Bizimle iletişime geçiniz

Politika

“Toplum yargı reformu bekliyor, iktidar günü kurtarma derdinde”

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Türkiye’deki bütün kesimlerin bir yargı reformu beklediğini belirtti. Meclisin bu konuda inisiyatif alamamasını eleştirdi. “İktidar günü kurtarma derdinde” dedi.

BOLD – TBMM’nde basın mensupları ile bir araya gelen Sezai Temelli, Erdoğan tarafından ortaya konulan Yargı Reformu Strateji Belgesi konusunda Meclisin işlevsiz bırakılmasını eleştirdi. Meclisteki bütün partilerin bu konuda bir araya gelip çalışma yapması gerektiğini vurguladı.

KUTUPLAŞMA SİYASETİ MECLİSE DE SİRAYET ETMİŞ

Temelli, şunları dile getirdi: “Türkiye’nin en önemli sorunu Yargıysa eğer bu konuda inisiyatif Mecliste olmalıydı. Fakat Meclis bu konuda adım atamıyor. Kutuplaşmış bir siyaset Meclisin içine de sirayet etmiş durumda. Bir tarafta Cumhur bloku bir tarafta Millet İttifakı dolayısıyla biz yargı reformu olsun, anayasa olsun diğer konularda olsun, Meclis kürsüsüne taşıdığımız şeyler duymazlıktan, görmezden geliniyor.”

ÇIKAN YASALAR HİÇBİR KRONİK SORUNU ÇÖZMÜYOR

Türkiye toplumunun, bütün kesimlerin yargı reformunu beklediğini dile getiren Temelli, “Diğer gelip geçen yasalara baktığımızda Türkiye’nin hiçbir kronik sorununa çözüm getirmiyor, hiçbir yapısal meselesine çözüm üretmiyor. Hatta bu gün itibariyle Meclis’te tartışılan kanuna baktığımızda hükümetin iktidarın gününü kurtarmaya yönelik yasalar geliyor. Bu yasalar bu gün hükümetin gününü kurtarabilir ama Türkiye’nin geleceğini ciddi anlamda riske atacak yasalar” ifadelerini kullandı.

BİZİM YENİ BİR ANAYASAYA İHTİYACIMIZ VAR

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin birinci yılında sürdürülemez hale geldiğini anlatan Temelli, “Bunu AKP’de kabul ediyor. Bizim bir anayasaya ihtiyacımız var. Bu başarılmalıdır. Yoksa mevcut yapının MR’ını çekerek, mevcut yapı üzerine tıbbi alandan çözümler arayarak bir şey üretmeniz mümkün değil. İktidar cephesinden gelen revizyon konusundaki tartışmaları samimi görmüyorum” dedi.

YENİ PARTİ HDP’NİN STRATEJİSİNİN ÜRÜNÜ

Temelli, HDP’nin yerel seçim stratejisi olmasa bugün yeni partiler de dahil birçok konunun tartışılmayacağını anlattı. İktidarın da muhalefetin de bundan sonra yeni duruma göre kendilerini gözden geçireceğini söyledi. Öcalan mektubuna da değinen Temelli, mektup sonrası İstanbul’da İmamoğlu’na giden Kürt oylardında artış olduğunu belirtti. Özellikle Selahattin Demirtaş ile Abdullah Öcalan arasında tartışma olduğuna dair söylemleri duydukça eğlendiklerini dile getirdi.

Temelli ayrıca S-400 ve Merkez Bankası Başkanının görevden alınması konusunda da hükümeti eleştirdi.

“Cezaevlerindeki kadınlar işkenceye maruz bırakılıyor”

Politika

Akşener’den yeni partilere vekil desteği açıklaması

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, erken seçim olması halinde AKP’de ayrılıp kurulacak partilerin seçimlere girebilmesi için 20 milletvekili verebileceğini söyledi.

BOLD – Meral Akşener katıldığı televizyon programında Gelecek Partisinin seçimlere girebilmesi için 20 milletvekili verebileceğini söyledi. Kendilerinin de böyle bir yoldan geçtiklerini hatırlatan Akşener, şunları dile getirdi:

“Çünkü çok zorlandık. Bizim teşkilatlarımız kongremiz her şeyimiz tamamdı. Nitekim o 15 milletvekili bize dahil olduktan sonra YSK kararında bütün bunlar olduğu için ve de grubu da olduğu için seçime girebilir dendi. Ama öncesinde denilen ise şu yetmiyor, bu yetmiyor vesaire… Canımız çok yandı. Ben bunu Sayın Kılıçdaroğlu’ndan gidip nasıl istediysem benden de Sayın Babacan veya Davutoğlu herhangi bir talepte bulunulduğu zaman elbette arkadaşlarımla da konuşarak evet derim.”

