Bizimle iletişime geçiniz

Medya

SputnikTR’de bunun haber değeri yok: Rusya’da 22 bin kişi muhalifler için sokağa çıktı

Rusya’nın başkenti Moskova’da 22 binden fazla kişi yetkililerin muhalif siyasetçilerin seçime girmesini engellenmesinin ardından “özgür ve adil seçim” talebiyle sokağa çıktı.

BOLD-Moskova’da 22 bin insanın sokağa çıktığı protestoları AFP geçti. Protestolara muhalefetin önde gelen isimlerinden Aleksey Navalniy de katıldı. Navalniy, protesto sırasında yaptığı konuşmada 9 Eylül’de yapılacak seçimler için muhaliflerin oy pusulasına dahil edilmemesi durumunda haftaya daha da büyük bir protesto düzenleyeceklerini vurguladı.

Navalniy, “Onlara tehlikeli bir oyun oynadıklarını göstereceğiz. Adaylarımız için mücadele etmeliyiz!” derken protestocular, “Burası bizim şehrimiz” şeklinde slogan attı.

Oy pusulasına dâhil edilmeyen 16 bağımsız siyasetçi yayınladıkları ortak bildirgede Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’in 15 milyon kişilik şehirde bir “siyasi krize” sebep olduğu ifade edildi.

Eylemlerde Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı birçok slogan atıldı.

Adaylığı iptal edilen isimlerden Lyubov Sobol, bir haftadır sürdürdüğü açlık grevine devam edeceğini söyledi.

Bir grup protestocunun polis tarafından gözaltına alındığı belirtildi.

9 Eylül’e yapılacak seçim Rusya’nın alt meclisi Duma’nın 45 koltuğuna kimin oturacağını belirleyecek. Adayların oy pusulasında yer almak için 5 bin oy toplaması gerekiyordu ancak seçim komisyonu imzacı isimlerden bazılarını geçersiz sayarak önde gelen muhalif isimlerin oy pusulasında yer almasını engelledi.

Bir süredir Rusya’da bu karara karşı yüzlerce kişinin katıldığı protestolar düzenleniyordu ancak cumartesi günü Moskova’da yapılan eylem en büyüğü oldu. Navalniy Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Putin’e karşı yapılan Bolotnaya eylemlerini kastederek, “2012’den beri bu kadar büyük bir eyleme katılmamıştım” yazdı.

SPUTNIK TR TAKİPÇİ KAYBEDİYOR

Rossiya Segodnya (RS) tarafından kurulan Moskova merkezli uluslararası medya kuruluşunun Türkiye’de yayın yapan internet haber sitesi Sputnik TR söz konusu eylemleri görmedi.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile röportaj yapan gazetecileri Yavuz Oğhan, İsmail Saymaz ve Akif Beki’nin “Bi De Bunu Dinle” program RS FM tarafından bitirilmişti. Sputnik TR Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe, Davutoğlu’nun kendileri için haber değeri taşımadığını ifade etmiş ve söz konusu röportajı gerçekleştiren gazetecileri siyasete angaje olmakla suçlamıştı.

Rusya’nın tarafından desteklendiği bilinen Sputik’in GYY’si Boztepe, Davutoğlu röportajını yayınlamanın siyasete angaje olmak olarak yorumlarken haber sitesinde uluslararası medyanın gördüğü Moskova’da gerçekleşen eylemlere ilişkin tek bir haber geçmediği dikkat çekti.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sansür uygluyan ve gazetecilerin yaptıkları programı sonlandıran Sputnik TR’ye, sosyal medyada tepki yağıyor. Hızla takipçi kaybeden haber sitesi ve yöneticilerinin tutumu Türkiye’deki meslektaşları tarafından eleştirildi. Bazı gazetecileri yorum ve haberlerinin, Sputnik TR tarafından alıntılanmasını istemediğini vurguladı.

Sputnik Genel Yayın Yönetmeni Boztepe: Davutoğlu gibi bir figürü önemsemiyoruz

Medya

Ahmet Hakan, Rahmi Turan’dan gelen tehditleri yazdı: “Bel altı vurmayı sevmem ama…”

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan Coşkun, ‘Saray’a giden CHP’li’ yazısı yüzünden eleştirdiği Sözcü yazarı Rahmi Turan’ın kendisine gönderdiği tehdit mailini yayınladı.

BOLD – Sözcü Gazetesindeki köşesinde yazdığı ‘Saray’a giden CHP’li’ yazısı ile gündemden bir türlü düşmeyen Rahmi Turan’ın, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan Coşkun’u maille tehdit ettiği ortaya çıktı. Konuyu Coşkun, Hürriyet’teki köşesinde dile getirdi. Coşkun, Turan’ın yazısı hakkındaki yorumları yüzünden, Sözcü yazarı tarafında tehdit edildiğini belirterek, “Rahmi Turan’dan gelen mail… Okudum. Canım sıkıldı. Adam resmen, ‘Hakkımda yazı yazmaya devam edersen sana bel altından saldırırım, sana iftira atarım, sana kara çalarım’ diye beni tehdit ediyordu” dedi.

MİLİM GERİLETEMEZSİN

Coşkun yazısının devamında “Son günlerde Türk basın tarihine geçecek çok büyük bir asparagasa imza attı, bunu da biliyoruz. Böyle biriyle tartışmaya girmeye değmez. Bırakayım ne hali varsa görsün. Fakat sonra düşündüm ki… Ben buna cevap vermeyince ‘Bak, Nişantaşı falan diyerek tehdit edince nasıl da sustu. İftira atacağımı söyleyince nasıl da korktu. Hahahaha!’ falan diyecek. Böyle bir zevki ona tattırmak istemedim. Elinden geleni ardına koyma Rahmi Turan! Senin düzeysizliğine, çirkinliğine, pespayeliğine teslim olacak değilim. Seninle sonuna kadar mücadeleye hazırım. Milim geriletemezsin beni” ifadelerine yer verdi.

