Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Lütfü Oflaz: İslamcılar rezil, İslam alemi sefil halde

Yazar, düşünür ve aktivist Lütfi Oflas, İslam-İktidar ilişkisini değerlendirdiği yazısında, iktidar, güç ve devleti ele geçiren İslamcıların bozulduğunu, adaletsizleştiği ve zalimleştiğini belirtti.

BOLD – Lütfi Oflas, “İslamcılar rezil, İslam alemi sefil halde” başlığıyla kaleme aldığı yazısında, adalet, özgürlük, şeffaflık söylemleriyle iktidara gelen İslamcıların iktidar gücüyle bozulduğunu ve zalimleştiğini söyledi.

Independent Türkçe’de yayınlanan yazısında siyasal İslamcılar ile iktidar ve güç ilişkisindeki çelişkileri dile getiren Oflaz yazısının bir kısmı şöyle:

Mesela İslam ve iktidar ilişkisi…

İktidara gelen, gücü eline geçiren İslamcıların değişmesinin, bozulmasının nedir nedeni?

Gördük işte, iktidarı, gücü, devleti ele geçirmek İslamcıları bozuverdi.

İktidara gelmeden önce mücahit olanlar, iktidara gelince müteahhit oluverdiler.

Müslümanlar süslüman oluverdiler.

Mazlumlar zalim oluverdiler.

MERHAMETSİZ, ZALİM, ADALETSİZ İNSANLAR OLDULAR

Kısacası İslamcılar kul hakkı, haram, rüşvet, faiz yiyen, çalıp çırpan, hakkı olmayana el uzatan, komşusu açken tok yatan, gösteriş, şatafat, israf içinde yaşayan, işi ehline vermeyip adamını kayıran, ayaküstü kırk yalan söyleyen, ahlaksızlığı yaşam tarzına dönüştüren, vicdansız, merhametsiz, adaletsiz, zalim insanlar haline geliverdiler.

Dünya alem gördü İslamcıların bu hale gelişini.

Müslüman ülkelerde iktidara gelen İslamcıların hali genel olarak böyleydi.

Müslüman aleminin genel hali ise şöyleydi.

Müslüman aleminde hukuksuzluk mezhebi en büyük mezhepti!

Müslüman aleminde hırsızlık cemaati en büyük cemaatti!

Müslüman aleminde rüşvetçilik tarikatı en büyük tarikattı!

Müslüman aleminde zalimlik tekkesi en büyük tekkeydi!

Müslüman aleminde ahlaksızlık zaviyesi en büyük zaviyeydi!

Güya İslamcıların iktidarında bu durum değişecekti.

Güya İslamcıların iktidarı diğer iktidarlardan farklı olacaktı.

Güya İslamcıların iktidarında adil düzen kurulacaktı.

Güya İslamcıların iktidarında adaletsizliğin yerini adalet alacaktı.

Güya İslamcıların iktidarında ahlaksızlığın yerini ahlak alacaktı.

Güya İslamcıların iktidarında zalimliğin yerini müşfiklik alacaktı.

Güya İslamcıların iktidarında Harun gibi gelenler Karun gibi olmayacaktı.

Güya İslamcıların iktidarında rüşvet, yolsuzluk olmayacaktı.

Güya İslamcıların iktidarında çalıp çırpma, hırsızlık olmayacaktı.

Güya İslamcıların iktidarında iş ehline verilecek; adam kayırmacılık, torpilcilik olmayacaktı.

Güya İslamcıların iktidarında komşusu açken tok yatılmayacaktı.

Güya İslamcıların iktidarında kimsesizlerin kimsesi olunacaktı.

Güya İslamcıların iktidarında ihtiyaçlarından fazlasına sahip olanlar, ihtiyaçlarından fazlasını ihtiyacı olanlara dağıtacaklardı.

Güya İslamcıların iktidarında toplumsal barış sağlanacak,  farklılıklar bir arada barış içinde yaşayacaktı.

Güya İslamcıların iktidarında ahlak, dürüstlük, adalet, vicdan, merhamet, infak, müşfiklik, iyilik, paylaşma en yüce değerler olacaktı.

İktidarda İslamcılar olup da böyle olan bir Müslüman ülke var mı?

Şimdilik İslam ve iktidar konusunu geçelim.

