Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump, Uygur Türkleri ve baskı altındaki dini grup temsilcileri ile görüştü

ABD Başkanı Donald Trump, aralarında Çin’deki Uygur Türklerinin de bulunduğu baskı altındaki dini grupların temsilcileri ile Beyaz Saray’da bir araya geldi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldiğinden beri dini özgürlükleri savunmayı dış politikasının temel hedeflerinden biri olarak açıkladı. Trump, bu kapsamda Beyaz Saray’da aralarında Çin’deki Uygur Türklerinin de bulunduğu baskı altındaki dini grupların temsilcileri ile bir araya geldi.

Dini baskı altındaki grup temsilcileri arasında Myanmar, Vietnam, Kuzey Kore, İran, Türkiye, Küba, Eritre, Nijerya ve Sudan’dan Hristiyanlar; Afganistan, Sudan, Pakistan, Yeni Zelanda ve Çin’den Müslümanlar; Yemen ve Almanya’dan Yahudiler ve Irak’tan Yezidiler yer aldı.

UYGUR TÜRKÜ JEWHER ILHAM, ÇİN’DEKİ DURUMU ANLATTI

Oval Ofis’te gerçekleşen görüşmeye katılan 27 kişiden 4’ü Çin’de dini baskı altındaki gruplardan isimlerdi. Bu kişiler arasında Uygur Türkü, Tibetli Budist, Hristiyan ve yerel bir dine mensup bir kişi yer aldı.

Uygur Türkü Jewher Ilham, babasının da aralarında bulunduğu çok sayıda Uygurun Sincan Uygur Bölgesi’ndeki de “toplama kamplarına kapatıldığını” ve babasıyla 2017’den beri görüşmediğini söyledi.

Çin, Uygur Türkleri’nin haklarını savunan önemli isimlerden birisi olan Jewher Ilham’ın babası ve ekonomi profesörü İlham Tohti’yi ayrılıkçılık iddiası ile 2014 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırmıştı. Karar uluslararası camiadan büyük tepki görmüştü.

ABD’de iktidara geldiğinden beri Çin’e ticari bir savaş başlatan Donald Trump, Çin’i Washington’a karşı adil olmayan bir ticari ilişki yürütmekle suçluyor. Amerikan medyası Mayıs ayında Trump yönetiminin Çinli video gözetleme sistemleri üreticisi Hikvision’a yaptırım uygulamayı planladığını yazmıştı. Ancak Çin’in misilleme tehditleri nedeniyle bu politikasını hayata geçiremedi.

MYANMAR’DAKİ ROHİNGYA MÜSLÜMANLARINDAN BİR TEMSİLCİ DE BEYAZ SARAY’DA KABUL EDİLDİ

Trump’ın kabul ettiği isimler arasında Myanmar’daki Rohingya Müslümanlarından da isimler yer aldı. Salı günü ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Myanmar’da 2017 yılında Rohingya Müslümanlarına yapılan katliamlar nedeniyle Ordu Komutanı Min Aung Hlaing ve diğer üst düzey komutanların ABD’ye girişini yasaklamıştı.

ABD’de Donald Trump’ı destekleyen ana grup Evangelik Hristiyanlar. Amerikan Dışişleri Bakanlığı bu hafta Evangelik Hristiyanlarla ilgili bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Toplantıya Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da katılacak.

Trump’ın dini özgürlükler özel temsilcisi Sam Brownback, bu hafta yapılacak toplantıda ABD yönetiminin dini özgürlüklerle ilgili “yeni önlemler” açıklayacağını belirtti.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİ 

Çin yönetimi, yaklaşık 1 milyon Uygur Türkünü “mesleki eğitim merkezleri” adını verdiği toplama kamplarında zorla tutuyor. Bu kamplarda yaşanan insan hakları ihlalleri neredeyse dünyadaki bütün uluslararası sivil toplum kuruluşları, insan hakları dernekleri ve uluslararası kuruluşların raporlarında ayrıntılı olarak anlatılıyor.

Ayrıca dünya medyasında da bu insan hakları ihlalleri sık sık gündeme geliyor. Kamplarda Müslüman Uygurların domuz eti yemeye zorlandığı ve oruç tutmalarının engellendiği belirtiliyor.

Ayrıca Doğu Türkistan’da Uygurların evlerine zorla devlet görevlilerinin yerleştirildiği, çocukların ailelerinden koparıldığı ve Müslüman toplumun büyük baskı altında tutulduğu çokça dile getiriliyor.

