Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na göre AB’nin yaptırım kararı ‘kıytırık’

Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle Türkiye’ye yaptırım getiren Avrupa Birliği kararını değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Affedersiniz, kıytırıktan kararlar almak durumunda kaldılar” dedi.

BOLD – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yaptırım kararı almasına sert sözlerle eleştirdi. “Kıytırıktan kararlar” ifadesini kullanan Çavuşoğlu, kararların Türkiye’yi etkilemeyeceğini söyledi.

Çavuşoğlu, “Çok da ciddiye almaya gerek yok çünkü Katılım Öncesi Yardım Aracı kesintilerini daha önce yapmışlardı. Bunlar basit şeyler, bizi etkileyecek şeyler değildir” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, sivil havacılık görüşmelerinin, Rum Kesimi nedeniyle zaten durmuş olduğuna dikkati çekti.

ÇAVUŞOĞLU: ÜST DÜZEY GÖRÜŞMELER OLSUN OLMASIN EHEMMİYETİ YOK

AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Üst düzey görüşmeler olsun olmasın ehemmiyeti yok, mecburen bize gelecekler, başka kaçarı yok. Aldıkları kararların uygulanmasının mümkün olmadığını kendileri de biliyor. Neden? Rum kesimini tatmin etmek için. Saçma sapan dayanışma anlayışıyla Rum kesiminin ve Yunanistan’ın baskısıyla, affedersiniz, kıytırıktan kararlar almak durumunda kaldılar” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: RUM KESİMİ ŞIMARIK BİR ÇOCUK GİBİ

Sorunun Kıbrıs Türk halkının ada etrafındaki haklardan eşit şekilde yararlanamamasından kaynaklandığını ifade eden Çavuşoğlu, “Rum kesimi, paylaşım AB üyeliğini de suistimal ederek, şımarık bir çocuk gibi bunu yapmak istememektedir… Garantör ülke olarak Kıbrıs Türk halkının hakkını koruyacağız ve biz de sondaja başlayacağız.’ dedik ve başladık” ifadelerini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU: DÖRDÜNCÜ GEMİYİ GÖNDERECEĞİZ

Çavuşoğlu, Akdeniz’de şu anda 3 gemisi bulunduğunu belirten Çavuşoğlu dördüncü gemiyi de göndereceklerini belirtti.

Çavuşoğlu, “Eğer Türkiye’ye yönelik böyle kararlar alırsanız, faaliyetlerimizi artıracağız. Doğu Akdeniz’de üç gemimiz var, dördüncü gemiyi de göndereceğiz. Türkiye ile böyle yöntemlerle baş edemeyeceklerini anlasınlar. Kendi kıta sahanlığımızda ne yapacağımıza biz karar veririz” diye konuştu.

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ: AB’NİN KARARI ADİL DEĞİL VE KABUL EDİLEMEZ

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Avrupa Birliği’nin Akdeniz’deki doğal gaz çalışmaları nedeniyle Türkiye’ye karşı yaptırım kararı almasına, “Sorunun çözümüne katkı koymayan, adil olmayan, kabul edilemez bir durumdur” diyerek tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ‘Ada’daki gerginliği düşürmek için Rumlara doğal gazda ortak komite kurma önerisi yaptığını hatırlatan Burcu, “Cumhurbaşkanımızın bu önerisi, adamız ve etrafımızdaki coğrafyayı, aynı zamanda enerji çeşitliliği ve güvenliği bakımından alternatifler arayan AB’yi de rahatlatacak bir öneridir” dedi.

RUMLAR, TÜRK TARAFININ ÖNERİSİNİ REDDETTİ

Bu arada Güney Kıbrıs Rum Yönetimi KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın doğal gaz arama faaliyetlerini yürütmek için ortak komite kurulması önerisini reddetti.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nicos Anastasiades, bugün siyasi parti liderleri ile Mustafa Akıncı’nın planını masaya yatırdı.

Görüşme sonrası Güney Kıbrıs Rum Yönetiminden yapılan açıklamada; Türk tarafının önerisinin, adadaki bölünmüşlüğü sona erdirmeye yönelik gerçek görüşmeleri ve işlevsel bir çözüm bulmak için sarf edilen gayretleri “saptırmaya yönelik bir teklif” olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Kıbrıs Türkleri liderinin önerisi … kabul edilemez” denildi.

AB, TÜRKİYE’YE KARŞI 3 YAPTIRIM KARARI ALDI

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Pazartesi günü Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz sondaj çalışmaları nedeniyle yaptırım kararı aldı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz sondaj çalışmaları nedeniyle AB ülkeleri arasında yaşanan gerginlik yaptırım kararına dönüştü.

Yaptırım kararları, AB’den aktarılan kaynaklarda kesinti ve AB ile Türkiye arasındaki Kapsamlı Hava Taşımacılık Anlaşması müzakerelerinin durdurulmasını kapsıyor. Birlik Avrupa Yatırım Bankası’na bir çağrı yaparak Türkiye’ye vereceği kredileri gözden geçirmesini istedi.

