Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

AST, KHK’lı Öğretmen Görmez’in sesini duyurmak için kampanya başlattı

15 Temmuz sonrası yaşadığı mağduriyeti dile getiren KHK’lı Fatma Görmez’e Advocates of Silenced Turkey (AST) sivil toplum kuruluşundan destek geldi. AST, 15 Temmuz sonrası yaşanan insan hakları ihlallerinin ölümün kıyısına sürüklediği Fatma Görmez için kampanya başlattı.

BOLD-15 Temmuz 2016’dan sonra ilan edilen Olağan Üstü Hal (OHAL) kapsamında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mesleklerinden ihraç edilen yüz binlerce kişi, insan hakları ihlalleri ile maruz kaldı.

Sosyal medyada yayınlanan bir video ile vicdanlara seslenen Sınıf Öğretmeni Fatma Görmez, 15 Temmuz sonrası çıkarılan KHK’larla çok sevdiği öğretmenlik mesleğinden uzaklaştırıldı. Sağlık sorunlarıyla mücadele eden Görmez, eşi Bekir Görmez’in bir tweet yüzünden tutuklanması sonucu tek başına kaldı.

Fatma Görmez, Yaşadığı sıkıntılar sebebiyle rahatsızlanan 14 yaşındaki oğlu uzun ve zorlu bir tedavi sürecinin ardından hayatını kaybetti. Bu sırada yaptığı tüm çağrılara rağmen eşinin oğlunu son kez görmesine izin verilmedi. Anne Görmez de çektiği sıkıntılar neticesinde önce böbreğini ve işitme duyusunu kaybetti, ardından kalp sağlığı sıkıntıya girdi.

Arka arkaya geçirdiği iki ameliyatın ardından 29 kiloya kadar düşen Görmez’in tek isteği eşinin tutuksuz yargılanması. Hayatına bir hastane odasında devam eden anne Görmez, eşinin kendisi ve 14 yaşındaki kızı ile ilgilenebilmesi için serbest kalmasını talep ediyor.

Advocates of Silenced Turkey (AST), Görmez’in bu talebine destek vermek için bir kampanya başlattı.  AST, adım adım ölüme sürüklenen Fatma Görmez’in eşi Bekir Görmez’in bir an önce serbest bırakılması için çağrı yapıyor. Aynı zamanda sosyal medyada üzerinden  #FreeBekirGormez #DoNotLetFatmaGormezDie #BekirGörmezTahliyeEdilsin #FatmaGörmezÖlmesin hastagleri ile kampanyayı yürütüyor.

AST, tüm insan hakları savunucularını, 29 kiloya kadar düşen Fatma Görmez’in dramının son bulması için düzenlenen kampanyaya @silencedturkey adlı twitter hesabından ve kurumun www.silencedturkey.org adlı internet sitesinden destek vermeye çağırıyor.

İnsan hakları ihlallerinin duyurulması amacıyla kurulan “Advocates of Silenced Turkey (AST)” kurumun sözcüsü ve Kadın Hakları Çalışmaları Direktörü Hafsa Yıldız, kurumun amaçları ve faaliyetlerini anlatıyor.

Gündem

“İrfan Fidan’ın AYM üyesi yapılmasında Anayasa’ya karşı çok açık bir hile yapılmıştır”

Eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, İrfan Fidan’ın Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine seçilmesinde “Anayasa’ya karşı çok açık bir hile” yapıldığını söyledi.

BOLD – 27 Kasım’da Yargıtay’a atanan eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi. Fidan’ın Yargıtay üyeliğinin sadece 58 gün sürmesine rağmen en yüksek oyu alarak AYM’ye seçilmesi tartışmalara neden oldu.

Eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, “Yargıtay’dan seçilecek olanların seçilme nedenleri Yargıtay’daki edindiği birikimlerden AYM de yararlanmaktır. Çünkü AYM bir mahkemedir. Sonuçta Yüce Divan sıfatıyla yargılama yapabilen bir mahkemedir. Orada Yargıtay deneyimi olanların bulunması düşünülmüş ve öyle bir kontenjan ayrılmıştır. Bu doğru bir Anayasa düzenlemesidir. Ama bu olayda Anayasa’ya karşı çok açık bir şekilde hile yapılmıştır” dedi.

Prof. Dr. Kemal Gözler’in bugüne kadar AYM üyeliğine seçilenlerin sicilini kontrol ettiğinde Yargıtay’dan AYM’ye gelenlerin bugüne kadar ortalama 9.5 yıl Yargıtay’da görev yatığını Fidan’ın ise Yargıtay üyeliğine getirildikten sadece 20 gün sonra Yargıtay üyelerinden en yüksek oyu aldığını belirten Turgut Kazan, “AYM’mizin nasıl bir oluşuma sürüklendiği, buraya kadar nasıl atamalar yapıldığı düşünülürse dolayısıyla yine Kemal Gözler’in diliyle söyleyeyim; Anayasa Mahkemesine veda harekâtıdır.” dedi.

Malumun ilanı: İrfan Fidan Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçildi

Okumaya devam et

Gündem

43 yıllık esnaf batışını böyle anlattı: Bu komedinin parçası olmak istemedim

Pandeminin başlamasından bu yana zararının 150 bin lirayı geçtiğini söyleyen dertli esnaf:  “43 yıldır vergi ödediğim devletim bana ne yazık ki 43 saat bakabilecek bir durumda olmadığını hissettirdi” diye konuştu.

BOLD – Koronavirüs salgını döneminde yaşadıkları ekonomik sıkıntıları çektiği video ile aktaran bir esnaf duruma isyan etti. Muğlalı esnaf, “43 yıldır vergi ödediğim devletim bana ne yazık ki 43 saat bakabilecek bir durumda olmadığını hissettirdi.” diye konuştu.