Çin ise bu kampları mesleki eğitim kampları olarak adlandırıyor; bu kamplarda ve Doğu Türkistan’daki politikalarını radikalizm ve terörizmle mücadele olarak göstermeye çalışıyor.

Erdoğan Pekin’den dünyaya seslendi: “Uygur Türkleri mutlu”

BOLD ÖZEL

Moğolistan’daki Türk öğretmenler BM korumasıyla Kanada’da

AKP hükumeti tarafından pasaportları iptal edildiği için can güvenliği ve Türkiye’ye iade edilme endişesi taşıyan Moğolistan’daki Türk öğretmenler, BM koruması eşliğinde Kanada’ya götürüldü.

NEFER ERGUT

BOLD ÖZEL – Moğolistan’daki Türk okullarında görev yapan 6 öğretmen ve 1 ev hanımı BM koruması eşliğinde ülkeyi terk etti. 1 Temmuz 2019’da oturumları biten ve Türkiye tarafından pasaportları iptal edilen 7 kişi, Moğolistan devleti tarafından da çıkış yasağı bulunduğu için 14 Haziran 2019’da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine (UNHCR) başvurmuş ve koruma talep etmişti.

TERÖR İÇİN DEĞİL EĞİTİM İÇİN BURADAYIZ

Empathy Schools ve Elite International School’da görev yapan öğretmenler; Hacı Ömer Ayyıldız, Fatih Avşar, Ishak İlik, Ayhan Altıntaş, Enes Uzun, Mustafa Varol ve ev hanımı Meryem Avşar “Biz öğretmeniz, terör için değil eğitim için buradayız” açıklaması yapıp Birleşmiş Milletler (BM)’den yardım istemiş, BM de onları korumasına almıştı. 1,5 ay bekletilen 7 kişi, 11 Ağustos 2019’da BM yetkilisi bir memur eşliğinde Moğolistan’dan ayrıldı.

Birleşmiş Milletler koruması eşliğinde Moğolistan’dan ayrılan öğretmenler ve aileleri.

MOĞOL DOSTLARIMIZA TEŞEKKÜR EDERİZ

Aileleriyle birlikte Kanada’ya yerleşen öğretmenler ortak bir mesaj yayınlayarak Moğolistan halkına, öğrencilerine ve kendilerine destek olan herkese teşekkür etti. Mesajda şöyle denildi:

“Bizi bu zor zamanımızda yalnız bırakmayan değerli Moğol dostlarımıza çok teşekkür ederiz. Moğolistan bizim ikinci vatanımız. Sizleri unutmayacağız. Herkesle görüşme fırsatımız olmadı, bundan dolayı tanıdığımız dost, arkadaş, öğrenci velilerimize, öğrencilerimize ve kıymetli mesai arkadaşlarımıza en iyi dileklerimizi sunuyoruz.”

MOĞOL BASINI GENİŞ YER VERDİ

Moğol basınında çok ses getiren bu olaya Moğolistan’ın popüler gazetelerinden IKON geniş yer ayırdı ve uzun yıllardır güçlü kadrosu ve kalitesiyle Moğolistan’ın eğitimine katkıda bulunan öğretmenlerle röportaj yaptı.

“Moğol çocuklarına neler öğrettiniz, Moğollardan neler öğrendiniz? Türk öğretmenler olarak kırsal alan ve şehir merkezlerinde çalıştınız. Moğol öğretmenlere göre daha kolay fark edebilmiş olabilirsiniz. Kırsal alanda okuyan çocuk ile şehir merkezinde okuyan çocuklar arasında ne gibi farklılıklar gördünüz?” sorularına matematik öğretmeni Enes Uzun şöyle cevap verdi:

“Hem şehirdeki hem de kırsal alandaki Türk okullarının aynı kalitede olması bizim için önemliydi. Bu ilkeye hep bağlı kaldık. Bütün öğretmenler her bölgede görev yaptı. Kimya öğretmeni Fatih Avşar Moğolistan’daki beş okulumuzda da öğretmenlik yaptı. İngilizce öğretmeni İshak İlik 2 yıl Ulanbatur’da, 5 yıl Bayan-Ulgii şehrinde öğretmenlik yaptı. Ben ise 7 yıl Darkhan-Uul, 4 yıl Ulan Batur’da öğretmenlik yaptım. Çocukların yanı sıra kırsal alanlarda da çok sayıda çocuk var. Kırsal kesimdeki çocukların büyük hedefleri oluyor. Bu başarıyı tetikleyen çok önemli bir faktör. Olimpiyata 15 çocuk katıldığında, 12 çocuk kırsal alandan gelenler oluyor. Aslında kentsel-kırsal eğitimi ortadan kaldırmak gerekiyor. Genellikle Moğolistanlı çocuklar kendine güveniyor.”

