Bizimle iletişime geçiniz

Genel

AKP ceza indirimini tatil öncesi Meclis’e getirmeyi planlıyor

Hükümete yakın medyada yeralan haberlere göre AKP ‘Yargı Reformu Paketi’ ile ilgili Meclis’teki diğer partilerle görüşme hazırlığı yapıyor. Meclis tatile girmeden yetiştirilmesi planlanıyor.

BOLD – Hükümetin Yargı Reformu Paketi çalışmaları devam ediyor. AKP, 80 bin tutuklu ya da hükümlünün etkileneceği infaz düzenlemesiyle ilgili çalışmalara hız verdi. Yargı paketinin çerçevesi, Erdoğan’ın başkanlığındaki toplantıda şekillendi. AKP Genel Merkezindeki toplantıda Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, AKP Grup Başkanvekilleri ve Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ da hazır bulundu.

A Haber’de yeral habere göre; Meclis’teki diğer partilerle görüşmeler yapılacak. Görüşmelerinin neticesinde infaz yasasını içerecek bölüm, tatil öncesi TBMM gündemine getirilecek. Nafaka ve diğer düzenlemeler ise yeni yasama yılının başlayacağı Ekim ayına bırakılacak.

80 BİN MAHKUM SERBEST KALABİLİR

Teklifin kanunlaşması durumunda, cezaevlerinde tutulan 80 bin tutuklu ve hükümlünün serbest kalacağı belirtiliyor. AKP’lilerin imzasına açılan teklifte, istinaf mahkemelerinin verdiği 5 senenin altındaki cezalarla ilgili kesinleşmiş yargı kararlarının Yargıtay’ın temyiz incelemesine açılması öngörülüyor. Mevcut sistemde 5 seneye kadar hapis cezasını gerektiren suçlarda temyiz mercii istinaf mahkemeleri. Bu mahkemelerin verdiği kararlar kesin sayılıyor ve Yargıtay’a gitmiyor. Kamuoyunda istinaf mahkemeleri olarak bilinen Bölge Adliye Mahkemelerinin cemaat davalarına ilişkin verdiği kararlarla ilgili yaşanan sıkıntının da bu düzenleme ile giderilmesi hedefleniyor.

TUTUKLULUK SÜRESİ DEĞİŞECEK

Yargı paketinde tutukluluk süreleriyle ilgili düzenlemeler de olacak. Buna göre, terör ve toplu suçlarda iki seneden fazla tutukluluk söz konusu olmayacak. Ağır cezalık suçlarda bir sene, asliye ceza mahkemesinin görev alanına giren suçlarda da tutukluluk süresi 6 ayı geçemeyecek. Tutukluluk süreleri dolanlar, haklarında kesinleşmiş yargı kararı yoksa tutuksuz yargılanacak.

TERÖRÜ, TECAVÜZCÜYÜ, ŞİDDETİ VE İSTİSMARI KAPSAMAYACAK

Yeni çalışma; terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak. Ancak infaz rejimi uyarınca adli suçlarda cezanın yüzde 66’sının yatılmasında değişikliğe gidilerek, bu oran yüzde 50’ye çekilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak.

ÇOCUKLU KADIN TUTUKLULAR

Önemli bir düzenleme de cezaevindeki çocuklu kadın tutuklu hükümlülerle ilgili. Adalet Bakanlığının çalışmasında, çocuklu kadın mahkumların cezalarının ev hapsine dönüşmesini sağlayacak bazı düzenlemelere de yer veriliyor.

EKONOMİK SUÇLAR PARA CEZASINA ÇEVRİLECEK

Aralarında ekonomik suçlar ile ilgili maddelerinde bulunduğu bazı suçlar için verilen hapis cezalarının ise para cezasına çevrilmesi planlanıyor.

BU SUÇLARA AF YOK

Atatürk’e, Cumhurbaşkanına, Meclise hakaret, Anayasayı ihlal, terör, Casusluk, silahlı isyan, Cinayet, tecavüz ve cinsel saldırı suçları af kapsamında olmayacak.

Ceza infaz süreleri düşürülecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Adli suçlarda yüzde 66 olan bu sürenin yüzde 50’ye doğru çekilmesi üzerinde duruluyor. Bu düzenleme ile aynı zamanda 2004 öncesine dönülecek. 2004 yılında çıkartılan Ceza İnfaz Kanununa göre cezaevinde kalma süresi yüzde 66’a yükseltilmişti.

KİMLER ÇIKACAK?

Bu durumda 10 yıl hapis cezası alan bir kişi mevcut sistemde 6 yıl 6 ay cezaevinde kalırken bu süre yeni düzenleme ile 5 yıla inecek. Düzenleme geriye doğru yürüyeceği için cezasının yüzde 50’sini çekenler cezaevinden çıkacak.

