Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump, Uygur Türkleri ve baskı altındaki dini grup temsilcileri ile görüştü

ABD Başkanı Donald Trump, aralarında Çin’deki Uygur Türklerinin de bulunduğu baskı altındaki dini grupların temsilcileri ile Beyaz Saray’da bir araya geldi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldiğinden beri dini özgürlükleri savunmayı dış politikasının temel hedeflerinden biri olarak açıkladı. Trump, bu kapsamda Beyaz Saray’da aralarında Çin’deki Uygur Türklerinin de bulunduğu baskı altındaki dini grupların temsilcileri ile bir araya geldi.

Dini baskı altındaki grup temsilcileri arasında Myanmar, Vietnam, Kuzey Kore, İran, Türkiye, Küba, Eritre, Nijerya ve Sudan’dan Hristiyanlar; Afganistan, Sudan, Pakistan, Yeni Zelanda ve Çin’den Müslümanlar; Yemen ve Almanya’dan Yahudiler ve Irak’tan Yezidiler yer aldı.

UYGUR TÜRKÜ JEWHER ILHAM, ÇİN’DEKİ DURUMU ANLATTI

Oval Ofis’te gerçekleşen görüşmeye katılan 27 kişiden 4’ü Çin’de dini baskı altındaki gruplardan isimlerdi. Bu kişiler arasında Uygur Türkü, Tibetli Budist, Hristiyan ve yerel bir dine mensup bir kişi yer aldı.

Uygur Türkü Jewher Ilham, babasının da aralarında bulunduğu çok sayıda Uygurun Sincan Uygur Bölgesi’ndeki de “toplama kamplarına kapatıldığını” ve babasıyla 2017’den beri görüşmediğini söyledi.

Çin, Uygur Türkleri’nin haklarını savunan önemli isimlerden birisi olan Jewher Ilham’ın babası ve ekonomi profesörü İlham Tohti’yi ayrılıkçılık iddiası ile 2014 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırmıştı. Karar uluslararası camiadan büyük tepki görmüştü.

ABD’de iktidara geldiğinden beri Çin’e ticari bir savaş başlatan Donald Trump, Çin’i Washington’a karşı adil olmayan bir ticari ilişki yürütmekle suçluyor. Amerikan medyası Mayıs ayında Trump yönetiminin Çinli video gözetleme sistemleri üreticisi Hikvision’a yaptırım uygulamayı planladığını yazmıştı. Ancak Çin’in misilleme tehditleri nedeniyle bu politikasını hayata geçiremedi.

MYANMAR’DAKİ ROHİNGYA MÜSLÜMANLARINDAN BİR TEMSİLCİ DE BEYAZ SARAY’DA KABUL EDİLDİ

Trump’ın kabul ettiği isimler arasında Myanmar’daki Rohingya Müslümanlarından da isimler yer aldı. Salı günü ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Myanmar’da 2017 yılında Rohingya Müslümanlarına yapılan katliamlar nedeniyle Ordu Komutanı Min Aung Hlaing ve diğer üst düzey komutanların ABD’ye girişini yasaklamıştı.

ABD’de Donald Trump’ı destekleyen ana grup Evangelik Hristiyanlar. Amerikan Dışişleri Bakanlığı bu hafta Evangelik Hristiyanlarla ilgili bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Toplantıya Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da katılacak.

Trump’ın dini özgürlükler özel temsilcisi Sam Brownback, bu hafta yapılacak toplantıda ABD yönetiminin dini özgürlüklerle ilgili “yeni önlemler” açıklayacağını belirtti.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİ 

Çin yönetimi, yaklaşık 1 milyon Uygur Türkünü “mesleki eğitim merkezleri” adını verdiği toplama kamplarında zorla tutuyor. Bu kamplarda yaşanan insan hakları ihlalleri neredeyse dünyadaki bütün uluslararası sivil toplum kuruluşları, insan hakları dernekleri ve uluslararası kuruluşların raporlarında ayrıntılı olarak anlatılıyor.

Ayrıca dünya medyasında da bu insan hakları ihlalleri sık sık gündeme geliyor. Kamplarda Müslüman Uygurların domuz eti yemeye zorlandığı ve oruç tutmalarının engellendiği belirtiliyor.

Ayrıca Doğu Türkistan’da Uygurların evlerine zorla devlet görevlilerinin yerleştirildiği, çocukların ailelerinden koparıldığı ve Müslüman toplumun büyük baskı altında tutulduğu çokça dile getiriliyor.

Çin ise bu kampları mesleki eğitim kampları olarak adlandırıyor; bu kamplarda ve Doğu Türkistan’daki politikalarını radikalizm ve terörizmle mücadele olarak göstermeye çalışıyor.

Erdoğan Pekin’den dünyaya seslendi: “Uygur Türkleri mutlu”

Dünya

Bosna’da öğretmen Fatih Keskin için yürütmeyi durdurma kararı

Direktor Fatih Keskin Bosnien

Bosna Hersek’teki Richmond Park Bihaç Koleji’nin Müdürü Fatih Keskin’in Türkiye’ye iade edilmesine  yargı ‘dur’ dedi. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararıyla hukuksuzluğun önüne geçti.

BOLD – Türk vatandaşı Fatih Keskin, 4 Aralık’ta Bihaç şehrinde çağrıldığı polis merkezinde gözaltına alındı. Keskin, sürekli oturumunun iptal edildiğinin kendisine söylenmesinden sonra Saraybosna’da bir göçmen merkezine götürüldü.

