Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

TRT çalışanlarına Karlov suikasti operasyonu

Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikastine ilişkin görüntülerin yayınlandığı TRT’ye polis tarafından operasyon yapıldı. Biri ihraç, 5’i görevde 6 kişi gözaltına alındı.

BOLD Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un öldürülmesine ilişkin görüntülerin TRT’de yayınlanmasıyla ilgili soruşturma kapsamında operasyon düzenledi.

Polis, savcılığın talimatıyla 1’i ihraç edilmiş, 5 görevde bulunan 6 kişi terör örgütü üyeliğinden gözaltına aldı.

Andrey Karlov’un öldürülmesinin üzerinden iki buçuk yılı aşkın bir zaman geçti.

Karlov Ankara Kavaklıdere’deki Çağdaş Sanatlar Merkezinde 19 Aralık 2016 tarihinde katıldığı bir sergide polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından uğradığı suikast sonucu öldürüldü. Cinayetin Karlov’un Rusya ziyaretinin hemen ardından gerçekleşmesi dikkat çekti.

X-RAYDAN GEÇMEDİ, POLİS KİMLİĞİNİ GÖSTERİP GİRDİ

Saldırgan Altıntaş’ın, sergi salonuna girerken x-raydan geçmediği için uyarıldığı, ancak resmi polis kimliğini göstererek içeri girdiği tespit edildi. Altıntaş’ın sergi salonunda daha önce de keşif yaptığı belirlendi.

ALTINTAŞ NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ?

Suikastın ardından saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş, tabancasının alacağı mermi sayısının sınırlı olması ve bunun büyük kısmını tüketmesine karşın vurularak etkisiz hale getirildi. Bu durum kamuoyunda büyük eleştiri konusu oldu. Güvenlik kaynakları, Altıntaş’ın vurularak öldürülmesinin gerekçesini, ‘yaralı büyükelçiye acil müdahale edebilme’ olarak açıkladı ancak bu açıklamadan kamuoyu tatmin olmadı.

SERGİYE KORUMASIZ GİTTİ

Karlov, katıldığı resim sergisine korumasız gitti. Bu durumla ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir açıklama yaparak, ortak bir kural olduğunu, bu kurala göre Rusya Büyükelçiliğinde görevli silahlı korumaların sadece büyükelçilik arazisinde çalışabildiğini öne sürdü.

YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ

Karlov’un öldürülmesine ilişkin haberlere olayın hemen ardından yayın yasağı getirildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından, Karlov’un öldürülmesiyle ilgili haberlere dair yayın yasağı talebi Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliğince kabul edildi.

OTOPSİYE RUSYA’DAN HEYET GELDİ

Karlov’un otopsi işlemleri için Rusya’dan özel heyet geldi. Adli Tıp Kurumu’ndaki otopsi Türk ve Rus yetkililerin katılımıyla yapıldı. Otopsi, yaklaşık 3 saat sürdü.

SUİKASTİ EL NUSRA ÜSTLENDİ

Karlov’a düzenlenen suikasti Fetih el şam Cephesi, eski adıyla El Nusra silahlı terör örgütü üstlendi. İnternette paylaşılan açıklamada ‘Halep’in intikamı’ yazdığı ve Çevik Kuvvet polisi Mevlüt Mert Altıntaş’ın da El Nusra üyesi olduğu belirtiliyor. Altıntaş, ateş açtıktan sonra tekbir getirip “Halep’i, Suriye’yi unutmayın” diye bağırması kameralara yansımıştı. Altıntaş ayrıca El Nusra’nın marşını okumuştu.

KARLOV’UN PROGRAMINI NEREDEN BİLİYORDU?

Altıntaş’ın, hiç kimsenin bilmediği Karlov’un programını nasıl bildiği ile ilgili soru işaretleri cevabını bulmuş değil. Altıntaş’ın yaklaşık bir hafta süren sergiye Karlov’un yanında koruma olmaksızın ayın 19’unda katılacağı bilgisine nasıl ulaştığı öğrenilemedi.

ALTINTAŞ’I 2 AY ÖNCE BAŞLAYAN POLİSLER VURDU

Suikasttan sonra yaralı olarak da olsa ele geçirilmek yerine öldürülen Altıntaş’ı etkisiz hale getiren iki özel harekatçının 2 ay önce göreve başlayan polis memurları olmaları dikkat çekti. Böylesine önemli bir operasyona yeni polislerin neden katıldıkları ise merak konusu oldu.

TELEFONUNUN ŞİFRESİ KIRILAMADI

Cinayetle bağlantılı kişi ya da örgütleri ortaya çıkarmak üzere Altıntaş’ın telefonunda yapılan incelemede telefonun şifresi kırılamadı. Bu konuda Türk teknik ekip bir başarı sağlayamayınca Rusya, Hindistan ve İsrail gibi devletlerden yardım talep edildi, ancak kilidi kırılması konusunda bir sonuca ulaşılamadı.

Karlov Suikastı davası işkenceyle ilerliyor! Avukat Yıldız: Copla tecavüz tehdidinde bulundular

Gündem

AKP’li başkan “ben de doktorum” deyip sıra beklemeden aşı oldu

Çin’den getirilen aşılar sağlık çalışanları ve 90 yaş üste kişilere vurulmaya devam ediyor. Aşılama çalışmalarının risk gruplarına göre yapılacak olmasına rağmen AKP’li Zonguldak Belediye Başkanı’nın aktif doktor olmadığı halde sırasını beklemeden aşı yaptırdığı ortaya çıktı.

