Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Suriye Ordusu İdlib’e saldırdı: 27 ölü

Rus hava kuvvetlerinin desteğindeki Suriye Ordusu, İdlib’i vurdu. Art arda yaşanan hava saldırılarında Maaret El-Numan kasabasında 27 kişi hayataını kaybetti.

BOLD-Rus uçaklarının desteğindeki Suriye Ordusu İdlib’de Maaret El-Numan kasabasını vurdu. Kasabanın çarşısındaki binaları enkaz yığınına çeviren hava saldırılarında 2’si çocuk 27 kişi hayatını kaybetti. Saldırlarda 30’dan fazla kişi de yaralandı.

Saldırıda ölenlerden çoğunun yıkılan binaların altında kalarak can verdiği belirtildi.

Suriye Ordusu geçen hafta da aynı kasabayı vurmuş ve saldırıda 12 kişi hayatını kaybetmişti.

MUHALİFLER RUSYA’YI SUÇLADI, RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI İDDİALARI REDDETTİ

Suriyeli muhalifler saldırıları Rus uçaklarının gerçekleştirdiğini belirtirken Rusya Savunma Bakanlığı haberleri yalanladı. Rusya Savunma Bakanlığı, uçaklarının Suriye’nin o bölgesinde herhangi bir hava harekatı gerçekleştirmediğini kaydetti.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırıda 27 kişinin hayatını kaybettiğini duyururken, yaralılar dolayısıyla bu sayının artacağını ifade etti.

Beyaz Miğferler adlı gönüllü sivil savunma teşkilatı da görevlilerinden birinin bölgeye düzenlenen ikinci saldırıda öldüğünü açıkladı.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: İDLİB’DEKİ SALDIRILAR DURMALI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile temasların her düzeyde devam ettiğini belirterek İdlib’deki saldırıların durması gerektiğini vurguladı.

Çavuşoğlu, “Orada radikal gruplar var. O radikal grupları da Rusya ve rejim birlikte getirdiler. Bıraktılar İdlib bölgesine ki onların varlığını bahane ederek İdlib’e de saldırsınlar. Nitekim son zamanlardaki saldırılarda da bunu görüyoruz. Fakat onlar, özellikle de Rusya’nın üslerine saldıracak mesafede de değiller.” ifadelerini kullandı.

İdlib konusunda İran’la rejimin garantörü olan Rusya’ya önemli sorumluluk düştüğünü vurgulayan Mevlüt Çavuşoğlu, “Rusya ile rejimin burada birlikteliğini görüyoruz. Burada rejimin saldırılarını durdurma sorumluluğu komşumuz Rusya’nındır.” diye konuştu.

İDLİB’DE ÇATIŞMALAR 26 NİSAN’DA YENİDEN BAŞLADI

Rusya ve Suriye Ordusu, bir çatışmasızlık döneminin ardından nisan ayında bölgeye yönelik saldırılarını yeniden yoğunlaştırdı.

Yaklaşık 330 bin kişi evlerini terk ederek Türkiye sınırına yakın bölgelerde yaşamaya çalışıyor. Ancak sınırın kapalı olması nedeniyle Türkiye’ye geçemiyor.

Suriye’deki savaşta ölü ve yaralı sayılarını takip eden ve Birleşmiş Milletler’e bağlı çok sayıda kuruluşa bu konuda bilgi veren Suriye İnsan Hakları Ağı (Syrian Network for Human Rights – SNHR), son raporunda Rus-Suriye ittifakının 11 hafta süren aralıksız saldırılarında 31 sivil savunma merkezini, 37 tıp merkezini ve 81 okulu hedef aldığını açıkladı.

Suriye İnsan Hakları Ağı, geçtiğimiz hafta itibariyle İdlib’de 26 Nisan’dan beri Rusya’nın desteğindeki Suriye Ordusunun saldırılarında 157’si çocuk 606 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 binden fazla kişinin yaralandığını bildirdi.

