Bizimle iletişime geçiniz

Politika

“Toplum yargı reformu bekliyor, iktidar günü kurtarma derdinde”

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Türkiye’deki bütün kesimlerin bir yargı reformu beklediğini belirtti. Meclisin bu konuda inisiyatif alamamasını eleştirdi. “İktidar günü kurtarma derdinde” dedi.

BOLD – TBMM’nde basın mensupları ile bir araya gelen Sezai Temelli, Erdoğan tarafından ortaya konulan Yargı Reformu Strateji Belgesi konusunda Meclisin işlevsiz bırakılmasını eleştirdi. Meclisteki bütün partilerin bu konuda bir araya gelip çalışma yapması gerektiğini vurguladı.

KUTUPLAŞMA SİYASETİ MECLİSE DE SİRAYET ETMİŞ

Temelli, şunları dile getirdi: “Türkiye’nin en önemli sorunu Yargıysa eğer bu konuda inisiyatif Mecliste olmalıydı. Fakat Meclis bu konuda adım atamıyor. Kutuplaşmış bir siyaset Meclisin içine de sirayet etmiş durumda. Bir tarafta Cumhur bloku bir tarafta Millet İttifakı dolayısıyla biz yargı reformu olsun, anayasa olsun diğer konularda olsun, Meclis kürsüsüne taşıdığımız şeyler duymazlıktan, görmezden geliniyor.”

ÇIKAN YASALAR HİÇBİR KRONİK SORUNU ÇÖZMÜYOR

Türkiye toplumunun, bütün kesimlerin yargı reformunu beklediğini dile getiren Temelli, “Diğer gelip geçen yasalara baktığımızda Türkiye’nin hiçbir kronik sorununa çözüm getirmiyor, hiçbir yapısal meselesine çözüm üretmiyor. Hatta bu gün itibariyle Meclis’te tartışılan kanuna baktığımızda hükümetin iktidarın gününü kurtarmaya yönelik yasalar geliyor. Bu yasalar bu gün hükümetin gününü kurtarabilir ama Türkiye’nin geleceğini ciddi anlamda riske atacak yasalar” ifadelerini kullandı.

BİZİM YENİ BİR ANAYASAYA İHTİYACIMIZ VAR

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin birinci yılında sürdürülemez hale geldiğini anlatan Temelli, “Bunu AKP’de kabul ediyor. Bizim bir anayasaya ihtiyacımız var. Bu başarılmalıdır. Yoksa mevcut yapının MR’ını çekerek, mevcut yapı üzerine tıbbi alandan çözümler arayarak bir şey üretmeniz mümkün değil. İktidar cephesinden gelen revizyon konusundaki tartışmaları samimi görmüyorum” dedi.

YENİ PARTİ HDP’NİN STRATEJİSİNİN ÜRÜNÜ

Temelli, HDP’nin yerel seçim stratejisi olmasa bugün yeni partiler de dahil birçok konunun tartışılmayacağını anlattı. İktidarın da muhalefetin de bundan sonra yeni duruma göre kendilerini gözden geçireceğini söyledi. Öcalan mektubuna da değinen Temelli, mektup sonrası İstanbul’da İmamoğlu’na giden Kürt oylardında artış olduğunu belirtti. Özellikle Selahattin Demirtaş ile Abdullah Öcalan arasında tartışma olduğuna dair söylemleri duydukça eğlendiklerini dile getirdi.

Temelli ayrıca S-400 ve Merkez Bankası Başkanının görevden alınması konusunda da hükümeti eleştirdi.

“Cezaevlerindeki kadınlar işkenceye maruz bırakılıyor”

Politika

Kayyım hazırlığının seçimden bir gün sonra başladığı ortaya çıktı

Diyarbakır Belediyesine kayyım atanması hazırlığına İçişleri Bakanlığının olur yazısıyla seçimden hemen sonra başlandığı ortaya çıktı. İşte kayyım darbesinin skandal belgeleri…

BOLD – Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kayyım kararının belediye başkanları seçildikten sonraki dört buçuk aylık süreç içinde, İçişleri Bakanlığının yürüttüğü soruşturmalar neticesinde alındığını açıkladı. Oysa ki, görevden uzaklaştırmaya ilişkin ‘Olur’ yazısında Diyarbakır Valiliğinin 1 Nisan 2019 ve 7 Ağustos 2019 tarihlerinde gönderdiği yazılar ve eklerine yer veriliyor.

HAZIRLIK 24 SAAT GEÇMEDEN BAŞLATILMIŞ!

Kayyım hazırlığının henüz seçimlerin üzerinden 24 saat geçmeden başlatıldığı ortaya koydu. 1 Nisan tarihli yazıda Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı hakkında 2017, 2018 ve 2019 yıllarında başlatılan soruşturmalar konu ediliyor. Görevden Alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı’nın avukatı, ortaya çıkan belgenin, kararın tamamen siyasi olduğunu gösterdiğini dile getirdi

SOYLU VE ALİ ÇELİK’İN İMZASI VAR

19 Ağustos 2019 tarihli ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘Olur’ kararını taşıyan yazı, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürü Ali Çelik’in imzasını taşıyor. Diyarbakır Valiliği’nin yazısının 1 Nisan 2019 tarihini taşıması dikkat çekiyor. Bu yazıya göre Valilik 31 Mart seçimlerinin sabahında, 1 Nisan tarihinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı hakkındaki soruşturmaların bir listesini yaparak, Bakanlığa göndermiş.