BOLD – AKP’li Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’ın koronavirüs aşısı olduğu ortaya çıktı. Aktif doktorluk yapmayan Alan’ın kendini sağlık çalışanı olarak gösterip aşı olduğu öne sürüldü.

“BEN DE DOKTORUM”

AKP’li Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, aktif doktorluk yapmadığı halde koronavirüs aşısı oldu. KRT ekranlarında yayınlayan ve Gazeteci Gürkan Hacır’ın sunduğu programa konuk olan İsmail Saymaz, program sırasında dikkat çeken açıklamalarda bulunarak, AKP’li Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’ın aktif doktor olmadığı halde belediyedeki doktordan daha önce korona aşısı olduğunu belirtti. Duruma tepki gösteren Saymaz, “Bu olacak iş değil. AKP’li Belediye Başkanı ben de doktorum deyip, öncelik adı altında ayrımcılık uygulaması talep etmiş. Kendisine de bu sıfatı nedeniyle aşı vurulmuş” dedi.

 

 

Kan kaybeden Cumhur İttifakı’ndan seçimlere ince ayar

Okumaya devam et

Gündem

Hakan Şükür’ün babasına hapis cezası

Cemaat soruşturmaları kapsamında 4 yıldır yargılanan Hakan Şükür’ün babası Selmet Şükür, 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

BOLD – Eski milli futbolcu ve milletvekili Hakan Şükür’ün babası Selmet Şükür’e örgüte yardım ettiği iddiasıyla 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada Selmet Şükür’ün avukatları, suç isnadının temel dayanaklarından olan gizli tanığın mahkemeye getirilemediğini ve tanık koruma programından da çıkarıldığını söyledi.

“YARGILANMASININ TEK NEDENİ OĞLU”

Avukatlar, Şükür’ün yargılanmasının tek nedeninin oğlu Hakan Şükür olduğunu belirterek, Selmet Şükür’ün beraatini ve mal varlıkları üzerindeki tedbirin kaldırılmasını talep etti.  Ancak mahkeme heyeti, Selmet Şükür hakkında “örgüte üye olmak” suçlamasıyla dava açılmışsa da eylemlerinin “örgüte yardım” kapsamında olduğuna hükmetti. Mahkeme, Şükür’e üç yıl bir ay 15 gün hapis cezası verdi.

Mahkeme heyeti, Şükür’ün mal varlıkları üzerindeki ihtiyati tedbirlerin kaldırılmasını kararlaştırdı.

Hakan Şükür’ün babasına hapis cezası talebi

Okumaya devam et

Gündem

Habersiz AKP’ye üye yapılan KESK’liler yargıya başvurdu

KESK üyeleri ve yöneticilerinin kendilerinden habersiz AKP’ye üye yapılması yargıya taşındı. Savcılıklara yapılan suç duyurusunda üyelik başvurusundaki ıslak imzaların sahte olduğu belirtilirken konu Meclis gündemine de taşındı.

BOLD – Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), üye ve yöneticilerinin bilgileri dışında AKP’ye üye yapıldıklarına dikkat çekerek, yargıya başvurdu. Memurların habersiz parti üyesi yapılması TBMM gündemine de taşındı.

MEMURLARIN PARTİLERE ÜYE OLMALARI YASAK

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Anayasa ile 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’na göre memurların herhangi bir siyasi partiye üye olmaları yasak. Buna karşın KESK, ülkenin dört bir yanında siyasi partilere hukuken üye olamayan kamu emekçilerinin, üye ve yöneticilerinin bilgileri dışında AKP’ye üye yapıldıklarını bildirdi. AKP’yi anayasa ve yasalara uymaya çağıran KESK, sorumlulardan adalet önünde hesap soracaklarını duyurdu.

ISLAK İMZALARI DA TAKLİT EDİLDİ

KESK, bağlı sendikalarındaki üyelerinden çok sayıda bildirim gelmeye devam ettiğine de dikkat çekti. Üyelerinden bilgilerini e-devlet üzerinden kontrol etmelerini ve savcılıklara suç duyurusunda bulunmalarını isteyen KESK, dilekçe örneklerini de paylaştı. Partiye üyelik işlemleri sırasında ıslak imzaların da taklit edildiğine işaret edilen dilekçede, konu hakkında soruşturma başlatılması ve sorumluların cezalandırılması talep edildi.

KONU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu Eğitim-Sen Şube Başkanı ve bir Eğitim-Sen ilçe temsilcisinin bilgisi ve haberi olmadan AKP üyesi yapıldığını belirterek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Soru önergesinde sahte parti üyeliklerinin suç olduğunu aktaran Adıgüzel, Soylu’ya “Bakanlığınıza bu konuda bugüne kadar kaç adet şikâyet gelmiştir? Bu şikâyetler için yapılan rutin işlem nedir? Yapılan şikâyetlerin siyasi partilere göre dağılımı nedir? Ordu’da yaşanan söz konusu örnek de dahil olmak üzere tüm parti üyelik sahtekârlıklarını yapan kişilerin ortaya çıkarılması ve yargıya iletilmesi için bugüne kadar bir talimatınız olmuş mudur?” diye sordu.

 

Kan kaybeden Cumhur İttifakı’ndan seçimlere ince ayar

Okumaya devam et

Popular