Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Diyarbakır’da Gezici Kadın Film Günleri 13 Temmuz’da başlıyor

Diyarbakır’da Gezici Kadın Film Günleri 14 ayrı gösterim gerçekleştirilecek. 13-19 Temmuz tarihleri arasında devam edecek sinema günlerinde 4 film izleyiciyle buluşacak.

BOLD– Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi; Ortadoğu Sinema Akademisi ve Mezopotamya Sinema Akademisi’nin birlikte organize ettikleri sinema günlerinde Çağla Zenirci ve Guilloume Glovanetti’nin “Sibel”, Vuslat Saraçoğlu’nun “Borç”, Emine Emel Balcı’nın “Nefesim Kesilene Kadar” ve Banu Sıvacı’nın “Güvercin” isimli filmleri gösterilecek.

14 İLÇEDE SİNEMA
Diyarbakır’ın Sur, Bağlar, Yenişehir, Kayapınar ve Kocaköy, Eğil, Dicle, Çınar, Hazro, Ergani, Silvan, Lice, Kulp ve Bismil ilçelerinde gerçekleştirilecek Gezici Kadın Film Günleri’nin programı ise şöyle:

13 Temmuz 20.30

Silvan, Kinya Navin Parkı: “Sibel” (Çağla Zencirci ve Guilloume Glovanetti)

Eğil, Eğil Meydanı: Borç(Vuslat Saraçoğlu)

Kocaköy, Köşem Bahçesi: “Sibel”

14 Temmuzda 20.30

Ergani, Orman Park: “Nefesim Kesilene Kadar” (Emine Emel Balcı)

Dicle, Belediye Parkı: “Nefesim Kesilene Kadar”

16 Temmuz 20.30

Çınar, Nû Jiyan Parkı Amfi Tiyatrosu: “Nefesim Kesilene Kadar”

Bismil, Kardeşlik Parkı: “Sibel”

Lice, Ceylan Önkol Parkı: “Sibel”

17 Temmuz 20.30

Hazro, İşkar Mahallesi: “Sibel”

Kulp, Merkez Yeni mahalle Halı Saha Kompleksi: “Güvercin” (Banu Sıvacı)

18 Temmuz 20.30

Sur, Ben û Sen Parkı: “Borç”

Bağlar, Newroz Parkı: “Sibel”

19 Temmuz 20.30

Kayapınar, Tema Parkı: “ Nefesim Kesilene Kadar”

Bağlar, Koşuyolu Parkı: “Güvercin”

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Tarihi Kapalıçarşı’nın girişindeki kitabeyi matkapla delerek kamera monte ettiler

İstanbul’un en önemli tarihi mekânlarından biri olan Kapalıçarşı’nın Fesçiler Kapısı’nın üstünde bulunan 19. yüzyıla ait tarihi kitabe matkapla delinerek, üzerine güvenlik kamerası monte edildi. Görüntüsünün sosyal medyada paylaşılması üzerine tepki çeken kamera apar topar söküldü.

BOLD-Tarihi mimarisiyle turistlerin ilgi odağı olan Kapalıçarşı’nın inşası İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet’in emriyle 1460 yılında başladı. Dünyanın en eski ve en büyük kapalı çarşılarından biri olma özelliğine sahip. Kapalıçarşı, özellikle kültür ve turizm alanında İstanbul’un simgeleri arasında yer alıyor.

Kapalıçarşı, her gün 250 bin ile 400 bin kişiyi misafir ediyor. Beyazıt, Mercan ve Nuruosmaniye semtlerinin ortasında yer alan Kapalıçarşı’nın bu semtlerin farklı noktalarına çıkan birçok kapısı mevcut. Bu kapılardan biri olan, Beyazıt’taki Fesçiler Kapısı’nın üstünde bulunan ve 19. yüzyılda Hattat Sami Efendi tarafından ‘Celi Talik’, yani normal görüş mesafesinden daha uzaktan da okunabilen kitabe türü olarak yazılan tarihi kitabenin üstüne geçtiğimiz günlerde güvenlik kamerası yerleştirildi.

Tarihi kitabenin tam ortasına matkapla 3 delik açılarak monte edilen güvenlik kamerasını gören bazı kişiler, bu duruma sosyal medyadan tepki gösterdi. Bugün o güvenlik kamerasının yerinde olmadığı görülürken, kameranın tepkiler üzerine söküldüğü öğrenildi. Tarihe matkaplı tahribatta geri delikler ve kablolar kaldı.

250 bin lira maaşlı AKP’li başkandan işçi kıyımı

 

Okumaya devam et

Kültür

Vin Diesel’li çizgi roman uyarlamasından ilk fragman

Valiant Comics’in çizgi roman serisinden uyarlanan, başrolünde Vin Diesel’ın yer aldığı Bloodshot filminden ilk fragman yayınlandı.

BOLD– Son yıllarda Hızlı ve Öfkeli serisi dışında sinemada pek göremediğimiz Vin Diesel, yeni bir aksiyon serisine hazırlanıyor gibi görünüyor.

Vin Diesel; Hızlı ve Öfkeli, Riddick, XXX gibi önemli aksiyon serilerinde rol aldı

YENİ BİR AKSİYON EVRENİ OLABİLİR

Marvel ve DC gibi sinematik bir evren kurmak isteyen Sony beş yıl önce Valiant Comics ile beş filmlik bir anlaşmaya imza atmıştı. Baş rolünü Vin Diesel’ın üstlendiği Bloodshot bu anlaşmanın ilk ürünü. Filmin başarılı olması durumunda Valiant Sinematik Evreni önümüzdeki yıllarda birçok yeni film ve kahramanla karşımıza çıkabilir.