 

Suriye uçakları İdlib’de çarşıyı vurdu: 12 kişi öldü

Dünya

Hollanda’da çocuk yardımı krizi büyüyor, hükumet istifa etti

Hollanda’da bir süredir gündemi meşgul eden çocuk bakım yardımlarının hatalı yönetilmesi krizi büyüyor. Göçmen ailelerin “dolandırıcı” olarak suçlanması nedeniyle hedef olan hükumet, seçimlere iki ay kala istifa etti. 

BOLD – Hollanda’da çifte vatandaşlığa sahip ebeveynlerin kasıtlı bir şekilde dolandırıcılıkla suçlanarak, mağdur edildiğini ortaya çıkaran çocuk bakımı ödeneği skandalı sonrası hükumet istifa etti. Seçimlere 2 ay kala görevi bırakan hükumet, seçimlere kadar salgınla mücadele konusundaki programı uygulamaya devam edecek.

ÖZÜR VE TAZMİNAT YETERLİ OLMADI

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Hollanda Meclis Soruşturma Komisyonu, Aralık ayı ortalarında yayımladığı raporda, 2. Mark Rutte Hükumeti (2012-2017) döneminde çifte pasaportlu yaklaşık 30 bin ebeveyne, “eşi görülmemiş adaletsizlik” yapıldığını belirtti. Başbakan Rutte, raporun ardından aileler ve kamuoyundan özür dileyerek mağdur edilen ailelere tazminat ödeneceğini açıkladı. Ancak koalisyon ortağı siyasi partiler, skandalın ekonomik sonuçlarının yanı sıra siyasi sorumluluğunun da üstlenilmesi gerektiğine işaret ederek istifa konusunu gündeme getirdi.

TOPLANTI SONRASI İSTİFA GELDİ

Hükumeti oluşturan 4 siyasi partinin lideri, bir araya gelerek istifa kararını görüştü. Liderler skandalla ilgili siyasi sorumluluğun üstlenilmesini benimsedi. Cuma günkü bakanlar kurulu toplantısı, 2017’den beri görevde olan 3. Rutte hükumetinin son kabine toplantısı oldu.

AİLELER DOLANDIRICI OLARAK SUÇLANDI

Hollanda’da misafir işçi anlaşması kapsamında Türkiye ve Fas kökenli göçmenlerin çifte vatandaşlık hakkı bulunuyor. Ülkede çocuk yardımı alan yabancı kökenli aileler, 2012 yılından itibaren vergi makamları tarafından sıkı bir şekilde araştırmaya tabi tutuldu. Ek başvurularını eksik dolduran ya da az miktarda kişisel katkı ödeyen aileler, vergi dairesi tarafından dolandırıcı olarak suçlandı ve herhangi bir neden göstermeden birçok göçmen ailenin ödeneği kesildi.

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Dünya

Pekin’in Uygurlara soykırım yaptığına dair kanıtlara ulaşıldı

Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygurlara yönelik baskıcı politikalarının incelendiği bir raporda Pekin’in ‘soykırım yaptığına’ dair kanıtlara ulaşıldığına dikkat çekildi.

BOLD – ABD’nin Çin’deki insan haklarını takip eden, Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti’den isimleri bir araya getiren Çin Kongre Yürütme Komisyonu (CECC), Temmuz 2019 ve Temmuz 2020’yi kapsayan yıllık raporunu açıkladı.

Komisyonun raporunda “Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde “soykırım” olarak da sayılabilecek insanlığa karşı suç işlendiğinin yeni kanıtlarla daha da belirginleştiği” belirtildi. Komisyon ayrıca, Pekin’in baskılarının ABD’deki Uygurlara kadar uzandığını kaydetti.

Çin’in insan hakları ihlallerini son yıllarda ülke sınırlarının dışına da taşıdığı belirtilen rapora göre, Pekin, muhalifleri tehdit etme, sosyal medya hesaplarını engelleme, basına sansür uygulama, akademik özgürlüğü kısıtlama gibi yöntemlerle sadece Doğu Türkistan’da değil, uluslararası çapta kampanya yürütüyor.