Avrupa Birliği, Türkiye’ye karşı yaptırım kararını onayladı

Dünya

Çin’de koronavirüs korkutuyor: Ölü sayısı 81’e, hastalığa yakalananların sayısı 3 bine çıktı

Çin’in Wuhan kentinde Aralık ayında ortaya çıkan ve daha sonra başka ülkelere de yayılan yeni koronovirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 81’e çıktı. Hastalığın yaklaşık 2 bin 800 kişiye bulaştığı belirlendi.

BOLD – Çin’de ortaya çıkan yeni tür koronavirüsünden ölenlerin sayısı 81’i buldu, virüs yaklaşık 2 bin 800 kişiye bulaştı.

Çin Devlet Konseyi, hastalığın yayılmasını önlemek için, 31 Ocak’ta sona erecek Bahar Bayramı tatilinin 3 Şubat’a kadar uzatılacağı, okul tatilinin de uzatılması için düzenlemeler yapıldığını açıkladı.

Çinli yetkililer yeni koronavirüsün kuluçka döneminde, yani hastalarda hiçbir belirti ortaya çıkmadığı dönemde de insandan insana bulaştığını açıklamıştı.

Wuhan’ın da aralarında olduğu 10 şehir karantinaya alınmış durumda.

Ülkede virüsün bulaştığı toplam kişi sayısı 2 bin 744. Virüs bulaşan insanların 461’inin durumunun ise acil olduğu kaydedildi.

ÇİN DIŞINDA 42 VAKA TESPİT EDİLDİ

Çin dışında da en az 42 hasta tespit edildi. Bu ülkeler arasında ABD ve Avustralya da var. Ancak şimdiye kadar Çin sınırları dışında hayatını kaybeden olmadı.

Virüsten etkilendiği varsayılan kişi sıyısı 5 bin 794 olarak açıklanırken, bu kişilerle temas ettiklerinden kuşkulanılan 30 bin 453 kişinin gözlem altında tutulduğu kaydedildi. Şimdiye kadar 51 kişi tedavi edilerek taburcu oldu.

Çin Ulusal Sağlık Komisyon Bakanı Ma Hiaovei virüsün bulaşma kabiliyetini artırdığını ve enfeksiyonların sayısının artabileceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Komitesi Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus Çin’de hükümet yetkilileri ve sağlık uzmanlarıyla bir araya geleceğini duyurdu. Görüşmede, salgının önüne geçilmesi için alınacak önlemler değerlendirilecek.

Çin’in güneyindeki Guangdong bölgesinde vatandaşlara kamusal alanda maske takma zorunluluğu getirildi.

YABANİ HAYVAN SATIŞI VE NAKLİYESİNE YASAK

Çin Tarım Bakanlığı ülkede yabani hayvan ticaretine ve nakliyesine yasak getirdi. Çin’de salgın sona erene kadar pazarlarda, balık mezatlarında, süpermarketlerde, restoranlarda ve internet üzerinden alışveriş platformlarında yabani hayvan alınıp satılamayacak.

Virüsün 11 milyon nüfuslu Wuhan kentindeki balık ve yabani hayvan satılan bir pazardan kaynaklandığı sanılıyor.

SEYAHAT KISITLAMALARI

Çin, koronavirüs salgını nedeniyle ülke içi ve dışına yapılacak bütün yolculukları askıya aldı.

Karara göre turizm acenteleri ülke dışında grup turları ve paket programlar için satış yapamayacak.

MOĞOLİSTAN SINIRLARI VE ÜNİVERSİTELERİ KAPATTI

Moğolistan, Çin’de ortaya çıkan ve ülke geneline yayılan ölümcül koronavirüs salgınının yayılmasına karşı sınırlarını ve üniversiteleri kapattı.

Ulusal haber ajansı Montsame, Moğolistan’da 27 Ocak Pazartesi gününden itibaren tüm eğitim birimlerinin, Çin ile motorlu taşıt ve yaya trafiğini sağlayan sınırların kapatıldığını duyurdu.

Eski danışmanından Trump’ı zora sokacak iddia

Okumaya devam et

Dünya

Çin’in diplomatik temsilcilikleri Uygurların pasaportlarını yenilemiyor

Çin’in Uygur diasporasını eritmek için yurtdışındaki Uygurların pasaportlarını yenilemediği belirtiliyor. Bu yüzden Suudi Arabistan’da yaşayan Uygurlar, pasaportlarının yenilenmemesi nedeniyle Çin’e geri gönderilme korkusu yaşıyor.

BOLD – Suudi Arabistan’daki Çin diplomatik temsilciliklerinin yaklaşık 2 yıldır Müslüman Uygurlar için pasaport yenilemeyi bıraktığı belirtiliyor. Bunun, Uygur diasporasını ülkeye dönmeye zorlamak için birçok ülkede uygulanan bir yöntem olduğu düşünülüyor.

