Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Facebook 5 milyar dolar ceza ödeyecek

Kişisel verilerle ilgili soruşturma süreci Facebook’a her gün yeni bir fatura çıkartıyor. ABD’de kesilen son ceza 5 milyar dolar.

BOLD – Sosyal medya devi Facebook, kullanıcılarının kişisel bilgilerinin kötüye kullanıldığı yönündeki suçlamalar karşısında 5 milyar dolar değerinde ceza bedeli ödemeyi kabul etti. Karar, ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından açıklandı.

Amerika Federal Ticaret Komisyonu’nca yayınlanan açıklamaya göre, Facebook kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Mark Zuckerberg, kurumunda kullanıcı verilerinin korunması için gereken adımların atıldığını göstermek amacıyla devlete, çeyrek ve yıllık bazda rapor sunmak zorunda kalacak.

Federal Ticaret Komisyonu’nun geçen yıl başlattığı soruşturmanın sonucunda milyonlarca Facebook kullanıcısının bilgilerine, kullanıcıların onayı olmadan erişim sağlandığı ortaya çıktı.

Dünya çapında en yaygın olarak kullanılan sosyal medya ağlarından Facebook’a uygulanan 5 milyar dolarlık cezanın, Federal Ticaret Komisyonu tarihinde bir teknoloji firmasına uygulanan en yüksek ceza olduğu belirtiliyor.

Facebook’un 5 milyar dolarlık cezayı ödemeyi kabul ettiği mutabakatta kurum yetkililerinin yanlış davranışta bulunduğunu kabul eden bir beyan bulunmuyor.

 

Dünya

Türkiye’de tutuklanan avukat nedeniyle sığınmacılar tehlikede

Aşağı Saksonya Mülteci Konseyi, Alman hükümetinden Türkiye’de casusluk yaptığı iddiasıyla tutuklanan avukat Yılmaz S.’ye verilen sığınmacı dosyaları hakkında bilgi talep etti.

BOLD – Aşağı Saksonya Mülteci Konseyi, Türkiye’de casusluk iddiasıyla geçen yıl tutuklanan Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’ne hukuki danışmanlık hizmeti veren Yılmaz S. hakkında açıklama yaptı.

Hannover’de bulunan Konsey, Alman makamlarına Almanya’ya iltica başvurusunda bulunan Türk vatandaşları hakkında araştırma yapan avukattan neler istendiğini açıklama çağrısı yaptı.

4 BİNE YAKIN DOSYA ELE GEÇTİ

Konsey, söz konusu tutuklama ile 4 bine yakın iltica dosyasının Türk makamlarının eline geçtiğini belirterek, bu dosyalar hakkında bilgi talep etti.

Konsey İdari Müdürü Kai Weber, Sol Parti’nin Federal Meclis’te verdiği iki soru önergesine verilen yanıtı hatırlatarak, Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’nin (BAMF) avukatın tutuklanması nedeniyle durumu tehlikede olan 448 kişiyi bilgilendirdiğini söyledi.

Weber ayrıca Alman Dışişleri Bakanlığı’nın, Türk makamlarının avukata ait bilgisayar ve iki veri taşıyıcıya el koyduğu yönünde açıklama yaptığını söyleyerek, bu durumda Alman hükümetinin sığınma başvurusunda bulunan kaç kişinin tehlikede olduğunu söyleyecek durumda olmadığını savundu.

ALMAN BÜYÜKELÇİLİĞİ AVUKATI YILMAZ S.

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’ne hukuku danışmanlık hizmeti veren Yılmaz S. 17 Eylül’de gözaltına alınmış, sonrasında da tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Avukatın tutuklandığı ise Kasım ayında kamuoyuna yansımıştı.

Casuslukla suçlanan avukatın yakalanmasıyla Avrupa ülkelerinde siyasi sığınma talebinde bulunan çok sayıda Türk vatandaşına ait dosyanın Türk makamlarının eline geçtiği iddia edilmişti. Yılmaz S.’nin büyükelçiliğin talebi üzerine Almanya’ya sığınma başvurusunda bulunan bazı Türk vatandaşları hakkında araştırma yaptığı belirtiliyor.

Alman Dışişleri Bakanlığı avukat Yılmaz. S.‘nin tutuklanmasının kamuoyuna açıklanmasını eleştirmişti.

‘Güldür Güldür Show’un Berlin gösterisi çıkışında silahlı çatışma: Bir Türk hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Dünya

Suriye’de Türkiye sınırı yakınında Tel Abyad’da patlama

Suriye’nin Tel Abyad bölgesinde, Türkiye sınırı yakınında bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Milli Savunma Bakanlığı saldırıda 2 kişinin öldüğünü belirtirken Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ölü sayısını 5 olarak açıkladı.

