Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Şehir hastanesindeki soyguna AKP milletvekili bile isyan etti

Şehir hastanelerindeki uygulamalara AKP içerisinden de tepki gelmeye başladı. AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, “Nasıl olsa parasını Meclis ödüyor” denilerek kendisine yersiz tahliller yapılmak istendiğini açıkladı.

BOLD – Kâr amacıyla işletilen şehir hastanelerinde devletin nasıl soyulduğu ortaya çıktı. AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, şehir hastanelerde yersiz tahlil ve işlemler yapıldığını söyledi.

Sağlıkta canını sıkan işler olduğunu belirten Öztürk, “Hastaneye gidiyorum, efendim gelmişken bir check-up yapalım, MR çekelim, tahlil yapalım diyorlar. İstemiyorum diyorum. Parasını siz ödemeyeceksiniz Meclis ödeyecek, diyorlar. İlla hastalık icat edecekler” dedi.

AKP’Lİ VEKİL: CANIMI SIKAN İŞLER VAR

Sözcü’nün haberine göre Öztürk, yıllardır uygulandığı halde bir türlü önlem alınamayan sağlık sistemindeki büyük vurguna yönelik isyanını Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda şehir hastaneleri tartışılırken dile getirdi. CHP, İYİ Parti ve HDP’li milletvekilleri de, şehir hastanelerini işleten şirketlerin daha fazla para kazanmak uğruna yersiz tahlil ve işlemler yaptıkları eleştirisinde bulundu. AKP Milletvekili Öztürk, şehir hastaneleriyle özel hastanelerdeki sağlık vurgununu kendi yaşadıkları üzerinden şöyle anlattı:

‘SİSTEMDE ÇOK AKSAYAN YERLER VAR’

“Benim de kafamın karıştığı, özellikle sağlık yatırımlarında canımı sıkan işler oluyor. Gidiyorsunuz hastaneye, size A’dan Z’ye tahlil yazıyorlar. Yok kanser tahlili, bilmem ne tahlili. Ya, kardeşim, ne gereği var, diyorum. ‘Efendim, siz para ödemiyorsunuz’ diyor. Kim ödüyor? Meclis ödüyor. Ya, Meclis de ödese kamu ödüyor, bana illa hastalık mı icat edeceksiniz diye benim de çıkış yaptığım oluyor. Gidiyorsunuz ufak bir mesele için, size diyor ki, ‘efendim, gelmişken bir check-up yapalım’ şimdi moda oldu ya. Yok MR çekelim, yok şunu çekelim. İlla bir hastalık buluncaya kadar…Sistemde çok aksayan yerler var.”

‘BAŞHEKİMLER CİRO YARIŞINDA’

CHP Balıkesir Milletvekili Doktor Fikret Şahin, şehir hastaneleri modeliyle sağlık hizmetinin adeta para kazanılır ticari bir hizmet alanı haline dönüştüğünü, bu hastanelerde amacın insan sağlığından çıkıp kâra odaklandığını savundu.

Şahin, “Başhekimler toplantı yapıp hekimlere diyorlar ki, ‘MR fazla isteyin, odyo fazla isteyin, tahlili fazla isteyin, gelirimiz artsın. Döner sermayemiz düşük kalmasın.’ Başhekimler ciro bazında birbirleriyle yarışıyorlar, ‘Ben bu ay 10 trilyon ciro yaptım, geçen aya göre 2 trilyon artırdım’ diyorlar. Boşuna ameliyatlar yapılıyor. Ben şahit oldum, hekim olarak vicdanım sızlıyor” dedi.

Şehir hastanelerinde yandaş şirketlere sözleşme kıyağı yapılmış

Genel

Hacılardan Diyanete zor soru: Vurgun mu var işi mi bilmiyorsunuz?

Diyanetin yaptığı kura çekilişiyle para vererek hacca giden vatandaşlar, verilen hizmete isyan etti: “Aldıkları paranın hakkı verilmiyor. Ya ortada bir vurgun var ya da Diyanet bu işi bilmiyor.”

BOLD – Kurayla hacca gitmeye hak kazananlar arasında en az 23 bin 500 TL ödeyerek Diyaneti tercih edenler hizmetlerin kalitesizliğinden şikayetçi.

Otel odası, yemekler ve servis hizmetleri hacıların tepki gösterdiği konuların başında geliyor. Özel şirketlerdeki ring araçlarının çok daha sık ve az kişi olduğunu belirten H.P, insanların Diyanetin servis araçlarındaki yoğunluktan şikayetçi olduğunu belirtti. 21 Ağustos tarihinde servis aracında çekilen videoda ise yaşlı insanların ayakta yolculuk yaptığı görülüyor.

