Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kuzey Ormanlarına 553 villa dikmek için koruma kurulundan ağaç katliamı izni istediler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Beykoz’daki Kuzey ve Güney Kirazlı ormanlarını imara açtı. AKP yandaşı şirket de 2.5 milyon metrekarelik orman alanına yapılacak 553 villa için koruma kurulundan ağaç katliamı izni istedi.

BOLD – Proje; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 553 adet villa yapmak üzere 2018 yılının temmuz ayında Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusu yapılması ile gündeme geldi. Beykoz’da toplam 2 milyon 470 bin 186 metrekarelik Kuzey Kirazlı ve Güney Kirazlı özel ormanlarına 481 milyon lira yatırım bedeliyle villalar yapılacak.

 

İŞİN ARKASINDA YANDAŞ ŞİRKET VAR

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre villaların yapılacağı özel orman alanı, eski CHP’li İBB Meclis Üyesi Mehmet Berke Merter ile İBB şirketlerinden KİPTAŞ’a ait.

Merter ailesi ve KİPTAŞ’ın, Özyazıcı İnşaat ile arasında “Taşınmaz Satış Vaadi ve Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmesi” bulunuyor. Özyazıcı İnşaat’ın sahibi Ahmet Özyazıcı, 553 villa projesinin yüklenicisi olan ZRS İnşaat’ın da yönetim kurulu başkan yardımcısı.

ZRS İnşaat’ın yönetim kurulu başkanı ise Turkuvaz Medya Grubu’nun da Yönetim Kurulu Başkanı olan Ömer Faruk Kalyoncu.

4 BİN 474 AĞAÇ KESİLECEK

Kamuoyunun tepkisine neden olan villa projesi için hazırlanan tanıtım dosyasına göre ormanda belirlenen “yapılaşma ön izin sahası” içerisinde 11 bin 328 adet, bağlantı yolu alanlarında ise 284 adet olmak üzere toplam 11 bin 612 adet ağaç tespit edildi.

Analizler sonucunda inşaatın yapılacağı saha içerisinde 4 bin 474 adet ağaç sayıldı. Saha genelinde sahil çamı, meşe, gürgen, kestane, yalancı akasya ağaç türleri bulunuyor.

ZRS İnşaat, Temmuz 2018’de başlayan proje için İstanbul 2 No’lu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’na 15 Mayıs 2019’da yeni bir başvuru yaptı.

Şirket ağaçların kesimi, yolların tesviye edilmesi ve zemin etüdü yapılması için izin istedi. 12 Temmuz 2019 tarihli kurul toplantısının gündemine alınan başvurunun sonucu bekleniyor.

ÇED’E GEREK YOK KARARI VERDİLER

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ormana yapılacak villa projesi için 30 Kasım 2018’de “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir” kararı verdi. 14 Aralık 2018’de ise jet hızıyla imar planları hazırlandı.

Plana göre özel ormanın bulunduğu parsellere 2 katlı villalar yapılacak. Özel orman alanı dışında kalan parseller ise yol ve park olarak düzenlenecek.

Sit derecesi “Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” olarak tanımlanan alanda yapılaşma yatay olarak yüzde 6’yı geçemeyecek. Yapı alanları içerisinde kalmak kaydıyla “sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanlarında” eğlence ve spor tesisi yapılabilecek.

553 villada, 2 bin 212 kişinin yaşaması planlanıyor.

Dalaman’daki orman yangınından skandal çıktı

Gündem

Tutuklu avukattan mektup: Bu hukuksuzluğun sona ermesini istiyoruz

Adil yargılanma talebiyle 122 gündür ölüm orucu tutan tutuklu avukat Aytaç Ünsal, bu hukuksuzluğun sona ermesi için çağrıda bulundu ve herkesten destek istedi.

BOLD – Balıkesir Burhaniye T Tipi Cezaevinde tutuklu olan avukat Aytaç Ünsal, HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’na yaşadığı hukuksuzlukları çizimle anlatan bir mektup gönderdi.

