Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Silivri’de işkence: “Kocamın dili kesik, kolları morarmış, boynu şişik, ayakları yaralıydı”

Müslüm Gönül’ün eşi: “Hücrede tutulan eşimin kolları morarmış, boynu şişik, dili kesik, ayakları yaralı. Dört yaşında kızım babasını öylece gördü.”

BOLD – Silivri 2 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevinde 2 Temmuz günü gardiyanlar tarafından işkenceye maruz kaldığı belirtilen tutuklu Müslüm Gönül’ün ailesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesinde basın toplantısı gerçekleştirdi.

Elif Gönül, eşi Müslüm Gönül’ün hücrede tutulduğunu söyleyerek görüş günü gördüklerini şöyle anlattı:

“GÖZLE GÖRÜLÜR İŞKENCEYE DARP RAPORU VERMEDİLER”

“Hücrede tutulan eşimin kolları morarmış, boynu şişik, dili kesik, ayakları yaralı, beli incinmiş. Benim 4 yaşında bir kız çocuğum var. Çocuğumla beraber cezaevine gittim. Kızım, ‘babamın kollarında neden morluk var?’ diye sordu. Kızıma, ‘baban düştü, o yüzden kollarında morluk var’ derken boğazım düğümlendi. Ama küçücük çocuğa başka ne söyleyebilirim?”

Gönül’ün annesi Badegül Gönül de, doktorların açık işkenceye rağmen darp raporu vermemesine tepki gösterdi.

MÜDÜR, “LÜZUM YOK” DİYEREK GERİ ÇEVİRDİ

Tutuklunun annesi Badegül Gönül, “Kapalı görüşte çocuğumu o halde görünce müdürle görüşmek istedim. Müdür gardiyanlar aracılığıyla bize, ‘lüzum yok’ diyerek geri çevirdi. Biz çocuklarımızı öpmeye kıyamazken, çocuklarımız işkenceye maruz kalıyor. Çocuğum vatan haini değil. Ben çocuğumun arkasındayım ve işkenceye ‘dur’ demek istiyorum. Bir anne olarak, Hipokrat yemini etmiş doktorların hangi şartta olursa olsun yeminlerine sadık kalmasını rica ediyorum. Yukarıdan verilen emirler doktorların görev yapmasına engel olmamalı” dedi.

Gündem

Türkiye’de korona salgınında son durum: 29 can kaybı, 987 yeni vaka

Türkiye’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 29 kişi daha vefat etti. Son 24 saatte yapılan test sonuçlarına 987 yeni vaka tespit edildi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 Mayıs gününe ait korona salgını verilerini resmi twitter hesabından paylaştı. Bakanlığın oluşturduğu Günlük Korona Tablosuna göre hayatını kaybeden 29 kişiyle birlikte toplam can kaybı 4 369’a yükseldi.

21 bin 492 test uygulamasından 987’sinin sonuçlarının pozitif çıktığını belirtildi. Toplam vaka sayısı 157 bin 814’e tırmandı.

“BAŞARI 83 MİLYONUN”

Twitter’dan açıklamalarda bulunan Bakan Koca, “İyileşen toplam hasta sayısı 120 bini geçti. Yoğun bakım desteğine ihtiyaç azalmaya devam ediyor. ELDE EDİLEN BAŞARI, 83 MİLYONUN GÖSTERDİĞİ UYUMUN SONUCU. Yeni dönemde yeni ve güçlü tedbir, sosyal hayatta hep birlikte alınacak tedbirdir” dedi.

Ali Babacan’dan partili Cumhurbaşkanı eleştirisi: O gün bugündür dikiş tutmuyor ülke!

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’nin konuştuğu o aile yaşadıkları dehşeti anlattı! Aileyi suçlayan AKP’li Başkana büyük tepki

Evlerini bahçesinde, polisten gördükleri orantısız şiddet, olayı çekip paylaşan komşuları sayesinde Türkiye’nin gündemine oturan, Tekirdağ Çorlu’daki aileden Kazım Sarıca yaşadıklarını anlattı.

BOLD- Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki polis şiddetinin yankıları sürüyor. Şiddet gören aileden Kazım Sarıca yaşadıkları dehşeti anlattı.

ÇOCUK YAŞLI GÖZETMEDİLER

Artı Gerçek haber sitesine konuşan Sarıca, polisin bahçede oturan ailesine hakaret ettiğini söyleyerek ”Böyle olunca karşı taraftaki çocuklardan polislere ‘evimizde oturuyoruz’ şeklinde bir tepki geliyor. Bu sözler üzerine mahalleye başka polis ekipleri de çağrılıyor ve kadın, çoluk çocuk gözetmeksizin hepsini darp ediyorlar. Bu darp 15-20 dakika sürüyor, ondan sonra alıyorlar o gençleri dereye götürüp orada da darp etmeye devam ediyorlar. Daha sonra ifadelerini almak için karakola götürüyorlar avukatları olmadan.”

