Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Kıbrıs’ta iki devletin liderleri ‘cep’ten barışı görüştü

Kıbrıs’ta cep telefonu şebekeleri adanın her 2 tarafını da kapsayacak şekilde genişletildi. İlk görüşmeyi de adadaki iki devletin liderleri gerçekleştirdi.

BOLD – Adanın bir tarafında yaşayan bir kişi, adanın diğer kesimine gitse de uluslararası dolaşım (roaming) ücreti ödemeden telefonunu kullanabilecek. Bu şekilde ilk telefon görüşmesi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nicos Anastasiades ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında gerçekleştirildi.

İki lider, görüşmede güven arttırıcı önlemlerin atılması ve barış görüşmelerinin yeniden canlandırılması ihtimalini görüştüler.

İki taraf arasında sınırı belirleyen Birleşmiş Milletler kontrolündeki ara bölgeden karşılıklı geçişler 2003 yılında başlamıştı. Ancak Rum ve Türk tarafında yaşayanlar cep telefonlarını adanın diğer kısmında uluslararası dolaşım (roaming) kapsamında kullanabiliyordu.

Kuzey Kıbrıs’a düşen cisim, Suriye’den fırlatılan S-200 hava savunma füzesi

Dünya

Avustralya’da yangın söndürme uçağı düştü

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde C-130 Hercules model bir yangın söndürme uçağı düştü. Yetkililer, uçakta bulunan 3 Amerikalının hayatını kaybettiğini duyurdu.

BOLD Karlı Monaro bölgesinde yangın söndürme faaliyetlerini sürdürdüğü sıradan düşen uçağın enkazına ulaşıldı.

Yeni Güney Galler Kırsal İtfaiye Hizmeti Şefi Shane Fitzsimmons, düşen yangın söndürme uçağıyla ilgili “Ne yazık ki tek yapabildiğimiz enkazı ve kaza yerini bulmak oldu. Düşen uçaktan hayatta kalan kimseyi bulamadık.” dedi.

Bölgede 1700’den fazla gönüllü ve itfaiye personelinin görev yaptığını belirten Yeni Güney Galler eyaleti Başbakanı Gladys Berejiklian, 5 noktadaki yangının “acil uyarı” seviyesinde olduğunu dile getirdi.

Düşen “C-130 Hercules” model uçağın, Kanadalı bir şirketten kiralandığı belirtildi.

CANBERRA HAVALİMANI UÇUŞLARA KAPATILDI

Ülkede aylardır kontrol altına alınamayan yangınlar farklı noktalarda etkisini sürdürürken Canberra Havalimanı, yangınlar nedeniyle tüm uçuşlara kapatıldı.

Havalimanının internet sitesinden yapılan açıklamada, “Mevcut koşullar nedeniyle Canberra Havalimanı kapatıldı.” ifadesine yer verildi.

Canberra’nın bazı banliyölerinde halka, yangından korunacak yer aramaları, bazı bölgelerde de derhal evlerini terk etmeleri çağrısı yapıldı.

YANGINLAR 5 AYDIR SÖNDÜRÜLEMİYOR

Avustralya’da Eylül 2019’dan bu yana kontrol altına alınamayan yangınların ardından geçen hafta ve bu hafta başında toz fırtınası, dolu ve sel felaketleri meydana gelmişti.

Orman ve çayırlık alanlarda etkili olan ve zaman zaman yerleşim yerlerine de sıçrayan yangınlar nedeniyle 28 kişi hayatını kaybetmiş, çoğu Yeni Güney Galler eyaletinde olmak üzere toplam 10,3 milyon hektardan fazla alan ve 2 bin 600’den fazla ev kül olmuştu.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Goddard Uzay Uçuş Merkezi, ülkedeki yangınların yol açtığı dumanların Dünya’nın etrafını en az bir kez dolaşmasının beklendiğini bildirmişti.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Avustralya’da aylardır süren yangınlarda doğrudan veya dolaylı 1,25 milyar hayvanın ölmüş olabileceği tahmininde bulunmuştu.

Kıbrıslı Rumlar’dan Türkiye’ye hırsızlık suçlaması: Eni ve Total’in teknik verileri çalındı

Okumaya devam et

Dünya

Suudiler tarafından telefonu hacklendiği iddia edilen Jeff Bezos’tan Kaşıkçı paylaşımı

Dünyanın en zengin iş adamlarından Amazon’un kurucusu ve gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın yazarlık yaptığı Washington Post’un sahibi Jeff Bezos, telefonunun Suudiler tarafından hacklendiği iddialarından bir gün sonra sosyal medya hesabından “Kaşıkçı” paylaşımı yaptı.