YENİ PARTİLER MİLLET İTTİFAKI İÇİNDE OLURLAR

Yeni partilerin bir ittifak yapacaklarsa bunun AKP olmayacağını belirten Akşener, “Doğal olarak Millet İttifakı içinde olurlar. Dışarıda kalmayı arzu eden olursa elbette dışarıda kalacaklardır. Yani bu arkadaşlarımızın ne hedeflediğine dair bir kelime bir şey duymadık bugüne kadar. Sayın Davutoğlu ile dolaylı olarak bir görüşmemiz oldu. Sayın Babacan ile dolaylı dolaysız bir görüşmemiz olmadı” dedi.

HÜKÜMRANLIK GÜCÜNE MÜSAADE ETMEMEK LAZIM

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’ne cumhurbaşkanı seçilse bile karşı çıkacağını belirten Akşener, “24 Haziran’da ondan evvel yapılan referandumda da ben kişisel olarak kendi imkanlarımla büyük bir gayretle çalıştım. Gitmediğim yer kalmadı. Söylediğim şey şu; ben kendime güveniyorum ama Allah aşkına bana bile vermeyin. Onun için derhal en kısa sürede iyileştirilmiş parlamenter sisteme dönmeliyiz. O hükümranlık gücünün insanların içine girmesine müsaade etmemek lazım” dedi.

Bosna’da öğretmen Fatih Keskin için yürütmeyi durdurma kararı

Okumaya devam et

Politika

ABD Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

ABD Senatosu’nun onayladığı 1915 olaylarının ‘Ermeni soykırımı’ olarak nitelendirildiği karar tasarısı nedeniyle ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

BOLD – ABD Senatosu dün 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıyan tasarıyı kabul ederken Türkiye’den sert tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın kararla ilgili Türkiye’nin tepkisini ilettiği aktarıldı. Öte yandan ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield de Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

ABD Büyükelçiliği Sözcüsü, daha önce yaptığı açıklamada “Yönetimin pozisyonu değişmemiştir. Görüşlerimiz Başkan’ın geçen nisan ayında yaptığı son açıklamasında yansıtılmıştır” demişti.

ABD’li siyasetçiler, 29 Ekim’de 8 Nisan 2019 tarihli bir tasarıyı oylamaya sunmuştu. ‘Soykırım’ karar tasarısı, Temsilciler Meclisi’nde 405 lehte, 11 aleyhte ve 3 çekimser oyla kabul edilmişti.

Bu yönde bir tasarı 35 yıldır farklı şekillerde gündeme gelse de Temsilciler Meclisi’nde hiç oylamaya sunulmamıştı. Temsilciler Meclisi’nde ezici çoğunlukla kabul edilen tasarı, dün de ABD Senatosu’nda kabul edildi.

Karar tasarısının bağlayıcılığı bulunmuyor. Kongre’nin iki kanadından da geçen tasarı, şimdi ABD Başkanı Donald Trump’ın önüne gelecek. Trump tasarıyı iade edebilir. Ancak ‘soykırım’ tasarı Kongre’de üçte iki çoğunlukla kabul edildiği takdirde, Başkan Trump’a geri gönderilebiliyor.

Bosna’da öğretmen Fatih Keskin için yürütmeyi durdurma kararı

Okumaya devam et

Politika

“En azından Ahmet Davutoğlu’nun diploması var”

17 yaşında ABD’de üniversite bitiren İsmail Günaçar, Ahmet Davutoğlu’nun liderliğindeki Gelecek Partisi’nin Kurucular Kurulu’nda en genç üye… Günaçar, Davutoğlu’nun iyi bir liderlik yapacağını, en azından diplomasının olduğunu belirtiyor.

BOLD – Yeni partisi için kuruluş başvurusunu dün İçişleri Bakanlığına yapan Ahmet Davutoğlu, Ankara’da Bilkent Otel’de tanıtım toplantısı düzenledi. Yeni partinin ismi “Gelecek Partisi” olarak açıklandı.

Davutoğlu’nun partisinin en genç Kurucular Kurulu Üyesi İsmail Günaçar, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Günaçar, “Davutoğlu’nun Erdoğan’dan farkı sizce ne olacak” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Davutoğlu bilime önem veren birisi, en azından diploması var kendisinin. Bizim gençlerimize sahip çıkan ve dünyaca tanınan biri olduğu için bize liderlik yapabilecek birisi.”

Baransu davasında eski eşi konuştu: Maalesef annem ihbar etmiş

Okumaya devam et

Popular