Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“KHK’lıların pasaport yasağının kaldırılması için çalışma yapılıyor”

15 Temmuz sonrası KHK’larla ihraç edilenlere uygulanan pasaport yasağına son vermek için yasal düzenleme yapılıyor. Yasağın, yargı paketiyle kalkması bekleniyor.

BOLD – İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, OHAL döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler’le (KHK) ihraç edilen yaklaşık 125 bin kamu çalışanına getirilen pasaport yasağının kaldırılacağını bildirdi. Adalet Bakanlığı’nın bu yönde yasal düzenleme hazırlığı içinde olduğunu vurgulayan İnce, bunun yargı reform paketi içerisinde çıkabileceğini vurguladı.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre OHAL döneminde çıkarılan KHK’lerle kamu görevinden ihraç edilenlerin pasaportları iptal edilirken kimlik numaralarına da şerh konuldu. Böylece yeni pasaport almaları da engellendi. Aynı dönemde ihraç edilenlerin yakınlarına da pasaport tahdidi geldi.

MAHKEME KARARINA İDARİ ŞERH ENGELİ

İçişleri Bakanlığı yaklaşık 150 bin kişinin tahdidini parça parça kaldırdı. İhraç edilenlerin yurt dışı yasakları ise haklarında soruşturma olup olmamasına bakılmaksızın devam ediyor. Mahkemelerde yurt dışı yasağının kaldırılması yönünde kararlar da idari şerh nedeniyle uygulanmıyor.

120 binin üzerinde ihraç edilen kamu personelini ilgilendiren bu durum Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunda gündeme geldi. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “KHK’liye pasaport verilmiyor. Bu aslında anayasal seyahat hürriyetini çiğnemektir, gasp etmektir” dedi.

ADALET BAKANLIĞININ ÇALIŞMASI VAR

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, pasaport konusunda gerekli tüm çalışmaları titizlikle yürüttüklerini savundu. “KHK’lılar konusunda kanuni bir düzenlemeye ihtiyaç var, bu düzenleme yapıldığı takdirde, Meclisimizden bu kanun çıktığı anda biz uygulamayı ona göre aynı anda yapacağız, bu konuda da Adalet Bakanlığının bir çalışması olduğunu biliyorum” diye konuştu.

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu da Bakan Yardımcısı İnce’yi doğruladı, “Benim de o konuda bilgim var, çalışma yapılıyor” ifadesini kullandı.

Bakan Yardımcısı İnce, Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlanması gündeme gelen yargı reformu teklifine gönderme yaparak, “Yargı paketi içerisinde belki de bu çıkacaktır diye tahmin ediyorum” dedi.

DAHA ÖNCE DE VERİLMİŞ SÖZLER VAR

KHK’lilere yurt dışı yasağını sık sık Mecliste gündeme getiren Gergerlioğlu, bu konuda bir çalışma yapıldığını bakan yardımcısının açıklamasıyla öğrendiklerini, ancak içeriğiyle ilgili ayrıntılı bilgi edinemediklerini aktardı. Bakan Yardımcısı İnce’nin yasal düzenleme yapılacağına açıklamasına mesafeli yaklaşan Gergerlioğlu, “Daha önce de verilmiş sözler var. Ne yazık ki sözler yerine gelmiyor. Artık bürokratların sözlerine inanmakta güçlük çekiyoruz. Bu açıklamalara da soru işareti koyuyoruz” açıklamasını yaptı.

BUNUN İÇİN YASAL DÜZENLEMEYE GEREK YOK

KHK ile ihraç edilen akademisyenlerden Dinçer Demirkent ise idari bir kararla bu yasağın uygulandığını hatırlatarak, bunun için yasal bir düzenlemeye gerek olmadığını söyledi.

Gündem

TRT sonunda açıkladı: Vatandaşın cebinden TRT’ye dudak uçuklatan para

Yayınlarında AKP propagandası yaptığı gerekçesiyle muhalefetin hedefinde olan TRT’nin açıkladığı 3 yıllık faaliyet raporuna göre, halkın cebinden kuruma giden para 7,2 milyar lira.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın sınıf arkadaşı İbrahim Eren’in başında bulunduğu Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT), 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait faaliyet raporlarını açıkladı.

Sözcü gazetesinden İsmail Şahin’in haberine göre, vatandaşın ödediği fatura ve aldığı ürünlerden kesilip TRT’ye aktarılan para üç yılda 7.258 milyar lira oldu.

3 YILDIR İLK DEFA AÇIKLANIYOR

Uzun zamandır beklenen faaliyet raporları resmi siteden açıklandı. 16 televizyon, 17 radyo kanalı, 4 basılı dergi ve dijital mecralar üzerinden yayıncılık yapan TRT’nin gelirlerinin büyük bölümü vatandaşlardan toplanan bandrol ücretleri ve elektrik faturalarından tahsil edilen TRT paylarından oluşuyor.

TRT, Vatandaşın cebinden çıkan elektrik enerjisi bedeli üzerinden yüzde 2, televizyondan radyoya, cep telefonundan ev sinema sistemine, akıllı kol saatinden bilgisayar ve tabletlere kadar çok sayıda cihazdan yüzde 16 ile yüzde 0,01 arasında değişen oranlarda bandrol ücreti alıyor.

Kamusal Katkı Gelirleri olarak bilançoda yer alan bandrol ve enerji payı 2017 yılında 2 milyar 163 milyon lira, 2018 yılında 2 milyar 293 milyon lira, 2019’da ise 2 milyar 802 milyon lira oldu.