BOLD – Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ‘‘Barış Pınarı bölgesindeki Tel Abyad’da PKK/YPG’li teröristler düzenledikleri bombalı araç saldırısında 2 masum sivili katletti, 5 sivili de yaraladı. Saldırıyı yapan terörist ve ikinci bir saldırı için bombalı aracı ile bölgeye gelen bir terörist sağ olarak yakalandı’’ denildi.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği operasyonla Ekim ayında bölge YPG’den Türkiye’nin kontrolüne geçmişti.

Ekim ayından bu yana bölgede bombalı saldırılar düzenleniyor. Saldırılarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise saldırıda biri kadın 5 kişinin öldüğünü, 8 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Çavuşoğlu: Lavrov’a kalıcı ateşkes çağrısı ilan edilmeli dedim

Okumaya devam et

Dünya

Suriye Ordusu, Halep’in batısındaki köy ve kasabaları ele geçirdi

Suriye ordusu Pazar günü yaptığı operasyonlarla Halep’in batısında muhaliflerin kontrolünde bulunan pek çok noktayı kontrolü altına aldı. Halep ile İdlib arasında yer alan bu bölgenin ele geçirilmesiyle Suriye, Halep’i Nubl ve Tel Rıfat’a bağlayan 214 numaralı yolu denetimi altına aldı.

BOLD – Suriye hükümet güçleri, Halep vilayetinin kuzeybatı kesiminde Türkiye’nin desteklediği muhaliflerin elinde bulunan toprakların büyük bölümünü geri aldı.

Operasyon, bugün Türkiye ve Rusya arasında bölgedeki çatışmaların durdurulmasına yönelik Moskova’da yapılacak görüşmeler öncesinde gerçekleşti.

RUSYA VE İRAN DESTEKLİ SALDIRI

Rus savaş uçakları da operasyona hava desteği verdi ve bölgeyi yoğun bombardımana tuttu. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, bombalanan köy ve kasabaların daha sonra İran’ın desteklediği milis güçlerin eline geçtiğini duyurdu.

Muhalif kaynaklar, Anadan ve Haritan kasabaları dahil olmak üzere bölgedeki muhalif güçlerin geri çekildiğini bildirdi.

Suriye devlet medyası askerlerin Halep’te muhaliflerin kontrolündeki bölgenin tamamına yakınında kontrolü sağladığını belirtti.

Esad güçlerinin bu son kazanımları, ülkenin iki büyük kenti Halep ve Şam’ı birbirine bağlayan M5 karayolunun 2012 yılından bu yana ilk defa kontrolünü ele geçirmelerinin ardından geldi.

Suriye ajansı Sana’nın aktardığına göre İran Meclis Sözcüsü Ali Larijani ile görüşen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ise “Suriye ulusu Suriye toprağının tümünü terörizmden temizlemekte kararlı” ifadelerini kullandı.

SEKİZ YILDIR İLERLEYEMEDİKLERİ BÖLGE

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdulrahman, Suriye ordusunun “sekiz yıldır bir köy bile alamadıkları bölgede bir günde çok sayıda yerleşim yerini ele geçirdiğini” söyledi.

Gözlemevine göre 13 kasaba ve köy el değiştirdi.

Türkiye’nin desteklediği Suriyeli muhalif güçler daha sonra kaybettikleri mevzileri ele geçirmek için karşı taarruz başlattı.

TSK’DAN SURİYE ORDUSUNA KARŞILIK

İdlib ve Halep civarında rejim güçleri ile muhalifler arasında çatışmalar devam ederken Türk Silahlı Kuvvetleri de zaman zaman Suriye Ordusu’na karşılık veriyor.

Anadolu Ajansı “Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, Astana anlaşmaları ve Soçi mutabakatına aykırı olarak İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde ilerlemeye çalışan ve sivilleri yerinden eden Esed rejimi güçleri hedeflerine zaman zaman karşılık veriyor” bilgisini geçti.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre ayrıca asker, tank ve askeri araçlardan oluşan 100 araçlık yeni bir konvoy İdlib’e vardı.

ÇAVUŞOĞLU, ABD KONGRE ÜYELERİYLE GÖRÜŞTÜ

Bu arada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Münih Güvenlik Konferansı için bulunduğu Almanya’da ABDli senatör ve kongre üyeleri ile bir araya geldi veİdlib konusunda destek istedi.

ABD‘den müttefikliğe yakışır bir tutum beklediğini vurgulayan Çavuşoğlu, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Faydalı bir görüşme oldu. Onlardan da beklentilerimizi söyledik. Rusya ile olan şu andaki durumdan dolayı suni bir gelişme değil ama onlar bunu bir fırsat olarak görüyorlar ilişkileri normalleştirmek için. Ama illa ilişkileri düzeltmek için üçüncü bir ülkenin tutumuna bakmamak lazım ve samimi bir şekilde, müttefikliğe yakışır bir şekilde Amerika‘dan tutum beklediğimizi bu görüşmede de net bir şekilde vurguladık” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu: Lavrov’a kalıcı ateşkes çağrısı ilan edilmeli dedim

Okumaya devam et

Popular