Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Bu elektrikli motosiklet birçok arabadan daha güçlü

Elektrikli motosiklet pazarının yeni yıldızı olarak görülen Curtiss Hades, 217 beygir güce ve 200 Nm’lik torka sahip. Bu değerler çoğu otomobilin kapasitesinin üzerinde.

BOLD – Daha önce Confederate için Wraith ve Hellcat motosikletleri tasarlayan J.T. Nesbitt, motosiklet tutkunları tarafından adı sıklıkla duyulan bir tasarımcı. Sanatçı bu defa, “iki tekerlekli minimalizmin nihai ifadesi” olarak nitelendirdiği Hades adlı motosiklet ile sahnede. Motosiklet, yeni fikirlerle dolu olmasıyla öne çıkıyor.

Tasarımcı, mümkün olduğu kadar fazla parçayı birden fazla amaçla kullanmayı denediği bu elektrikli motosiklet tasarımında 217 beygirlik yüksek bir güce ve 200 Nm’lik şaşırtıcı bir torka ulaşmayı başardı.

Motosikletin bu gücü kontrol ederken destek sağlayacak iri bir selesi yok. Onun yerine ince, arkaya doğru hafifçe yükselen ve altında da kırmızı renkli, yuvarlak arka farların olduğu bir sele tercih edilmiş.

Motosikletin altında, normalde motorun olduğu yerde batarya duruyor. Bataryayı kadro borusuna, normalde yakıt tankının bulunduğu bölgeye bağlayan bir kolon yok. Motosikletin gövdesi bir tabancaya, bataryası da eski usül, döner mekanizmalı şarjörüne benziyor.

Motosiklet bu haliyle, son 100 yılda motosikletlere ilgi duymuş herkes için bir garip görüntüye sahip.

Hades’in ön tarafı, Curtiss’in sık sık kullandığı gidon borusuna sahip. Ön çamurluğun üzerine kapanan bu yapı sayesinde motosiklet daha az malzeme kullanılarak ve daha hafif şekilde üretilebiliyor. Süspansiyonu ise farların altındaki tek parça şok emici sağlıyor.

Motosikletin ön tarafındaki pençevari yapı, arka tarafta da kendini tekrar ediyor. Merkez eksene göre simetrik olan bu yapı, süspansiyon ne yaparsa yapsın bel bölgesinin sıkıntı yaşamamasını sağlıyor.

Bu motosikletin iddia ettiği kadar minimalist olduğunu savunmak kolay değil. Öte yandan, genel olarak elektrikli motosikletler büyük çirkin iki tekerlekli kutulardan hallice üretildikleri için geleceğe dair bir umut, genel bir tasarım dili oluşturulması için atılmış bir ilk adımı oluşturuyor.

Hades, 2020 yılında 75 bin dolarlık etiketiyle satışa çıkacak. Bu biraz tuzlu fiyatı gözden çıkarabilenlerden firmanın bir diğer isteği de WeFunder’da kendilerinin hisselerinden almaları. Böylece Hades, CAD tasarımlarından gerçek bir seri üretim motora dönüşebilir.

Spor

Bilim insanlarına göre Messi, Ronaldo’dan daha iyi futbolcu

Bilim insanları, Messi ve Ronaldo arasında yıllardır devam eden “en iyi futbolcu” tartışmasına son noktayı koydu.

İki futbolcunun da özel olarak tasarlanmış bir değerlendirme sistemi tarafından incelendiği araştırmada Messi’nin aldığı puan Ronaldo’nun aldığı puandan daha fazla.

BOLD – Dünyanın en iyi futbolcusunun kim olduğuna dair tartışmalar futbolun her anında var oldu ve olmaya da devam ediyor. Şu anda Messi ve Ronaldo arasında olan tartışma son derece hararetli bir şekilde devam etse de bilim insanları, bu konuya istatistiksel ve bilimsel bir şekilde yanıt verdi.

Leuven Katolik Üniversitesi’nin SciSport ile birlikte yaptığı araştırmada gol ve asistlerin yanı sıra şut, pas, top kapma ve dripling gibi saha içerisindeki unsurlar da incelendi, futbolcuların saha içerisinde sarf ettiği bütün efor göz önünde bulunduruldu.

Çukur’un “Vartolu”su Manchester’da boy gösterdi

Olasılık Hesabıyla Eylem Değerlendirmesi (VAEP) isimli bir sistem kullanılarak iki oyuncunun da incelendiği araştırmada Lionel Messi’nin VAEP değerinin maç başına 1.21, Cristiano Ronaldo’nun VAEP değerinin ise 0.61 olduğu gözlemlendi.

İki futbolcu için de 2013-2017 sezonları değerlendirildi. Bu sezonlar içerisinde oyuncuların istatistikleri şu şekilde:

Cristiano Ronaldo’nun performansı

2013-14: 30 maç, 31 gol, 11 asist
2014-15: 35 maç, 48 gol, 16 asist
2015-16: 36 maç, 35 gol, 11 asist
2016-17: 29 maç, 25 gol, 6 asist
2017-18: 27 maç, 26 gol, 5 asist

Lionel Messi’nin performansı

2013-14: 31 maç, 28 gol, 11 asist
2014-15: 38 maç, 43 gol, 18 asist
2015-16: 33 maç, 26 gol, 16 asist
2016-17: 34 maç, 37 gol, 9 asist
2017-18: 36 maç, 34 gol, 12 asist

Üniversitede bulunan profesörlerden Jesse Davis, “Futbol oyuncularının değeri, genellikle goller ya da asistler aracılığıyla belirleniyor. Gol, nadir bir olay ancak bir maçta yaklaşık 1.600 eylem gerçekleştiği için modelimiz şut, pas, dripling ve kayarak müdahale gibi eylemlerin hepsine bakarak genel bir değer ortaya çıkardı” şeklinde konuştu.

