Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

CHP’li Adıgüzel: Damadın hesabı yine şaştı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, damat Berat Albayrak’ın hesabının yine şaştığına dikkat çekerek, “Vatandaş size hazineyi damadın eline oyuncak edin diye oy vermedi” dedi.

BOLD – CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, ekonomideki olumsuz tablolara dikkat çekerek Maliye ve Hazine Bakanı damat Berat Albayrak’a tepki gösterdi.

EKONOMİYİ UÇURUMUN KENARINA SÜRÜKLEDİ

Adıgüzel, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, attığı her adımla ekonomiyi uçurumun kenarına sürükleyen damat Albayrak’ın hesabının yine şaştığına dikkat çekerek, “Nisan, marttan; haziran, mayıstan iyi olmadı. “Başkanlık sistemi ekonomiye ivme kazandıracak.” dendi; ivme kazanan, dolar, işsizlik, enflasyon oldu. Son bir yılda 1 milyondan fazla kişi işini kaybetti” dedi.

EKONOMİDEKİ TAHRİBAT KALKINMA PLANINDA ORTAYA KONMUŞ

Meclise sunulan On Birinci Kalkınma Planı’nın AKP’nin tutarsızlığının ekonomi üzerinde oluşturduğu tahribatı açık bir şekilde ortaya koyduğunu vurgulayan Adıgüzel, “Bir önceki planda 16 bin dolar olan kişi başı millî gelir hedefi 12.484 dolara düşürülmüş, Onuncu Kalkınma Planı’nda yüzde 7,2 olan işsizlik oranı hedefi yüzde 9,9’a yükseltilmiş” dedi.

VATANDAŞ HAZİNEYİ DAMADIN ELİNDE OYUNCAK EDİN DİYE SİZE OY VERİLMEDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Adıgüzel, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Vatandaşınmız size hazineyi damadın eline oyuncak edin diye oy vermedi, vatandaşımız size milletin kefen parasına göz dikin diye oy vermedi. Halkın uyarılarına kulak tıkamaya devam ederseniz halk önüne gelen ilk seçimde size gereken dersi verecektir.”

Erdoğan konuştu Berat Albayrak telefonuyla oynadı

Ekonomi

İstanbul’da ekmeğe ‘habersiz’ zam

Girdi maliyetleri son bir yılda yüzde 35 artan ve bunu karşılamakta zorlanan fırıncılar, zam talepleri kabul edilmeyince Fırıncılar Odasından habersiz ekmeğe zam yaptı.

BOLD – İstanbul Avcılar’daki bir fırında geçen hafta 1.25 liradan satılan 200 gram ekmeğin, bu hafta başından itibaren 1.50 liraya satıldığı gözlemlendi.

Cumhuriyet’ten Gamze Bal’ın haberine göre, fırın çalışanına bu zammın sebebi sorulduğunda, “Maliyetleri karşılamayınca çevredeki fırıncılarla bir araya gelinip bu karara varıldı” cevabını verdi.

Ancak bu artıştan, İstanbul Ticaret Odası’ndan zam talep eden sektör temsilcilerinin dahi haberi yok. Beşiktaş ve Çatalca’daki bazı fırınlar ise son bir haftada 250 gram ekmeğin gramajını 280 grama çıkararak, fiyatını 1.50 liradan 1.75 liraya yükseltti.

Bir kilo ekmeğin fiyatının 6.25 lira olarak belirlendiğini anımsatan İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, “Bu fiyat tarifesine göre 200 gram ekmeğin 1.50 TL’den satılması yasal değil. Ancak gramaj artışları zaman zaman bölgesel olarak yapılabiliyor” dedi.

“HÜKUMET UNUN FİYATINI DÜŞÜREMİYOR AMA EKMEĞE ZAM YAPMAMIZA İZİN VERMİYOR”

Çetin, “Girdilerimiz son bir yılda yüzde 35 zamlandı. Hükumet un fiyatlarındaki artışı durduramıyor ama ekmek fiyatlarına müdahale ediyor. 200 gram ekmeğin 1.50 TL olması lazım” diye konuştu.

Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası Genel Başkanı avukat Çetin Keçeli ise tüm fırıncıların zam beklentisi içinde olduğunu söyledi.

Önce süte sonra da ürünlerine zam gelecek

Okumaya devam et

Ekonomi

Bu hafta altın, dolar ve euro kazandırdı, borsa kaybettirdi

Altının yüzde 0.87, dolar/TL’nin yüzde 0.84 ve euro/TL’nin yüzde 0.46 değer kazandığı 16-20 Eylül haftasında Borsa İstanbul yüzde 2.75 değer kaybetti.

BOLD – Kapalıçarşı’da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 0.87 artışla 277,00 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı da yüzde 0.87 kazanımla 1.845,00 lira oldu. Geçen hafta 447,00 lira olan çeyrek altının satış fiyatı bu hafta 451,00 liraya yükseldi.

ABD Doları yüzde 0.84 değer kazanarak 5.7310 liraya, euro da yüzde 0.46 artarak 6.3180 liraya yükseldi.

SGK’nın vatandaşa yükü 100 milyar lirayı geçti

BIST 100 endeksi, en yüksek 103.320,70, en düşük 99.933,08 puanı gördükten sonra haftayı önceki hafta kapanışına göre yüzde 2.75 azalışla 100.236,70 puandan tamamladı.

Yatırım fonları yüzde 0.17 değer kazanırken, bireysel emeklilik fonları yüzde 0.08 değer kaybetti. Kategorilerine göre bakıldığında ise yatırım fonları içinde en fazla kazandıran yüzde 0.33 ile katılım fonları oldu.

İşsiz sayısı resmi kayıtlara göre 4.2 milyon gerçekte ise 7.7 milyon

Okumaya devam et

Ekonomi

İşsiz sayısı resmi kayıtlara göre 4.2 milyon gerçekte ise 7.7 milyon

CHP Meclis Grubu, ekonomi raporu hazırladı. İşsizliğin röntgenini çekti. Resmi kayıtlarda 4 milyon 243 bin olan işsiz sayısının, aslında 7 milyon 724 bine ulaştığını açıkladı.

BOLD – CHP’nin hazırladığı ekonomi raporunda, son bir yılda 802 bin kişinin işini kaybettiği vurgulandı. Başak Kaya’nın Sözcü’de yazdığı habere göre, raporda ekonomik göstergeler masaya yatırıldı. İşsizliğin artmaya devam edeceği uyarı yapıldı. “Ekonomideki durgunluğun aşılamaması işsizlik sorununun giderek ağırlaşmasına yol açıyor” denildi.

  • Raporda şu bilgilere yer verildi:
  • Son bir yılda işsiz sayısı 938 bin kişi artarak 4 milyon 243 bine kadar yükseldi.
  • Geçen yıl 802 bin kişi işini kaybetti.
  • Son bir yılda Türkiye ekonomisi tek bir vatandaşına yeni istihdam yaratamadı.
  • İş bulma umudu olmadığı için iş aramayan, bu nedenle de işsiz sayılmayanlar da dahil edildiğinde Türkiye’deki gerçek işsiz sayısı 6 milyon 665 bine yani yüzde 19’a yükseliyor.
  • Bir işte çalışmakla birlikte asıl mesleğine yönelik olarak iş aramaya devam edenlerle, kısa süreli çalışan ancak daha uzun süre çalışabilecek durumda olanlar da (eksik istihdamdakiler) dahil edildiğinde ise geniş anlamda işsiz sayısı 7 milyon 724 bine, bunun oranı ise yüzde 22’ye yükseliyor.

New York ve Washington’da ‘Tutsak Bebeklere Özgürlük’ yürüyüşü

Okumaya devam et

Popular