ÖLÜMDEN GERİ GELEN ESKİ ASKER

Kadrosunda Vin Diesel dışında Guy Pearce gibi bir oyuncuyu da barındıran Bloodshot, karısıyla birlikte öldürülen eski asker Ray Garrison’ın hikayesini anlatıyor. Gizemli bir örgüt tarafından hayata döndürülen Ray özel bir nano teknoloji sayesinde bedenini sürekli iyileştirebilen bir ölüm makinesine dönüşür. Yeni güçleriyle intikam peşine düşen Ray’in bir süre sonra kendisine anlatılanları sorgulamaya başlaması ise çok daha şiddet dolu bir savaşın fitilini ateşleyecektir.

21 Şubat 2020’de vizyona girecek olan Bloodshot’u beklerken şimdilik ilk fragmanla idare edebiliriz.

Okumaya devam et

Kültür

İstanbul’da haftanın kültür sanat gündemi

Türkiye’nin kültür sanat başkenti İstanbul bu hafta da birçok önemli kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yapacak.

BOLD– İKSV tarafından düzenlenen ve 10 Kasım’da sona erecek olan İstanbul Bienali birçok farklı mekanda devam ediyor. Haftanın diğer kültür sanat etkinliklerinden bazıları ise şöyle.

İki Efendinin Uşağı İstanbul Şehir Tiyatrolarında

TİYATROLAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında bu hafta 9 oyun sahnelenecek.

Carlo Goldoni’ni tarafından yazılan ve müzikleri, Burhan Şeşen ve Gökhan Şeşen tarafından tasarlanan “İki Efendinin Uşağı” oyunu 23, 24, 25, 26 Ekim’de Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde sergilenirken Cem Karakaya ve Derya Yıldırım’ın sahnelediği “Matruşka” oyunu 23, 24, 25, 26 Ekim’de Fatih Reşat Nuri Güntekin Sahnesi’nde izlenebilecek.

Sadık Şendil’in eseri “Bizim Aile”, Sinem Bayraktar’ın uyarlamasıyla 23, 24, 25 ve 26 Ekim’de Ümraniye Sahnesi’nde perde açacak.

“Hisse-i Şayia (Bir Evlilik Komedisi)” 23, 24, 25 ve 26 Ekim’de Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde, Jean-Baptiste Poquelin adıyla da bilinen Fransız oyun yazarı Moliere’in eseri “Hastalık Hastası” ise Tolga Yeter’in yönetmenliğinde 23, 24, 25 ve 26 Ekim’de Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde tiyatroseverlerle buluşacak.

“Uzlaşma” isimli oyun ise 24, 25 ve 26 Ekim’de Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi Sahnesi’nde izlenebilecek.

Naşit Özcan’ın yaşamından kesitler sunan “Komik-i Şehir Naşit Bey” oyunu 23, 24, 25, 26 Ekim’de Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde, Sabahattin Kudret Aksal’ın yönettiği “Kahvede Şenlik Var” 23, 24, 25, 26 Ekim’de Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde, 1908’de Amanvermez lakabıyla anılan dönemin Sherlock Holmes’u Komiser Avni ve arkadaşlarının içerisine düştükleri maceraları anlatan “Amanvermez Avni” oyunu 23, 24, 25 ve 26 Ekim’de Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde seyircilerin beğenisine sunulacak.

7. BOĞAZİÇİ FİLM FESTİVALİ

18 Ekim’de başlayan 7.Boğaziçi Film Festivali bu hafta sona eriyor. Festival kapsamında “Türkiye’de Sinema-Tv Sektöründe Kadın Dayanışması” ve “Sinema ve TV’de Kadın: Seyirlik Nesneden Etkin Bir Özneye Giden Yol” başlıklı paneller 21 Ekim’de Feriye Sineması’nda ücretsiz bir şekilde takip edilebilecek.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı, Filipinli yönetmen Brillante Mendoza 22 Ekim’de Akademi Beyoğlu’nda, Güney Koreli usta yönetmen Kim Ki Duk ise 24 Ekim’de Feriye Sineması’nda bir konuşma yapacak.

Sevilen iki isim Birsen Tezer ve Cem Adrian birlikte sahne alacak

KONSERLER

Cemal Reşit Rey Konser Salonu 26 Ekim’de “Filarmonia İstanbul Ahmed Adnan Saygun Gecesi” ile Hakan Şensoy ve Gülsin Onay’ı konuk edecek.

29. Akbank Caz Festivali kapsamında Charles Lloyd Sky Trio, Featuring Gerald Clayton ve Marvin Sewell 23 Ekim’de CRR’de, Bugge Wesseltoft ve Erkan Oğur ve Friends ise 24 Ekim’de Moda Sahnesi’nde müzikseverlerle bir araya gelecek.

Enka’da 22 Ekim akşamı gerçekleştirilecek konserde, Birsen Tezer ve Cem Adrian ile birlikte sahne alacak.

Senforock Orkestrası, Türk rock müziğinin usta isimlerinden olan Barış Manço ve Cem Karaca’nın unutulmayan şarkılarını, 25 Ekim’de Grand Pera Emek Sahnesi’nde seslendirecek.

Yıldız Tilbe, 21, 24 ve Göksel 23 Ekim’de Harbiye Cemil Topuz Açıkhava Tiyatrosu’nda, MFÖ 22 Ekim’de Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi’nde, Mustafa Sandal 26 Ekim’de Vadi Açıkhava’da, Feridun Düzağaç ise 26 Ekim’de Bahçeşehir Hayal Kahvesi’nde sahne alacak.

Okumaya devam et

Popular