“GÖRÜN, DUYUN, SESSİZ KALMAYIN”

5 Nisan 2020’de Ebru Timtik ile birlikte ölüm orucuna başlayan Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Aytaç Ünsal, mektubunda “Bu ülkede avukatlar sadece adil yargılanma koşullarının sağlanması için ölüm orucu tutmak zorunda kalıyor. Bu hukuksuzluğun sona ermesini istiyoruz. Adalet duygusunun köreltilmeye çalışıldığı, yozluğun ve çürümenin kanlı bir irin gibi akıtıldığı vatanımızda 5 Nisan’dan bu yana iki avukat, adaletin nefes almak gibi bir ihtiyaç olduğunu bedenleriyle gösteriyor. Görün, duyun, sessiz kalmayın.” dedi.

Aytaç, “Ölüm orucundan başka bir yol yok mu?” “Biz ne yapabiliriz?” diye soranlara da şöyle cevap verdi: “Her zaman herkesin yapabileceği çok şey vardır. Adalet Bakanına taleplerin neden kabul edilmediğini sorabilirsiniz. Video ile çağrı yapıp tweet atabilirsiniz.”

“KİMSEYİ ADALETE AÇ BIRAKMAYIN, UYANIN”

Gergerlioğlu ise “Adalet isteyenler, haksız mahpusluktan dünyaya seslerini duyurmak istiyor. Herkes için adalet isteyen seslere kulak kesilelim. Kimseyi adalete aç bırakmayalım. Avukatlar, savunma mesleği için ölüm orucuna girmemeliydi, uyanın!” ifadelerini kullandı.

Ölüm orucundaki avukat Aytaç Ünsal’ın mektubu: “Sana kendimi anlatmak istedim”

Okumaya devam et

Gündem

“Eşim ölümcül hastalıkla mücadele ediyor, kurul toplanıp rapor vermiyor”

Kanser hastası Ümit Gökhasan’ın hastalığı ilerlediği için yemek borusuna stent takılacak. Gökhasan kanunlara rağmen tahliye edilmediği gibi tek başına hastane hastane dolaştırılıyor.

BOLD – Cezaevinde mide kanseriyle mücadele eden Ümit Gökhasan’ın şimdi de yemek borusuna stent takılacak. Korona salgını nedeniyle bir süre kemoterapi için hastaneye götürülmeyen Gökhasan’ın hastalığı ilerlediği için yemek yiyemiyor.

“HASTA ADAMI SÜRÜYORLAR”

Eşi Şükran Gökhasan, “Kemoterapi geç kaldığı için tümör başka yerlere sıçramış. Tedavi ağır olduğu için yemek yiyemiyor. Yemek borusu daralmış, operasyon gerekiyor. Afyon’da mahkum koğuşu olmadığı için Eskişehir’e götürecekler. Sonra kemoterapi için geri getirecekler. Adam hasta, sürüyorlar resmen. Oradan oraya getir götür, hepten hasta oldu.” dedi.

Şubat 2020’de midesinin tamamı, yemek borusunun yarısı alındıktan sonra tekrar Afyon Cezaevine gönderilen Ümit Gökhasan’ın kemoterapi tedavisi salgın nedeniyle geciktirildi. Tahliye için gerekli sağlık kurulu raporu alınmak üzere 23 Mart 2020’de Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi Sağlık Kuruluna götürülen Gökhasan’a “şu an koronavirüs salgını nedeniyle yeni başvuru alınmadığı ve ne zamana kadar süreceğinin belli olmadığı” cevabı verildi.

Şükran Göhasan, “Eşim ölümcül hastalıkla mücadele ediyor kurul toplanıp raporu vermiyor. Allah bize yardım etsin inşallah” ifadelerini kullandı.

HASTA TUTUKLULAR HAKKINDAKİ KANUN

Cezaevinde hayatını devam ettiremeyen ağır hastaların cezalarının infazının ertelenmesiyle ilgili iki kanun bulunuyor. 6411 Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfaz Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair kanunun 3. maddesinin 6. bendine göre, “Maruz kaldığı ağır bir hastalık, sakatlık veya kocama nedeniyle hayatlarını yalnız idame ettiremeyen hükümlülerin cezasının infazı iyileşinceye kadar geri bırakılır.”