MASUM OLDUĞUMUZ ORTAYA ÇIKTI

“Moğolistan’dan çıkamadınız. Türkiye’ye götürülüp işkence görme, hapse atılma gibi durumlardan kurtuldunuz. Kanada’ya gidiyorsunuz, neler hissediyorsunuz?” sorusuna İngilizce öğretmeni İshak İlik ve Enes Uzun, “Moğolistan’da uzun yıllardır yaşıyoruz. Oturumlarımızın bittiği 30 Haziran 2019 bizim için korku günü oldu. Umutsuzluk, korku ve panik yaşadık. Ama hepsi geçti ve tüm sorunlar geride kaldı. En önemlisi de suçu olmayan öğretmenlerin suçsuz olduğunun anlaşılmasıydı! Bu karar resmen masum olduğumuzu doğruladı” dedi.

“Buraya geldiğimde genç bir öğretmendim, 20 yıldır Moğolistan’da yaşıyorum ve çalışıyorum” diyen kimya öğretmeni Fatih Avşar ise “Moğolistan’da harika günlerimiz geçti. Burada birçok iyi arkadaş edindik, her şeyden önemlisi bizi seven öğrencilerimiz var. Moğollar bizi hiçbir zaman terörist olarak görmedi. Zaten uluslararası örgütlerin kararları da bizim terörist olmadığımızı kanıtlıyor. Bu sorunun çözülmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

GEÇEN YIL BİR MÜDÜR KAÇIRILMAK İSTENMİŞTİ

Empathy Schools’un Genel Müdürü Veysel Akçay, 27 Temmuz 2018’de Türk Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından evinin önünden kaçırılmak istenmiş, fakat Moğol devletinin duruşu ve halkın büyük tepkisiyle bu kaçırılma gerçekleştirilememişti.

Ancak bununla yetinmeyen AKP hükumeti ve Moğolistan Türk Elçiliği, Türk okullarında çalışan diğer öğretmenlerin pasaportlarını iptal edip Moğolistan devletine bunu resmi bir yazıyla bildirmişti.

Moğolistan’da şu anda çözülen bu sorunlar bazı Avrupa ve Asya ülkelerinde devam ediyor. 15 Temmuz’dan sonra başlatılan Tenkil süreci kapsamında, Türk Büyükelçiliği ve konsoloslukları, fişledikleri Hizmet Hareketi mensuplarının pasaportlarına el koyuyor, yeni doğan çocuklara pasaport vermiyor, süresi biten pasaportları ise uzatmıyor.

BM’den koruma talep eden 8 kişi Moğolistan’dan çıkış yolu arıyor

Okumaya devam et

Dünya

Suriye’de ‘güvenli bölge’nin birinci aşaması için Türkiye ve ABD anlaştı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile telefonda görüştü. Suriye’de “güvenli bölge” oluşturulmasına ilişkin planın birinci aşamasının başlatılması konusunda anlaşmaya varıldı.

BOLD – Milli Savunma Bakanlığı ve ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, yaptıkları açıklamada iki ülke bakanlarının telefon görüşmesinde Suriye’nin kuzeydoğusunda kurulacak güvenlik bölgeyi ele aldıklarını bildirdi.

PENTAGON: HALA ÜZERİNDE ÇALIŞILMASI GEREKEN DETAYLAR VAR

Pentagon’dan yapılan açıklamada, iki bakanın Amerikan ve Türk askeri heyetlerini şu ana kadarki başarıları nedeniyle övdüğü belirtilerek, “Bakan Esper ve Bakan Akar, Suriye’nin kuzeydoğusuyla ilgili güvenlik mekanizmasının uygulamaya konmasını memnuniyetle karşılamıştır. ABD ve Türkiye, planı, aşamalı olarak ve her zaman koordineli şekilde uygulayacaktır.”

Pentagon, hala üzerinde çalışılması gereken teknik detaylar olduğunu da belirtti.

“ZAMAN KAYBETMEKSİZİN OLUŞTURULMASI GEREKTİĞİ VURGULANDI”

Milli Savunma Bakanlığı da yaptığı açıklamada, Bakan Hulusi Akar’ın görüşmede Türkiye’nin Suriye’de “güvenli bölge” oluşturulmasına yönelik görüş ve beklentilerini aktardığı ifade edildi.

Bakanlık, görüşmede Türk tarafının güvenli bölgenin takvimde belirlenen esaslar çerçevesinde zaman kaybetmeksizin oluşturulmasının gerekliliğini vurguladığı kaydedildi.