BOLD – Amazon ve Washington Post’un sahibi Jeff Bezos’un cep telefonundaki bilgilerin Suudi Arabistan tarafından çalındığı haberinin ardından Bezos’tan “Kaşıkçı” mesajı geldi.

ANMA TÖRENİNDEN KARE

Jeff Bezos iki yıl önce İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı için geçtiğimiz aylarda İstanbul’da düzenlenen anma töreninden bir fotoğraf paylaştı.

İşadamı Jeff Bezos, sahibi olduğu Washington Post gazetesinde köşe yazarı olarak çalışan Cemal Kaşıkçı’nın ölümünün ilk yıldönümünde geçtiğimiz yıl İstanbul’da düzenlenen anma törenine katılmıştı.

Bezos, Kaşıkçı’nın mezarı başında tören sırasında çekilen bir fotoğrafı “Jamal” etiketiyle paylaştı. Paylaşılan fotoğrafta iş adamı Bezos’un Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz ile birlikte öldürülen gazeteci için yapılan anıta ellerini koydukları görülüyor.

İngiliz Guardian gazetesi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de öldürülmesinden 5 ay önce, gazetecinin çalıştığı Washington Post’un patronunun telefonunu “hacklettiği” iddia etmişti. Dün yayımlanan haberde telefonun hacklenmesi ile Kaşıkçı’nın öldürülmesi arasında da bağ bulunduğu iddia edilmişti.

BM’DEN SORUŞTURMA ÇAĞRISI

Bezos’un cep telefonundaki bilgilerin Suudi Arabistan tarafından çalındığı haberlerinin ardından Birleşmiş Milletler’den ABD’ye derhal olayın soruşturulması çağrısı yapıldı.

Cemal Kaşıkçı cinayetini araştıran Birleşmiş Milletler uzmanları Agnes Callamard ve David Kaye, yaptıkları yazılı açıklamada, özel raportörlerin kendilerine ilettiği Jeff Bezos’un cep telefonuna ilişkin dijital adli tıp analilerini incelediklerini belirttiler.

Uzmanlar, Muhammed bin Selman’ın Whatsapp hesabından bir görüntünün Bezos’un cep telefonuna gelmesiyle birlikte telefonda anormal değişiklikler meydana geldiğini ve bunu takip eden aylarda cep telefonundan yüklü miktarda veri alındığını belirttiler.

BM özel raportörleri Callamard ve Kaye, 2018 yılında Bezos’a yönelik siber saldırıda Suudi Veliaht Prensi’nin olası rolü olduğuna ilişkin bilgileri olduğunu kaydettiler.

SUUDİ ARABİSTAN: GÜLÜNÇ

Suudi yetkililerse iddialar için “gülünç” açıklaması yaptı. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan El Suud, Davos’ta verdiği bir mülakatta “Veliaht Prens’in Jeff Bezos’un telefonuna sızacağı fikri aptalca” dedi.

İDDİALAR GEÇEN YIL DA BASINA YANSIMIŞTI

Bezos’un güvenlik şefi Suudi bağlantısı iddiasını geçen yıl gündeme getirmişti. BM uzmanlarının bu tespitinin ardında, Jeff Bezos için çalışan siber güvenlik uzmanlarının yürüttüğü soruşturmada elde edilen bulgular yer alıyor.

Jeff Bezos’un güvenlik danışmanları, Bezos’un cep telefonuna 2018 yılında Selman tarafından gönderilen bir görüntü dosyası aracılığıyla sızıldığı sonucuna varmıştı.

Jeff Bezos’un güvenlik danışmanı Gavin de Becker, 2019 yılı Mart ayında Daily Beast adlı internet sitesi için kaleme aldığı yazıda, Suudi hükümetinin Bezos’un cep telefonuna sızdığını ve Bezos’un ilişkisinin olduğu eski sunucu Lauren Sanches ile mesajlaşmalarını ABD’nin bulvar gazetelerinden National Enquirer’a sızdırdığını belirtmişti.

Bu yazıdan bir ay önce Jeff Bezos, National Enquirer’’ın sahibi olan medya patronu David Pecker’ı kendisine şantaj yapmakla suçlamıştı.

