Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’nin Avrupa’daki nükleer silahları deşifre oldu: Listede İncirlik de var…

NATO Parlamenterler Asamblesi, yanlışlıkla yayınladığı belgede ABD’nin Avrupa’daki nükleer silahlarının bulunduğu üsleri açıkladı. ABD’nin nükleer silahları, İncirlik’te de bulunuyor.

BOLD – ABD’nin Avrupa’da nükleer silahlarının bulunduğu ve bunların hangi üslerde yer aldığı biliniyor. Ancak bu bilgiler ilk kez resmi bir belgeye yansıdı. NATO’ya ait resmi belge, yayınlandıktan kısa süre sonra silinse de Avrupa medyası tarafından kamuoyuna aktarıldı.

NÜKLEER SİLAHLAR 5 ÜLKEDE

NATO Parlamenterler Asamblesi Savunma ve Güvenlik Komitesi Üyesi Kanadalı Senatör Joseph Day tarafından yazılan “Nükleer Caydırıcılıkta Yeni Bir Dönem: Modernizasyon, silah kontrolleri ve müttefik nükleer güçler” adlı çalışma Nisan ayında yayınlandı. Çalışmada NATO’nun nükleer caydırıcılığının geleceği masaya yatırıldı.

Belgenin aylar sonra haberlerde yer almasının sebebi ise çalışmada yer alan bir atıfta ABD’nin Avrupa’da bulunan 150 kadar nükleer silahının nerede bulunduğuna atıfta bulunması.

Bu belgeye göre ABD’nin nükleer silahları 5 ülkede yer alıyor. Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda ve Türkiye.

İNCİRLİK DAHİL 6 ÜSSÜN İSMİ YER ALDI

Belçika gazetesi De Morgen, Salı günü belgeyi yayınladı.  Belgede şu ifadeler yer aldı:

“Bu bombalar 6 ABD ve Avrupa üssünde depolanıyor: Belçika’daki Kleine Brogel, Almanya’daki Büchel, İtalya’daki Aviano ve Ghedi-Torre üsleri, Hollanda’daki Volkel ve Türkiye’deki İncirlik.”

Belgede 150 civarındaki nükleer silahın uçaklardan bırakılan B-61 nükleer bombaları olduğu belirtiliyor. B-61 nükleer bombalarını, F-16 savaş uçakları da taşıyabiliyor.

Belge, hiçbir kaynağa atıf yapmıyor. Geçen hafta yayınlanan belgenin son halinde yapılan bu referans çıkarıldı. Yerine, bu bombaları taşıyan uçaklara belirsiz bir atıf yapıldı. Bu uçakların Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda ve Türkiye tarafından kullandığı aktarıldı.

RAPORDAKİ BİLGİLER NEREDEN ALINDI?

Raporu yazan Kanadalı Senatör Joseph Day, raporun ilk halinin bir taslak olduğunu ve Kasım’da NATO Parlamenterler Asamblesinde görüşülmesine kadar üzerinde değişiklikler yapılabileceğini söyledi. Joseph Day, rapordaki bilgilerin tamamının açık kaynaklardan toplandığını savundu.

NATO: BU RESMİ BİR NATO BELGESİ DEĞİLDİR

Kural olarak ne ABD ne de Avrupa ülkeler bu nükleer silahların bulunduğunu ve depolandığı üsler hakkında konuşamıyor. NATO’dan yapılan açıklamada ise “Bu resmi bir NATO belgesi değildir” denildi. Belgenin NATO Parlamenterler Asamblesi üyesi tarafından yazıldığını vurguladı.

TÜRKİYE’DEKİ ABD’NİN NÜKLEER SİLAHLARI

Wikileaks’in yayınladığı bir belgede Almanya’daki ABD Büyükelçisi, bu silahların Avrupa’da ne kadar daha saklanacağını soruyor ve bazı ülkelerde endişeler olduğunu belirtiyordu.

2009 yılı Kasım ayında ABD’nin Almanya Büyükelçisi Philip Murphy tarafından yazılan bir diplomatik notada, “Almanya, Belçika ve Hollanda’dan nükleer silahların çekilmesi, stoklarının devamını sağlamasını Türkiye için politik olarak çok zor kılacaktır” deniliyordu.

ABD’nin Avrupa’da 1960’lardan beri Sovyetler Birliği’ne karşı silahları bulunuyor.

1960’larda ABD ile Sovyetler Birliği arasında yaşanan Küba Krizi sırasında Türkiye’de ABD’nin Jüpiter  füzelerinin bulunduğu ortaya çıkmıştı.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından Türkiye’deki nükleer silahlar ABD basınında çokça tartışılmıştı. Türkiye’nin nükleer silahları depolamak için artık güveli bir ülke olamayabileceği konuşulmuştu.

NATO: Türkiye’nin S-400 alımının potansiyel sonuçlarından ötürü endişeliyiz

Dünya

Çavuşoğlu ve Maas görüştü: AB ilişkilerinde olumlu atmosfer var

Ankara’yı ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüştü. Bakan Çavuşoğlu, “Avrupa’dan da olumlu adımların gelmesi sayesinde (AB’yle ilişkilerde) daha pozitif atmosfer içindeyiz” ifadelerini kullandı.

