Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP’li Özel: Darbeler başkanlık sistemlerinde oluyor

2000 yılından beri dünyada 22 darbe olurken bunun 18’i başkanlık sistemlerine, 3’ü krallara, 1 tanesi parlamenter sisteme karşı yapılmış.

BOLD – CHP Grup Başkan vekili Özgür Özel, yakın siyasi tarihte yaşanan darbelerin tek adam rejimlerine yönelik olduğunu vurguladı. Demokrasinin darbelerin panzehri olduğunu söyleyen Özel, demokratik güçlü parlamenter sistemlerde darbe olmayacağını kaydetti.

“Darbe olursa nereye olur?” diye soran Özel, “Tek adam rejimlerine olur. Dünyada da güçlü parlamenter sistemler darbe görmüyor ama tek adam rejimleri, başkanlık sistemleri darbe görüyor çünkü demokrasi yok, kuvvetler ayrılığı yok, olmadığı yerde her türlü acziyet sizi buluyor” dedi.

DARBELER BAŞKANLIK SİSTEMLERİNE YAPILMIŞ

“Bütün darbelerin parlamenter sistemlerde olduğu ile ilgili kendisine itirazlar geldiğii hatırlatan Özel, “Çıkardım arkadaşlar, 2000 yılından bugüne kadar 22 darbe olmuş dünyada, resmî kayıtlarda. 18’i başkanlık sistemlerine, 3’ü krallara, 1 tanesi parlamenter sisteme. 5 Aralık 2006’de Fiji darbesi parlamenter sisteme. Fiji sözde parlamenter sistemle yönetiliyor. Onun dışında 21 Ocak 2000’de Ekvador’da başlayan başkanlık sistemine yapılan darbeyle başlayın, Moritanya 6 Ağustos 2008, Mali 21 Mart 2012, Tayland, Zimbabve, Yemen, Honduras, geliyor ta Sudan’daki son darbeye kadar bunların hepsi başkanlık sistemlerine karşı yapılmış” dedi.

AKP’li Kahraman: Asker rütbelendi mi darbe yapmak ister

Politika

“Bedeli ne olursa olsun bu memlekete adaleti ve demokrasiyi getireceğiz!”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülüp tutuklanmasıyla ilgili “Benim bu millete sözüm var. Bu ülkeye gerçek anlamda hakkı, hukuku, adaleti ve demokrasiyi getireceğiz. Bedeli ne olursa olsun” dedi.

BOLD –  Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülüp tutuklanmasına sosyal medya hesabından paylaştığı yeni bir video ile tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, mesajında şunları söyledi: “Enis Berberoğlu’nun milletvekilliği haksız yere düşürüldü… Hukuka, anayasa aykırı olarak düşürüldü. Bunu tartışıyoruz. Enis Berberoğlu ne yaptı? Enis Berberoğlu, saygın bir gazeteci, saygın bir siyasetçi. Türkiye’yi bilen Türkiye’nin koşullarını bilen saygın bir isim Enis Berberoğlu. Haksız yere mahkum edildi, adaletsiz yere mahkum edildi. Demokrasinin olmadığı yerde, adaletin olmadığı yerde bu tür olaylarla karşılaşıyoruz. CHP olarak biz koşullar ne olursa olsun. Demokrasiyi, hakkı, hukuku ve adaleti sonuna kadar savunacağız. Bu memlekete gerçek manada demokrasi gelinceye kadar sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bu mücadelede bir bedel ödenecekse o bedeli CHP’liler ödeyecektir. Enis Berberoğlu, o bedeli ödeyenlerden birisidir. Anayasa’ya aykırı.

TBMM VE YARGI VESAYET ALTINDA

Enis Berberoğlu, Yargıtay kararından sonra tekrar milletvekili seçildi. Anayasa Mahkemesine başvurdu. haksızlığı oraya götürdü. Adalet, hak ve hukuk istiyordu. Anayasa’nın 83. maddesi tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma Meclis  dokunulmazlığının kaldırılmasına bağlıdır diyor. Bu kadar açık. Bu maddenin de gereği yapılmadı. Çünkü adaletin olmadığı yerde; hukuk da olmuyor, Anayasa da olmuyor, TBMM vesayetten kurtulamıyor. Yargı vesayet altında. Ama benim bu millete sözüm var; Ne olursa olsun! Hangi bedel, hangi engel çıkarılırsa çıkarılsın. Bu ülkeye gerçek anlamda hakkı, hukuku, adaleti ve demokrasiyi getireceğiz. Bedeli ne olursa olsun! Bu bedeli ödemeyede razıyız.”

Tayyip Erdoğan İçişleri Bakanlığının sokağa çıkma yasağını iptal etti

Okumaya devam et

Politika

Polis Kızılay’a yürüyen milletvekillerini darp etti

Üç milletvekilinin, Meclis üyeliğinin düşürülmesi ve tutuklanmasını protesto amaçlı yürüyüş düzenleyen HDP’li milletvekillerinin Güvenpark’a gitme isteğine polis izin vermedi. Polis, milletvekillerine saldırdı.

BOLD – Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, partili vekilleri Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Enis Berberoğlu’nun, tutuklanmasını protesto için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) açıklama yaptı. Akabinde Kızılay Güvenpark’a yürüyüşe geçen vekillere polis izin vermedi. Vekiller darp edildi.

Meclis’teki açıklamada konuşan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “4 Kasım 2017’de başlayan darbe 27’nci dönemde de devam ediyor” dedi. Vekillerin ‘Darbe Var’ dövizleri taşıdığı görüldü. Açıklama sonrası HDP vekilleri, Kızılay Güvenpark’a yürümeye başladı. Burada HDP il yöneticileri ile buluşacak vekilleri, polis, Yargıtay binası önünde durdurdu. Polis amiri ve vekillerin konuşması sonrası yürüyüş sürdürüldü. Çok sayıda çevik kuvvet ekibiyle Güvenpark girişinin kapatıldığı görüldü.

Bir süre sonra çıkan arbedede çok sayıda milletvekili polislerce darp edildi. Basın mensuplarının uzaklaştırılmaya çalışıldığı Güvenpark girişinde, vekillerin taşıdığı pankartlar polislerce parçalandı. Vekillerin, Güvenpark girişinde bekleyişi sürüyor.

 

İşkence görüntüleri yayınlanan M.E.C yaşadıklarını anlattı

Okumaya devam et

Politika

Tayyip Erdoğan İçişleri Bakanlığının sokağa çıkma yasağını iptal etti

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanlığı tarafından ilan edilen sokağa çıkma yasağını iptal etti. “Vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti” dedi.

BOLD – Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı. Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım” ifadesini kullandı.

YASAĞI İPTAL ETME KARARI ALDIM

Erdoğan’ın açıklaması şöyle: “Bilindiği gibi salgın döneminde, milletimizi Koronavirüs’ten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı. Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlara kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık. Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti. Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı. Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Erdoğan: Sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum.”

CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATLARI DOĞRULTUSUNDA…

İçişleri Bakanlığı, dün AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla 14 büyükşehir ve Zonguldak’ta 5 Haziran 2020 tarihi saat 24.00 ile 7 Haziran 2020 tarihi saat 24.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurmuştu.

14 büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Okumaya devam et

Popular