Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Yeni kurulacak parti hakkında hangi parti, ne düşünüyor?

Ali Babacan’ın istifası ile siyasetin gündemi yeni kurulacak partiye kilitlendi. CHP kendisine gelen emanet oyların yeni partiye kaymasından endişeli, MHP, yeni partinin AKP’ye yarayacağı görüşünde, İyi Parti ise yeni partiden umutlu.

BOLD – Abdullah Gül destekli Ali Babacan’ın kuracağı partinin siyaset denkleminde nereye oturacağı, hangi partiden ne kadar oy alacağı merak konusu. Yeni partinin en fazla oyu AKP’den alması beklenirken, kendini konumlandıracağı çizgiye göre her partiden bir miktar oy alabileceği tahmin ediliyor.

CHP’DE BABACAN ENDİŞESİ

CHP kendisine emanet olarak verilen AKP’li küskün seçmenlerin kurulacak yeni partilere kaymasından endişe ediyor. CHP içinde, kurulacak her yeni partinin demokrasiye güç katacağı yönünde ilkesel bir görüş öne çıkıyor. Ancak CHP’de yeni partilerin siyasetteki mevcut dengeleri de değiştireceği yönünde değerlendirmeler var. Bu nedenle parti içerisinde yerel seçimlerde alınan emanet oyların kurulacak yeni partilere kayabileceği yönünde ihtimaller konuşuluyor.

CHP PARTİ PROGRAMINI DEĞİŞTİRİYOR

CHP, bunun önüne geçebilmek amacıyla yeni çalışmalar yapılması gerektiği yönünde öneriler sunuyor. Bunun ilk adımı olarak CHP parti programını değiştiriyor. Yerel seçimlerin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla yeni parti programı hazırlıkları başlarken, parti kurmaylarının muhafazakâr ve liberal partilerin programları üzerinde çalıştığı öğrenildi.

MHP: YENİ PARTİ AKP’YE YARAR

MHP, AKP’li küskünlerin kuracağı yeni partileri MHP’nin olağanüstü kurultay sürecine ve İyi Parti’nin kuruluşuna benzetiyor. MHP, bu süreçten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güçlenerek çıkabileceği, kurulacak yeni partinin AKP’nin gölgesinde bir parti olarak siyasi tarihte yerini alabileceği ve AKP seçmeninin kendi partisine sahip çıkabileceği görüşüne sahip.

İYİ PARTİ: SON DERECE FAYDALI OLUR

İyi Parti ise kurulacak yeni partinin Türkiye için son derece faydalı olacağı görüşünde. İyi Parti, kutuplaşmadan yana muzdarip olan Türkiye’de çeşitliliğe ihtiyaç olduğunu dile getiriyor. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “İki blok arasındaki siyasi bölünmeyi yani bloklaşarak bölünmeyi Türkiye’nin insanların birbirleriyle olan ilişkileri açısından mahsurlu görüyorum. Yani yumuşamayı sağlayabilir seçmenin birbiriyle olan ilişkilerinde” ifadelerini kullanıyor.

AKP ÇÖZÜLMEYE BAŞLADI

Saadet Partisi ise yeni partinin ileriye matuf büyük işler yapabileceği bir siyasi ortamın bulunmadığı görüşünde. AKP’nin çözülmeye başladığı ve seçmenle başlayıp seçilmişlerle devam eden bu çözülmenin devam edeceğini ifade ediyor. Kapılarının herkese açık olduğunu belirten Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, yeni parti hazırlığında olan siyasilerle de görüşmelerinin olduğunu belirtti.

AKP’YE GÖRE YENİ PARTİ ÜMMETİ BÖLÜYOR

Yeni partinin en fazla zarar vereceği parti hiç şüphesiz AKP olacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni parti kuracakları ihanetle ve ümmeti bölmekle suçluyor. Her ne kadar Erdoğan, “Bunların sonu da hüsran olacak” dese de parti içerisinde yeni sistemin getirdiği 50+1’den barajından kaynaklı işlerin giderek zorlaşacağı kanaati hakim.

HDP YENİ PARTİYE KARŞI TEMKİNLİ

HDP’de ise AKP içerisinden parti ve liderinin yanlışlarının görülmeye başlamasından umutlu. Ancak yeni kurulacak partinin kendini konumlandıracağı yeri ve söylemlerini görmeden demokrasi adına katkı sağlayıp sağlayamayacağı konusunda temkinli.