“2 AYDIR MAAŞ ÖDEYEMEZ DURUMDAYIM”

Esnaf çektiği videoda şu ifadeleri kullandı: “43 yıldır bir ticari geçmişi olan biri olarak içinde bulunduğumuz durumu yansıtmak zorunda olduğumu hissettim. Küçük işletme sahibiyim. Korona başladığından beri toplam zararım 150 bin liranın üzerine geçti. Ayakta durmaya çalışıyorum düşünmekten uyku uyuyamaz hale geldim. Bunun yanında tek işletmemizden hizmet vermeye çalışıyoruz. 4 arkadaşım çalışıyor. Bu 4 arkadaşa 2 aydır maaş ödeyemez durumdayım. Bu ülkede 43 yıldır vergi ödüyorum. 43 yıldır vergi ödediğim devletim bana ne yazık ki 43 saat bakabilecek bir durumda olmadığını hissettirdi.”

“DEVLETİM KENDİSİNE VERGİ VERENLERE DEĞİL VERGİLERİNİ SİLDİKLERİNE DESTEK OLDU”

Muğlalı esnaf sözlerini şöyle sürdürdü: “3 dükkanımın toplam kirası 23 bin lira. Bu komedinin bir parçası olmak istemedim. Ne yazık ki benim devletim kendisine vergi verenlere değil vergilerini sildiklerine destek oldu.

Benim devletim Irak’a 5 milyar dolar yardım yapabildi. 156 ülkeye yardım gönderdim diye televizyonlara çıkıp cumhurbaşkanımız söyleyebildi. 4 milyon Suriyeliye bakabildi. Ne yazık ki kendisine vergi ödeyen esnafına bakamadı.

Bu nedenle mevcut dükkanımı da en kısa sürede kapatıp esnaflık hayatıma son vereceğim. Bu devleti yönetenler bu durumlardan utansın. Yazıklar olsun bizi bu duruma düşürenlere.”

Hacettepe Üniversitesi’nde yöneticilere torpilli aşı

Okumaya devam et

Gündem

Kaçırılan Gökhan Güneş ile ilgili polisten itiraf: “TEM almıştır, birkaç güne bırakırlar”

20 Ocak’ta işyerinin önünde kaçırılan Gökhan Güneş’in ablası Gülhayat Güneş, görüştüğü bir müdürün kendisine “Gökhan’ı muhtemelen TEM almıştır. Birkaç güne bırakırlar” dediğini söyledi.

BOLD- Dört gündür haber alınamayan Gökhan Güneş için ailesi ve arkadaşları dün Güneş’in iş yerinin olduğu İkitelli’de eylem yaptı. Eylem sırasında gözaltına alınan 12 kişi daha sonra serbest bırakıldı. Gözaltına alınıp bırakılanlar arasında olan Gökhan Güneş’in ablası Gülhayat Güneş, gözaltında tehdit edildiklerini belirterek, kendilerini gözaltına alan polislerin “Gökhan’ı muhtemelen TEM almıştır. Birkaç güne bırakırlar” dedi.

Dün İkitelli Şehit Zeki Kaya Polis Karakolu’na kayıp başvurusunda bulunduklarını da sözlerine ekleyen Güneş, “Kardeşim bulunana kadar bize haber verilene kadar durmayacağız, susmayacağız. Bizi hiçbir şekilde yıldıramayacaklar. Herkesin sesimize ses vermesini, kardeşimin bulunmasını istiyorum” diye konuştu.

“KARDEŞİM ELLERİNDE”

MA’nın haberine göre cuma günü Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görüştüğü bir müdürle arasındaki diyalogu aktaran abla Güneş, “Emniyet Müdürü’ne kardeşimi bulun dediğimde, ben Gökhan’ı bulacağım demedi. ‘En kısa sürede sana teslim edeceğim’ dedi. Bu da Gökhan’ın ellerinde olduğunu gösteriyor. O nedenle bir an önce kardeşimin akıbeti hakkında bilgi versinler. Bugün kardeşim, yarın bir başkası olabilir. Kamuoyu ses versin” diye konuştu.

KAMERA KAYDI VAR

İkitelli’den çalıştığı Başakşehir’deki şantiyeye gitmek üzere 20 Ocak 2021, 12.20 sularında 79 FY hattına binen Gökhan Güneş, otobüsten indiğinde etrafını saran 4-5 kişi tarafından kaçırıldı. Caddeyi gören kamera kaydında Gökhan Güneş, Şehit Abdülselam Özatak İlköğretim Okulu durağında iniyor. Gökhan otobüsten inmeden önce yolun karşısında duran Nissan marka araçtan 3 kişi inerek otobüs durağına doğru geçiyor. Durakta bekleyen başka bir araçtan inenlerle birlikte Gökhan Güneş’in etrafını saran bu kişiler zorla araca bindiriyor.

Kamera kaydını Gökhan Güneş’in ailesine veren belediye işçileri hakkında daha sonra soruşturma başlatıldı. Soruşturma başlatıldığını İETT otobüsünün dış kamera kaydına ulaşmak için başvurduklarında öğrendiklerini söyleyen Gökhan Güneş’in ablası Nurhayat Güneş, “Kamera kayıtlarını bize veren belediye çalışanları hakkında soruşturma başlatıldığı için dış kamera kayıtlarını veremeyeceklerini söylediler” dedi. Abla Güneş, İETT Genel Müdürlüğünü arayan kişilerin, “Emniyetin izni olmadan kamera kayıtlarını neden verdiniz” diye sorduğunu aktardı.

Okumaya devam et

Popular