ülkeler arasındaki puan farkı da her geçen yıl daha da açılıyor.

LİDERLİKTEN BEŞİNCİLİĞE GERİLEDİ

Endekste, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi 36 ülke arasında sondan ikinci sırada bulunan Türkiye, G20 ülkeleri arasında ise sondan dördüncü sırada yer aldı. Türkiye, 2013 yılında, endekste en üst sırada bulunduğu, Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkeler grubunda 5. sıraya geriledi.

SEBEBİ TEK ADAM REJİMİ

Uluslararası Şeffaflık Derneği, Türkiye’nin tüm endekslerde yaşadığı trajik düşüşü şöyle açıkladı; ”Türkiye’nin Yolsuzluk Algı Endeksi’ndeki bu hızlı düşüşünün temel nedenleri arasında gücün, otoriter rejimlere benzer bir yoğunluk ile yürütme erkinde ve tek elde toplanması, yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti ilkelerine yönelik ihlaller, kamu kurumlarının, özellikle de denetleyici ve düzenleyici kurumların etkisini ve işlevini yitirmesi, Meclis’in denetleme ve hesap sorma gücünü kaybetmiş olması bulunmaktadır. Politika geliştirme ve karar alma süreçleri gitgide daralan çevreler içinde yürütülmekte, katılımcılık ve halkın kararları etkileme gücü gittikçe azalmaktadır.

Türkiye, demokrasi endeksinde 167. ülke arasında 110. sırada yer aldı

Okumaya devam et

Genel

Ahmet Kaya hariç şarkıcıya çatal bıçak fırlatmak suç

Ahmet Kaya’ya linç edildiği gece çatal bıçak fırlatanlar yargılanmadı bile ancak İstanbul’da bir türkü barda kıskançlıktan atılan çatal bıçak yargılama konusu oldu.

BOLD – Çağlayan’daki bir türküevine şarkıcı olmak amacıyla giden Yeter K’ya sahnede şarkı söyleyeceği sırada çatal kaşık fırlatan Salise S. hakkında iddianame düzenlendi. Salise S.’nin “Kişilerin huzur ve sükununu bozma”, “Hakaret” ve “Tehdit” suçlarından 1 yıldan 5 yıla kadar hapsi istendi.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Uzlaştırma Bürosu’nca hazırlanan iddianameye göre, müşteki Yeter K. Çağlayan’daki bir türküevinde ses sanatçısı olmak için gitti. Sahnede şarkı söyleyeceği esnada şüpheli Salise S., müşteki Yeter K’ya çatal, kaşık fırlattı. Çatal ve kaşıklar müşteki Yeter K’ya isabet etmedi. Ancak şüpheli Salise S. bununla yetinmeyip müştekiye sosyal medya hesaplarından ve Whatsapp’tan hakaret ve tehditte bulundu. Bunun üzerine Yeter K., savcılığa şikayette bulundu.

Şüpheli Salise S. savcılıkça alınan ifadesinde, müştekinin 16 yıldır birlikte yaşadığı sevgilisiyle yaşamaya başladığını, türküevinde erkek arkadaşıyla müştekiyi birlikte görünce sinirlenerek çatal, kaşık fırlattığını söyledi. Şüpheli Salise S. hakaret ve tehdit içerikli mesajları da doğruladı. Dosyanın Uzlaştırma Savcılığına gönderildiği, ancak taraflar arasında uzlaşma sağlanamaması üzerine iddianame düzenlendiği belirtildi. Şüpheli Salise S.’nin “Kişilerin huzur ve sükununu bozma”, “Hakaret” ve “Tehdit” suçlarından 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. İddianame kabul edilirse, dava asliye ceza mahkemesinde görülecek.

Okumaya devam et

Popular