Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Tüketicinin ekonomiye olan güveni yüzde 22.3 azaldı

Tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimlerini ifade eden tüketici güven endeksi temmuz ayında yüzde 22.3 azaldı.

Tüketici güven endeksi temmuz ayında yüzde 22.3 düşüşle 56.5’e geriledi. Endeks, Temmuz 2018’de 72.7 seviyesindeydi. Bu ay 56.5 olan ölçülen değer, “kötünün de kötüsü” olarak ifade ediliyor.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz 2019 dönemine ilişkin Tüketici Güven Endeksi verilerini açıkladı. Özellikle geçen yıl Ağustos ayında yaşanan kur krizinden sonra alışılageldiği üzere esas gösterge olan yıllık rakamlar yerine aylık rakamları öne çıkarmayı tercih eden TÜİK, açıklamasının başlığında yine aylık değerlere öncelik verdi.

Tüketici güven endeksi yüzde 17 düştü ama aylık rakamları öne çıkaran TÜİK “arttı” diye açıkladı

Buna göre, tüketici güven endeksi temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2 azaldı. Haziran ayında 57.6 olan endeks, temmuz ayında 56.5 oldu.

TÜİK’in “gerileme”, “düşüş” ve “azalma” gibi terimleri kullanmaktan imtina etmesi gözlerden kaçmıyor. Sadece yüzde 2’lik değişim oranını açıklarken “azaldı” diyen kurum, endeks değerini verirken “oldu” ifadesiyle yetiniyor.

TÜİK, açıklama başlıklarında da aynı taktiği uyguluyor.

Gelelim yıllık rakamlara. Tüketici güven endeksi geçen yıl Temmuz ayında 72.7 düzeyindeydi. Bu yılki rakama bakıldığında ise endeksin yüzde 22.3 düştüğü görülüyor.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi yüzde 16.3 azalarak 77’ye düştü.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi de yüzde 23.8 azaldı ve 73.4’e geriledi.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi ise yüzde 27.7 düşüşle 55.6 seviyesine indi.

İşsiz sayısı beklentisi endeksinin azalması, işsiz sayısı beklentisinde artışı gösteriyor.

Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 21.6 azalarak “20” seviyesine düştü.

TASARRUF ETME İHTİMALİ “ULTRA ULTRA” DÜŞÜK

Endeksin 0-200 aralığında değer alabildiği ve 100’ün altının kötümserliği ifade ettiği düşünüldüğünde “20” değerinin vatandaşın tasarruf konusunda ne kadar düşük bir beklentiye sahip olduğu açısından çok düşündürücü.

Tüm bunların ardından, en düşük değerlere sahip endeksler olan araba ve ev satın alma ihtimali geliyor.

OTOMOBİL VE EV SATIN ALMA İHTİMALİ DİPLERDE

Otomobil satın alma ihtimali endeksi 11, konut satın alma veya inşa ettirme ihtimali endeksi ise sadece 6.1 seviyesinde. Bu değerler otomotiv ve inşaat sektörünün geleceğine ışık tutması açısından da “alarm” veriyor.

Ekonomi

Güvenli liman döviz: 2 haftada tam 9 milyar dolar aldılar

Artışını sürdüren dolar kuru, yükselen fiyatına karşın en gözde yatırım araçlarından biri olmayı sürdürüyor. Vatandaş, son iki haftada 8 milyar 952 milyon dolar satın aldı.

BOLD – Vatandaşların döviz hesaplarındaki tutar iki haftada 8 milyar 952 milyon dolar arttı ve 212 milyar 920 milyon dolara ulaştı. Merkez Bankası tarafından baskılanan doların satış fiyatı ise döviz bürolarında 7.55’e kadar çıktı.

DÖVİZ HESAPLARININ BÜYÜKLÜĞÜ 213 MİLYAR DOLARA ÇIKTI

Merkez Bankası tarafından açıklanan haftalık para banka istatistiklerine göre, geçtiğimiz hafta vatandaşlar döviz hesaplarına 4 milyar 360 milyon dolarlık alım yaptı. Dünya’nın haberine göre bir önceki hafta gerçekleştirilen 4 milyar 592 milyon dolarlık artışla birlikte değerlendirildiğinde iki haftalık toplam artış 8 milyar 952 milyon dolar olarak gerçekleşti. Son artışlarla birlikte vatandaşların döviz hesaplarının toplam büyüklüğü 212 milyar 920 milyon dolara ulaştı.