ESKİ SORUŞTURMALAR GEREKÇE YAPILMIŞ

Artı Gerçek’in özel haberine göre, yazıda Selçuk Mızraklı hakkında derdest olan dava ve soruşturmaların listesi yer alıyor. Mızraklı hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2017 açılan ve halen devam eden bir yargılama, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 2018 ve 2019 yıllarında başlattığı 2 soruşturma, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2018 yılında başlattığı 6 soruşturma dosyasının esas numaraları yer alıyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı hakkında seçildikten önce başlatılan soruşturma ve yargılamalar, görevden uzaklaştırmaya gerekçe yapılıyor.

KAYYIM KARARI SİYASİ BİR OPERASYON

Mızraklı’nın avukatı Mehmet Emin Aktar’a göre, bu yazı kayyım kararının siyasi olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Aktar, “Seçimin hemen ertesi sabahı Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı hakkında İçişleri Bakanlığı’na ‘hakkında soruşturmalar var’ diye yazı yazıyor. Bu, soruşturmaların tümünün seçim öncesi konuşmalara dayandığını gösteriyor. İçişleri Bakanlığı yazısında ayrıca hakkında idari soruşturma yürütüldüğü de belirtiliyor. Ama idari soruşturmanın neye dayandığına ilişkin hiçbir bilgi yok. Hukuki referanslar gösteriliyor ama kayyım tayini ve görevden uzaklaştırma kararının tamamen siyasal bir operasyon olduğunu görüyoruz. Bunu desteklemek için de aynı gün birçok kişi gözaltına alındı” dedi.

Kayyım gerginliği giderek tırmanıyor

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’ın teyzesinin oğlu üçüncü kez Danıştay üyeliğine seçildi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün yayımlanan 2019/285 sayılı kararname ile Milli Eğitim Bakan Yardımcısı olan teyzesinin oğlu İbrahim Er’i yeniden Danıştay üyeliğine atadı.

BOLD – İbrahim Er, daha önce 2011 yılında Abdullah Gül tarafından Danıştay üyeliğine getirildi. 2016’da Tayyip Erdoğan’ın 12 yıllığına yeniden Danıştay üyeliğine seçtiği Er, iki yıl sonra Milli Eğitim Bakan yardımcılığı görevine atandı. Er, bugün yayımlanan kararname ile kalan süreyi tamamlamak üzere Danıştay üyeliğine yeniden seçildi.

İLKOKUL ÖĞRETMENİYDİ

İlkokul öğretmenliği yapan 51 yaşındaki İbrahim Er çalıştığı dönemde Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bölümünü de bitirdi. Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen, okul müdürlüğü, İlköğretim Müfettişliği gibi görevlerden sonra 2003-2007 arasında İlköğretim Genel Müdür Yardımcılığı; 2007-2011 arasında Genel Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştu.

“Kendimi parayla satan insan değilim, oyuma sahip çıkıyorum”

Okumaya devam et

Politika

Arınç’tan partideki çözülmelere karşı yeni ittifak önerisi

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, AKP’deki çözülmelere karşı yeni ittifaklar kurulması gerektiğini belirtti. Adres olarak ise alevi kesimini gösterdi.

BOLD – Arınç, yeni parti kurmaları gündemde olan Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nu eleştirdi. Bunun bir hata olacağını ileri süren Arınç, Erkan Mumcu, İdris Naim Şahin ve Abdüllatif Şener örneğini verdi. Ancak o partiler kuruluğunda AKP’nin çok güçlü zamanları oluğunu belirterek, “Şimdi biraz yaralıyız, biraz sıkıntılar var. Kendi içinde çözülmeler var” dedi.

MUHALİF SESLERE DE HAYAT HAKKI VERECEKSİN

AKP Malatya İl Başkanlığında konuşan Bülent Arınç, partideki ayrılıklara müsaade etmeyeceklerini söyledi. Arınç, “Bunun içerisinde muhalif sesler olabilir mi, olur ama bu ayrılığa dönüşmemeli. Muhalif seslere de hayat imkanı vereceksin kardeşim, eleştiri olacak. Eleştiri bir şeyin olmazsa olmazıdır, yemeğin tuzu ve lezzetidir. Ben parti grubunda konuşurken, Bakanlar Kurulunda (eleştiri) yaparım ama dışarıda yapmam, yapmamaya çalışırım” ifadelerini kullandı.

YENİ PARTİLERİN TEK ZARARI AKP’YE OLUR

Geçmişte AKP’den ayrılarak kurulan partilerin üfürük gibi gittiklerini beliren Arınç, şunları dile getirdi: “Şimdi biraz yaralıyız, biraz sıkıntılar var. Kendi içinde çözülmeler var. Bunları tekrar toplamamız lazım. Birilerinin yol göstermesiyle, onların sözlerine bakarak, karşımıza çıkıp parti kurarlarsa millet onları affetmez. Hiçbir şey bize zarar vermez. Bu partiler kurulursa tek zararı AK Parti’ye olur. Bizden 3-5 alsalar maalesef sistem o hale geldi, bizden yarım da alsalar.”

ALEVİLERİ BAŞKA SİYASETÇİLERİN ELİNE TERK ETTİK

Bülent Arınç, “Yeni ittifaklar bulmamız lazım dedim. Ben Alevi kardeşlerimizin oylarını önemsiyorum. Alevi kardeşlerimiz, bu ülkenin bir varlığıdır. Bizim onlarla iftihar etmemiz lazım. Samimiyetle itiraf edeyim, onlara çok uzak kaldık. Onları başka siyasetçilerin eline terk ettik. Ben azlığında çokluğunda değilim, bir Alevi’nin bize oy vermesi çok önemli çünkü önümüzdeki seçimlerde bizim Alevi yurttaşlarımızın oylarına ihtiyacımız var. Biz Alevileri kendimizden görüyoruz” diye konuştu.

“Türk milliyetçiliği üstüne kurulu ‘derin devlet’ Erdoğan’ı esir aldı, istediğini yaptırıyor”

Okumaya devam et

Popular