Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD heyeti Fırat’ın doğusu için Türkiye’ye geliyor

ABD’nin Suriye ve İŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi James Jerffrey başkanlığındaki heyet pazartesi günü Ankara’ya gelecek. Görüşmede Fırat’ın doğusu, güvenli bölge ve Suriye’deki son durum ele alınacak.

BOLD – Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna bir operasyona hazırlandığına ilişkin haberlerin ABD medyasında sıkça yer aldığı bir dönemde gerçekleşecek ziyaret önem taşıyor.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, geçtiğimiz haftalarda Berlin’de Alman hükümet temsilcileriyle bir araya gelmiş ve Almanya’dan Suriye için askeri anlamda daha fazla destek beklediklerini iletmişti.

‘KARA’DA ALMANYA’DAN DESTEK YOK

Ancak Alman hükümeti, ABD’nin kuzey Suriye’ye kara gücü göndermesi yönündeki talebini reddetti. Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, “Hükümetin IŞİD karşıtı koalisyona bağlılığı, kara gücü içermiyor” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz Aralık ayında IŞİD’in mağlup edildiğini belirterek Suriye’nin kuzeyinden Amerikan askerlerini çekeceğini açıklamıştı. Daha sonra Şubat ayında ise kuzey Suriye’de 400 kadar asker bırakacaklarını açıklamıştı.

Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölge konusunda Türkiye ve ABD arasında görüşmeler uzun süredir devam ediyor.

GÜVENLİ BÖLGE TANIMLARI ÇELİŞİYOR 

Türkiye, güvenli bölgede terör örgütü PKK’nın Suriye kanadı YPG unsurlarının bulunmaması gerektiğini savunuyor. ABD ise terör örgütü YPG’nin ana unsuru olduğu Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) IŞİD’e karşı mücadelede önemli bir ortağı olarak görüyor.

Türkiye ve ABD’nin güvenli bölge tanımları ve amaçları bu anlamda tamamen birbiriyle çelişiyor.

ABD, güvenli bölgeyi Suriyeli Kürtleri hem Esed rejiminden hem de Türkiye’nin saldırılarından koruyacak bir yapı olarak düşünüyor.

Türkiye, Fırat’ın doğusuna girmeye mi hazırlanıyor?

Dünya

Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Trump’ın azil maddelerini onaylıyor

Başkan Donald Trump’a yönelik Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar tarafından yürütülen azil soruşturmasında bugün azil maddeleri Temsilciler Meclisi’nin alt komisyonlarından Adalet Komisyonu tarafından oylanıyor.

BOLD – Maddelerin Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu ve Demokrat Jerrold Nadler başkanlığındaki komisyonda onaylanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Adalet Komisyonu çarşamba akşamı yerel saatle 19.00’da toplanarak, bu iki suçlamayı görüşecek.

Maddelerin onaylanmasıyla Temsilciler Meclisi’nde gelecek hafta azil oylamasının yapılması bekleniyor. Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu oluşturan Demokratlar, Trump’ın azledilmesine ilişkin oylamayı Noel’den önce yapmak istiyor.

SENATO SON SÖZÜ SÖYLEYECEK

Eğer azil gerekçeleri ABD Kongresi’nin alt kanadında onaylanırsa Başkan Donald Trump, Andrew Johnson ve Bill Clinton’ın ardından ülke tarihinde Temsilciler Meclisince azledilen üçüncü başkan olabilir. Ancak bu sonuç, başkanlık görevinde kalmasına engel olmayacak. Zira Trump’ın kaderiyle ilgili mahkeme konumunda olan, yani son sözü söyleyecek makam Senato. Ancak Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Senato’dan Başkan’ın görevden alınması kararına destek çıkması beklenmiyor.

Araya girecek Noel ve Yılbaşı tatilinin ardından 2010’nin ilk günlerinde Senato’daki azil yargılamasının başlaması bekleniyor. Ancak Cumhuriyetçiler’in çoğunluğu oluşturduğu 100 üyeli Senato’daki mevcut tablo, 53 Cumhuriyetçi, 45 Demokrat iki de bağımsız üye şeklinde. Azil kararının çıkması için salt değil, üçte ikilik bir çoğunluk gerekiyor. Yani mevcut yapıya bakıldığında Senato’da Trump’ın azledilmesi ihtimali güç görünüyor.