Dönemin Suudi Dışişleri Bakanı Adil El Cübeyir, iddialar için “kulağa pembe dizi gibi geliyor” ifadelerini kullanmıştı.

Guardian: Suudi Prens Selman, Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un telefonunu hackletti

Okumaya devam et

Dünya

Senato’daki azil duruşmasında Demokratlar, Trump aleyhindeki kanıtları sunmaya başladı

ABD Başkanı Donald Trump’ın görevi kötüye kullanmak ve Kongre’nin soruşturmasına engel olmakla yargılandığı Senato’daki azil duruşmalarında açış konuşmaları dinlendi. Demokratlari ilk oturumda Trump aleyhindeki kanıtları sundu.

BOLD – Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın azli istemiyle Senatoda devam eden yargılamada savcı rolünü üstlenen yedi Temsilciler Meclisi üyesi dün açılış sunumlarını yaptı ve  Trump aleyhindeki kanıtları sundu. Demokrat Partili Temsilciler Meclisi üyeleri, Trump’ın suçlu olduğunu ve azledilmesi gerektiğini savundu.

DEMOKRATLAR: BAŞKAN AZLEDİLMELİ

Senato Genel Kurulunda yerel saatle 13.00’te dua ile başlayan ikinci gün duruşması, yaklaşık 9 saat sürdü. İlk olarak Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı Adam Schiff söz aldı.

Azil savcılarının başındaki Adam Schiff Trump’ı suçladı ve “Başkan Trump yozlaşmış planını hayata geçirmek amacıyla, Ukrayna Cumhurbaşkanı’na, yanlış olduğu kanıtlanan iki iddiaya ilişkin soruşturma başlatıldığını kamuoyuna açıklaması için baskı yaptı” dedi.

“Tarafsız olan bir jüri Trump’la ilgili karşı sunumları dinledikten sonra Başkan’ı görevden alır” diyen Schiff, “Anayasa size tarafsız yargıçlar olma, adil bir yargılama yapma ve sunulan kanıtları parti çizginiz ne olursa olsun değerlendirme sorumluluğu veriyor” diye konuştu.

SENATO PROGRAMI

Demokrat savcı vekiller, perşembe ve cuma günü de 8’er saat sürmesi planlanan duruşmalarda açılış sunumlarını yapmaya ve tezlerini anlatmaya devam edecekler.

Cumartesi günü Trump’ı savunacak hukuk ekibinin savunma yapmaya başlaması bekleniyor.

Pazar günü tatil yapacak Senato sonraki iki gün boyunca yine Trump’ın avukatlarının açılış sunumlarına sahne olacak.

Açış konuşmalarının ardından senatörlerin karşı tarafa sorularını yöneltmeleri için 16 saat zaman verilecek. Demokratlar’ın duruşma boyunca başka tanıkların dinlenmesi yönündeki baskılarını sürdürmesi bekleniyor.

Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre Demokratların sunumlarını yaptığı ilk günkü duruşmayı yaklaşık 11 milyon kişi televizyon başında takip etti.

ÜSLUP UYARISI

Mahkeme Başkanı görevi üstlenen Anayasa Mahkemesi Başkanı John Roberts dünkü duruşma sırasında Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar’ı ve Başkan’ın savunma ekibini Çarşamba sabahı erken saatte yaşanan bir atışma nedeniyle üslup konusunda uyardı.

Uzun saatler boyunca Senato Genel Kurulunda sessizce duruşmayı takip etmek zorunda olan senatörlere sınırsız atıştırmalık sunulurken, salona içecek olarak sadece su ve süt getirilmesine izin verildi.

Birçok senatör yanlarında su getirirken, bazı senatörlerin süt ile salona geldiği görüldü.

Cep telefonu, kamera, ses kayıt cihazı ve benzeri elektronik cihazların yasak olduğu duruşmalar esnasında salonda konuşmak da yasaklar arasında yer alıyor.

Görevi kötüye kullanma ve Kongre’ye engel olmakla suçlanan Trump, ABD tarihindeki 45 başkandan Senato’da azil duruşmasıyla karşı karşıya kalan üçüncü başkan.

Washington Post: Trump, görevinin ilk 3 yılında 15 bin 843 yalan ya da yanıltıcı ifade kullandı

Okumaya devam et

Popular