Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya nüfus azalmasını durdurmak için çare arıyor

Yapılan araştırmalara göre, Almanya’nın nüfusu 2050 yılına kadar bir yandan 5 milyonluk bir azalmayla 80 milyondan 75 milyona gerileyecek. Bir yandan da halkın yüzde 50’si 50 yaşın üzerinde olacak.

BOLD – Alman Hükümeti, nüfusun azalmasına bağlı, giderek büyüyen özellikle kalifiye eleman açığını biraz olsun kapatabilmek için bundan bir süre önce yeni yabancılar yasasını yürürlüğe aldı. AB dışından da iş arayanların Almanya’ya gelmesine ve istihdama dahil olmalarına olanak sağlayan yeni yasayla işçi açığının kapatılmasının yanısıra, emeklilik sisteminin istikrara kavuşturulması hedefleniyor.

Yapılan araştırmalara göre, Almanya´da her beş kadından ve her dört erkekten biri kesinlikle çocuk sahibi olmak istemiyor. Uzmanlar nüfustaki dengenin bozulmaması için, doğurma olanağı olan her Alman kadının en az iki çocuk sahibi olması gerektiğini belirtiyor. Ancak ülkede eğitim ve meslek edinme çok uzun zaman aldığı için çok sayıda kadın çocuk sahibi olmayı ikinci plana atıyor.

Federal hükümet nüfusun azalmasına karşı, yeni doğan çocuğa bakmak için evde kalacak ebeveyne bir yıl boyunca son kazancının net yüzde 67’sinin devlet tarafından ödenmesi, kürtajın zorlaştırılması ve suni döllenmenin desteklenmesi gibi bir dizi önlemi yaşama geçirdi.

Almanya yabancı istihdamını kolaylaştırıyor

Dünya

İnsan kaçırma Freedom House gündeminde: Türkiye illegal geri getirmelerde lider

Özgürlük Evi (Freedom House) Araştırma Direktörü Nate Schenkkan, Türkiye’ye insan hakkı ihlalleri konusunda ağır eleştirilerde bulundu. Yabancı ülkelerden kendi vatandaşlarını illegal şekilde geri getirdiğine dikkat çeken Schenkkan, iktidarın özellikle mali, siyasi ve insani yardıma muhtaç olan ülkelerin durumunu, baskı aracı olarak kullandığını belirtti.

BOLD – İnsan hakları ve özgürlükler konusundaki yazılarıyla ön planan çıkan Arnavutluk merkezli “exit.albania” haber sitesi, AKP’ hükumetinin birçok ülkede resmi iade işlemleri dışında uyguladığı illegal “geri getirmeleri” sayfalarına taşıdı.

Özgürlük Evi (Freedom House) Araştırma Direktörü Nate Schenkkan, Türkiye’yi, yabancı ülkelerden kendi vatandaşlarını yasal yollar dışında ‘illegal şekilde’ geri getirme konusunda dünya lideri olarak tanımlıyor.

Schenkkan, AKP hükumetinin, bu gayri yasal yolu özellikle Türkiye’nin mali, siyasi ve insani yardımına muhtaç olduğu ülkelerde uyguladığını belirtiyor. Bu uygulama özellikle 2016’dan beri Hizmet Hareketi mensuplarına karşı kullanılıyor.

Arnavutluk merkezli “exit.albania” haber sitesi, Balkanlarda Arnavutluk ve Kosova’dan 10 Hizmet Hareketi mensubunun son yıllarda Türkiye’ye yasal yollara başvurulmadan ve hukuki süreç işletilmeden bu şekilde gönderildiğini hatırlattı.

Haber sitesi, Türkiye’ye illegal yollardan götürülen Hizmet hareketi mensuplarının ülkeye varışlarında yasal hukuki süreçler tam olarak işletilmeden hapse atıldığını kaydetti. Son olarak Arnavutluk’ta Türk vatandaşı Harun Çelik, 1 Ocak’ta iltica talebinde bulunmasına rağmen Türkiye’ye gönderilmişti.

Arnavutluk’un başkenti Tiran’daki Avrupa Birliği delegasyonu, Harun Çelik’in yasal prosedürler işletilmeden ve Arnavutluk’un yasal sorumlulukları hiçe sayılarak geri gönderilmesine tepki göstermişti.

Çelik’le birlikte seyahat eden Selami Şimşek adlı Türk vatandaşı da aylardır Arnavutluk’ta tutuluyor ve Tiran yönetiminin bu kişiyi de illegal yollardan Türkiye’ye vermesinden korkuluyor.

Selami Şimşek de Çelik gibi Arnavutluk yönetimine Türkiye’ye gönderilmesi halinde hayatının tehlikede olacağını belirterek iltica talebinde bulundu ancak mahkeme talebi kabul etmedi. Şimşek, kararı bir üst mahkemeye götürdü.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan bir raporda, Arnavutluk hükumeti, “ülkeler arası insan kaçırmalar ve Türk vatandaşlarının zorla geri gönderilmesine” suç ortağı olmakla ve Türkiye ile “gizli” anlaşmalara taraf olmakla suçlanmıştı.

Hollanda: Dini kuruluşlara yurt dışından para akışını yasaklamak mümkün değil

Okumaya devam et

Dünya

Endonezya’da Sulawesi depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı 77’ye yükseldi

Endonezya’nın Batı Sulawesi eyaletinin Mamuju ve Majene kentlerinde 15 Ocak’ta meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki depremde yaşamını yitirenlerin sayısının 77’ye ulaştığı bildirildi. Bu arada ülkedeki Merapi Yanardağı son 6 saatte 36 kez lav püskürttü.