Babacan ekibinden ‘ihanet’ cevabı: Biz yerimizdeyiz savrulan Erdoğan

BOLD ÖZEL

Cemevinde yemek pişirdiği için tutuklandı

Üniversite öğrencisi Ünal Çimen, cezaevinden çıktıktan sonra Türkiye’ye terk ederek İsviçre’ye gitti. Gazeteci olan abisi ve cemevinde yemek yaptığı için tutuklanan annesi ise halen hapiste.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Toplumun farklı kesimlerine yönelik her geçen gün artan baskının hedeflerinden biri de Aleviler. Yalova Üniversitesindeki eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalan Ünal Çimen, cezaevinden çıkıp İsviçre’ye kadar gidebilmeyi başarmış bir öğrenci. Abisi de tutuklu olan Çimen’in annesi ise hakimin “Cemevinde teröristlere yemek pişiriyormuşsun” sorularına maruz kalarak tutuklandı.

Ünal Çimen yurt dışında olsa da annesi, abisi ve yalnız kalan babası için mücadele ediyor. “İkisi tutuklu, babam yalnız, ben sürgünde” cümleleriyle ailesinin durumunu özetliyor. Çimen, annesinin serbest bırakılması için sosyal medyada #SongülÇimenSerbestBırakılsın etiketiyle bir kampanya başlattı.

GAZETECİ OĞLUNU ZİYARETE GİTMİŞTİ

Silivri Cezaevinde bulunan oğlu Ümit Çimen’i 10 Ekim’de ziyarete giden, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sarıyer Armutlu Cemevi Şube Yöneticisi Songül Çimen (57), görüşten çıktıktan sonra ‘ifade eksikliği’ gerekçe gösterilerek gözaltına alınmış, 4 gün Vatan Emniyet Müdürlüğünde kaldıktan sonra 14 Ekim 2019’da tutuklanarak Silivri’ye gönderilmişti. Yürüyüş dergisi muhabiri Ümit Çimen, derginin Sultangazi’deki ofisine Haziran 2019’da yapılan baskından sonra tutuklanmıştı.

ALEVİLERE TAHAMMÜLSÜZLÜKTÜR

Ziyaret sırasında yapılan bu hukuksuz tutuklamaya tepki gösteren Ünal Çimen “Hakim anneme cemevine gidiyormuşsunuz, teröristler için yemek yapıyormuşsunuz, terör örgütü için para topluyormuşsunuz gibi sorular sorarak tutuklanmasına karar verdi. Başka bir soru sorulmamış. Dosyada gizlilik kararı var. Farklı bir şey var mı yok mu nedir bilemiyoruz. Bu tutuklama AKP iktidarının Alevi halkına tahammülsüzlüğünün kanıtıdır. Ne kadar yok saysalar da var olmaya devam edeceğiz. Alevi olmak, sosyalist olmak, Alevi değerlerine sahip çıkmak suç değildir.” dedi.

Ünal, “Annem cemevinin yapımı için para topladıklarını, onu da makbuzlu yaptıklarını, paranın kime gittiğinin belli olduğunu söylemiş hakime. Burada hakimin olayı teröre çekme çabası var. Ama her şey dediğim gibi belgeli. Hakim belgeleri isterse, paraların nereye gittiğini rahatlıkla görebilirler. Olayı terör boyutuna çekip tutuklama gerekçesi haline getiriyorlar.” ifadelerini kullandı.

2014’TE DE BİR DAVA AÇILMIŞTI

Ünal Çimen, ‘gizli tanık’ ifadesine dayanarak annesi hakkında 2014’te bir dava daha açıldığını ama o dosyadan annesinin tutuksuz yargılandığını belirtiyor:

“Aralıkta o davanın mahkemesi olacaktı. Annem İstanbul Armutlu’da oturuyor. Orada cemevine gidip geliyorlar. Zaten cemevinin yönetim kurulunda. Gizli tanık ifadesine dayanarak cemeviyle ilgili bir dava açılmıştı. Annem o zaman tutuklanmadı. Şimdi hakkında ayrı bir dosya açılmış, bizim bildiğimiz sadece anneme yöneltilen sorular, başka bir bilgimiz yok maalesef.”