‘BAŞIMIZA İŞ GELSE NEREYE GİDECEĞİZ’

Polisin darp ettiği kadınlardan birinin saçını kopardığını söyleyen Sarıca, “66 yaşında gözleri görmeyen, sakat bir kadın ve sen bu insanın kafasına jopla vuruyorsun. Bu pandemiden dolayı hastaneden yeni çıkardılar. Ameliyat olmuştu. Ölse kim verecek bunun hesabını? Diyelim ki bizim aile haksız, senin görevin bu mu, kendini savcının hakimin yerine mi koymak? Senin görevin adli işlemini yapıp gerekli yere teslim etmek. Hiç mi tahammülünüz yok? Gücün yetiyor diye onlar gariban diye dövmen mi lazım? Bizim başımıza bir iş gelince nereye gideceğiz?”

‘OLAYI ÇEKEN KİŞİNİN EVİNİN KAPISININ CAMINI KIRDILAR’

Olayı görüntüleyerek gündeme taşıyan komsularının da şiddetten nasibini aldığı söyleyen Sarıca, “Hepsinde darp izi var. Gelin bir görün hallerini. Ablam 66 yaşında eniştem 76 yaşında. Ne yapmışlar bu insanlar?” diye sordu.

BARO: OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ

Tekirdağ Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Egemen Gürcün de olayın takipçisi olduklarını belirterek, şunları kaydetti, “Çorlu Başsavcılığından edindiğimiz bilgiye göre gözaltında şu anda kimse kalmamıştır. Ayrıca video çeken kişinin elinden görüntüyü almak için de kötü muamele olduğunu öğrendik.PVSK’ya (Polis Vazife ve Sâlahiyet Kanunu) aykırı orantısız müdahale eden polisler hakkında gereğinin yapılması için olayın takipçisiyiz.”

AKP İL BAŞKANINA TEPKİ: YAKIŞIR MI BİLİP BİLMEDEN YAZMAK

Öte yandan, aileyi suçlayan ifadeler kullanan Tekirdağ AKP İl Başkanı Mestan Özcan’a vatandaşlar tepki gösterdi. Whatapp grubundan ‘Bunlarda bıçak vardı, yaramaz bir aile’ ifadeleri kullanan Mestan Özcan’a bir partili, “O mahalleden sana yüzde 95 oy çıkmış. Milletvekili adayı oldun, yakışır mı sana bilmeden böyle şeyleri yazmak” diyerek tepki gösterdi.

 

Polis şiddeti haberlerine İçişleri Bakanlığından garip açıklama: Maksadı bilinen provokatif kampanyalar

Okumaya devam et

Gündem

Polis şiddeti haberlerine İçişleri Bakanlığından garip açıklama: Maksadı bilinen provokatif kampanyalar

TELE 1’i hedef gösteren İçişleri Bakanlığı sözcüsü İsmail Çataklı, sosyal medyada gündem olan polisi şiddeti içeren videolara ilişkin ‘Maksadı bilinen provokatif kampanyalar’ dedi.

BOLD- Çeşitli illerden, vatandaşlar tarafından çekilerek sosyal medyada paylaşılan, polis şiddeti içeren videolar İçişleri Bakanlığını rahatsız etti. Görüntülere ilişkin bakanlık sözcüsü İsmail Çataklı, sosyal medya hesabından bir açıklama paylaştı.

TEYİTSİZ GÖRÜNTÜLER

Görüntüler için ‘provokatif Kampanya’ ifadelerini kullanan Çataklı, ‘Emniyet teşkilatımızı yıpratmaya yönelik bir takım görseller paylaşılmakta, bu teyitsiz görüntüler basın yayın kuruluşlarınca kamuoyuna servis edilmektedir” diye konuştu.

TELE 1’İ HEDEF GÖSTERDİ

Polisin koronavirüs salgını dönemindeki çalışmalarına atıfta bulunan Çataklı, özellikle ‘Polis zorbalığı’ ifadesi kullanan TELE 1 televizyonunu hedef aldı.

Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak, kolluk kuvvetlerinin işlediği suçların titizlikle takibinin yapıldığını söyleyen Çataklı, Maksatlı yıpratma çalışmaları dediği paylaşımlar ve yayınlar için hukuksal mücadeleye başlayacaklarını belirtti.

Bir polis terörü de Kadıköy’den: Ben kanunum!

Okumaya devam et

Popular