Bizimle iletişime geçiniz

Medya

SputnikTR’de bunun haber değeri yok: Rusya’da 22 bin kişi muhalifler için sokağa çıktı

Rusya’nın başkenti Moskova’da 22 binden fazla kişi yetkililerin muhalif siyasetçilerin seçime girmesini engellenmesinin ardından “özgür ve adil seçim” talebiyle sokağa çıktı.

BOLD-Moskova’da 22 bin insanın sokağa çıktığı protestoları AFP geçti. Protestolara muhalefetin önde gelen isimlerinden Aleksey Navalniy de katıldı. Navalniy, protesto sırasında yaptığı konuşmada 9 Eylül’de yapılacak seçimler için muhaliflerin oy pusulasına dahil edilmemesi durumunda haftaya daha da büyük bir protesto düzenleyeceklerini vurguladı.

Navalniy, “Onlara tehlikeli bir oyun oynadıklarını göstereceğiz. Adaylarımız için mücadele etmeliyiz!” derken protestocular, “Burası bizim şehrimiz” şeklinde slogan attı.

Oy pusulasına dâhil edilmeyen 16 bağımsız siyasetçi yayınladıkları ortak bildirgede Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’in 15 milyon kişilik şehirde bir “siyasi krize” sebep olduğu ifade edildi.

Eylemlerde Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı birçok slogan atıldı.

Adaylığı iptal edilen isimlerden Lyubov Sobol, bir haftadır sürdürdüğü açlık grevine devam edeceğini söyledi.

Bir grup protestocunun polis tarafından gözaltına alındığı belirtildi.

9 Eylül’e yapılacak seçim Rusya’nın alt meclisi Duma’nın 45 koltuğuna kimin oturacağını belirleyecek. Adayların oy pusulasında yer almak için 5 bin oy toplaması gerekiyordu ancak seçim komisyonu imzacı isimlerden bazılarını geçersiz sayarak önde gelen muhalif isimlerin oy pusulasında yer almasını engelledi.

Bir süredir Rusya’da bu karara karşı yüzlerce kişinin katıldığı protestolar düzenleniyordu ancak cumartesi günü Moskova’da yapılan eylem en büyüğü oldu. Navalniy Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Putin’e karşı yapılan Bolotnaya eylemlerini kastederek, “2012’den beri bu kadar büyük bir eyleme katılmamıştım” yazdı.

SPUTNIK TR TAKİPÇİ KAYBEDİYOR

Rossiya Segodnya (RS) tarafından kurulan Moskova merkezli uluslararası medya kuruluşunun Türkiye’de yayın yapan internet haber sitesi Sputnik TR söz konusu eylemleri görmedi.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile röportaj yapan gazetecileri Yavuz Oğhan, İsmail Saymaz ve Akif Beki’nin “Bi De Bunu Dinle” program RS FM tarafından bitirilmişti. Sputnik TR Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe, Davutoğlu’nun kendileri için haber değeri taşımadığını ifade etmiş ve söz konusu röportajı gerçekleştiren gazetecileri siyasete angaje olmakla suçlamıştı.

Rusya’nın tarafından desteklendiği bilinen Sputik’in GYY’si Boztepe, Davutoğlu röportajını yayınlamanın siyasete angaje olmak olarak yorumlarken haber sitesinde uluslararası medyanın gördüğü Moskova’da gerçekleşen eylemlere ilişkin tek bir haber geçmediği dikkat çekti.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sansür uygluyan ve gazetecilerin yaptıkları programı sonlandıran Sputnik TR’ye, sosyal medyada tepki yağıyor. Hızla takipçi kaybeden haber sitesi ve yöneticilerinin tutumu Türkiye’deki meslektaşları tarafından eleştirildi. Bazı gazetecileri yorum ve haberlerinin, Sputnik TR tarafından alıntılanmasını istemediğini vurguladı.

Sputnik Genel Yayın Yönetmeni Boztepe: Davutoğlu gibi bir figürü önemsemiyoruz

Medya

Barbaros Şansal kendisini öldürmek isteyen taksiciyi yazdı: Güvende miyiz?

Kendisini öldürmeyi isteyen taksiciden kimliğini saklamak zorunda kalan ünlü modacı Barbaros Şansal, taksi şoförünün kendisi hakkındaki kan donduran düşüncelerini okurlarıyla paylaştı.