KUTSAL VAZİFELERİNDEN DOLAYI SES ÇIKARMIYORLAR

Diyanetin kura çekilişi sonucu hacca giden H.P, hacca gidecek insanlara büyüklerinin “Oraya gittiğinizde şeytan sizinle çok uğraşacak, size tokat atılsa bile siz sesinizi çıkarmayın” şeklinde tavsiyesi olduğunu, insanların da bu yüzden ses çıkarmadığını söyledi. Cumhuriyet’in haberine göre, hacca giden vatandaşlar otellerdeki şartları “Kahvaltıda domates salatalık peynir bile olmuyor bazen. Akşamları tek çeşit yemek çıkıyor. O da kuru fasulye ve nohuttan ibaret” sözleriyle anlattı.

“BU PARANIN HAKKI VERİLMİYOR”

H.P., “İnsanlardan iyi paralar toplanıyor. Ama bu paranın hakkı verilmiyor. Akla gelen iki soru şu… Bu paranın hakkı verilmiyor. Ya ortada bir vurgun var ya da Diyanet bu işi bilmiyor, beceremiyor” dedi. 80 bin kişinin katıldığı hac organizasyonunda kişi başı ödenen ücret en düşük ücretli olan 4 kişilik oda tercihli konaklama 23 589 TL. İki kişilik odaların fiyatları ise 31 516 TL. Otel tercihli konaklamalarda ise 63.607 TL’ye kadar odalarda kalmak mümkün.

Diyanetin kurasıyla hacca giden bir diğer yurttaş ise “Yüzde 60’ına mecbur kılıyorlar. İnsanlar buraya gelmek zorunda. İnsan kutsal topraklara geldiğine pişman olur mu? Ediyorlar yani.” dedi.

“İLK DEFA BÖYLE BİR SORU GELDİ”

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Hizmetleri Daire Başkanlığı çalışanı Şemsettin Kandemir, ‘Yurttaşların otelde ve servis araçlarında yaşadığı sorunlar doğru mudur? şeklindeki sorumuzu “İlk defa böyle bir soru geldi” diyerek yanıtladı. İletişime geçtiğimiz Diyanet İşleri Başkanlığının basın müşavirliği ise haber hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

Vatandaşın ekonomiye duyduğu güven yüzde 14.5 azaldı

Okumaya devam et

Genel

Sudan’da kiralanan 780 bin dönümlük çiftliğe, 5 yılda bir tohum dahi ekilmemiş

Türkiye’nin 2014’te Sudan’daki 780 bin dönümlük araziyi 99 yıllığına kiralayarak kurduğu örnek çiftliğe, 5 yıldır bir tohum dahi ekilmediği ortaya çıktı.

BOLD – Türkiye’nin Sudan’da 2014’te 99 yıllığına kiraladığı 12 bin 500 hektarlık arazide aradan geçen 5 yılda hiçbir yatırım yapılmadığı kaydedildi. CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Kendi çiftliklerini işletemediği için kiraya veren TİGEM, Sudan’da çiftlik kurmaya gitti. Çiftlikte 5 yıldır gelişme yok” dedi.

AVAKADO, MANGO…

Yapılan anlaşmayla göre Sudan’da 780 bin 500 dönümlük arazi Türkiye’nin kullanımına açıldı. Burada özellikle Türkiye ikliminde yetişmeyen yada verimi düşük olan ürünlerin yetiştirilmesi hedefleniyor. Yetiştirilecek ürünler arasında ananas, mango, avakado, pepino jambu, kanola, pamuk ve yağlı tohum gibi ürünler geliyor. Üretimin başlaması ile birlikte bu ürünler daha ucuza Türkiye’ye gelecek.

CHP’Lİ VEKİL SORDU

Cumhuriyet’in haberine göre, CHP’li Gürer, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (TİGEM) 28 Nisan 2014’te Tarımsal İşbirliği Protokolü kapsamında, Sudan’da çiflik kurarak ve arazi kiralayarak tarımsal faaliyetlere başlamasını Meclis gündemine taşıdı. Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması talebiyle verdiği soru önergesinde, Sudan’daki çiftliğin son durumunu ve ne kadar yatırım harcaması yapıldığını sordu. Gürer, Pakdemirli’ye, “Bakanlığınız kadrosundan TİGEM’den kaç kişi bu çiftlik için Sudan’dadır? Kaç Sudanlı çalışan bulunmaktadır? Bunlara ne kadar ücret ödenmektedir? TİGEM ve bakanlığınıza bağlı birimlerin, ülkemiz dışında Sudan haricinde satın aldığı tarım alanı ya da çiftlik var mıdır” sorularını da yöneltti.