BENİ DE SALDIRMAYA MECBUR ETME

Ahmet Hakan Coşkun yazısında Rahmi Turan’dan gelen maili de paylaştı. Coşkun’u, ‘Saray’a giden CHP’li’ yazısı hakkındaki yorumları yüzünden, olayı kan davasına çevirmekle suçlayan Turan, “Sürekli saldırıyorsunuz. Beni de saldırmaya mecbur etmeyin” dedi. Coşkun’u hakkındaki bazı dedikoduları yazmakla tehdit eden Turan, ” Mesela; Başkasının sevgilisine göz koyduğunuz için fena halde dayak yediğinizi Nişantaşı’ndaki maceralarınızı, hakkınızda abuk sabuk söylenenleri…” ifadelerini kullandı.

BELEDİYE İLE AKÇELİ İŞLER

Ahmet Hakan Coşkun’u, belediyede akçeli işlere bulaştığını yazmakla da tehdit eden Rahmi Turan, “Bunları tefrika etmeli miyim?” diye sordu. Turan’ın mesajının devamı şöyle, “Doğrusu öyle bir şeyi kendime yakıştıramıyorum. Belden aşağı vurmayı hiç sevmem. Her şeyi dürüstçe, mertçe yapmayı tercih ederim. Hakaretleriniz nedeniyle dava açacağım tabiidir…Fakat beni başka şeyler yazmaya zorlamayın. Olay daha çirkin bir hale gelmesin! Hakaret ve sövgüyü ben de en az sizin kadar bilirim. Ancak, kendime yakıştıramıyorum. Büyüklerimizden aldığım terbiye öyledir. Bilginize… Rahmi TURAN”

Melih Gökçek’e Moldovalı masöz

Okumaya devam et

Medya

AKP’nin havuz medyası; Davutoğlu’nun kızını hedef aldı!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın abisi Serhat Albayrak’ın yönetimindeki Turkuaz Medya Grubu’na bağlı olan Takvim Gazetesi, Ahmet Davutoğlu’nun kızı Hacer Bike Davutoğlu’nu hedef aldı.

BOLD-AKP’ye yakınlığı ile bilinen Takvim gazetesi, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kızı Hacer Bike Davutoğlu’nu, Şehir Üniversitesi’ndeki öğrencileri organize edip sokağa çıkartmakla suçladı. “Öğrenciler sokağa çağrılmıştı! Bakın perde arkasındaki isim kim çıktı?” başlığı ile haber yapan gazete, Davutoğlu’nu öğrencileri organize etmekle suçladı.

Halkbank ile Şehir Üniversitesi’nde yaşanan krize AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’da dâhil olunca süreç çirkinleşmeye başladı. İlk önce Erdoğan, eski yol arkadaşlarını “dolandırıcılıkla” suçladı. Erdoğan’ın sert suçlamalarının ardından AKP’ye yakın medya, Ahmet Davutoğlu’nu ve ailesini hedef alan haberler yapmaya başladı.

Hacer Bike Davutoğlu, “#Şehirhepimizin” etiketiyle gerçekleştirilen imza kampanyasını ve öğrencilerin katıldığı yürüyüşü organize ettiği iddiasıyla havuz medyasının hedefi oldu. Havuzun hedefinde olan Davutoğlu’na arkadaşları sahip çıktı. Şehirhepimizin İnsiyatifi öğrencileri, Hacer Bike Davutoğlu’nun lider pozisyonunda olmadığını, inisiyatifin bir parçası olarak yürüyüşe katıldığını belirtti.

“Medyayı özlüyorum” diyen Aydın Doğan: Tabii içim çekiyor

 

Okumaya devam et

Medya

Erdoğan’ın suç duyurusunda bulunduğu Fransız Le Point dergisine ödül

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hakaret gerekçesi ile suç duyurusunda bulunduğu Le Point dergisinin “Yok Edici” başlıklı sayısına Fransa’da 2019 Uluslararası Basın Büyük Ödülü verildi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hakaret gerekçesi ile suç duyurusunda bulunduğu Fransız Le Point dergisinin “Yok Edici” başlıklı sayısı 2019 Uluslararası Basın Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

 

Fransa Uluslararası Basın Derneği, ödülün Le Point dergisinin Ekim ayı sayısına “Basın özgürlüğü tehditleri karşısında Türkiye’nin Suriye’deki işgali ve Kürtlerin kaderi ile ilgili cesur ve titiz sayısı için” verildiğini açıkladı.

“Yazılı Basın” alanında verilen ödülü Le Point Genel Yayın Yönetmeni Etienne Gernelle, Le Point Dış Haberler Şefi Romain Gubert ve dergiye Suriye’den yazan Guillaume Perrier paylaştı.

Fransa Uluslararası Basın Derneği bu ülkede çalışan onlarca yabancı medya mensubunun bir araya gelmesi ile oluşuyor.

“Yok Edici” kapağı sonrası Erdoğan, Gernelle ve Gubert hakkında “hakaretten” suç duyurusunda bulundu. İki gazeteci için henüz dava açılmadı. Erdoğan’ın şikayeti sonrası, Le Point Genel Yayın Yönetmeni Gernelle, “Bu bir diktatör refleksi” ifadesini kullanmıştı.

Nobel Barış Ödülü sahibi Myanmar lideri Suu Kyi, Arakanlı Müslümanlara soykırım nedeniyle Adalet Divanı’nda

Okumaya devam et

Popular