1 MİLYAR 7 MİLYON İSLAM ALEMİ 80 MİLYONLUK ALMANYA KADAR ÜRETEMİYOR

İslam ve bilim konusuna gelelim.

Bilimde neden bu kadar geri İslam alemi?

Hristiyanlar, Yahudiler, Şintoistler, Budistler, Hinduistler, ateistler, deistler bilimsel, teknolojik buluşlar yaparlarken, niçin bilimsel, teknolojik buluşlar yapamıyor İslam alemi?

Niye insanlığa hizmet eden, insanların hayatını kolaylaştıran bilimsel, teknolojik buluşlara hiçbir katkı sunamıyor İslam alemi?

Bırakın bilimsel, teknolojik buluşlar yapmayı, 63 ülkeden ve 1 milyar 700 milyona yakın nüfustan oluşan İslam aleminin toplam üretimi, 80 milyonluk nüfusa sahip Almanya’nın üretimini bile neden bulmuyor?

DEVLET BENİM, HUKUK BENİM, ÜLKEDE HERŞEY BENİM DİYEN DİKTATÖRLER VAR

İslam ve Bilim konu başlığı altında bu konuya kafa yormak gerekiyor.

Bir diğer kafa yorulması gereken konu ise İslam ve demokrasi ilişkisi.

Niye ülkelerinde batılı ülkelerdeki gibi bir demokrasi kuramıyor İslam alemi?

Malumunuz Müslüman ülkelerde, batılı ülkelerdeki gibi demokrasi, hukuk devleti, insan hak ve özgürlükleri bulunmuyor.

Maalesef Müslüman ülkeler sivil ya da askeri diktatörlüklerle, şeyhliklerle yönetiliyor.

“Devlet de benim, hukuk da benim, bu ülkede her şey benim” diyen diktatörler, şeyhler tarafından yönetiliyor.

Bir adam, bir aile, bir zümre tarafından yönetiliyor.

Neyse uzatmayalım; her bakımdan sefil, rezil halde İslam alemi.

İslam aleminin bu durumdan nasıl kurtulacağına, bir araya gelip kafa kafaya verip kafa yormak gerekmez mi?”

Medya

Tarihçi İlber Ortaylı: Yakın zamanda gideceğim buralardan

Pelin Batu’nun Biz10 TV Youtube kanalının ilk konuğu olan Tarihçi Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, uzun bir araştırma seyahatine çıkacağını belirterek “yakın zamanda gideceğim buralardan” dedi.

BOLD-Tarihi konularda ilginç yorum ve bakış açılarıyla tanınan Tarihçi Yazar İlber Ortaylı, Pelin Batu’nun Biz10 TV Youtube kanalında yaptığı ‘Batu Yakası’ programının ilk konuğu Tarihçi İlber Ortaylı oldu.

Pelin Batu’nun sorularını yanıtlayan Ortaylı, yakında Avrupa’daki arşivleri incelemek için uzun süreli bir yurt dışı seyahati olacağını açıkladı. Uzun zamandır bu seyahatin hayalini kurduğunu belirten Ortaylı, “Burada çok fırsat olmuyor, bir yandan kitap yazmam gerekiyor, bir yandan söyleşiler var konferanslara katılmam gerek ancak yakın zamanda gideceğim buralardan” dedi.

Türkiye’de tarihi mekânlar ve binalarla ilgili yapılan restorasyonları eleştiren Ortaylı, “Türkiye’de kötü restorasyon yok değil var. Ama bilmiyorlar. Geniş anlamda sorarsan onları bu gözle değerlendirmek fazla iyimserlik olur. Sen düşün ki bütün restorasyonları belirli bir yer yapıyorsa ve orası Türkiye’deki mimarı mirasın çok azını barındıran bir bölgeyse orada zaten gelişmenin, bilgi edinmenin mümkün olmadığını anlarsın” şeklinde konuştu.

“ŞEHRİNE SAHİP ÇIKMAYANLARLA AYNI YERDE MEZARIM OLMAYACAK”

Ortaylı şehrine sahip çıkamayanlar diyerek eleştirdiği bir kesim İstanbullu’yu kast ederek “Senin burada mezarın var mı diyorlar. Çok şükür yok, olmayacak da! Şehrine sahip çıkamayan insanlarla aynı yerde ne mezarım olacak” diyerek sitem etti.

