Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na göre AB’nin yaptırım kararı ‘kıytırık’

Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle Türkiye’ye yaptırım getiren Avrupa Birliği kararını değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Affedersiniz, kıytırıktan kararlar almak durumunda kaldılar” dedi.

BOLD – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yaptırım kararı almasına sert sözlerle eleştirdi. “Kıytırıktan kararlar” ifadesini kullanan Çavuşoğlu, kararların Türkiye’yi etkilemeyeceğini söyledi.

Çavuşoğlu, “Çok da ciddiye almaya gerek yok çünkü Katılım Öncesi Yardım Aracı kesintilerini daha önce yapmışlardı. Bunlar basit şeyler, bizi etkileyecek şeyler değildir” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, sivil havacılık görüşmelerinin, Rum Kesimi nedeniyle zaten durmuş olduğuna dikkati çekti.

ÇAVUŞOĞLU: ÜST DÜZEY GÖRÜŞMELER OLSUN OLMASIN EHEMMİYETİ YOK

AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Üst düzey görüşmeler olsun olmasın ehemmiyeti yok, mecburen bize gelecekler, başka kaçarı yok. Aldıkları kararların uygulanmasının mümkün olmadığını kendileri de biliyor. Neden? Rum kesimini tatmin etmek için. Saçma sapan dayanışma anlayışıyla Rum kesiminin ve Yunanistan’ın baskısıyla, affedersiniz, kıytırıktan kararlar almak durumunda kaldılar” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: RUM KESİMİ ŞIMARIK BİR ÇOCUK GİBİ

Sorunun Kıbrıs Türk halkının ada etrafındaki haklardan eşit şekilde yararlanamamasından kaynaklandığını ifade eden Çavuşoğlu, “Rum kesimi, paylaşım AB üyeliğini de suistimal ederek, şımarık bir çocuk gibi bunu yapmak istememektedir… Garantör ülke olarak Kıbrıs Türk halkının hakkını koruyacağız ve biz de sondaja başlayacağız.’ dedik ve başladık” ifadelerini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU: DÖRDÜNCÜ GEMİYİ GÖNDERECEĞİZ

Çavuşoğlu, Akdeniz’de şu anda 3 gemisi bulunduğunu belirten Çavuşoğlu dördüncü gemiyi de göndereceklerini belirtti.

Çavuşoğlu, “Eğer Türkiye’ye yönelik böyle kararlar alırsanız, faaliyetlerimizi artıracağız. Doğu Akdeniz’de üç gemimiz var, dördüncü gemiyi de göndereceğiz. Türkiye ile böyle yöntemlerle baş edemeyeceklerini anlasınlar. Kendi kıta sahanlığımızda ne yapacağımıza biz karar veririz” diye konuştu.

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ: AB’NİN KARARI ADİL DEĞİL VE KABUL EDİLEMEZ

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Avrupa Birliği’nin Akdeniz’deki doğal gaz çalışmaları nedeniyle Türkiye’ye karşı yaptırım kararı almasına, “Sorunun çözümüne katkı koymayan, adil olmayan, kabul edilemez bir durumdur” diyerek tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ‘Ada’daki gerginliği düşürmek için Rumlara doğal gazda ortak komite kurma önerisi yaptığını hatırlatan Burcu, “Cumhurbaşkanımızın bu önerisi, adamız ve etrafımızdaki coğrafyayı, aynı zamanda enerji çeşitliliği ve güvenliği bakımından alternatifler arayan AB’yi de rahatlatacak bir öneridir” dedi.

RUMLAR, TÜRK TARAFININ ÖNERİSİNİ REDDETTİ

Bu arada Güney Kıbrıs Rum Yönetimi KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın doğal gaz arama faaliyetlerini yürütmek için ortak komite kurulması önerisini reddetti.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nicos Anastasiades, bugün siyasi parti liderleri ile Mustafa Akıncı’nın planını masaya yatırdı.

