Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Efsane “vosvos” artık üretilmeyecek

Dünyanın en ikonik arabalarından olan ve "tosbağa", "vosvos" gibi isimlerle de anılan Volkswagen Beetle'ın üretimi bitti. Son Beetle üretim bandından indi.

Dünyanın en ikonik arabalarından olan ve “vosvos” olarak adlandırılan Volkswagen Beetle’ın üretimi resmi olarak son buldu. Son Beetle üretim bandından indi.

BOLD – Dünyanın en popüler otomobilleri arasında yer alan Volkswagen Beetle’ın Türkiye’de de çok sayıda hayranı var. Halk arasında “tosbağa”, “vosvos” gibi isimleri olan bu modelin üretimi 80 yıldan fazla bir süre için devam etmişti.

Volkswagen’in bu ikonik modeli, 1996’dan bu yana yalnızca firmanın Meksika fabrikasında üretiliyordu. Aracın farklı modellerinden toplamda 21.5 milyon adet üretildiği biliniyor.

Beetle, ilk olarak 1938 yılında Nazi Almanya’sında ortaya çıkmıştı. Volkswagen’i esas üne kavuşturan ise Herbie filmi olmuştu. Daha sonra Beetle, özellikle hippi ve beat kuşağının adeta bayrak arabası haline gelmişti.

Aracın ikinci neslinin üretimi 1998’de başlarken, 2012 yılında da ikinci ve son değişimle birlikte 3. nesil Beetle’lar yollara çıkmıştı. Meksika’nın Puebla kentinde bulunan fabrika, Latin Amerika pazarının en önemli otomobil üreticileri arasındaydı. Fabrika artık Kuzey Amerika pazarı için SUV üretecek.

Modelin emekliliği için fabrikada bir seremoni düzenlenirken, Volkswagen CEO’su Scott Keogh, Beetle üretmeyen bir Volkswagen ayal etmenin zor olduğunu, aracın otomotiv sektöründe önemli boşluklar doldurduğunu söyledi.

Keogh, “vosvos”un şirketin evrimine katkısının her zaman hatırlanacağını belirtti.

Dünya

Burundi’de devlet başkanı “yüce lider” ilan edildi: Lüks imkanlarla emeklilik keyfi

Burundi parlamentosu, Mayıs’ta görevi bitecek Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza’ya 530 bin dolar ödemeye, lüks bir villa tahsis etmeye ve onu “yüce lider” ilan etmeye karar verdi.

BOLD – Burundi parlamentosu, Mayıs’ta görevi bitecek Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza’ya bir defaya mahsus olmak üzere 530 bin dolar ödemeye, lüks bir villa tahsis etmeye ve onu “yüce lider” ilan etmeye karar verdi.

Parlamentodan geçen yasa, onaylanması için bakanlar kuruluna gönderildi. Bakanlar kurulunun onaylaması durumunda Nkurunziza’ya bir milletvekili maaşı kadar emekli maaşı da bağlanacak.

ÜLKENİN YÜZDE 65’İ YOKSULLUK SINIRI ALTINDA

Nkurunziza ile başlamak üzere, görevi bırakan devlet başkanı yedi yıl boyunca bir sonraki başkan veya başkanların yardımcısı olacak.

98 vekilin desteklediği ve iki vekilin karşı çıktığı yasa, aynı hakları yalnızca demokratik yollarla seçilmiş eski başkanlara da tanıyor.

BM Dünya Gıda Programı’na göre ülkenin yüzde 65’i yoksulluk sınırı altında ve 10 milyonluk nüfusun yarısının gıda güvenliği bulunmuyor.

ÜLKE İNSAN HAKLARI İHLALLERİYLE ANILIYOR

Nkurunziza’nın 2015’te üçüncü kere başkanlık seçimine katılması ve ardından kazanmasıyla birlikte Burundi bir anayasal krize girmişti. Protestoların ardından sokaklarda çatışmalar yaşanmıştı.

Geçen yıl bir BM komisyonu ülkeyi aralarında işkence, keyfi gözaltı, yargısız infaz ve cinsel şiddetin de yer aldığı insan hakları ihlalleriyle suçlamıştı. Burundi ise bu iddiaları reddediyor.

