Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Flynn’ın iş ortağı Bijan Rafiekian’ın davası başladı: Türkiye adına ajanlıkla suçlanıyor

ABD’li savcıların geçen hafta Michael Flynn’ı tanık olarak çağırmaktan vazgeçtikleri Bijan Rafiekian’ın davası başladı. Flynn’in ortağı Rafiekian, iş adamı Ekim Alptekin ile birlikte Türkiye adına ajanlık yapmakla suçlanıyor.

BOLD – ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’ı iş ortağı Bijan Rafiekian’ın davası Virginia eyaletindeki Alexandria bölgesi mahkemesinde Pazartesi günü başladı.

Bijan Rafiekian’a, iş adamı Ekim Alptekin ile birlikte Türkiye adına kayıtlı olmadan ajanlık yapmak ve ABD kamuoyunu Fethullah Gülen aleyhine örgütlemek suçları yöneltiliyor. Ekim Alptekin, ABD’de olmadığı için onun hakkında bir yargılama yapılmayacak.

Davanın ilk gününde jüri seçimi yapıldı. Hakim daha sonra tarafların ilk açıklamalarını dinledi.

TÜRK BAKANLARDAN ALPTEKİN ARACILIĞIYLA EMİR ALDI

ABD yasalarına göre Rafiekian hakkında 2 önemli suçlama var: Adalet Bakanlığı’na yalan bilgi vermek ve yabancı bir ülkenin ajanı gibi hareket etmek.

Mahkemenin açılışında konuşan savcı, “2016 yazı ve sonbaharı sırasında; sanık, Türkiye’nin en önemli dış politika hedefleri doğrultusunda bir ajan gibi hareket etmiştir” dedi.

Savcılar, e-mail’lerin ve dosyadaki diğer delillerin Bijan Rafiekian’ın üst düzey Türk bakanlardan iş adamı Alptekin aracılığıyla talimat aldığını ve Türk bakanların işlere karıştığını söyledi.

Savcılar Alptekin’in arada iletim görevi sağladığını ve Rafiekian’la bağlantıları olduğunu söyledi.

TÜRKİYE’NİN EMİRLERİ DOĞRULTUSUNDA HAREKET ETTİLER

Savcı Yardımcısı John Gibbs, Bijan Rafiekian ve Michael Flynn’ın Türkiye’nin emirleri doğrultusunda Fethullah Gülen’i ABD’de itibarsızlaştırmak için çalıştığını söyledi.

Savcılar, yasalara göre Bijan Rafiekian’ın Türkiye için lobi faaliyetinde bulunabilmesi için Adalet Bakanlığı’na bildirimde bulunması gerektiğini söyledi.

Rafiekian’ın avukatı Bob Traut da açılış konuşmasında, “Bijan hiçbir kimseyle suç işlemek için hareket etmedi, hiçbir zaman ABD yasalarını çiğnemek için uğraşmadı, bir başka ülke hükümetinin ajanı olarak hizmet etmeye çalışmadı” dedi.

Savcıların 5 tanık çağıracağı belirtildi. Duruşmanın hafta boyu sürmesi bekleniyor.

SAVCILAR , FLYNN’I “TANIK” OLARAK ÇAĞIRMAKTAN VAZGEÇTİ

Virginia eyaletindeki savcılar, ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’ı iş ortağı Rafiekian davasında aleyhte tanık olarak çağırmaktan geçen hafta vazgeçmişti.

Mahkemeye sunulan belgelere göre, savcılar Flynn için ‘tanık’ değil ‘hakkında dava açılmamış suç ortağı’ ifadesi kullanmıştı.

Flynn, daha önce Türkiye adına lobi yapmakla ilgili Amerikan Adalet Bakanlığını kasıtlı olarak yanılttığını kabul etmişti.

FLYNN INTEL GROUP VE FAALİYETLERİ

Michael Flynn’ın sahibi olduğu Flynn Intel Group’un kayıtlı olmadan Türkiye adına lobi faaliyetleri 2016 yılı Kasım ayında yapılan ABD Başkanlık seçimleri sırasında zirveye çıkmıştı.

Eski hava korgeneral ve Savunma Bakanlığı İstihbarat Teşkilatı Başkanı Michael Flynn, 2016 yılı başkanlık seçimleri haftası Amerikan “Hill” dergisinde Fethullah Gülen aleyhinde bir yazı yazmıştı.

Michael Flynn, The Hill’de yayınlanan yazısında; Fethullah Gülen’i İran devriminin lideri Humeyni’ye benzetmiş ve Türkiye’ye iade edilmesi gerektiğini ifade etmişti.

Bu yazıyla birlikte Hizmet Hareketi aleyhinde o dönemde yapılan bir belgesel çalışmasının Türkiye tarafından finanse edildiği ifade ediliyor.