5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirleri İnfazı Hakkında kanunun 16. maddesi 2. bendine göre “diğer hastalıklarda cezanın infazına, resmi sağlık kuruluşlarının mahkumlara ayrılan bölümlerinde devam olunur. Ancak bu durumda bile cezanın infazına hapis cezasının infazı iyileşinceye kadar geri bırakılır.”

Bu iki kanun, kanser gibi ölümcül hastalığa yakalanan tutuklular için bile uygulanmıyor. Cezaevi koşullarında sağlık hizmetlerine ulaşmak oldukça zor. Tedaviler geciktiriliyor, resmi işlemler uzun sürüyor, salgın nedeniyle bu süreçler daha da zorlaşmış durumda.

TEDAVİSİ GECİKTİRİLDİ, GEÇ TEŞHİS KONULDU

Cemaat soruşturmaları kapsamında 8 Mart 2017’de tutuklanan komiser Ümit Gökhasan’ın teşhis konulmadan 7 ay önce başladı. Resmi prosedürler uzadığı için hastaneye geç götürüldü. Ocak 2020’te teşhis konuldu. 13 Şubat’ta Eskişehir Osmangazi Tıp Fakültesinde midesinin tamamı ve yemek borusunun yarısı alındı. Ameliyattan 14 gün sonra tekrar cezaevine gönderildi. Koronavirüs salgını nedeniyle de kemoterapisine geç başlandı. En son Bitlis’te komiser olarak görev yapan Gökhasan, Kasım 2016’da çıkarılan KHK ile ihraç edilmişti. 6 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırılan Ümit Gökhasan’ın dosyası Yargıtay’da bulunuyor.

Kanser hastası tutuklu Ümit Gökhasan’ın eşinden videolu çağrı

Okumaya devam et

Gündem

Nevşin Mengü, İncil paylaşımı için özür diledi

ABD Başkanı Trump, George Floyd’un polisce katli sonrası başlayan protestolara karşı eline İncil alıp açıklama yapmıştı. Trump’u eleştirmek için İncil’den paylaşım yapan gazeteci Nevşin Mengü, Musevi gazeteci Karel Valansi’den gelen tepki üzerine özür diledi.

BOLD – Siyahi George Floyd’un, polisce boğularak öldürülmesi sonrası ABD’de başlayan protestolarda ülke yangın yerine döndü. Gösteriler sırasında bahçesi yanan St. John’s kilisesini ziyaret edip elinde İncil ile açıklama yapan Başkan Donald Trump’ın tavrı, küresel ölçekte tepki çekti.

İNCİL’DEN ‘İKİYÜZLÜLÜK’ VURGULU ALINTI YAPTI

Gazeteci Nevşin Mengü de Trump’ın elinde İncil tuttuğu fotoğrafı sosyal medyadan paylaşıp şu mesajı yazdı: “Elinde tuttuğu kutsal kitapta diyorki: “Dua ettiğiniz zaman iki yüzlülerden olmayın. Onlar, herkes kendilerini görsün diye havralarda ve caddelerin başlarında dikilip dua etmekten zevk alırlar” Matta 6:5″

VALANSİ’NİN HAVRA HASSASİYETİ ÖZÜR GETİRDİ

Mengü’nün, İncil alıntılı mesajına Musevi gazeteci Karel Valansi, “Havraları karıştırmadan mesajınızı veremiyor musunuz?” diye karşılık verdi. Bunun üzerine Mengü, İncil’deki ‘anti-semit tonu’ fark etmediğini belirtip özür diledi: “Karel hanım sizin nezdinizde tüm Musevi arkadaşlardan özür diliyorum, Matta 6:5’teki bu anti-semit tonu fark etmeden paylaştım. Sizleri incitmek gibi bir niyetim yoktu.”

ANTİ-SEMİTİST İFADE YOK DÜŞÜNCESİZLİK DEĞİL

Kimi twiter kullanıcıları ise Mengü’nün özür dilemesini gereksiz bulduğunu şu yorumlarla dile getirdi:

George Floyd’un ailesi: Kim ne düşünürse düşünsün, George iyi birisiydi

Okumaya devam et

Popular