BOLD – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile ortak basın toplantısı düzenledi.

“Önümüzdeki süreçte Almanya’yla ikili diyalog mekanizmalarımızı canlandırma konusunda mutabık kaldık” diyen Bakan Çavuşoğlu, “Avrupa’dan da olumlu adımların gelmesi sayesinde (AB’yle ilişkilerde) daha pozitif atmosfer içindeyiz” ifadelerini kullandı.

Yunanistan’ın NATO bünyesinde kurulan mekanizma toplantılarına tekrar katılmaya başlamasından memnuniyet duyduğunu belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Yunanistan ile Türkiye arasında çok kez gerginliğe yol açan konular var. Tüm bu konuları nasıl çözeceğimizi Yunanistan ile görüştük.” diye konuştu.

Maas da son dönemde çok sayıda pozitif sinyal olduğu için bu seyahati gerçekleştirmek istediklerini belirterek, “Elbette son yılın Türkiye ile AB arasındaki olaylar bazı izler bıraktı. Ve zor tartışmalarımız oldu Doğu Akdeniz konusunda örneğin. Müttefiklerin savaş gemileri karşı karşıya geldi. Bu tip olayları artık yaşamak istemiyoruz. Bu nedenle bu olumlu sinyallere eşlik etmek bizim için önemli. Barbaros gemisinin Kıbrıs açıklarından çekilmesi de olumlu bir sinyal olarak olumlu tepki uyandırdı tüm taraflar tarafından” dedi.

Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasında görüşmeler Brüksel’de başlıyor

Okumaya devam et

Dünya

Fransa İslam Konseyinden ‘siyasal İslam’ı reddeden tüzüğe onay

Fransa İslam Konseyi, kritik bir karar aldı. Konsey, ‘siyasal İslam’ı reddeden Fransa’da İslam Prensipleri Tüzüğü’nü onayladı. Tüzük, ırkçılık ve Musevi düşmanlığına karşı çıkıyor. Milliyetçi vaazları yasaklıyor.

BOLD – Fransa İslam Konseyi (CFCM), ülkede ilke olarak ‘siyasal İslam’ı reddeden Fransa’da İslam Prensipleri Tüzüğü’nü kabul etti. Tüzüğün önemli maddeleri arasında İslam’ın Fransa’nın değerleriyle uyumlu olması, İslam’ın siyasi amaçlarla araçsallaştırılmasının reddi, devletlerin Fransa’da dinin yaşanmasına müdahale etmemesi ve kadın erkek eşitliği yer alıyor.

Tüzükte kadınlara yönelik sünnet, kızların zorla evlendirilmesi ve gelinler için bekaret sertifikası gibi uygulamalar eleştiriliyor. Irkçılık ve Musevi düşmanlığına karşı çıkılan tüzükte, camilerde yabancı ülkelerin rejimlerinin savunulmasına yönelik milliyetçi vaazlar verilmesi de eleştiriliyor.

CFCM’nin bünyesindeki federasyon, söz konusu tüzüğün içeriğini görüşüp onaylamak için toplantı düzenlemişti.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, CFCM’in yaptığı çalışmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Emmnanuel Macron’un istediği, Fransa’daki Müslümanlar ve dolayısıyla Fransa için anlamlı bir gelişmedir.” ifadesini kullandı.

Macron, Fransa’da, Hazreti Muhammed’i tasvir ettiği belirtilen karikatürü öğrencilere gösterdiği gerekçesiyle bir lise öğretmeninin başı kesilerek öldürülmesinin ardından CFCM’den kasım ayında bu tür bir tüzük hazırlamasını istemişti

CFCM, Kasım 2020’de Macron ile yapılan görüşmede Ulusal İmamlar Konseyi’nin (CNI) kurulmasına karar verilmişti. Bu kurumun imamların dini bilgilerine, öğretim becerilerine ve insani niteliklerine göre görevlerini yerine getirme konusunda onay süreci oluşturacağı aktarılmıştı.

Fransa, Avrupa’da en fazla Müslümanın yaşadığı ülkeler içinde ilk sırada. Fransa’da çoğu Kuzey Afrikalı 6 milyonun üzerinde Müslüman yaşıyor.

Aşırı sağcı Wilder’in seçim vaadi Suriyelileri kovmak

Okumaya devam et

Dünya

Facebook Türkiye’ye temsilci atayacak: İlkelerimize aykırılık istenirse geri çekeriz

Facebook, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdi. Şirketten yapılan açıklamada “İlkelerimize aykırılık istenirse temsilcimizi geri çekeceğiz” denildi.

BOLD – Facebook, Türkiye’ye temsilci atama sürecini başlatmaya karar verdiklerini açıkladı. Sosyal medya devinden yapılan açıklamada, “Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik” denildi.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE İNSAN HAKLARI VURGUSU

Facebook’tan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

  • Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor.
  • Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz.
  • Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz.
  • Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.
  • Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.

İngiltere: Çin’in Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri soykırım sınırına yaklaşıyor

Okumaya devam et

Popular