Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Diyarbakır’da Gezici Kadın Film Günleri 13 Temmuz’da başlıyor

Diyarbakır’da Gezici Kadın Film Günleri 14 ayrı gösterim gerçekleştirilecek. 13-19 Temmuz tarihleri arasında devam edecek sinema günlerinde 4 film izleyiciyle buluşacak.

BOLD– Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi; Ortadoğu Sinema Akademisi ve Mezopotamya Sinema Akademisi’nin birlikte organize ettikleri sinema günlerinde Çağla Zenirci ve Guilloume Glovanetti’nin “Sibel”, Vuslat Saraçoğlu’nun “Borç”, Emine Emel Balcı’nın “Nefesim Kesilene Kadar” ve Banu Sıvacı’nın “Güvercin” isimli filmleri gösterilecek.

14 İLÇEDE SİNEMA
Diyarbakır’ın Sur, Bağlar, Yenişehir, Kayapınar ve Kocaköy, Eğil, Dicle, Çınar, Hazro, Ergani, Silvan, Lice, Kulp ve Bismil ilçelerinde gerçekleştirilecek Gezici Kadın Film Günleri’nin programı ise şöyle:

13 Temmuz 20.30

Silvan, Kinya Navin Parkı: “Sibel” (Çağla Zencirci ve Guilloume Glovanetti)

Eğil, Eğil Meydanı: Borç(Vuslat Saraçoğlu)

Kocaköy, Köşem Bahçesi: “Sibel”

14 Temmuzda 20.30

Ergani, Orman Park: “Nefesim Kesilene Kadar” (Emine Emel Balcı)

Dicle, Belediye Parkı: “Nefesim Kesilene Kadar”

16 Temmuz 20.30

Çınar, Nû Jiyan Parkı Amfi Tiyatrosu: “Nefesim Kesilene Kadar”

Bismil, Kardeşlik Parkı: “Sibel”

Lice, Ceylan Önkol Parkı: “Sibel”

17 Temmuz 20.30

Hazro, İşkar Mahallesi: “Sibel”

Kulp, Merkez Yeni mahalle Halı Saha Kompleksi: “Güvercin” (Banu Sıvacı)

18 Temmuz 20.30

Sur, Ben û Sen Parkı: “Borç”

Bağlar, Newroz Parkı: “Sibel”

19 Temmuz 20.30

Kayapınar, Tema Parkı: “ Nefesim Kesilene Kadar”

Bağlar, Koşuyolu Parkı: “Güvercin”

Okumaya devam et

Kültür

Murat Yıldırım, Mısır filminde başrol oynayacak

“Kim Milyoner Olmak İster” yarışmasını da sunan oyuncu Murat Yıldırım, Mısır’da çekilecek büyük bütçeli bir prodüksiyonda başrolde yer alacak.

BOLD– 1991’de yaşanan ve 464 kişinin hayatını kaybettiği “Salem Express” gemi kazasını anlatacak filmde Murat Yıldırım kendi adıyla rol alacak. Ünlü oyuncu geçtiğimiz günlerde filmin yönetmeni Mohamed Hesham El-Rashidy ve yapımcısıyla bir araya gelerek sözleşme imzaladı.

Birçok filmde ve dizide rol alan Murat Yıldırım “Kim Milyoner Olmak İster” yarışmasını da sunuyor.

MISIRLI OYUNCULARLA ÇALIŞACAK

“Mako” filminde Murat Yıldırı’a Mısır sinemasının tanınmış oyuncuları Menna Fadali, Sarah Elshamy ve Nahed Elsebai ile Suriyeli aktör Kosai Khauli eşlik edecek. Filmin çekim tarihi ve vizyon takvimi hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

1991’de batan Salem Express şimdi dalış meraklıları için çok gözde bir mekan.

SALEM EXPRESS’E NE OLDU?

Otomobil ve yolcu feribotu Salem Express, umre için Suudi Arabistan’da bulunan 690 yolcu ve mürettebatla birlikte 15 Aralık 1991’de Kızıldeniz’deki Safaga Limanı açıklarında Hyndman Resifi’ne çarptı. Hızla su almaya başlayan gemi kısa süre içerisinde battı. Resmi rakamlara göre 464 kişi hayatını kaybetti.