Şantaj politikasının sonu: ABD bölgedeki partnerini Yunanistan olarak güncelliyor

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye, Libya ile imzaladığı deniz anlaşmasını tescil için BM’ye taşıdı

Türkiye, Libya’nın uluslararası alanda tanınan hükumetiyle 27 Kasım’da imzaladığı, Akdeniz’de deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasını onay için Birleşmiş Milletler’e gönderdi.

BOLD – Türkiye, uluslararası tepkilere rağmen Libya ile imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasının tescil edilmesi için Birleşmiş Milletler’e (BM) başvuruda bulundu.

Libya’nın komşusu Mısır ile Güney Kıbrıs, söz konusu anlaşmayı “yasalara aykırı” olarak nitelerken, Yunanistan da Girit adasını yok saydığı gerekçesiyle muhtıranın coğrafi açıdan mantığa uygun olmadığını savunuyor.

AB’NİN KARŞI ÇIKMASI BEKLENİYOR

Yunanistan, anlaşmaya tepki olarak Libya Büyükelçisi’ni ülkeden gönderme kararı almıştı.

Yunanistan konuyu BM, NATO ve Avrupa Birliği’ne taşıdı. Konunun Brüksel’deki AB liderler zirvesinin sonuç bildirgesine de yansıması bekleniyor. Reuters Haber Ajansı, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Türkiye ve Libya’nın deniz sınırları üzerine vardığı anlaşmanın uluslararası hukuku ihlal ettiğini açıklamaya hazırlandığını duyurdu.

8 ARALIK İTİBARİYLE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Türkiye, Yunanistan’ın karşı çıktığı anlaşmaların uluslararası hukukla uyumlu ve Türkiye’nin haklarını savunmaya yönelik olduğunu öne sürüyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlaşmalarla birlikte Libya ve Türkiye’nin bölgede ortak doğal kaynak arama faaliyetlerine girişeceğini söylemişti.

Anlaşma, Türkiye ile Libya’nın zengin hidrokarbon kaynaklarına sahip bölgede ortak arama çalışmaları yapmasına imkan tanıyor.

İstanbul’da 27 Kasım’da imzalanan anlaşma geçtiğimiz günlerde TBMM tarafından onaylandı ve bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak 8 Aralık tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.

Reuters: AB, Türkiye-Libya deniz sınırı anlaşmasına karşı çıkacak

Okumaya devam et

Dünya

Yeni Zelanda’da Whakaari Yanardağı patlamasında ölü sayısı 16’ya yükseldi

Yeni Zelanda’da Beyaz Ada isimli adadaki Whakaari Yanardağı’nın aniden harekete geçmesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 16’ya yükseldi. Hastanede tedavi görenlerden iki kişi daha dün hayatını kaybetti.

BOLD – Beyaz Ada’da hala 8 kişinin kayıp olduğu açıklandı. Yeni Zelanda arama kurtarma ekiplerinin adada küller altında kalan kişilerin cansız bedenlerine ulaşmak için çalışma başlatacağı belirtiliyor.

20’den fazla kişinin de hastanelerde tedavileri sürüyor. Bazı hastaların da yanık tedavileri için Avustralya’ya nakledildiği belirtiliyor.

Adada hayatını kaybedenlerden 6 kişinin yerlerinin tespit edildiği ancak 2 kişinin cesetlerinin nerede olduğunun henüz bilinmediği ifade ediliyor.

Uzmanlar adadaki volkanik faaliyetin halen devam ettiğini ve her an yeni bir patlamanın da olabileceğini belirtiyorlar.

Beyaz Ada’da aniden yaşanan yanardağ patlaması sırasında 47 turistin bulunduğu açıklanmıştı. Bu kişilerden 24’ünün Avustralyalı, 9’unun Amerikalı, 5’inin Yeni Zelandalı, 4’ünün Alman, 2’sinin Çin, birinin İngiltere ve bir kişinin de Malezya vatandaşı olduğu kaydedilmişti.

Patlama esnasında hayatını kaybeden 16 kişiden 11’inin Avustralya vatandaşı olduğu açıklandı. Volkanik adayı her yıl ortalama 10 bin turistin ziyaret ettiği belirtiliyor.

Nijer’de askeri birliğe saldırıda 73 asker hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Popular