PAKDEMİRLİ: YATIRIM YAPILMADI

Önergeye cevap veren Pakdemirli, Sudan ile yapılan anlaşma kapsamında arazi satın alınmasının söz konusu olmadığını belirterek, “Kurulacak ortak şirket marifetiyle, Sudan’da 12 bin 500 hektar arazide örnek çiftlik olarak tarımsal faaliyetler yapılacak olup halen söz konusu araziler ve örnek çiftlik için önerge tarihi itibarıyla herhangi bir yatırım harcaması gerçekleşmemiştir” dedi.

Pakdemirli, Sudan’a bugüne dek yalnızca bir TİGEM personelinin geçici görevlendirme ile gittiğini belirterek, “Ortak şirketin yönetim kurulu üyesi ve genel müdür yardımcısı olarak atanan personel haricinde Sudanlı çalışan bulunmamaktadır” cevabını verdi.

100 GÜNLÜK EYLEM PLANINDA DA YER ALMIŞTI

Sudan ile yapılan tarım arazisi kiralama anlaşması, Tayyip Erdoğan’ın kara kıta Afrika’ya yönelik başlatmış olduğu açılımın meyvesi olarak sunulmuştu. Türkiye’nin ilk defa devlet ve özel sektör işbirliği ile yapacağı yatırım Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 100 Günlük Eylem Planı’nda da yer almıştı. Bu kapsamda sermayesinin yüzde 80’i Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) ve yüzde 20’si Sudan tarafına ait olan 10 milyon dolar sermayeli “Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi” adıyla bağlı ortaklık kurulması kararlaştırılmıştı. Proje ile resmi kayıtlara göre 500 milyon dolar olan Sudan’la ticaret hacminin önümüzdeki yıl 1, sonraki yıl 2, daha sonra için ise 10 milyar dolara çıkarılması da hedefler arasındaydı.

Hasat öncesi çiftçinin elektriğini kesmişler

Okumaya devam et

Genel

İşte memur zammını belirleyecek kurul

Memur maaş zammı konusunda hükümetle yetkili sendika anlaşamadı. Memur maaş zam oranını Hakem Kurulu, tarafları dinledikten sonra açıklayacak. İşte maaş zammını belirleyecek, çoğu üyesi Bakanlar Kurulu’nca belirlenen kurul…

BOLD – Memur maaşı zammı konusunda hükümetin yaptığı iki teklif yetkili sendika tarafından kabul edilmedi. Memur maaş zam oranını Hakem Kurulu tarafından belirlenecek. Birkaç gün içerisinde toplanıp tarafları dinlemesi beklenen kurulun kararını bir hafta içerisinde vermesi bekleniyor.

ÜYELER BAKANLAR KURULUNCA BELİRLENİYOR

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş’ın başkanlığında 11 kişiden oluşuyor. Kurula üyelerin önemli kısmı Bakanlar Kurulu’nca belirleniyor. İşte kurulun yapısı ve üyelerin seçilebileceği kurumlar…

– Kurul, Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay Başkan, Başkanvekili, Başkan Yardımcısı veya Daire Başkanları arasından Bakanlar Kurulunca Başkan olarak seçilecek bir üye,

– Kamu İşveren Heyeti Başkanınca(Hükümet) Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Devlet Personel Başkanlığından görevlendirilecek birer üye,

– Bağlı sendikaların üye sayısı itibarıyla en fazla üyeye sahip konfederasyon tarafından belirlenecek iki, bağlı sendikaların üye sayısı açısından ikinci ve üçüncü sırada bulunan konfederasyonlardan birer üye,

– Üniversitelerin kamu yönetimi, iş hukuku, kamu maliyesi, çalışma ekonomisi, iktisat ve işletme bilim dallarından en az Doçent unvanını taşıyanlar arasından Bakanlar Kurulunca seçilecek bir üye,

– Bağlı sendikaların üye sayısı itibarıyla en fazla üyeye sahip konfederasyon tarafından üç, bağlı sendikaların üye sayısı açısından ikinci ve üçüncü sırada bulunan konfederasyonlar tarafından ikişer olmak üzere (d) bendinde belirtilen bilim dallarından en az doçent unvanını taşımak kaydıyla, önerilecek toplam yedi öğretim üyesi arasından Bakanlar Kurulunca seçilecek bir üye, olmak üzere 11 üyeden oluşur.

 

Kanserli hücreleri onaran ilacı bulan Prof. Oğuz Aslan Özen cezaevinde ölüme sürükleniyor

Okumaya devam et

Popular