20 yıla yakın bir süredir Bosna Hersek’te yaşayan ve sürekli oturumu olan eğitimci Fatih Keskin, kararı yargıya taşıdı. Mahkeme, yürütmenin durdurulmasına hükmetti.

Keskin’e yönelik yapılanlar Bosnalıların büyük tepkisini çekmişti. Ana muhalefet partisi, gelişmeyi ‘Bosna halkının tamamına yönelik bir korkutma hareketi’ olarak yorumlarken, öğrenciler ve mezunlar sosyal mecralardaki kampanyalarla Fatih öğretmene sahip çıktı.

Muhalefet, Türk öğretmenin yaşadıklarının AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın özel siparişi üzerine, politik sebeplerle gerçekleştiği görüşünü dile getirdi.

JİTEM de aklandı: Tüm sanıklara beraat

Okumaya devam et

Dünya

Hindistan’da Müslümanları hedef alan ayrımcı yasa kanunlaştı

Hindistan’da komşu ülkelerden gelen 6 dini gruba vatandaşlık yolunu açan ve aynı konumdaki Müslüman göçmenleri dışarıda bırakan “vatandaşlık yasasında değişiklik öngören tasarı” kanunlaştı.

BOLD – Yürürlüğe giren kanun kapsamında ülkeye yasa dışı yollardan giren göçmenlerin vatandaş olmasını engelleyen 64 yıllık Vatandaşlık Yasası değişmiş oldu.

Değişikliğe göre, özellikle Pakistan, Bangladeş ve Afganistan’da dini baskıdan kaçan Budist, Sih, Jain, Parsi, Hindu ve Hristiyanlar, kimliklerini ve Hindistan’da 6 yıldan uzun süredir yaşadıklarını kanıtlamaları halinde vatandaşlık elde edebilecek. Aynı pozisyondaki Müslümanlar ise yasanın dışında tutuldu.

Dünyada en çok Müslüman nüfusa sahip ikinci ülke Hindistan’ın, 200 milyon Müslüman’ı ikinci sınıf vatandaş haline getirmek ve birçoğunu vatansız bırakmak için attığı bir adım olarak görülen kanun, Müslümanların sınır dışı edileceği veya hapse atılacağı gerekçesiyle çokça eleştirilmişti.

YASAYA TEPKİLER

Hindistan Ulusal Kongresinin (INC) eski lideri Rahul Gandi, Twitter’dan yaptığı açıklamada, tasarının, Başbakan Narendra Modi ve İçişleri Bakanı Amit Şah yönetiminin kuzeydoğu eyaletlerini etnik olarak temizlemeye yönelik bir girişimi olduğunu kaydetmişti.

Gandi, hükümetin adımını, kuzeydoğuya, oradaki halkların yaşam tarzlarına ve Hindistan fikrine saldırı olduğunu belirtmişti.

Tüm Hindistan Müslüman Meclisi Birliği (AIMIM) Başkanı ve Haydarabad Milletvekili Asaduddin Uveysi, tasarının, Hindistan anayasasının temel yapısını ihlal ettiği değerlendirmesinde bulunmuştu.

Tasarı aleyhinde kuzeydoğu eyaletlerinde çok sayıda protesto gösterisi düzenlenmişti.

Assam eyaleti genelinde on binlerce kişi tasarıyı protesto etmek için yolları kapatmış, yer yer göstericiler ve güvenlik güçleri arasında çatışmalar çıkmıştı. Eyaletin başkenti Guvahati’de düzenlenen gösteriler sırasında polisin ateş açması sonucu 2 sivil yaşamını yitirmişti.

Manipur, Tripura, Meghalaya ve Mizoram gibi kuzeydoğu eyaletlerinde de protestolar yaşanmıştı.

Yunanistan’ın Meriç’ten geçen göçmenleri Türkiye tarafına ittiği görüntüler ortaya çıktı

Okumaya devam et

Dünya

Trump ile Times’ın yılın kişisi seçtiği Greta Thunberg arasında Twitter atışması

ABD Başkanı Donald Trump, Time dergisinin çevre eylemcisi Greta Thunberg’i yılın insanı seçmesini eleştirdi ve İsveçli genç kızın “rahatlayıp”, sinemada bir film görmesi gerektiğini söyledi.

BOLD –  Trump, Twitter hesabında “Çok gülünç. Greta Öfke Kontrolü sorunu üzerinde çalışmalı, daha sonra bir arkadaşıyla eski moda güzel bi filme gitmeli! Rahatla Greta, Rahatla!!” dedi.

Thunberg ise yanıtını dakikalar sonra verdi ve Twitter’daki biyografisini “Öfke kontrolü sorunu üzerinde çalışan bir genç. Şu anda bir arkadaşıyla eski moda güzel bir film izliyor” yazdı.

Sosyal medyada verilen yanıtlarda Trump’a tepki gösterildi ve ABD Başkanı’nın yaptığının “zorbalık” olduğunu söyledi, ancak bazı ünlü Twitter kullanıcıları da Trump’a destek verdi.

TRUMP: ÇOK NEŞELİ BİR GENÇ KIZ

ABD Başkanı Donald Trump, New York’ta Eylül ayında düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesinde oldukça öfkeli ve duygusal bir konuşma yapan 16 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg için ‘çok neşeli genç bir kıza benziyor’ ifadelerini kullanmıştı.

Thunberg’in New York’ta ABD Başkanı Donald Trump’ın zirveye gelişini izlerken yüzünün aldığı şekil o dönemde çok konuşulmuştu.

TIME, 2019 yılının en etkili kişisi olarak Greta Thunberg’i seçti

Okumaya devam et

Popular