Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

WhatsApp’ın güvenlik açığı, fotoğraf ve videoları ele geçirmesine neden olabilir

WhatsApp ve Telegram’daki güvenlik açığı hackerların özel fotoğraf, video ve sesli notları görmesine ve suistimal etmesine neden olabilir. Android kullanıcıları tehdit altında.

BOLD – Siber güvenlik şirketi Symantec’ten araştırmacılar, “Medya Dosyası İstismarı” zayıflığını ortaya çıkardı. Araştırmacılar bunun popüler mesaj uygulamasının Android versiyonunu etkileyeceğini iddia etti.

Araştırmacılar eğer bu açıktan istifade edilirse saldırganların WhatsApp ya da Telegram kullanıcılarının “hassas içeriklerini kişisel kazanç ya da zarar vermek için suistimal edip kullanabileceği” konusunda uyardı.

UÇTAN UCA ŞİFRELEME

Öte yandan, iki mesajlaşma uygulaması da kullanıcılarına gönderenin kimliğini korumak için tasarlanan ve hackerların mesajların içeriğine ulaşmasını engelleyen uçtan uca şifreleme güvencesi sağlıyor.

Symantec araştırmacıları bulgularına dair yaptıkları detaylı açıklamada, “Yeni nesil anlık mesajlaşma uygulamalarının içerik manipülasyonu ve gizlilik risklerine karşı bağışıklığı olduğu yaygın bir düşünce. Uçtan uca şifreleme iletişimin bütünlüğü açısından etkili bir mekanizma olsa da, eğer şifrede uygulama düzeyinde hatalar varsa bu mekanizma yeterli olmaz” denildi.

Araştırmacıların ortaya koyduğu güvenlik açığı kötü niyetli kişilerin içeriğin şifrelenmesinden önce veya sonra bu açıktan faydalanarak medya dosyalarına ulaşmasına ve bu dosyaları kullanmasına neden olabilir.

ANDROID’İN İHMALİ VAR

Sorun WhatsApp’ta Android’in ihmalinden kaynaklanırken Telegram’da ise “Galeride Sakla” özelliği açılırsa etkili oluyor.

Symantec araştırmacıları iki uygulamanın da kullanıcılarını Medya Dosyası İstismarı’ndan koruyacak bir önlemi olmadığı konusunda uyardı.

Google’ın bir sonraki mobil işletim sistemi Android Q’da güvenlik açığının istismarını önlemeye yardımcı olacak değişiklikler yapılabilir. Yine de uygulamaların kullanıcıları da mağdur olmamak için harekete geçebilir.

Araştırmacılar, “Kullanıcılar medya dosyalarının başka bir alanda depolanmasına izin veren özelliği devre dışı bırakarak Medya Dosyası İstismarı riskini azaltabilir” dedi ve kullanıcılara uygulamaların ayarlarını değiştirme önerisinde bulundu.

Facebook ve WhatsApp gruplarında en çok siyaset konuşanlar Türkler

Teknoloji

TDK açıkladı; Retweet Türkçe karşılığı: Sektirme

İnternet ortamında özellikle de sosyal medyada sıkça kullanılan kelimelerin karşılığı Türk Dil Kurumu (TDK), belirlendi. Twitter’da sıkça kullanılan ‘Retweet’ in Türkçe karşılığının ‘Sektirme’ olduğu açıklandı.

BOLD-TDK, İstanbul Gelişim Üniversitesi ve İstanbul Okan Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen Çalıştay da dijital itibar, dijital medya, endüstri 4.0, toplum 5.0 ve siber güvenlik konularındaki yabancı terimlerin Türkçe karşılıkları konusunda alanlarında uzman akademisyen, dil bilimci ve iletişimciler bir araya gelerek günümüzde sıkça kullanılan yeni terimler hakkında açıklamada bulundu.

Kurumun yeni terimler konusunda faaliyetlerine değinen Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, TDK’nın kuruluşundan bu yana çok sayıda terim sözlüğü hazırlayarak bunları genel ağda halkın hizmetine sunduğunu belirtti. Gülsevin, Türkçe’nin milli unsurlarını kaybetmeden yaygınlaştırılması, bilim dili, yazı dili ve edebi dil olarak gelişimi üzerine de bilgiler verdi.