KURUM MUHALEFETİN HEDEFİNDE

AKP propagandası ve dış yapımlara ödediği fahiş fiyatlarla muhalefetin hedefinden olan TRT, 3 yıldır faaliyet raporu yayınlamadığı için de eleştiriliyordu.

43 yıllık esnaf batışını böyle anlattı: Bu komedinin parçası olmak istemedim

Okumaya devam et

Gündem

Ünlü sanatçılardan TBMM’ye çağrı

Aralarında Zuhal Olcay, Demet Evgar, Ercan Kesal gibi sanatçıların yer aldığı ünlüler, kadın cinayetlerinin durdurulması için TBMM’yi göreve çağırdı.

BOLD – Eşitlik İçin Kadın Platformu’nun (EŞİK), “Günde en az 3 kadın öldürülüyor, bu artık bir cinskırım” başlığıyla başlattığı kampanyaya ünlülerden de destek geldi. Zuhal Olcay, Ercan Kesal, Ahmet Ümit, Hande Doğandemir, Ülkü Duru, Biket İlhan, Burhan Şeşen, Hatice Aslan, Serap Aksoy, Devin Çınar, Meltem Cumbul, Hazer Ergüçlü, Dilan Çiçek Deniz, Veda Yurtsever, Damla Sönmez “İstanbul Sözleşmesi uygulansın, Meclis kadın cinayetlerini önlemek için özel gündemle toplansın.” dedi.

EŞİK, kadın cinayetlerini, “cinskırım” ifadesiyle tanımlarken, kadına karşı şiddeti önlemek için Meclis’i göreve çağırdıkları bir kampanya başlattıklarını duyurdu. EŞİK platformu “bu konuda sözü olan herkesi de bu kampanyayı desteklemesini” isteyerek şu mesajı paylaştı:

“Günde en az üç kadının öldürüldüğü, bir o kadar şüpheli ölüm ve yeterince soruşturulmayan intiharla kadınların yaşamdan koparıldığı bu şiddetin adı artık cinskırımdır. Gelin, cinskırımı birlikte durduralım. Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi için yetkilileri göreve çağıralım. Sesimize ses olun, hep birlikte sesimizi Meclis’e duyuralım ve cinskırımı durdurmak için harekete geçelim.”

EŞİK, kampanyaya destek veren ünlülerin yer aldığı videoyu sosyal medya hesaplarından paylaştı. EŞİK, internet sitesinde kampanyaya katılmak isteyenlerin yapması gerekenleri şöyle listeledi:

– Günde en az üç kadın öldürülüyor, bu artık bir cinskırım.
– Meclis kadın cinayetlerini önlemek için özel gündemle toplansın, Meclis göreve.
– İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun etkin uygulansın.
– TBMM özel gündemle toplanarak cinskırım boyutuna varan kadın cinayetlerini önlesin.

Okumaya devam et

Gündem

Gazeteci Uğuroğlu: Hakaret eden tutuklu, öldürmeye teşebbüs eden tutuksuz

Ankara’daki evinin önünde, geçtiğimiz günlerde üç kişinin saldırısına uğrayan Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu, saldırganların tutuksuz yargılanmasına tepki gösterdi.

BOLD – Yakın zamanda evinin önünde saldırıya uğrayan Yeniçağ yazarı gazeteci Orhan Uğuroğlu, son günlerde artan saldırılar hakkına bir yazı kaleme aldı. Uğurluoğlu, ‘Hakaret ve küfür eden tutuklu öldürmeye teşebbüs tutuksuz’ başlıklı yazısında, AKP iktidarını kendi yargısını oluşturmakla suçladı. Hukuk reformu söylemlerini ‘şaka’ diye niteleyen Uğurluoğlu, kendisine ve Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a saldıranların tutuksuz yargılanmasına da tepki gösterdi.

Uğuroğlu’nun yazısında: “Erdoğan’a hakaret ettiği iddia edilen 63 bin 41 kişiye dava açıldı. Bunlardan kaçı tutuklu yargılanıyor açıklansa da öğrensek. Görüldü ki; hakaret ve küfür eden: ‘Tutuklu…’ Selçuk Özdağ ve beni öldürmeye teşebbüs edenler: ‘Tutuksuz…” ifadelerini kullandı.

KÜFÜR EDEN TUTUKLANDI

AKP’yi yandaş yargı oluşturmakla suçlayan Uğurluoğlu: ” Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi’ne atadığı İrfan Fidan ‘AKP yargısı’ oluşturulma hedefinin son örneği oldu. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül yargının siyasallaşmaması için çaba gösteriyor ama gerek Erdoğan, gerekse son olayda yaşandığı gibi İçişleri Bakanı ve MHP elini kolunu bağlıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ve annesine hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan şüpheli Erdal Erbaş serbest bırakıldı. Soylu’nun baskısı sonucunda yapılan araştırma sonucunda Cumhurbaşkanına hakaret de etmiş. Hemen tutuklandı” dedi.

TEK BİR SAVCI HALA İFADEMİ ALMADI

Orhan Uğuroğlu, saldırıya uğramasının üzerinden 9 gün geçmesine rağmen kendisinin hala ifadeye çağrılmadığını belirterek:  “Ortada dosyama bakacak savcı yok… Ama olmayan savcıya tehdit çok… Bana saldıran 4 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest” diye yazdı.

‘Korku İmparatorluğu’ KKTC’ye taşındı: Dışişlerinin şikayeti üzerine Kıbrıslı gazeteciye soruşturma

Okumaya devam et

Popular