DOLAR SERBEST PİYASADA 7.55’İ GÖRDÜ

Merkez Bankası doları baskılamak için elindeki tüm enstrümanları kullanıyor. Dolar kuru 7,36 TL ile tüm zamanların rekorunu kırarken, başta İstanbul Tahtakale ve diğer illerdeki döviz büroları ise doların satışını 7.55 TL’den yaptı. Tahtakale’de bazı döviz büroları ise işlemleri kapattı.

‘Mavi Vatan’da köşeye sıkışmak ve hezimeti yaşamak

Okumaya devam et

Ekonomi

Dolar kuru tüm zamanların rekorunu kırdı: 7.34 TL

Türk Lirası, Amerikan Doları karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Dolar/TL kuru, 7,3471’i gördü. Dolar, Türk Lirası karşısında tüm zamanların en yüksek değerine ulaştı.

BOLD – Kur, bu sabahki işlemlerde 7,3471 seviyesine kadar çıktı. Türk Lirası yılbaşından bu yana ABD Doları karşısında yüzde 22’den fazla değer kaybetmiş oldu. Dün ve bugünkü gelişmeler sonrası Merkez Bankası piyasadaki TL likiditesini sıkılaştırarak para birimini destekleme yönünde adım attı. Ancak Dolar/TL kuru rekora yakın seviyelerde işlem görmeye devam ediyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Olağanüstü toplantıda normalleşme konuşulmuş

Döviz ve altındaki rekor artışlar sonrası Türkiye Bankalar Birliği’nin ev sahipliğinde olağanüstü yapılan toplantıda normalleşme dönemine ilişkin politikalar ve Merkez Bankası’nın fonlama politikasının konuşulduğu ortaya çıktı.

BOLD – Türkiye Bankalar Birliği’nden, olağanüstü olarak gerçekleştirilen toplantı ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada Merkez Bankası Başkanı Uysal’ın önümüzdeki dönem piyasa fonlamasına ilişkin bilgi verdiği ifade edildi.

FAİZ ARTIRIMI KANAATİ GÜÇLENDİ

Türkiye Bankalar Birliği dün gerçekleştirilen ekonomide normalleşme değerlendirme toplantısında güçlü koordinasyon, yakın iletişim ve pozitif katkı yaklaşımıyla piyasalardaki gelişmeler ve normalleşme dönemine ilişkin ilgili kurumlar tarafından alınmakta olan kararların değerlendirildiğini bildirdi. Merkez Bankası toplantı öncesinde yaptığı açıklamada faizlerde artırım sinyali vermişti. Başkan Uysal’ın bankalara fonlama konusunda bilgi vermiş olması da faizde gidilecek yeni düzenlemeler konusundaki kanaatleri güçlendirdi.

FONLAMA POLİTİKASI SÜRECEK

TBB’den yapılan açıklamada, büyümenin istikrar içinde sürdürülmesi ve ekonomik faaliyetin finansmanına bankacılık sektörünün sağlıklı olarak katkı vermeye devam etmesi amacıyla gerçekleştirilen toplantının 3 saat sürdüğü belirtildi. Toplantıda katılımcıların işbirliği mesajı verildiği hatırlatılan mesajda, “TCMB Başkanı Sayın Uysal önümüzdeki dönemde likidite yönetimi ve fonlama politikasına yönelik bilgilendirmede bulundu. BDDK Başkanı Sayın Akben salgın döneminde devreye alınan düzenlemelerin etkilerine ve normalleşme dönemine ilişkin düşünülen politikalara yönelik değerlendirmeler yaptı” denildi.

Vaka sayısını açıklayan Bakan Koca: Bu verilerden hiçbiri garanti sunmuyor

Okumaya devam et

Popular