2034’E KADAR ÖNÜ AÇILMIŞTI

Eski Hutu isyancılarının lideri olan Nkurunziza, 2005’te kanlı iç savaşın sonlanmasının ardından devlet başkanı seçilmiş ve ülkede demokratik yollarla göreve gelen ikinci lider olmuştu.

2018’de referandumla kabul edilen yeni bir anayasa Nkurunziza’nın 2034’e kadar görevde kalmasına olanak sağlamıştı.

Lahey’den Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırım için ‘acil’ karar

Okumaya devam et

Dünya

Avustralya’da yangın söndürme uçağı düştü

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde C-130 Hercules model bir yangın söndürme uçağı düştü. Yetkililer, uçakta bulunan 3 Amerikalının hayatını kaybettiğini duyurdu.

BOLD Karlı Monaro bölgesinde yangın söndürme faaliyetlerini sürdürdüğü sıradan düşen uçağın enkazına ulaşıldı.

Yeni Güney Galler Kırsal İtfaiye Hizmeti Şefi Shane Fitzsimmons, düşen yangın söndürme uçağıyla ilgili “Ne yazık ki tek yapabildiğimiz enkazı ve kaza yerini bulmak oldu. Düşen uçaktan hayatta kalan kimseyi bulamadık.” dedi.

Bölgede 1700’den fazla gönüllü ve itfaiye personelinin görev yaptığını belirten Yeni Güney Galler eyaleti Başbakanı Gladys Berejiklian, 5 noktadaki yangının “acil uyarı” seviyesinde olduğunu dile getirdi.

Düşen “C-130 Hercules” model uçağın, Kanadalı bir şirketten kiralandığı belirtildi.

CANBERRA HAVALİMANI UÇUŞLARA KAPATILDI

Ülkede aylardır kontrol altına alınamayan yangınlar farklı noktalarda etkisini sürdürürken Canberra Havalimanı, yangınlar nedeniyle tüm uçuşlara kapatıldı.

Havalimanının internet sitesinden yapılan açıklamada, “Mevcut koşullar nedeniyle Canberra Havalimanı kapatıldı.” ifadesine yer verildi.

Canberra’nın bazı banliyölerinde halka, yangından korunacak yer aramaları, bazı bölgelerde de derhal evlerini terk etmeleri çağrısı yapıldı.

YANGINLAR 5 AYDIR SÖNDÜRÜLEMİYOR

Avustralya’da Eylül 2019’dan bu yana kontrol altına alınamayan yangınların ardından geçen hafta ve bu hafta başında toz fırtınası, dolu ve sel felaketleri meydana gelmişti.

Orman ve çayırlık alanlarda etkili olan ve zaman zaman yerleşim yerlerine de sıçrayan yangınlar nedeniyle 28 kişi hayatını kaybetmiş, çoğu Yeni Güney Galler eyaletinde olmak üzere toplam 10,3 milyon hektardan fazla alan ve 2 bin 600’den fazla ev kül olmuştu.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Goddard Uzay Uçuş Merkezi, ülkedeki yangınların yol açtığı dumanların Dünya’nın etrafını en az bir kez dolaşmasının beklendiğini bildirmişti.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Avustralya’da aylardır süren yangınlarda doğrudan veya dolaylı 1,25 milyar hayvanın ölmüş olabileceği tahmininde bulunmuştu.

Kıbrıslı Rumlar’dan Türkiye’ye hırsızlık suçlaması: Eni ve Total’in teknik verileri çalındı

Okumaya devam et

Dünya

Suudiler tarafından telefonu hacklendiği iddia edilen Jeff Bezos’tan Kaşıkçı paylaşımı

Dünyanın en zengin iş adamlarından Amazon’un kurucusu ve gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın yazarlık yaptığı Washington Post’un sahibi Jeff Bezos, telefonunun Suudiler tarafından hacklendiği iddialarından bir gün sonra sosyal medya hesabından “Kaşıkçı” paylaşımı yaptı.

BOLD – Amazon ve Washington Post’un sahibi Jeff Bezos’un cep telefonundaki bilgilerin Suudi Arabistan tarafından çalındığı haberinin ardından Bezos’tan “Kaşıkçı” mesajı geldi.