“KÖTÜ KİTABIN İMHASI GEREKİR”

Pelin Batu’nun, Ortaylı’ya “Nasıl bir okuyucusunuz? Bir kitabı baştan sona okur musunuz?” sorusunu yöneltmesi üzerine “Bir kitabın okunacağı var, şöyle böyle okunacağı var, hiç okunmayacağı var.” diyerek yanıtladı.

Batu, Ortaylı’nın sözlerine karşılık “Hiç böyle suçluluk duymadan atar mısınız?” demesi üzerine “Beş para etmez kitabı ne koyayım? Ben kitabı koyacak yer bulamıyorum” dedi.

Ortaylı sözlerine “Kötü kitabı atarsın, atman da gerekir. Çünkü senden sonra çocuğun okur olmaz. Kötü kitabın en kısa zamanda imhası gerekir” diyerek devam etti.

Ahmet Altan: Sana ait bir cümle…

Okumaya devam et

Medya

“Bu ülkeyi biraz Araplaştıracağız” diyen AKP’li yazar çark etti: Yazdıklarım ironiydi

“Bu ülkeyi biraz Araplaştıracağız, Büyükşehirlere Arap mahalleleri kuracağız” diyen iktidara yakınlığı ili bilenen yandaş yazar Müfid Yüksel, gelen tepkiler üzerine “yazdıklarım ironiydi” dedi.

BOLD- Sosyal medya hesabında “Bu ülkeyi biraz Araplaştıracağız. Büyükşehirlere Arap mahalleleri kuracağız” paylaşımı yapan AKP yanlısı eski Yeni Şafak yazarı Müfid Yüksel gelen tepkiler üzerine geri adım attı.

ŞAHSIMA SALDIRI VAR

Paylaşımını silen Yüksel yaptığı bir diğer paylaşımda Kürt olduğu için sosyal medyada linç edildiğini ileri sürdü. Yüksel, ”Araplara yönelik bazı ağır saldırılara karşı ironik olarak yazıp sildiğim bazı cevapları baz alan bir kısım ırkçı çevreler hem Araplara hem de Kürtlüğüm üzerinden şahsıma ağır saldırılarda bulunuyorlar” ifadelerini kullandı

ÖLÜMLE TEHDİT EDİLİYORUM

Daha önce de okullarda okutulan Andımız’ı ‘Bölücülük’ olarak nitelendiren Yüksel gelen tepkiler üzerine paylaşımını silmek zorunda kaldı. Yüksel, takipçilerinden birinin kendisini ölümle tehdit ettiğini de iddia etti.

Bakan “Kullanılamaz” dedi, küçük damat şov yaptı

Okumaya devam et

Medya

Hakkını arayanı hain ilan eden Nedim Şener, EYT’lileri kızdırdı

Hak arayışındaki Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın sosyal medyada örgütlenmeleri, AKP destekçisi Nedim Şener’i rahatsız etti.

BOLD – Ülkede iktidara muhalefet eden her oluşumu terörle ya da Hizmet Hareketi ile bağlantılı göstermeye çalışyan Nedim Şener, son olarak Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a (EYT) çattı.

Yerel seçimler öncesinde, Erdoğan EYT yasasına kesinlikle izin vermeyeceklerini söylemişti. EYT’li sosyal medya hesapları, Erdoğan’ın sözlerinin ardından AKP ve iktidar ortağı MHP’yi hedef alan paylaşımlar yapıyor.

HER KOŞULDA AKP’YE KALKAN

Bu paylaşımlar, Şener’i rahatsız etti. Şener, EYT’liler için Hizmet Hareketinin güdümünde imasında bulundu. EYT’lileri kızdıran bu açıklama sosyal medyada da günden oldu. EYT’li hesaplar “Nedim Şener’i protesto ediyorum” etiketiyle tepkilerini dile getiriyor.

İktidarın muhalif guruplara her türlü baskısını meşru gören Şener, daha önce de KHK’lılar ve Bylock mağdurları için adalet isteyen siyasileri ve gazetecileri hain ilan etmişti.

Cezaevindeki annesini özleyen minik İpek’in gözyaşları yürekleri dağladı

Okumaya devam et

Popular