BOLD- Moda Tasarımcısı Barbaros Şansal, bindiği taksi şoförünün kendisini tanıyamamasının nasıl hayatını kurtardığını yazdı.

T24 ‘deki köşesinde bir taksi şoförü ile başından geçen olayı anlatan Barbaros Şansal okurlarına “Güvende misiniz?” diye sordu.

Barbaros Şansal, bindiği taksinin sürücüsünün kendisine “Seni bir yerden tanıyor muyum?” diye sorduğunu ve kendisinin de olumsuz cevap verdiğini anlattı. Daha sonra taksicinin “Bir i*ne modacı var. Adı Barbaros Şansal, ona benzettim. Tanıyor musun?” dediğini ifade etti.

NE GÜZEL BENZETTİLER

Barbaros Şansal ardından taksicinin söylediklerini şöyle aktardı: “Bizim ülkücüler onu havalimanında ne güzel benzettiler ama. Yurt dışına kaçmış it. Keşke gelse de benim arabama binse. Önce bir güzel tecavüz ederim. Sonra ver Allah ver, eşek sudan gelene kadar döverim. Sonra da öldürür yol kenarına atarım.”

KORKMADIM, KAYGILANDIM

Barbaros Şansal yaşadıklarını 18 yıl sonra nefret dilinin getirdiği nokta olarak niteledi. Yazısında şoförün sözlerinin kendisini korkutmadığını ama kaygılandırdığını belirten Şansal, bu olaydan bir gün sonra da Sarıyer meydanında saldırıya uğradığını anlattı.

Aydın Ünal’dan AKP’lilere çağrı: Sustukça yutulma sırası size gelecek!

Okumaya devam et

Medya

Ekrem İmamoğlu parayı kesti Ethem Sancak Medyası battı

Ekrem İmamoğlu, Türk Medya’ya her ay aktarılan 10 milyonu kesti. TV 24’te işten çıkarmalar başladı. Star ve Akşam da krizde.

BOLD – AKP döneminin ihale rekortmeni Ethem Sancak’a ait Türk Medya Grubu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının el değiştirmesiyle krize girdi. Her ay reklam geliri adı altında İBB’den 10 milyon lira bütçe alan Türk Medya Grubu’nda ilk kriz TV 24’te patladı.

24 TV’de dün akşam saatlerinden itibaren işten çıkarmalar başladı. Kanalın yüzde 40 küçülmeye gideceği ifade ediliyor. “Analiz-Sentez” programının sunucusu Zeliha Saraç ve “Uyandırma Servisi” programının sunucusu Ersoy Dede’nin görevine son verildi.

SEÇİM SONRASI KRİZ BAŞLADI

24 TV’de bu sabah ise gece editörü Muhammet Özcan, Gece Moderatörü Serkan Bayan ve şef yönetmen Murat Karahan’ın da işten çıkarıldığı öğrenildi. Tenkisatın, Akşam, Güneş ve Star Gazetelerine de yansıması bekleniyor. 24 TV’nin kapatılma kararının da gündemde olduğu belirtiliyor.

TürkMedya’da İstanbul seçimlerinin hemen ardından ekonomik kriz başladı. Ekrem İmamoğlu’nun göreve gelmesiyle her ay Türk Medya’ya aktarılan 10 milyon liralık bütçe kesildi ve TürkMedya mali krize girdi.

Okumaya devam et

Medya

Gazeteci Cüneyt Arat: Yeniden tutuklanmaktan korkmuyorum

Gazeteci Cüneyt Arat, OHAL döneminde tutuklanan gazetecilerden biriydi. Uzun tutukluluğun ardından tahliye edildi ancak insan hakları ihlalleri, cezaevindeki tutukluların, özellikle engelli tutukluların durumuna dikkat çekmeye devam ediyor.

Arat’ın tutukluluğunun ardından gazeteciliğinden taviz vermeden yaptığı açıklamalar sonrası yeniden tutuklanabileceği gündeme geldi. Ancak Arat, “tutuklanmaktan korkmadığını söyledi”.

Arat, BOLD Youtube kanalında, Fatih Akalan’a konuk oldu.

 

Okumaya devam et

Popular