2016 yılında Ekim Alptekin’in şirketi Innovo tarafından Flynn Intel Group’a yüklü ödemeler yapıldığı ve bu ödemelerin Amerikan Adalet Bakanlığı’na sunulan belgelerde Türkiye adına değil farklı bir sebeple yapılan lobi faaliyeti gibi gösterildiği ortaya çıkmıştı.

ABD’de bir ülke adına lobi faaliyetinde bulunduğunuz takdirde bu durumun Amerikan Adalet Bakanlığı’na bildirilmesi gerekiyor.

FETHULLAH GÜLEN’İ KAÇIRMA TOPLANTISI

Eski CIA Başkanı James Woolsey, 24 Mart 2017’de The Wall Street Journal’a önemli açıklamalarda bulundu.

Woolsey, Michael Flynn’ın Donald Trump için ABD Başkanlık seçimlerinde danışmanlık yaptığı Eylül 2016’da New York’ta bir otelde yaptıkları bir toplantıyı anlattı.

Woolsey, toplantıda Flynn ile birlikte Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve o dönem Enerji Bakanlığı yapan Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın bulunduğunu söyledi. Toplantıyı iş adamı Kamil Ekim Alptekin ayarlamıştı.

Woolsey, toplantıda Fethulah Gülen’in ABD yasalarına aykırı olarak bir uçağa konularak Türkiye’ye kaçırılmasının tartışıldığını söyledi.

ABD’li savcılardan kritik Flynn kararı

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Çin’in Uygur zulmüne ‘soykırım’ dedi

ABD Dışişleri Bakanı Mile Pompeo görev süresinin dolmasına saatler kala Çin’in Uygur Türklerine yönelik sürdürdüğü politikaları ‘soykırım’ ve ‘insanlığa karşı suç’ olarak niteledi.

BOLD – Başkan Donald Trump’ın görev süresinin bitimine 24 saat kala, ABD yönetiminden Çin’e yönelik yeni bir adım geldi.

İNSANLIĞA KARŞI İŞLENEN SUÇ

Konuyla ilgili ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan yazılı bir açıklama geldi. Çin’in, Sincan Uygur Özerk Bölgesinde yaşan Uygur halkına yönelik davranışlarını özel bir dikkatle incelediklerini belirten Mike Pompeo, “Mart 2017’den bu yana, Çin Komünist Partisinin yönetimi altındaki Çin yönetiminin Müslüman Uygur halkı başta olmak üzere Sincan’daki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik insanlığa karşı suç işlediği sonucuna vardım” ifadesini kullandı.

SOYKIRIM SONUCUN VARDIM

Çin’in bölgede Müslüman Uygur halkı dışında diğer etnik halklara da baskısını hatırlatan Pompeo: “Aynı şekilde elimizdeki verilere bakarak, Çin yönetiminin Müslüman Uygur halkı başta olmak üzere Sincan’daki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik insanlığa karşı soykırım işlediği sonucuna vardım. Bu soykırımın devam ettiğine ve Çin yönetiminin Uygur halkını yok etmeye yönelik sistematik bir girişimine tanıklık ettiğimize inanıyorum” dedi.

Marketler de darbeci oldu

Okumaya devam et

Dünya

AİHM’den dilenci kararı: Dilenme hakkı engellenemez

AİHM, bir şahsa dilencilik yaptığı için hapis cezası veren İsviçre’yi haksız buldu. Mahkeme, temel ihtiyaçların karşılanması için dilenme hakkının engellenemeyeceğine hükmetti.

BOLD – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İsviçre’de Romanya uyruklu bir kişiye dilencilik yaptığı gerekçesiyle hapis cezası verilmesini insan hakları ihlali olarak değerlendirdi.

Salı günü Strasbourg’da görülen davada mahkeme heyeti söz konusu kişinin, “içinde bulunduğu olumsuz koşullar” nedeniyle durumunu başkalarına bildirme ve temel ihtiyaçlarını, “Dilenerek karşılamaya çalışma hakkına” sahip olduğuna hükmetti.

Gerekçeli kararda Romen kadının son derece yoksul bir aileye mensup, işsiz ve sosyal yardım olanaklarından mahrum olduğuna vurgu yapılarak, kadının bu nedenle Cenevre’de defalarca dilenmek durumunda kaldığı belirtildi.

İsviçre’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin “özel ve aile hayatının korunmasını” garanti eden 8. maddesini ihlal ettiğini söyleyen Mahkeme ayrıca ülkenin Romen kadına 922 euro manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Cenevre’de geçerli olan yasalara göre dilencilik suç sayılıyor. Ancak şahsın yasağa rağmen dilenmeye devam ettiği, bu nedenle çok defa çeşitli cezalara çarptırıldığı belirtildi. 2014 yılında yaklaşık 464 euro para cezası verilen kişi, 2015 yılında da beş gün hapis cezasına mahkum edildi.