ADALETİN OLMADIĞI YERDE EKMEK DE SU DA OLMAZ

Songül Çimen tutuklanmadan önce sosyal medyada paylaşılan bir videoda şöyle demişti: “Tüm halk için içeride olsun, dışarıda olsun tüm emekçi insanlar için adalet olsun. Adalet ekmekten de sudan da her şeyden üstün. Adaletin olmadığı yerde ekmek de olmaz su da olmaz.”

BİR FOTOĞRAF…

Ardahanlı Çimen ailesinin 2013’te çektirdikleri bu kare Kandıra Cezaevinde bir görüş gününden. Ünal Çimen o zaman abisiyle birlikte tutuklu olduğunu, annesi ve babasının da kendilerini ziyarete geldiğini söylüyor. Bir ailenin üyeleri peyderpey hangi gerekçelerle hapse atılıyor? Ünal Çimen anlatıyor:

Ümit Çimen (33), Songül Çimen (57), Ünal Çimen (31) ve Paşa Çimen (62).

“Ben Yalova Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümünde okuyordum. Abim de Akdeniz Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünde. Daha sonra üniversiteden de tutuklamalardan vs atıldı. Antalya’da Ömer Ulusoy davası olarak geçen üniversiteye giren satırlı birinin öğrencilere saldırması sonucu tutuklanmıştı. Abim sonra İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümünü kazandı. 2013’te İstanbul Gençlik Derneğinin üyesi olması gerekçesiyle tutuklandı. Ben de aynı gün, aynı gerekçeyle tutuklandım. Üniversitelerde faaliyetler yaptığımız için hakkımızda dava açılmıştı. Öğrenci haklarımızı istiyoruz kampanyaları düzenliyorduk. Öğrenci haklarını istemek, ücretsiz eğitim, ücretsiz ulaşım istemek, anadilde eğitim hakkı istemek gibi şeyleri terör kapsamında değerlendirdiler. 1,5 yıl Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevinde kaldım. Ben Mart 2014’te tahliye oldum ve artık Türkiye’de yaşama hakkı bırakmadıkları için yurt dışına çıkmaya karar verdim. Abim Haziran 2019’da tekrar tutuklandı. Bir daha ne zaman bir araya geliriz, kim bilir…”

Sümeyye Yılmaz: Biz bu senaryoyu görmüştük

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Düşük tehlikesine rağmen 5 aylık hamile kadın tutuklandı

Her gün yapılması gereken iğneleri bulunan, düşük tehlikeli hamile Elif Tuğral, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ailesi anne ve bebeğin hayatından endişeli.

BOLD ÖZEL- İzmir’de yaşayan 5 aylık hamile Elif Tuğral (31) düşük tehlikesi raporlarına rağmen tutuklandı. 10 Ekim’de Şakran Cezaevine gönderilen Tuğral’ın, her gün yapılması gereken iğneler için hastaneye götürülüp götürülmediği bilinmiyor.

20 Haziran 2019’da evinde gözaltına alınan Tuğral, o gün çıkarıldığı mahkeme tarafından ev hapsi verilerek serbest bırakılmıştı. Dört ay sonra; 10 Ekim 2019’da İzmir 15. Ağır Ceza Mahkemesinde hakkında açılan dava için hakim karşısına çıkan Tuğral, 6 yıl 10 hüküm verilerek cezaevine gönderildi.

Elif Tuğral’a 16 Temmuz 2017’de verilen düşük yapma tehlikesine dair rapor.

KIZIMIN DÜŞÜK TEHLİKESİ VAR

Elif Tuğral’ın annesi Aziziye Özünlü, “Aslında savcı hamileliğini göz önünde bulundurarak serbest bırakılmasını talep etti, bir hakim de aynı görüşteydi ama diğer hakim tutuklanmasını istedi. Kızımın düşük yapma tehlikesi var. Ev hapsindeyken kanının pıhtılaşmaması için her gün iğne oldu. İzin alarak sağlık ocağına gidiyordu. Cezaevinde bu iğneleri olup olmadığını bilmiyoruz. Her gün revire çıkma imkanı cezaevlerinde olmuyor. Sevk alıp kontrole gitmesi aylar sürüyor zaten.” dedi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde mezun olan edebiyat öğretmeni Elif Tuğral, İzmir’de özel bir yurtta çalıştığı için örgüt üyesi olduğu iddia ediliyor. 2014’te evlenen Elif Tuğral’ın 4 yaşında Hilmi adında bir oğlu daha bulunuyor.