Pasaport süreleri dolan ya da dolmaya yakın olan Suudi Arabistan’daki Uygur aileler, bir milyondan fazla Uygurun gözaltı kamplarında tutulduğu düşünülen Çin’e dönmekten endişe duyduklarını söylüyor.

ÇİN’İN RİYAD’LA İLİŞKİLERİ ENDİŞE KAYNAĞI

Uygur diasporasına ülkede artık yalnızca Çin’e gitmek için uygun tek yönlü seyahat belgesi sunuluyor. Uygurlar bu yüzden bir seçim yapmak zorunda: Gözaltı riskine rağmen eve dönmek ya da sınır dışı edilmeyi göze alarak yasa dışı bir şekilde Suudi Arabistan’da kalmak.

Norveç’te yaşayan Uygur dil bilimci Abdülveli Eyüp, pasaport yenilemeyi reddeden Çin’in bunu Uygur diasporasını eriterek geri dönmeye zorlama stratejisinin bir parçası olduğunu belirtiyor.

Pekin’in Suudi Arabistan ile giderek derinleşen bağları Uygur diasporasının korkularını artırıyor. Ayrıca Krallığın, petrolünün bir numaralı ithalatçısı Çin’in Uygur politikasını desteklediği sır değil.

Belçika’da imam olma fırsatı: Diyanet imamları yerine Belçika’da yetişmiş imamlar

Okumaya devam et

Dünya

Eski danışmanından Trump’ı zora sokacak iddia

ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Başkan Donald Trump’ı Senato’da görülen azil davasında zora sokacak bir iddiada bulundu. Senato’daki azil duruşmasında ise bu hafta görgü tanıklarının dinlenip dinlenmeyeceği netleşecek.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton yazdığı kitapta Trump’ın Ukrayna’ya askeri yardımları Ukraynalı yetkililerin Demokrat rakibi Joe Biden’a soruşturma açana kadar durdurmayı istediğini söylediğini iddia etti.

New York Times’te yer alan haber, kitabın taslağını gören bir kaynağın verdiği bilgiye dayanıyor. Kitabın 17 Mart’ta yayınlanacağı bildiriliyor.

2020’deki başkanlık seçimlerini kazanmak niyetiyle muhtemel rakibi Joe Biden ve ailesi hakkında yolsuzluk soruşturması açılması için Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’e baskı yaptığı ve bunun karşılığında da Selenski’ye Ukrayna’ya askeri yardım yapma teklifinde bulunduğu iddiaları nedeniyle Başkan Trump hakkında görevi kötüye kullanmaktan görevden azil soruşturması açılmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump hakkında Senato’da görülen azil davasının ilk duruşması geçen hafta yapılmıştı. Bolton’ın iddiasının azil davasına tesiri olabileceği belirtiliyor.

“ASLA BÖYLE BİR ŞEY SÖYLEMEDİM”

Başkan Trump Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda Bolton’a “asla böyle birşey söylemediğini”, Bolton’ın bu iddiaları kitabını satmak için gündeme getirdiğini kaydetti.

Demokratlar, Bolton’ın Senato’da ifade vermesini istiyor.

Bolton, Başkan Trump’ın 11 Eylül’de Ukrayna’ya yardımları tekrar serbest bırakmasından bir gün önce görevinden ayrılmıştı.

TANIK SORUNU BU HAFTA ÇÖZÜLECEK

Başkan Donald Trump’ın Senato’da yargılanmasına yeni haftanın ilk gününde de devam edilecek. Bu hafta yeni tanıkların dinlenip dinlenmeyeceği netleşecek.

Demokratların tanıklar ve yeni belgelerin talep edilmesi için Senato’ya önerge sunmaları bekleniyor.

Ancak önergenin kabul edilmesi için 100 üyeli Senato’da 51 senatörün buna destek vermesi gerekiyor. Bu nedenle bağımsızlarla birlikte sayıları 47 olan Demokratların 4 Cumhuriyetçi senatörün desteğine ihtiyacı var.

Eğer yapılacak oylamada 50-50’lik bir sonuç çıkarsa kördüğümü Anayasa Mahkemesi Başkanı ve aynı zamanda Senato’daki yargılamaya başkanlık eden John Roberts çözecek.

Senato’daki yargılama planına göre haftanın ilk ve Salı günü Trump’ın hukuk ekibi savunmasına devam edecek. Çarşamba gününden itibaren senatörlerin taraflara 16 saat soru sorma hakkı var.

Bunun ardından da senatörler 4 saat boyunca yeni  tanıkların gerekli olup olmadığını tartışabilecek.

Senato’daki yargılama planına göre Cuma günü görgü tanıklarının dinlenip dinlenmemesi yönünde oylama yapılması bekleniyor. Ancak savunma ekibi sunumunu planlanandan erken bitirirse bu konudaki tarihin değişme ihtimali olabilir.

The Simpsons’ın Kobe Bryant kehaneti

Okumaya devam et

Popular