Açıklamada, “Görüşmede iki Bakan tarafından Güvenli Bölgenin oluşturulmasına ilişkin planın birinci aşamasının bu günden itibaren başlatılması ile planlamanın sonraki aşamalarını ele almak amacıyla Askeri heyetlerin en kısa zamanda Ankara’da tekrar bir araya gelmeleri hususlarında mutabık kalındı” denildi.

İBRAHİM KALIN: ERDOĞAN VE TRUMP GÜVENLİ BÖLGEYİ KONUŞACAK

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, ABD ile “güvenli bölgenin” tesisi noktasında bir adım atılarak ana çerçeve üzerinde anlaşıldığını belirtmiş, “Bunun süreci ve kapsamıyla ilgili görüşmeler devam etmektedir” demişti.

İbrahim Kalın, “Daha önce Sayın Dışişleri Bakanımızın da ifade ettiği gibi Münbiç yol haritasında yaşanan gecikmeleri, oyalama taktiklerini kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

Sözcü Kalın, Türk ve ABD askerlerinin Fırat’ın doğusunda yakın bir zamanda ortak devriyelere başlayacağını belirtti.

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump’la bir telefon görüşmesi hazırlığı yaptığını ve Suriye’deki “güvenli bölge” ile ilgili iki liderin istişare edeceklerini söyledi.

Türkiye’nin İdlib’deki gözlem noktasına Suriye kuşatması

Okumaya devam et

Dünya

Charlie Hebdo davasında 2 Türk de yargılanacak

Charlie Hebdo saldırılarına yardımcı olmakla suçlanan 14 kişi, Paris Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanacak. Bu kişiler arasında saldırganlara ‘silah temin etmekle suçlanan’ iki Türk de bulunuyor.

BOLD – Mizah dergisi Charlie Hebdo’ya 2015 yılında yapılan saldırının hayata geçirilmesine, farklı alanlarda ve düzeylerde yardımcı olmakla suçlanan toplam 14 kişinin yargılaması 20 Nisan 2020 tarihinden itibaren Paris Ağır Ceza Mahkemesinde başlayacak.

Euronews Türkçe’nin haberine göre, saldırıyı gerçekleştirenlere binlerce euroluk lojistik destek ve silah tedarik ettikleri iddia edilen zanlıların 10 yılı aşkın hapis cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor. Yargılama sürecinin 3 Temmuz 2020 tarihine kadar sürmesi planlanıyor.

SİLAH TEDARİK ETMEKLE SUÇLANIYORLAR

Yargılanacak kişiler arasında saldırganlara ‘silah temin etmekle suçlanan Türk asıllı ‘Metin Karasular ve Ali Rıza Polat’ da bulunuyor. Karasular ve Polat’ın saldırganlara silah tedarik etme konusunda önemli bir rol üstlendiği ifade ediliyor.

Otomobil tamircisi olarak çalışan ve Belçika’nın Charleroi kentinde ikamet eden 49 yaşındaki Metin Karasular’ın terör saldırılarını gerçekleştiren Coulibaly ile doğrudan irtibatta olduğu ve kendisine binlerce euroluk silah tedarik ettiği iddia ediliyor. Metin Karasular’ın garajında yapılan aramalarda silah modellerinin referansları ele geçirildi. Metin Karasular saldırıların ardından hemen polis karakoluna giderek Coulibaly ile görüştüğünü kabul etmişti.

33 yaşındaki Ali Rıza Polat ise en ağır suçlamaların yöneltildiği kişiler arasında yer alıyor. Saldırıları gerçekleştiren 3 kişiden bir olan Coulibaly ile yakınlığı olduğu tespit edilen Ali Rıza Polat da Metin Karasular gibi terör saldırılarının hayata geçirilmesini kolaylaştırmak amacıyla ağır silahlar temin etmekle suçlanıyor.

NELER YAŞANMIŞTI?

7 Ocak 2015 tarihinde iki kişi Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Paris’teki binasına girerek ateş açtı; saldırıda 12 kişi öldü. Charlie Hebdo saldırısını izleyen günlerde, teröristlerin suç ortağı Paris’te silahsız bir polisi vurarak öldürdü. Daha sonra ise Hyper Cacher adlı bir Yahudi marketindeki rehin alma olayında 4 kişi hayatını kaybetti. Dünya genelinde büyük tepki toplayan saldırılar, toplam 17 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlandı.

Türkiye ve Rusya, ABD yaptırımlarına karşı ortak toplantı yaptı: Belgeler Moskova’da çöpten çıktı

Okumaya devam et

Popular