Öte yandan Şakran Cezaevinde tutuklu bulunan diğer bir hamile Zeynep Şakrak da hala tahliye edilmedi. 5275 Sayılı Ceza İnfaz Kanunu 16/4 maddesine göre hamile kadınlar gözaltına alınamaz, tutuklanamaz. Haklarında kesinleşmiş bir mahkeme kararı olmayan hamile kadınlar Türkiye’de tutuklu yargılanıyor. Oysa tutuklanmaması gerekiyor. Hüküm aldıktan sonra ise hüküm kesinleşirse cezası erteleme sonrası infaz edilmeli.

Geçtiğimiz günlerde Adana’da röntgen filmiyle kapıları açıp evleri soyan biri hamile 3 kadın yakalanmıştı. 6 yıl 10 ay 10 gün cezası olduğu tespit edilen zanlılardan Kader Ç., hamile olduğu için ev hapsiyle serbest bırakılmıştı. 15 Temmuz’dan sonra başlatılan Tenkil sürecinde tutuklanan kadınlara uygulanmıyor.

2 kez düşük yaptı, tüp bebekle hamile kaldı, tutuklandı, ilaçları verilmiyor

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Hayatını kaybeden hasta tutuklu askeri öğrencinin savunması

Ölüm evresine girdikten sonra tahliye edilen hasta tutuklu askeri öğrenci Bilal Gülfidan’ın 15 Temmuz’la ilgili mahkemede yaptığı savunmaya BOLD ulaştı.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL-  Geçen hafta salı günü İzmir’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Kara Harp Okulu sözleşmeli subaylarından Bilal Gülfidan (27), 15 Temmuz gecesi arkadaşlarıyla birlikte “sizi güvenli bölgeye” götürüyoruz diyen komutanlarının emrinde Genelkurmay Başkanlığının bahçesine helikopterle indirildi.

Nerede olduklarını öğrendiklerinde çok geçti. 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan sabaha karşı gözaltına alındı. 22 Temmuz’da tutuklanarak Kırıkkale Keskin Cezaevine gönderildi.

Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsündeki Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince görülen Kara Harp Okulu ve Genelkurmay Başkanlığı Davasında 164 kişiyle birlikte yargılanan Gülfidan, darbeye teşebbüs ettiği iddiasıyla 1 kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ama cezaevinde kanser oldu ve hem tedavisi geciktirildiği hem de geç tahliye edildiği için 15 Ekim 2019’da hayatını kaybetti. 

Bilal Gülfidan, 5 Mayıs 2017’de mahkemede yaptığı savunmasında yatakhanedeyken kursiyerlerin ‘silah başı’ diye bağrışmalarından dolayı rastgele şarjörsüz bir silah alıp otopark bölgesine gittiğini, ardından tören alanından “Güvenli bölgeye gidilecek” diye helikopterlere bindirildiklerini anlatmıştı.

İndirildikleri yerin Genelkurmay Başkanlığı olduğunu sonradan öğrendiğini, bir subayın “Hedef olacaksınız” diyerek kendilerini kör bir noktaya götürdüğünü anlatan Gülfidan’a buna rağm en müebbet ceza verildi. Gülfidan savunmasında 6 gün kaldığı gözaltında yaşadığı işkenceleri ve değiştirilen ifadesi hakkında da bilgi veriyor ve düzeltilmesini istiyor. Bold Medya’nın ulaştığı subay adayı Bilal Gülfidan’ın savunması:

İFADEMDE BANA AİT OLMAYAN SÖZLER VARDI

“Ben Bilal Gülfidan 12/04/1992 İzmir Konak doğumluyum. Hakim bey ifademe başlamadan önce belirtmek istediğim bir husus var. Polis akademisinde vermiş olduğum yazılı ifademi kabul etmiyorum. Reddediyorum. Çünkü baskı ve şiddet altında şiddet gördükten sonra ifade verdim. İfadem sabaha karşı saat 05.00 sıralarında alındı. Uykusuzdum. Aç ve susuz olduğumdan dolayı sağlıklı bir ifade veremedim. Kabul etmiyorum. İddianame açıklandıktan 1 ay sonra elime geçti ifade, ifadeyi okudum. Bana ait olmayan sözler vardı içerisinde hem kendimi hem de başkasını itham altında bırakacak ifadeler vardı. Kopyala yapıştır bir şekilde hazırlanmış olduğu için kabul etmiyorum. Bunu da bilginize arz ediyorum.