Görüşme sonrası Güney Kıbrıs Rum Yönetiminden yapılan açıklamada; Türk tarafının önerisinin, adadaki bölünmüşlüğü sona erdirmeye yönelik gerçek görüşmeleri ve işlevsel bir çözüm bulmak için sarf edilen gayretleri “saptırmaya yönelik bir teklif” olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Kıbrıs Türkleri liderinin önerisi … kabul edilemez” denildi.

AB, TÜRKİYE’YE KARŞI 3 YAPTIRIM KARARI ALDI

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Pazartesi günü Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz sondaj çalışmaları nedeniyle yaptırım kararı aldı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz sondaj çalışmaları nedeniyle AB ülkeleri arasında yaşanan gerginlik yaptırım kararına dönüştü.

Yaptırım kararları, AB’den aktarılan kaynaklarda kesinti ve AB ile Türkiye arasındaki Kapsamlı Hava Taşımacılık Anlaşması müzakerelerinin durdurulmasını kapsıyor. Birlik Avrupa Yatırım Bankası’na bir çağrı yaparak Türkiye’ye vereceği kredileri gözden geçirmesini istedi.

Avrupa Birliği, Türkiye’ye karşı yaptırım kararını onayladı

Dünya

CNBC abonelerine böyle duyurdu: Pompeo, “Türkiye’ye karşı ‘gerekirse’ askeri güç kullanmaya hazırız”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun CNBC’ye verdiği röportaj olay oldu. CNBC, Pompeo ile yaptığı röportajda tüm abonelerine ABD Başkanı Donald Trump’ın “Türkiye’ye karşı ‘gerekirse’ askeri güç kullanmaya hazır olduğunu” aktardı.

BOLD-ABD Başkanı Donald Trump, “Eğer Türkiye uygunsuz davranırsa yaptırımlar ve vergiler uygularız” ifadesini kullanmıştı. CNBC’deki habere göre, Closing Bell sunucusu Frost’a konuşan Pompeo, “Barışı savaşa tercih ederiz. Ama kinetik ya da askeri tutum almak gerekirse, Başkan Trump’ın bu gereği yerine getirmeye hazır olduğunu bilmelisiniz” dedi.

CNBC muhabirinin, ABD’nin askeri bir karşılık vermesini gerektirecek ‘kırmızıçizgi’ lerinin ne olduğu sorusuna cevap vermeyen Pompeo “Başkan’ın ABD’nin askeri kudretini kullanmayı üstlenip üstlenmeme kararının önüne geçmiş olmak istemiyorum” şeklinde değerlendirdi.

Pompeo “Ekonomik güçlerimize atıfta bulundunuz. Bunları kesinlikle kullanacağız. Diplomatik gücümüzü de kullanacağız. Bunları tercih ediyoruz,” dedi.

Türkiye ile anlaşmanın hayat kurtardığına tamamen ikna olduğunu söyleyerek yapılan müzakereyi savunan Pompeo, “Müttefiklerimiz aynı şekilde bakıyor. Söz konusu müzakere sürecinde bölge genelindeki etnik azınlıkları Türklerden korumak için gerçek taahhütlerimiz var. Bence yaptığımız iş hayat kurtardı.” Şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında Pompeo, “Türkiye’nin istila ettiği Suriye, egemen bir ulus. Kürt dostlarımızla, DSG ile Fırat Nehri’nin yukarısında ve aşağısında beraber çalıştık” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Pompeo’nun görüşleri hakkında yorum yapmayı reddetti.

 

Görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Mızraklı gözaltına alındı

 

Okumaya devam et

Dünya

Trump yine tehdit etti: Eğer Türkiye uygunsuz davranırsa yaptırımlar ve vergiler uygularız

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’daki kabine toplantısı öncesi gazetecilere, Türkiye ile ABD arasında Suriye’nin kuzeydoğusuna ilişkin varılan anlaşma konusunda açıklamalarda bulundu.