BOLD -Endonezya Ulusal Afet Yönetim Ajansı, Batı Sulawesi eyaletinin Majene kentinde 15 Ocak’ta meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki depremde yaşamını yitirenlerin sayısının 77’ye ulaştığını duyurdu.

Ajans, bölge genelindeki 826 yaralıdan 201’inin tedavisinin hastanede sürdüğünü bildirdi.

Depremde 28 bine yakın kişinin de hasar gören evlerini terk ettiği bildirildi. Depremde evleri zarar gören bazı vatandaşların deniz seviyesinden yüksek dağ eteklerinde çadır kurarken, kimilerinin de afet yardım merkezlerine sığındığı kaydedildi.

Meteoroloji İklim ve Jeofizik Kurumu (BMKG), 15 Ocak’ta yerel saatle 01.28’de, merkez üssü Majene kentinin 6 kilometre kuzeydoğusu olan ve 10 kilometre derinlikte meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki depremin Palu ve Makasar kentlerinde de hissedildiğini açıklamıştı.

MERAPİ YANARDAĞI 6 SAATTE 36 KEZ LAV PÜSKÜRTTÜ

Bu arada Endonezya’nın Orta Cava eyaletindeki Merapi Yanardağı’ndan son 6 saatte 36 kez lav püskürdüğü bildirildi.

Volkanoloji ve Jeolojik Afet Azaltma Merkezinden (PVMBG) yapılan açıklamada, patlamalarda püsküren yoğun kül ve dumanın yanardağın kraterinden 50 metre yüksekliğe ulaştığı ifade edildi.

Açıklamada, yerel saatle 00.00 ile 06.00 arasında yanardağdan 36 kez lav püskürdüğünün gözlemlendiği belirtilerek, lav kütlesinin yanardağın güneybatı yönündeki yamacından bin 500 metre kadar aşağı indiği bilgisi paylaşıldı.

Yanardağdaki volkanik hareketlilik nedeniyle bölgeden daha önce tahliye edilenleri geri gönderme planları olmadığını belirten yetkililer, “turuncu” alarm seviyesindeki yanardağın çevresinde 5 kilometreye kadar faaliyette bulunulmaması uyarısı yapıyor.

Cava Adası’nda bulunan 2 bin 968 metre yüksekliğe sahip Merapi Yanardağı’nın 2010’da lav püskürtmesi sonucu 347 kişi hayatını kaybetmişti.

ENDONEZYA FELAKETLERLE BOĞUŞUYOR

Birçok deprem, tsunami ve aktif yanardağ patlamasının yaşandığı Ateş Çemberi diye tabir edilen enlemlerde yer alan Endonezya’da son bir ayda birçok doğal felaket ve kaza yaşandı.

Ülkede son bir ayda meydana gelen uçak kazası, toprak kayması, sel ve deprem sebebiyle yaşamını yitirenlerin sayısı en az 170’e çıktı.

Geçtiğimiz haftalarda Kuzey Sulawesi ve Güney Kalimantan eyaletinde yaşanan sel felaketlerinde en az 5 kişi hayatını kaybederken, Batı Java eyaletinde yaşanan toprak kayması sonucu en az 29 kişi yaşamını yitirmişti.

Ülkede 9 Ocak’ta Java Denizi’ne düşen uçakta ise 62 kişi hayatını kaybetmişti.

 

Avrupa’da Kovid-19 aşısı sonrası yaşanan ölümlere soruşturma başlatıldı

Okumaya devam et

Dünya

Rüşvetle suçlanan Güney Kore eski devlet başkanı Geun-hye’nin 22 yıllık hapis cezası onaylandı

Güney Kore Yüksek Mahkemesi, eski devlet başkanı Park Geun-hye’ye rüşvet, görevi suistimal ve diğer suçlardan verilen 22 yıl hapis cezasını onadı. Bir önceki devlet başkanı Lee Myung-bak Park da yine rüşvet suçundan 17 yıla mahkum olmuştu.

BOLD – Güney Kore’nin ilk muhafazakar kadın lideri Park Geun-hye, hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet suçlamaları nedeniyle 2017’de görevinden azledildi. Tutuklu bulunan devlet başkanı Park, farklı suçlardan hüküm giyerek mahkum oldu.

Savcıların geçen yıl temmuzda Park’ın cezasının indirilmesine ilişkin karara yaptığı itirazı değerlendiren mahkeme, eski Devlet Başkanı’nı “haraç almak” ve bazı görevleri suistimal suçlarından akladı. Park için istenen 25 yıl hapis cezası 22 yıla indirildi.

Eski Devlet Başkanı , daha önce dava dosyasından ayrılan, seçim yasalarını ihlal ve zimmete para geçirme suçlamalarının cezalarını ayrıca çekecek.

Park, daha önce Ulusal İstihbarat Teşkilatına ait örtülü ödenekten zimmetine para geçirdiği için 6 yıl ve seçim yasalarını ihlal ettiği için 2 yıl hapis cezası almıştı.

68 yaşındaki Park, suçlamalar nedeniyle Mart 2017’de görevinden azledilmiş, ardından tutuklanarak hapse atılmıştı. Hakkındaki suçlamaların siyasi olduğunu savunan eski Devlet Başkanı, yargıya güvenmediği gerekçesiyle duruşmalara katılmamıştı.

Ülkede bir önceki devlet başkanı Lee Myung-bak da yine rüşvet suçundan hüküm giyerek 17 yıl hapse mahkum olmuştu.

Trump, Kongre’yi basan göstericilerle yürümekten son anda vazgeçmiş

 

Okumaya devam et

Popular