AİHM, verilen hapis cezasının, “Suç işlenmesinin engellenmesi, yoldan geçenlerin, çevre sakinlerinin ve esnafın haklarının korunması hedefiyle” orantılı olmadığını belirtti. Ayrıca mahkeme, Cenevre’de uygulanan söz konusu yasayı diğer ülkelerde uygulanan benzer yasalara göre daha genelleyici bularak eleştirdi.

Tayland’da sosyal medyada şarkı paylaşan bir kadına Kral Maha’ya hakaretten 43.5 yıl hapis cezası

Okumaya devam et

Dünya

Trump’ın kırmızı halıda askeri veda törenine Pentagon engel oldu

Seçimi kaybettiği rakibi Joe Biden’ın yemin törenine yarın katılmayarak çok uzun süre sonra bir geleneği bozmaya hazırlanan ABD Başkanı Donald Trump, kendisi için bir veda etkinliği planladı. Ancak Trump’ın planı Pentagon’un engeline takıldı.

BOLD – ABD Başkan Donald Trump’ın görevi 3 Kasım seçimlerinin galibi Demokrat Joe Biden’a devrederken Washington’dan kırmızı halılı bir törenle ayrılma planı ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından kabul görmedi.

Görev süresi yarın dolacak olan ABD Başkanı Donald Trump, kendisi için bir veda etkinliği planladı. Başkanlık uçağının bulunduğu Maryland eyaletindeki Andrews Üssü’nde düzenlenecek etkinlik için çok sayıda kişiye davetiye gönderildi.

“Kırmızı halı” etkinliği için, Trump’ın destekçilerinden oluşacak ve yönetiminde görev alan isimlerden oluşan bir davetli grubu belirlendi. Trump’ın etkinliği görkemli bir askeri törene çevirme isteği, ABD Savunma Bakanlığı’nın engeline takıldı.

BAŞKANLIK UÇAĞINI SON ANA KADAR KULLANACAK

Güvenlik ve istihbarat konularına yer veren Defence One isimli siteye konuşan Pentagon yetkilileri, önceki 5 başkana yapılanın aksine Trump için bir askeri veda töreni düzenlenmeyeceğini söyledi.

Trump yönetiminin ise askeri uçaklarla bir geçit töreni yapılması için nabız yokladığı belirtiliyor.

Etkinlik Joe Biden’ın yemin töreninden 4 saat kadar önce sabah 08:00 sıralarında başlayacak. Trump’ın veda etkinliği, katılımcıları kadar zamanlaması ile de dikkat çekici. ABD Başkanı Trump’ın, Air Force One uçağının halen kendi kullanımında olduğu sıralarda etkinliğin sonlanması bekleniyor.

Trump, tören sonrası Air Force One ile 1600 kilometre uzaklıktaki Florida’da bulunan Mar-a Lago isimli mülküne geçecek. Başlıca başkanlık sembolleri arasında olan jumbo jet tipi uçak, yemin töreni ile birlikte Joe Biden’ın kullanımına geçecek.

Daha önce Biden’ın yemin törenine katılacağını açıklayan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in, öncesinde Trump’ın etkinliğine katılıp katılmayacağı bilinmiyor.

TRUMP, BİR GELENEĞİ DAHA BOZACAK

Trump, Joe Biden’ın yemin törenine katılmayarak çok uzun süre sonra bir geleneği daha bozmuş olacak.

ABD’nin 45. Başkanı Trump, rakibinin yemin törenine katılmayan tarihteki dördüncü başkan olacak.

Temsilciler Meclisi, geçen hafta, “isyana kışkırtma” suçlamasıyla Trump hakkında ikinci kez görevden azil kararı almıştı. Trump’ın azil davası, Biden’ın göreve başlamasından kısa süre sonra Senato’da görülecek. Trump Senato tarafından suçlu bulunması durumunda hayatı boyunca bir daha seçimle işbaşına gelemeyecek.

TRUMP’IN AF ÇIKARACAĞI İDDİALARI

Öte yandan Trump’ın Çarşamba günü görevden ayrılmadan önce, haklarında ceza davaları olan ya da işledikleri suçlardan ötürü ceza alan bazı destekçileri için bir dizi af kararı çıkarması bekleniyor.

Af kararıyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara göre Trump, Pazar günü danışmanlarıyla bir araya gelerek görevden ayrılmadan önce haklarında af ya da ceza indirimi kararı alacağı 100’den fazla kişiyi kapsayan nihai listeyi oluşturdu.

Beyaz Saray danışmanları, Trump’ın kendisi ve aile fertleri için af kararı çıkarması konusunu da ele aldığını, ancak şu anda bu yönde hareket etmesinin beklenmediğini söyledi. Trump ya da aile fertleri hakkında herhangi bir suçlama bulunmuyor.

Kongre baskını sırasında çalınan Pelosi’nin bilgisayarını Rusya’ya satmaya çalıştılar

Okumaya devam et

Popular