EKİM’E KALIRSA EN ÇOK FEYZİOĞLU ÜZÜLECEK

Erdoğan’ın yargı düzenlemelerini anlattığı toplantıda avukatlara verdiği yeşil pasaport müjdesini uzun süre coşkulu şekilde alkışlayan Metin Feyzioğlu paket için “Ekim geç olur” dedi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu Elazığ Barosu tarafından düzenlenen “Disiplin Hukuku” eğitim seminerine katıldı. Feyzioğlu seminerde yaptığı konuşmada, “Yargı Reformu Paketi” ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Feyzioğlu paketin Türkiye’nin önünü açacak başlangıç olduğunu söyleyerek, TBMM’nin tatile girmeden paketin yasallaşması gerektiğini dile getirdi.

Paketin Ekim’e kalma ihtimalinin Türkiye adına üzücü olduğunu belirten Feyzioğlu, şöyle konuştu: Paketi küçümseyenlerin niyetlerini biliyoruz. Ancak o niyetlere su taşımanın da anlamı yoktur. Bu paket, Türkiye’nin önünü açacak bir başlangıçtır. Olağanüstü hal döneminin sonrasında Türkiye’nin yeniden eskisinden daha güçlü bir hukuk devleti inşası sürecine yönelimidir. Bu niyeti kimsenin küçümseme hakkı yoktur. Çünkü bu millet içindir. Evlatlarımız ve geleceğimiz içindir. 1.5 yıldır binlerce insanın emek harcayarak, Türkiye’nin, önünü açacak bir ‘Yargı Reformu’ çalışması yapması, Türkiye’de diktatörlüğün olmadığının ispatıdır. Bu ispatın alenileşmesi için bu paketin, meclis tatile girmeden geçmesi lazımdır. Ekim çok geçtir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yargı Reformu Paketi hakkında bilgilendirme yaptığı sırada avukatlara verilecek yeşil pasaporttan bahsetmesi Metin Feyzioğlu’nu çok sevindirmişti. Feyzioğlu’nun coşkulu alkışı bir çok hukukçunun tepkisini çekmişti.

Feyzioğlu’na tutkulu alkış tepkisi: ‘Yeşil pasaportunla tatil planlarını anlatırsın’

Okumaya devam et

Genel

Gazeteci Harun Çümen’e 7,5 yıl hapis cezası

Zaman Gazetesi Eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Harun Çümen, silahlı terör örgütü üyeliği iddiasıyla 16 aydır tutuklu yargılandığı davada 7.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

BOLD – Gazeteci Çümen’in de aralarında olduğu 4 sanıklı davanın karar duruşması İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün yapıldı. Çümen duruşmaya tutuklu bulunduğu Balıkesir Cezaevinden SEGBİS aracılığıyla bağlandı. Diğer üç sanıktan ikisi ise mahkeme salonunda hazır bulundu.

Duruşmada savcı, mütalaasında Çümen’e silahlı terör örgütü üyeliği suçundan ceza verilmesini talep etti. Çümen savunmasında, mütalaayı kabul etmediğini belirtti. “44 yaşındayım, hayatımda hiçbir yasa dışı eylemde bulunmamama rağmen örgüt üyeliği ile itham ediliyorum. Askerlik dışında elime hiç silah almadım” dedi.

HERKESİ ÖRGÜT ÜYESİ ADDETMEK DOĞRU DEĞİL

Devlet tarafından kurulmuş bir bankada hesabının olması, Zaman gazetesinde çalışması, sendika üyesi olması gibi suç olmayan fiillerin suç olarak sunulduğunu kaydeden Çümen, “Zaman gazetesinde 21 yıl çalıştım. Maaşımı çektiğim bankada açılan hesabım ve üyesi olduğum sendika aleyhime kullanıldı. İllegal bir faaliyeti varsa devletin sendikayı kapatması gerekirdi.Hukukçular toptancılıktan kaçınmalıdır. Zaman’da çalışan herkesi örgüt üyesi olarak addetmek doğru değildir” ifadelerini kullandı.

HUKUKSUZLUĞU VİCDANINIZA HAVALE EDİYORUM

Örgüt üyeliği suçunun oluşması için örgüte dair kesinleşmiş bir yargı kararı ile bilerek ve isteyerek üye olmak gibi şartların kendisinde bulunmadığını ifade eden Çümen, ülkeden kaçmaya çalıştığı iddiasını reddederek, Keşan’da halkı açık bir kafeteryada gözaltına alındığını kaydetti. Çümen, “Sınıra yakın yakalanmadım. Ortada fiiliyata geçen bir eylem yok, kolluğun niyet okuması söz konusu. 15 Temmuz sonrası 20 ay boyunca özgürken, ortalıkta soruşturma yokken sadece Keşan’da tutuklandığım için bu suçlama yapıldı. Bu garip suçlamadaki hukuksuzluğu vicdanınıza havale ediyorum” dedi.