ANMA TÖRENİNDEN KARE

Jeff Bezos iki yıl önce İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı için geçtiğimiz aylarda İstanbul’da düzenlenen anma töreninden bir fotoğraf paylaştı.

İşadamı Jeff Bezos, sahibi olduğu Washington Post gazetesinde köşe yazarı olarak çalışan Cemal Kaşıkçı’nın ölümünün ilk yıldönümünde geçtiğimiz yıl İstanbul’da düzenlenen anma törenine katılmıştı.

Bezos, Kaşıkçı’nın mezarı başında tören sırasında çekilen bir fotoğrafı “Jamal” etiketiyle paylaştı. Paylaşılan fotoğrafta iş adamı Bezos’un Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz ile birlikte öldürülen gazeteci için yapılan anıta ellerini koydukları görülüyor.

İngiliz Guardian gazetesi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de öldürülmesinden 5 ay önce, gazetecinin çalıştığı Washington Post’un patronunun telefonunu “hacklettiği” iddia etmişti. Dün yayımlanan haberde telefonun hacklenmesi ile Kaşıkçı’nın öldürülmesi arasında da bağ bulunduğu iddia edilmişti.

BM’DEN SORUŞTURMA ÇAĞRISI

Bezos’un cep telefonundaki bilgilerin Suudi Arabistan tarafından çalındığı haberlerinin ardından Birleşmiş Milletler’den ABD’ye derhal olayın soruşturulması çağrısı yapıldı.

Cemal Kaşıkçı cinayetini araştıran Birleşmiş Milletler uzmanları Agnes Callamard ve David Kaye, yaptıkları yazılı açıklamada, özel raportörlerin kendilerine ilettiği Jeff Bezos’un cep telefonuna ilişkin dijital adli tıp analilerini incelediklerini belirttiler.

Uzmanlar, Muhammed bin Selman’ın Whatsapp hesabından bir görüntünün Bezos’un cep telefonuna gelmesiyle birlikte telefonda anormal değişiklikler meydana geldiğini ve bunu takip eden aylarda cep telefonundan yüklü miktarda veri alındığını belirttiler.

BM özel raportörleri Callamard ve Kaye, 2018 yılında Bezos’a yönelik siber saldırıda Suudi Veliaht Prensi’nin olası rolü olduğuna ilişkin bilgileri olduğunu kaydettiler.

SUUDİ ARABİSTAN: GÜLÜNÇ

Suudi yetkililerse iddialar için “gülünç” açıklaması yaptı. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan El Suud, Davos’ta verdiği bir mülakatta “Veliaht Prens’in Jeff Bezos’un telefonuna sızacağı fikri aptalca” dedi.

İDDİALAR GEÇEN YIL DA BASINA YANSIMIŞTI

Bezos’un güvenlik şefi Suudi bağlantısı iddiasını geçen yıl gündeme getirmişti. BM uzmanlarının bu tespitinin ardında, Jeff Bezos için çalışan siber güvenlik uzmanlarının yürüttüğü soruşturmada elde edilen bulgular yer alıyor.

Jeff Bezos’un güvenlik danışmanları, Bezos’un cep telefonuna 2018 yılında Selman tarafından gönderilen bir görüntü dosyası aracılığıyla sızıldığı sonucuna varmıştı.

Jeff Bezos’un güvenlik danışmanı Gavin de Becker, 2019 yılı Mart ayında Daily Beast adlı internet sitesi için kaleme aldığı yazıda, Suudi hükümetinin Bezos’un cep telefonuna sızdığını ve Bezos’un ilişkisinin olduğu eski sunucu Lauren Sanches ile mesajlaşmalarını ABD’nin bulvar gazetelerinden National Enquirer’a sızdırdığını belirtmişti.

Bu yazıdan bir ay önce Jeff Bezos, National Enquirer’’ın sahibi olan medya patronu David Pecker’ı kendisine şantaj yapmakla suçlamıştı.

Dönemin Suudi Dışişleri Bakanı Adil El Cübeyir, iddialar için “kulağa pembe dizi gibi geliyor” ifadelerini kullanmıştı.

Guardian: Suudi Prens Selman, Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un telefonunu hackletti

Okumaya devam et

Popular