AFYON’A TATBİKATA GİDİYORUZ DİYE BİLİYORDUM

Olay gecesi Kara Harp Okulu Komutanlığında, 5. Akdeniz Taburu 2. Bölük 4. Takımda öğrenimime devam etmekte iken 15/07/2016 tarihinde saat 06.15 ile 21.15 saatleri arasında normal olarak içtima, eğitim, spor, çarşı izni vb. Faaliyetleri her zamanki gibi rutin devam etti. Çarşı izni bitimi olan saat 21.20’de okula girdim. İçtima sonrası aylar öncesinden belli olan Afyon tatbikatı için 16/07/2016 tarihinde saat 04.00 sıralarında kalkıp yola çıkacağımızdan dolayı diğer arkadaşlarım ile birlikte yatakhanelere gittim. Tahmini olarak saat 22:30 sırasında kursiyerlerin kendi aralarında silah başı şeklinde bağırmalarını duymam üzerine kamuflajımı giyerek nöbetçi subayın da yönlendirmesiyle silah deposuna girerek seri numarasını hatırlamadığım rastgele dağıtılan silahımı şarjörsüz bir şekilde aldım ve park alanında beklemeye koyuldum. Bu ana kadar yaşanan her şeyin tatbikat gereği olduğu düşüncesindeydim.

İÇTİMA ALANINDA BÜYÜK BİR KARIŞIKLIK VARDI

Kendisinden sorumlu olduğum misafir askeri personel Kara Harp Okulu kayıtlarından da kontrol edilebilir. İsmi Nizar Libyalı. Onu bulmak için önce yatakhaneler bölgesine, daha sonra da park alanına bakındım. Fakat bulamadım. Sonra kendisini Üsteğmen Önder Biberoğlu’nun yanında gördüm. Ve kendilerini toplayıp yatakhaneler bölgesine gönderdi. Daha sonra onları bulamadıktan sonra, arkadaşımı bulamadıktan sonra ben de diğer arkadaşlarımın yanına katıldım. İçtima alanında büyük bir karışıklık ve gürültü vardı.

GÜVENLİ BÖLGEYE GÖTÜRÜLÜYORSUNUZ YALANIYLA HELİKOPTERE BİNDİRİLDİK

Alçak uçuş yapan Helikopter ve F16 saldırılarına karşı park alanının karşısında bulunan ağaçlık bölgeye alındık. Buradan da yemekhanelere alındık. Saat 03:00 sıralarında nizamiyelere saldırı olduğu, uçakların alçak uçuş yaptığı söylenerek, Celal Dora tören alanına geçtik. Burada alelacele kargaşa içerisinde oluşturulmuş, 14’erli karışık gruplar oluşturuldu. Şarjörsüz ve mermisiz bir şekilde, korku ve panik havası içerisinde güvenli bölgeye götürülüyorsunuz yalanıyla helikopterlere bindirildik.

5 DAKİKA SONRA İNDİK

Havalandıktan 5 dakika sonra tanklar ve yüksekçe bir duvar arasına indirildim. Yaşadığımız şoku atlatmak, açılan ateşlere hedef olmamak ve nereye bırakıldığımızı anlamak için araçların arasına saklandık.15-20 dakika burada bekledikten sonra adının Kenan olduğunu öğrendiğimiz komutanımız burada beklememizi ve geri döneceğini söyleyerek yanımızdan ayrıldı. Ve kendisini bir daha hiç görmedim. Araçlar arasında yerde yattığımızı gören hiç tanımadığım başka bir subay bizlere orada ne yapıyorsunuz. Yatmayın hedef olacaksınız diyerek, bizi yüksekçe bir duvarın, bir kör noktanın yanına geçirdi. Kör bir noktaya geçirdi bizleri. Ve burada beklememizi söyledi.