Demokrat Partili James P. McGovern ve Cumhuriyetçi senatör Marco Rubio’nun başkanlığını yürüttüğü komisyon, raporda yer alan suçlamalarla ilgili Amerikan hükümetini ivedilikle harekete geçmeye ve Pekin’i sorumlu tutmaya çağırdı.

CECC’nin de referans gösterdiği Alman araştırmacı Adrian Zenz, Çin’in asimilasyon politikasına dair elde edilen kanıtların, “belirli bir grupta doğumları engelleme” gibi kriterleri karşılayarak, bu kanıtların soykırımın en güçlü göstergesi olduğunu rapor etmişti.

Çin’in zorla kısırlaştırma ve kürtaj ile zorunlu doğum kontrol uyguladığının ortaya çıkmasının ardından, geçen temmuz ayında ABD’nin “soykırım” ilan edeceğine dair beklentiler arttırmıştı.

ÇİN’DEKİ TOPLAM KAMPLARI

Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki asimilasyon kampanyası kapsamında, Birleşmiş Milletler verilerine göre Uygur, Kazak ve Kırgız azınlıklardan 1 milyon Müslüman toplama kamplarında tutuluyor.

Daha öncede hazırlanan çok sayıda raporda insanlığa karşı suç işlemekle suçlanan Pekin ise suçlamaları reddediyor.

Almanya’da İslam karşıtlığıyla mücadele teklifine Federal Meclis’ten ret

Okumaya devam et

Dünya

AB Lipa kampında yaşananlar için Bosna-Hersek yönetimini suçladı

Bosna-Hersek’teki Lipa sığınmacı kampı ve çevresinde bin 900 sığınmacının eksi 15 dereceyi bulan sıcaklıkta dışarıda uyumak zorunda kaldığı bildirildi. Brüksel, yaşananlar dolayısıyla Bosna-Hersek yönetimini suçladı

BOLD – Bosna-Hersek’teki Lipa sığınmacı kampı ve çevresinde bin 900 sığınmacının eksi 15 dereceyi bulan sıcaklıkta dışarıda uyumak zorunda kaldığı bildirildi. Avrupa Birliği (AB) bu durumdan Bosnalı yetkilileri sorumlu tutuyor.

Alman Die Welt gazetesi, AB’nin bir iç raporuna dayandırdığı haberinde bazı sığınmacıların Kovid-19 semptomları gösterdiğini aktardı.

Avrupa Birliği adayı Bosna-Hersek’teki sığınmacıların durumu uzun süredir eleştiriliyor. AB verilerine göre Bosna Hersek’te 8 bin sığınmacı bulunuyor. Bosna-Hersek’in Hırvatistan, dolayısıyla Avrupa Birliği (AB) sınırında bulunan Lipa kampı Noel’e bir gün kala kapatılmıştı.

Raporda ayrıca Bosna Ordusu tarafından sağlanan ısıtmalı çadırların iyi durumda olmadığı belirtilerek “Sığınmacılar çadırdaki deliklerden su girdiğinden ve ısıtma sisteminin benzinle çalışmasından dolayı hava kirliliği yarattığı ve havalandırma olmamasından şikayet ediyor” denildi. Sığınmacılar başlattıkları açlık grevini 5 Ocak’ta sonlandırmıştı.

AB raporunda Bosnalı yetkililer bu durumdan sorumlu tutulurken, Bosnalı yetkililerin gerekli finansman sağlandığı halde AB ve uluslararası ortaklar tarafından verilen tavsiye ve değerlendirmeleri dikkate almadığına dikkat çekiliyor.

Ancak Avrupa Parlamentosu’nda Yeşiller grubu başkanı olan Ska Keller AB’nin de bu sorunda payı olduğunu düşünüyor. Keller Bosna’da mahsur kalan sığınmacıların Hırvatistan’dan şiddet zoruyla ve yasa dışı yollardan geri gönderildiğini belirterek Hırvatistan’ı buna son vermeye çağırdı. Keller AB’nin sığınmacıların “insani olmayan koşullarına gözünü kapatmaması” gerektiğini kaydetti.

Yunanistan’dan Türkiye’ye mülteci suçlaması

Okumaya devam et

Popular