Facebook hesabı kalıcı olarak nasıl silinir?

Okumaya devam et

Teknoloji

Facebook hesabı kalıcı olarak nasıl silinir?

Facebook hesabını kalıcı olarak silmek ve tamamen kapatmak isteyenlerin hesap dondurma işlemi yapmadan tamamen silme işlemlerini bir bir yerine getirmesi gerekiyor.

BOLD – Facebook’a olan ilgi günden güne düşüyor ve kullanıcılar çeşitli sebeplerle Facebook hesaplarını kapatmak ya da silmek istiyor.

Ancak hesabı kalıcı olarak silmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var.

Eğer kapatmak istenilen hesaba bağlı sayfa ve gruplar varsa, bu işlemlerin ardından o sayfalar ve gruplar da siliniyor. Eğer grup ya da sayfaların silinmemesi isteniyorsa, ikinci bir yönetici alarak bu grup ve sayfaların silinmesi engellenebiliyor.

“Facebook’un kripto parasına güvenmek için salak olmak lazım”

PC ÜZERİNDE SİLME İŞLEMİ

– İnternet tarayıcısı üzerinden facebook.com’a ve sonrasında e-posta ve şifre ile Facebook hesabına giriş yapılır,

– Ekranın sağ üst kısmında bulunan aşağı yönlü ok tuşuna ve ardından açılan penceredeki Ayarlar seçeneğine tıklanır,

– Sol tarafta bulunan Ayarlar bölümlerinden Facebook Bilgilerin kısmına geçiş yapılır,

– Açılan listenin en altında bulunan Dondurma ve Silme seçeneğinin sağındaki Gör butonuna tıklanır,

– Açılan sayfada Hesabı Kalıcı Olarak Silme başlığı altında bulunan Hesabı Sil butonuna tıklanır,

– Ekranın ortasında küçük bir kutucuk belirecek. Burada hesabı silme işlemini son kez onaylamak için hesabın şifresinin son kez girilmesi istenecek. Şifre boş alana girilerek mavi renkli Devam butonuna tıklanır.

MOBİLDE HESAP SİLME

– Facebook mobil uygulamasından hesap silmek için uygulama açılır ve giriş yapılır. Ardından üstte bulunan alt atla 3 çizgi şeklindeki menü butonuna basılır,

– Açılan menüden Ayarlar ve Gizlilik seçeneğine, burada da Ayarlar seçeneğine dokunulur,

– Ardından açılan yeni sayfa aşağıya doğru kaydırılarak Hesap Sahipliği ve Kontrolü seçeneğine dokunulur,

– Açılan menüde Dondurma ve Silme seçeneğine dokunulur,

– Ardından açılan pencerede Hesabı Sil seçeneğine dokunulur,

– Hesabı İşlemine Devam Et butonuna dokunulur ve Facebook şifresi girilir.

SİLME TALEBİ 14 GÜN İÇİNDE İPTAL EDİLEBİLİR

Yukarıdaki adımları uygulandığında Facebook hesabının ve tüm verilerin tamamen silinme talebi oluşturulacak ve işleme konulacak. Hesabın silinme süresi 90 günü bulabilir.

Eğer istenirse bu sürenin ilk 14 gününde tekrar giriş yapılarak hesap geri getirilebilir.

14 gün içinde tekrar giriş yapılması durumunda Facebook, hesabın silinmesi talebini iptal ederek verileri geri yükler.

Facebook, sahte haberlerin önüne geçebilmek için “gerçek gazeteci” çalıştıracak

Okumaya devam et

Kültür

Netflix’ten Bill Gates belgeseli geliyor

Netflix dünyanın en zengin insanlarından Microsoft’un kurucusu Bill Gates hakkında bir belgesel hazırlıyor. Belgesel 20 Eylül’de Netflix ekranlarında olacak.

BOLD– Oscar’lı yönetmen Davis Guggenheim tarafından hazırlanacak Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates (Bill’in Beyninin İçinde: Bill Gates’i Çözmek) isimli belgesel, üç bölümlük bir mini seri olarak ekranlara gelecek.

MİCROSOFT’UN ÖNCESİ VE SONRASI

Ünlü iş insanı, milyarder ve yazılımcı olan Bill Gates’in vizyonunu aktaracak olan dizi, Microsoft’un kuruluş aşamalarının yanı sıra Gates’in CEO’luktan ayrıldıktan sonra küresel sağlık, acil durum yardımı, eğitim ve yoksulluk gibi sorunlara eğilmesini de yansıtacak.

Gates, 2000 yılında Microsoft’un CEO’luğunu bıraktıktan sonra Bill ve Melinda Gates Vakfı’nı kurmuş; küresel sağlık, acil durum yardımı, eğitim ve yoksulluk gibi alanlara yöneltilmek üzere 36 milyar dolarlık fon oluşturmuştu.

AİHM Wikipedia’yı gündeme alınca Anayasa Mahkemesi hareketlendi

Okumaya devam et

Popular