BURAYA KİMİNLE GELDİNİZ

Bu sırada yanımıza gelenlerden nerede bulunduğumuzu ve dışarıda neler olduğunu öğrendik.Her şeyi tam manasıyla burada, orada yanımıza gelenlerden öğrendik. Öğrendikten sonra arkadaşlarımız ile aramızda yani yanımızda bulunan rütbeli komutanlardan gizli bir şekilde kesinlikle yasa dışı hiçbir olaya karışmamalıyız şeklinde bir konuşma geçti aramızda. Devamında da 2 saat boyunca bu kör noktada arkadaşlarım ile birlikte uyukladım. Hiçbir şeyin farkında değildik. Tam bu esnada bizi bu şekilde gören bir binbaşı, bana buraya kimle geldiğimizi bağırarak bir şekilde, elindeki silahı ile birlikte bana buraya kimle geldiğimizi sordu. Ve benden hemen gidip onu bulmamı istedi.

ELİNDEKİ SİLAHTAN KORKTUM

Bende elindeki silahtan korkarak ilk önce Deniz Kuvvetlerine bakan kısma yürüdüm. Bulunduğum yerden ayrılıp Deniz Kuvvetlerine bakan tarafa sonra da geldiğim yönün tam tersi istikamete şarjörsüz ve mermisiz silahımla yürüdüm. Zannediyorum iddianamede bir görüntüm var. Ve bu görüntüde bu yürüyüşüm esnasında çekilmiştir. Kesinlikle ve kesinlikle iddianamede de iddia edildiği üzere darbeye destek verme amaçlı bir hareket değildir. Şarjörsüz ve mermisiz silahımla yürüdüm. Ortalık çok karışık olduğu için ve hiçbir darbeciden yasadışı emir almamak için sabahladığım kör noktaya geri döndüm.

KİMSEYLE KONUŞMAYIN, BENİ TAKİP EDİN

Burada arkadaşlarım yoklardı. Ben tekrar burada oturup bekledim. Tam bu esnada bir süre sonra yanımda 3. bölükten arkadaşlarım olan İdris ve Bilal Yıldız geldiler. Buraya kandırılarak getirildiğimizi ve hiçbir emre uymamız gerektiğini onlarla da konuştum. Bu konuşmanın üstüne Hasan Ali Üsteğmen yanımıza gelerek ‘arkadaşlar kimseyle konuşmayın ve beni takip edin dedi. Yönlendirmesi ile bir binanın bodrum katına girdik.

ÜZERİME ATEŞ AÇILDI

Burada bize tahliye edileceğimiz söylendi. Ve koşar adımlarla TÜİK binasının karşısında bulunan bir demir kapıdan çıktık. Bu esnada üzerime ateş açıldı. Hem benim hem de yanımda bulunan beni yönlendiren kapının diğer tarafında bulunan 2 sivil polise ateş açıldı. O anki korku, telaş ve polislerin yönlendirmesiyle silahımı ve kompozit başlığımı kapı dibine bıraktım. TÜİK binasında bulunan polislere sığındık. Oradan da polis akademisine getirildik.

SOYULARAK TERS KELEPÇE TAKILDI

Burada 2 gün boyunca bizlere Genelkurmay Başkanlığından çıkan 900’er gibi ifademizin alınacağı ve serbest bırakılacağımız söylendi. Fakat erler ayrılınca pazar akşamı o an ilk defa gördüğümüz polisler tarafından soyularak ters kelepçe ile kelepçelendik. Bunu burada belirtmemin tek sebebi polis akademisinde alınmış ifademde hiçbir kötü muameleye maruz kalmadım şeklinde bir yazıdır. Bu da bana ait değildir. Ben böyle bir ifade vermedim. Bu sebeplerden dolayı reddediyorum. İlk defa gördüğüm polisler tarafından soyularak ters kelepçelendik.

GECE YARISI TEKMELEYEREK UYANDIRILDIK

4 gün boyunca bu şekilde kaldık. Tuvalete dahi yalın ayak gitmek zorunda bırakıldık. Açlık ve susuzluktan dolayı ayakta dahi duramıyorduk. Geceleri uyurken polisler tarafından tekmelenerek uyandırıldım. Çeşitli hakaretlere maruz kaldım. Tüm bu yapılan insanlık dışı uygulamalara rağmen polis akademisinde verdiğim ifadeye ‘ben emniyette bulunduğum sürece hiçbir kötü muameleye maruz kalmadım’ gibi bir ifade eklenmiştir. Bunu da az önce belirttim.