Okumaya devam et

Gündem

Müze ve ören yeri ücretlerine sezon ortasında fahiş zam

2018 yılında yüzde 50 zam yapılan müze ve ören yerleri giriş ücretlerine 15 Temmuz 2019 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 20 daha zam yapıldı. Turizmciler sezon ortasında yapılan zamma tepki gösterdi.

BOLD– Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2018’de yüzde elli oranında artırdığı müze giriş ücretlerine 15 Temmuz 2019’da yüzde 20 daha zam yaptı. Böylece bir yıl öncesine göre zam oranı yüzde 80’e ulaştı.

TURİZMCİLER TEPKİLİ
Sezon ortasında gelen yüzde 20’lik zam, turizm acentaları tarafından tepkiyle karşılandı. Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’e konuşan İzmir Turist Rehberleri Odası Başkanı Macit Şaşzade, kotalar ve maliyetler önceden hesaplandığı için turizmcilerin bu maliyet artışını karşılamalarının mümkün olmadığını söyleyerek karara tepki gösterdi. Şaşzade’ye göre “bütçe açığının turizmden kapatılmaya çalışılması” turizme büyük zarar verecek.

BAKANLIK YİNE “DÜZENLEME” DEDİ
Sezon ortasında gelen zamma yönelik tepkiler üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı, Twitter hesabından bir açıklama yayınladı. Artık alışılageldiği üzere “zam” yerine “fiyat düzenlemesi” ifadesinin kullanıldı bakanlık açıklamasında şu sözlere yer verildi:

“Mevcut müzelerin bakım ve onarımının daha iyi yapılabilmesi, yeni müzelerin açılabilmesi, ören yerlerinde kazı sürelerinin uzatılabilmesi için Avrupa’daki müzelerin fiyatlarının çok altında olan giriş ücretlerinde düzenlemeye gidilmiştir.”

MÜZE KART’A ZAM YOK
Bakanlık, ayrıca “müze kart”lara zam yapılmadığını belirterek vatandaşlara ayrıcalık yapıldığını ifade etti. Yabancı ziyaretçileri hedef alan bu zamma turistlerin nasıl tepki göstereceği merak ediliyor.

Okumaya devam et

Kültür

Takipçisini kırmayan Haluk Levent ‘düğünü bastı’

Haluk Levent konser için gittiği Bolu’da sahnenin yakınında düğün yapan takipçilerinin sosyal medyadan yaptıkları davetini geri çevirmedi. Levent, çiftle karşılıklı oynadı.

BOLD – Atatürk’ün Bolu’ya gelişinin 85’inci yıl dönümü dolayısıyla Bolu Belediyesi tarafından düzenlenen konserde sahne alan Haluk Levent, Demokrasi Meydanında kurulan sahnede hayranlarıyla buluştu. Konsere katılan binlerce Bolulu, 2 saat süren konser boyunca Haluk Levent’in söylediği şarkılara eşlik etti.

BAK ABİ NASIL ÜZGÜNÜZ!

Sosyal medyayı interaktif kullanan ve takipçileriyle sık sık iletişime geçen sanatçıyı aynı gece düğünü olan Bolulu bir çift düğününe davet etti. Yasemin Devrim adlı takipçi “Haluk abi günlerdir sana ulaşmaya çalışıyoruz. Bak abi senin konser 22.30 da başlıyor abi konsere 2 dakikalık yer düğün salonu. Bak abi nasıl üzgünüz. Ne var abi bi gelsen ya mutluluğumuza mutluluk katsan” diyerek Haluk Levet’i davet etti.

HALUK LEVENT’TEN OLUMLU CEVAP

Çiftin davetlerini geri çevirmeyen Levent sosyal medya hesabından “Offf offff! Geliyoruz ülen düğünü basmaya!” dedi.

ÇİFTLE KARŞILIKLI OYNADI

Düğünde çiftle karşılıklı oynayan Levent, evlenen çift için şarkı da söyledi. Ünlü sanatçı düğünde çekilen görüntüleri sosyal medya hesabından da takipçileriyle paylaştı.

Okumaya devam et

Popular