BOLD-ABD ile Türkiye arasında gerçekleşen görüşmelere ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Trump, “Suriye’de ateşkese uyuluyor. Ufak çatışmalar devam ediyor” dedi.

Konuşmasının devamında “Kürtlere sizi 400 yıl koruyacağız sözü vermedik” ifadelerini kullanan Trump ayrıca, “(Suriye) Sınırdaki çatışmalar nedeniyle birçok Türk hayatını kaybetti, her iki tarafa da bakmalısınız” diye konuştu.

Ayrıca “Eğer Türkiye uygunsuz davranırsa yaptırımlar ve vergiler uygularız” ifadelerini kullanan Trump, Suriye az sayıda ABD askerinin kalmaya devam edeceğini söyledi.

Kardeşim Esad is loading…

Okumaya devam et

Dünya

Mark Esper’in Suriye’deki petrol sahaları için asker bırakılabilir sözü tartışma yarattı

ABD Başkanı Donald Trump’ın kararı doğrultusunda Suriye’deki askerlerini çekmeye başlatan Washington’un Suriye’de petrol sahalarını korumak için yaklaşık 200 askeri çekmeyebileceği belirtiliyor.

BOLD – Afganistan ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, “Suriye’nin kuzeydoğusundaki kasabalarda petrol sahalarının yakınlarında askerlerimiz var. Bu askerler şu anki çekilme aşamasında yer almıyor.” dedi.

Mark Esper, “Amaç özellikle petrol gelirine bu geliri kendi kötü niyetli faaliyetleri için isteyebilecek IŞİD’in ve diğer grupların erişimini engellemek” şeklinde konuştu.

ABD Savunma Bakanı Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte görev yapan bir grup ABD askerinin Suriye’de kalması konusunda istişarelerin yapıldığını doğruladı ancak bu konuda henüz bir kararın alınmadığını belirtti.

PENTAGON SEÇENEKLER ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

New York Times gazetesi konuyla ilgili haberinde Pentagon’un ABD Merke Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM’dan farklı seçeneklerle ilgili çalışma yapmasını talep ettiği ve askeri yetkililerin de Başkan Trump’ı bu hafta içinde konuyla ilgili bilgilendireceklerini yazmış, Trump’ın bu seçeneğe sıcak baktığı belirtilmişti.

Savunma Bakanı Mark Esper da henüz Başkan’a söz konusu planı sunmadığını ancak Pentagon’un görevinin farklı seçenekleri incelemek olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump hafta sonu paylaştığı bir Twitter mesajında “Suriye’deki petrol sahalarını güven altına aldık” demiş ancak başka ayrıntı vermemişti.

ABD’nin Suriye’de sadece petrol sahalarını düşünmesi eleştilere ve tartışmalara sebep oldu.

AFP: TÜRKİYE’NİN SURİYEDEKİ HEDEFİ 120 KM

Bu arada Fransız haber ajansı AFP, Türk askeri yetkililere dayandırdığı bilgilere göre Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde 120 kilometre uzunluğunda bir güvenli bölge oluşturmayı planlıyor.

Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirdiği operasyonla ilk aşamada 120 kilometre uzunluğunda bir güvenli bölge oluşturmayı hedeflediği bildiriliyor.

AFP’nin Türk askeri yetkililerine dayandırdığı haberine göre 120 kilometrelik bölgenin Tal Abyad’dan Resul-Ayn’a kadar uzanmasının hedeflendiği, bir sonraki aşamada da güvenli bölgenin 444 kilometreye genişletilmesinin düşünüldüğü belirtildi.

Güvenli bölgenin derinliğinin de Suriye devleti toprakları içinde yaklaşık 30 kilometre olmasının planlandığı ifade ediliyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu yaptığı açıklamada güvenli bölgenin uzunluğunun 444 kilometre olacağını belirtmişti.

İran, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yeni gözlem noktaları kurmasına karşı çıktı

Okumaya devam et

Popular