Toplam 100’den fazla terimin tartışılması gerektiği konusunda uzlaşılan Çalıştay da, 40’a yakın çözüm önerisinde bulunuldu. Türkçe karşılıkları önerilen kelimelerden bazıları şöyle:

Retweet (RT) = Sektirme

Binge Watch = Dizibitiren, Aralıksız İzlemek, Duraksız İzlemek

Stalker = Sanal Casusluk

Influencer = Deneyimleyici

Caps = Yazılı Resim, Resim Yorum

Cyber Bot = Siber Can

Teaser = Meraklandırıcı Video

Caption = Resim Altı

Diss Atmak = Cevap Yollamak

BM’den Hizmet Hareketi mensuplarının iadesini engelleyecek emsal karar

Okumaya devam et

Dünya

Tiktok, hesabı engellenen kadından özür diledi

TikTok, Çin’in Uygur Türkleri politikasını eleştiren hesabı engellenen genç kadından özür diledi.

BOLD – Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok, Çin’in Uygur Türkleri’ne yönelik politikalarını eleştiren videosunun ardından içerik koymasının engellendiği Amerikalı Feroza Aziz’den özür diledi.

Feroza Aziz, Çin’in Uygur Türklerini Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki kamplarda tuttuğunu söyleyerek bu olayları, “yeni bir Holokost ” yani Yahudi soykırımı olarak nitelendiriyordu.

Aziz, bu videosunun ardından TikTok’a içerik koymasının engellendiğini açıklamıştı.

ÖZÜR DİLEDİ: İNSANİ BİR HATA

Bir açıklama yapan TikTok, Aziz’den özür dileyerek hesabı geri verdiğini aktardı. TikTok, videonun bir saatten az bir süre içerisinde yeniden yüklendiğini duyurdu.

Uygulamanın ABD’deki temsilcisi Eric Han, “Tarafımızdan kaynaklanan insani hata için kullanıcıdan özür dileriz.” açıklamasında bulundu.

“İNANMIYORUM, KONUŞMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Aziz ise şirketin açıklamasına inanmadığını ve özrünü kabul etmediğini belirterek bu konuda konuşmaya devam edeceğini söyledi.

“NEYİ SAKLAMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ?”

TikTok’un videosunu kaldırdığı Feroza Aziz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu, TikTok’un beni Uygur soykırımı konusunda susturmaya çalıştığı ilk durum değil. Tiktok, (sizden) cevap almayı hak ediyorum. Neyi saklamaya çalışıyorsunuz?” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Genç kadın bir saat sonra yazdığı bir başka iletisinde, “TikTok kamuoyundan özür diledi ve hesabımı geri verdi. Hesabımın, daha önce silinmiş bir başka hesabımdaki alakasız bir hiciv videosu nedeniyle alındığına inanıyor muyum? Hayır.” İfadesini kullandı.

Aziz, hesabının Uygurlar ile ilgili 3 bölümlük bir video yayınlamayı bitirdikten hemen sonra erişim engeli geldiğini dile getirdi.

TikTok, Uygurlara Çin zulmünü eleştiren ABD’li Feroza Aziz’in hesabını engelledi

Okumaya devam et

Dünya

Twitter, aktif olmayan hesapları silme planından gelen tepkiler üzerine vazgeçti: “Düşünemedik”

Twitter, gelen tepkiler üzerine aktif olmayan hesapları silme politikasından şimdilik vazgeçtiğini açıkladı.

BOLD – Altı aydan fazla süre aktif olmayan hesapları sileceğini açıklayan sosyal medya platformu Twitter, gelen tepkiler üzerine bu planından vazgeçti. Twitter’e en çok yakınlarını kaybeden kullanıcılar tepki göstermişti.

Twitter, altı aydan fazladır aktif olmayan hesaplara 11 Aralık tarihi itibarıyla giriş yapılmazsa bu hesapların silineceğini açıklamıştı. Ancak çok sayıda kişi, kaybettikleri yakınlarını anmak için hesaplarını bir vesile olarak kullandığını söyleyerek bu politikaya karşı çıktı.

Gelen tepkiler üzerine Twitter, bu durumu göz önünde bulunduramadıklarını, hayatını kaybeden kullanıcılarının hesaplarını bir anıt haline getirmek için bir yöntem bulana kadar bu politikadan vazgeçtiklerini aktardı.

Twitter ilk defa aktif olmayan hesaplara yönelik bu kadar büyük çapta bir temizliğe girişecekti.

Twitter, 6 aydan fazla aktif olmayan hesapları silecek

Okumaya devam et

Popular