AĞIR CEZAEVİ KOŞULLARINDA KALIYORUZ

Ayrıca iddianamede bulunan Bylock listesinde üzerimde bulunan 2 hatta Bylock olduğu iddia edilmiştir. Böyle bir programın varlığından, kesinlikle ve kesinlikle haberim yoktur. Cezaevine girdikten sonra sözlü ve yazılı medyadan öğrenmiş bulunmaktayım. Aynı zamanda iddianamede tarafıma yöneltilen tüm suçlamaları reddediyorum. 6 günlük gözaltı süresi ve bu sürede yaşadıklarım 10 aya yakın tutukluluk sürem ve ağır cezaevi koşulları göz önünde bulundurulmasını tahliyemi ve dava sonunda da beraatimi talep ediyorum. Arz ederim.”

SAVUNMANIN BULUNDUĞU GEREKÇELİ KARARDA SAVUNMANIN ORİJİNAL GÖRÜNÜMÜ

SAVCI: ÖLMEZSE TUTUKLANMASINA…

Bilal Gülfidan’ın ölümün ardından sosyal medyada @m4gf0wKzduBwFy5 hesabından genç subay adayı ile ilgili paylaşımlar yapıldı ve bazı iddialarda bulunuldu. O paylaşımlar şöyle:

“Sözleşmeli subay olmak için eğitime başlamış, sadece verilen kanuna uygun emirleri yerine getirmiş, darbeden haberi olmayan, şeytanların (AKP) tuzağına düşmüş yüzlerce askeri öğrenciden biridir. Cezaevinde kanser hastalığına yakalanınca 2 ay muayene geç götürülmüş, sonrasında yapılan kontrollerde kanserin ilerlediği ve sık sık kontrole gelmesi söylenmiş, müteakiben tekrar kontrolleri aksatılmıştır. Mahkeme ilk başlarda tahliye etmedi. Daha da ağırlaşınca tahliye kararı verdi. İlk başlarda bu hastalık durumundan ailesi haberdar değildi. Duruşmalara zorunlu katıldı tedavi esnasında savcı ‘ölmezse tutuklanmasına’ diye mütala verdi. Hakîm onlardan iftiracı olmalarını istedi. O durumda ne o ne de bir arkadaşı hain olmadı iftira atmadı.”

ÖLDÜRÜLMEK İÇİN GENELKURMAY BAŞKANLIĞININ BAHÇESİNE ATILDILAR

15 Temmuz gecesi Kara Harp Okulundan 150 öğrenci helikopterle Genelkurmay Başkanlığının bahçesine indirilmişti. Aynı hesap, bu olayla ilgili iddiası ise şöyle:

“Bu askerî öğrenciler okul komutanı İzzet Çetingözün emri ile okulda bırakılmış, gece öldürülmeleri için mühimmatsiz olarak helikopterlerle Genelkurmay Başkanlığının bahçesine atılmış, onları yüzlerce IŞİD’li silahlı olarak karşılamış, ateş altına almış öldürmek istemiş. 10 gün gözaltında insanlık dışı işkencelere maruz kalmış masum Anadolu gençleri hastalıklara yakalanmıştır.”

AYNI DOSYADA YARGILANAN BAŞKA BİR ÖĞRENCİ DE KANSERDİ

Bilal Gülfidan ile aynı dosyada yargılanan Bayram Altunbaş, “Komutanlarımıza güvenmiştik. Böyle bir şey için 4 aylık bir öğrenciyi kullanacakları aklımdan geçmedi. Güvenli bölgeye götürüleceksiniz denilince güvenip helikoptere bindik.” şeklinde ifade vermişti.

Altunbaş duruşmada, iki ay önce bağırsak kanseri teşhisi konulduğu söylemiş ve tahliyesini talep etmişti. 18 Mayıs 2017’de tahliye edilen Altunbaş’ın sağlık durumu hakkında bir bilgi bulunmuyor.

Müebbet verilen kanserli askeri öğrencinin görüntüleri ortaya çıktı

Okumaya devam et

Popular