BERAAT TALEP ETTİ

Yıllarca ekonomi sayfasında editörlük ve muhabirlik yapan Çümen’e iş adamı Memduh Boydak’a gönderdiği e-mail soruldu. Çümen, “Memduh Boydak’a gönderdiğim e-mail 17 Aralık’tan öncedir. Aynı tarihlerde şimdiki Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fethullah Gülen’e ülkeye dönme çağrısı yapmıştır” savunması yaptı. 502 gündür tutuklu olduğunu, ailesinin mağdur olduğunu ifade eden Çümen, tahliyesini ve beraatına karar verilmesini talep etti. Çümen’in avukatı Gökçen Yaşar da müvekkilinin terör örgütü üyesi olduğuna dair delil bulunmadığını, gazetenin yöneticisiyle yaptığı içeriği bulunmayan telefon görüşmesinin iddia olarak sunulduğunu kaydetti. Yaşar da Çümen hakkında somut bir delil olmadığını belirterek, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Çümen’e örgüt üyeliği suçundan 7,5 yıl hapis cezası veren Mahkeme, tutukluluğunun devamına karar verdi. Çümen’le birlikte yargılanan Adem Aksoy ve Mehmet Çokyılmaz da “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan ayrı ayrı 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanık Ali Aydeniz ise “üye olmamakla beraber örgüte yardım” suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapse mahkûm oldu.

74 tutuklu gazeteciye 400 yıl hapis

Okumaya devam et

Genel

AYM: Telefonla görüşün engellenmesi aileye saygı hakkının ihlali

Anayasa Mahkemesi, kızıyla telefon görüşmesini hafta içi yapamayan hükümlünün, bu hakkının hafta sonuna alınması talebinin reddedilmesini, aile hayatına saygı hakkının ihlali saydı. İhlalden dolayı hükümlüye 5 bin 500 TL tazminat ödenmesine hükmetti.

BOLD – Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevinde hükümlü olarak bulunan Ümit Balaban, kızının velayetinin eski eşinde olması nedeniyle hafta içi telefonla görüşemediğini belirtti. Kızının hafta sonları ailesi tarafından alındığını kaydeden Balaban, telefonla görüşme hakkını hafta sonu kullanmak istediğini belirten dilekçesini Ceza İnfaz Kurumu İdaresine sundu.

Talebi reddedilen Balaban’ın itirazları İnfaz Hâkimliği ve Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da kabul edilmedi. Bunun üzerine Balaban, Anayasa Mahkemesine (AYM) başvurarak, aile hayatına saygı hakkının ihlal edildiğini vurguladı.

İHLAL KARARI

AYM, Balaban’ın kızının hafta içi 09.00-15.00 saatleri arasında eğitim nedeniyle okulda bulunduğunu, Ceza İnfaz Kurumunda telefon görüşmelerinin ise hafta içi 09.00-17.00 saatleri arasında yapılabildiğine dikkat çekti.

AYM kararında, “Başvurucunun çocuğuyla görüşebilmesi için okul çıkışından itibaren iki saat süresi bulunmaktadır. Ceza İnfaz Kurumunda uygulanan telefon görüşmelerine yönelik prosedür de göz önüne alındığında başvurucunun bu koşullar altında çocuğuyla görüşmekte zorluk yaşadığı iddiası makul karşılanmalıdır” denildi.

Balaban’ın istisna teşkil eden durumunun göz ardı edildiğine yer verilen kararda, şunlar yer aldı: “Başvurucunun kızıyla kişisel ilişki ve aile bağı kurmasını ciddi ölçüde güçleştirmektedir. Bu itibarla olayda aile hayatına saygı hakkı bakımından devletten beklenen pozitif yükümlülükler çerçevesinde alınması gereken makul tedbirlerin alınmadığı, bu yönde yargısal makamlarca oluşturulan gerekçelerin de yeterli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Anayasa’nın 20’inci maddesinde güvence altına alınan aile hayatına saygı hakkının ihlal edildiğine karar vermiştir.”

AYM, yeniden yargılama yapılarak ihlalin ortadan kaldırılması için dosyayı Tekirdağ 2. İnfaz Hakimliğine gönderdi. Hükümlü Balaban’a ise 5 bin 500 TL manevi tazminat ödenmesine karar verildi.

Okumaya devam et

Genel

AKP’li belediyenin kepçeli karpuz operasyonuna pazarcı isyanı

Kayseri Melikgazi Belediyesi, pazar yerinde kepçelerle karpuz operasyonu yaptı. “Karpuzlarım faturalı” diyen pazarcı ise isyan ettiren olayı cep telefonu ile kaydetti.

BOLD – AKP’li Melikgazi Belediyesinin zabıta ekipleri, Hürriyet Cuma Pazar Yeri’ne polis eşliğinde kepçelerle girdi. Zabıtalar, bir pazarcı esnafına ait kamyon dolusu karpuzu iş makineleriyle toplattı. Zabıtaların faturalı mallarına el koymasına sinirlenen esnaf, olayı cep telefonu ile kaydederek sosyal medyada yayınladı.

“VATAN HAİNİ DEĞİLİM”

Görüntülerde kamyon dolusu tonlarca karpuz kepçe ile belediyenin araçlarına yükleniyor. Yükleme sırasında tonlarca karpuzun ziyan olduğu da görüntülerde yer alıyor. Pazarcı genç hem görüntü çekiyor hem de yapılan muameleye isyan ediyor.

Vatan haini olmadığını ve kaçak iş yapmadığını belirten pazarcıyı zabıtalar sakinleştirmeye çalışıyor. Sosyal medyada kullanıcıları da görüntülere tepki gösterdi.

Okumaya devam et

Popular