Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Banu Güven’den Saymaz’a DW tepkisi: SETA raporu gibisin İsmail

Gazeteci Banu Güven ile Suriyeli mülteciler tartışmasına giren İsmail Saymaz’ın, Güven’in çalıştığı Alman medya kuruluşu DW’ye atıfta bulunması kadın gazeteciyi kızdırdı.

BOLD – Gazeteciler İsmail Saymaz ve Banu Güven ‘Suriyeliler’ yüzünden sosyal medyada tartıştı. Cumartesi günü, İstanbul Valiliğinin Suriyeliler ile ilgili terk edin kararını protesto için toplanan mülteci dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarının basın açıklaması bir grup ülkücü tarafından basılmıştı. Medyada yer alan haberler yüzünden başlayan tartışma sosyal medya kullanıcılarını ikiye böldü.

Tartışma sadece vatandaşları değil siyasileri ve gazetecileri de böldü. “Ekonomik sorunlar yaşayan Türk halkının Suriyelilere tepkisinin ırkçılık kaynaklı olmadığını” savunan İsmail Saymaz ile “Ekonomik sorunlardan, savaştan kaçan Suriyeliler sorumlu tutulmamalı” diyen Banu Güven Twitter’dan atıştı.

DİNGO’NUN AHIRINA DÖNDÜ

Banu Güven, Saymaz’ın savunduğu bazı düşüncelerin Suriyeli karşıtı gruplarca söylem haline getirildiğini belirterek,”Suriyeliler defolsun” denirken, “Bizim Suriyeliler tatile gidip dönüyor. Ülke Dingo’nun Ahırı’na döndü” diyorsun. Nefreti, ekonomik nedenlerle anlaşılır buluyorsun. Ne yazık ki argümanların Suriyeliler’e yönelik nefret söylemini benimseyenlerce kullanılıyor. Farkında mısın?”diye sordu.

Saymaz’dan Güven’e cevap gecikmedi. Ülkenin gerçekten dingonun ahırına döndüğünü söyleyen Saymaz hiçbir sözleşme, geçici kabul yönetmenliği dahil, mültecilerin tatile gitmesine izin vermeyeceğini söyledi. Saymaz, Suriye politikaları yüzünden canlı bombaların kolayca Türkiye’ye girebildiğini iddia etti.

TARTIŞMA ÇALIŞTIKLARI KURULUŞLARA GELDİ

Saymaz ayrıca Banu Güven’in Alman medya kuruluşu Deutsche Welle’de (DW) Türkçe servisinde çalışmasına atıfta bulunarak “Çalıştığın Alman kuruluşuna şunu anlatman iyi olur: Sultanahmet’te on Alman turisti kaybeden canlı bomba, geçici kabul belgesiyle dolaşıyordu” ifadelerini kullandı. Banu Güven ise İsmail Saymaz’a “İsmail, çok gittikçe acayip, geri dönülmez yerlere gidiyorsun. SETA raporu gibi konuşmaya başladın” sözleri ile cevap verdi.

SETA RAPORU NEDİR

SETA raporu, AKP’li düşünce kuruluşu SETA’nın yabancı medya kuruluşlarının Türkçe servislerinde çalışan Türk gazetecilerinin isimlerinin ve özel bilgilerinin yer aldığı rapor. Geçen ay yayınlanan rapor, fişleme listesi olduğu gerekçesiyle büyük tepki toplamıştı.

AKP’li Burhan Kuzu, Seray Sever’ böyle sahip çıktı: ‘Kuru değil taze fasulye demiş’

Okumaya devam et
Reklamlar

Medya

Turkcell, Türk Telekom, THY gibi dev firmalar ‘Havuz’a çalıştı: Muhalif kanallara hiç reklam yok

Yönetim kurulu üyelerini Varlık Fonunun atadığı TMSF’nin elindeki dev şirketlerle kamu firmaları, muhalif kanalları es geçerken havuz medyasına 10 milyon saniye reklam verdi.

BOLD – TV5 kanalı, yönetim kurulu üyelerini Varlık Fonunun atadığı TMSF’nin elindeki dev şirketler ve kamu firmalarını reklam giderleri ile ilgili ilginç bir habere imza attı. Gazeteci Hasan Basri Akdemir’in hazırlayıp sunduğu habere göre, kamu kuruluşları ve TMSF’deki bu dev şirketler bu sene içerisinde muhalif kanallar TV5, Halk TV, Tele1 TV, KRT ve FOX TV’ye hiç reklam vermedi.

01 Ocak – 30 Eylül tarihleri arasında aynı kurum ve firmaların ‘Havuz’ olarak bilinen hükumet yanlısı kanallara toplam 9 milyon 938 bin 539 saniye reklam verdiği belirtildi.

Zararları ve mali yapılarıyla tartışma konusu olan Turkcell ve Türk Telekom’un TV5, Halk TV, Tele1 TV, KRT ve FOX TV’ye vermediği ama diğer medya organlarına verdiği reklam saniyeleri dikkat çekti.

MİLYONLARCA SANİYE REKLAM

Yönetim kurulundaki 9 üyeden 5’ini Türkiye Varlık Fonu’nun belirleyeceği Turkcell 3 milyon 447 bin 268 saniye reklam, yabancılara satıldıktan ve zarara uğratıldıktan sonra bankaların satın aldığı ve hisselerini satışa çıkardıkları Türk Telekom’un ise bahsedilen medya kuruluşlarına 3 milyon 131 bin 624 saniye reklam vermesi dikkat çekti.

Konuya ilişkin konuşan TV5 Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Yılmaz da yapılan ayrımcılığa tepki göstererek şunları söyledi: “Çok söylenecek bir şey yok. Tablo net, hesap ortada. Bunun üzerine ne denebilir, bilmiyorum ama milletin imkanlarının milletin kanallarını terbiye aracı olarak kullanılması doğru değil. Bu çok net bir şekilde birilerine milyonlarca saniye, rakama vurduğumuzda çok daha çarpıcı tablolar da çıkacaktır. Çünkü o bahsedilen kanalların reklam saniyeleri de çok inanılmaz rakamları ortaya çıkaracaktır. Gerisi sıfır.”

Yılmaz, bahsi geçen firmalardan reklam almadan varlığını sürdüren Milli Gazete ve TV5

‘in bundan sonrada varlığını devam ettireceğini sözlerine ekledi.

Devlete SAİK’le özel şirketlere el koyma yetkisi

Okumaya devam et

Medya

Yeni Akit Bekir Coşkun’un vefatını böyle verdi: Pamuğu tıkadılar

Bekir Çoşkun’un ölümü hakkında bir yazı yayınlayan gazete, salı günü toprağa verilen gazeteciyle ilgili, “Millete g.t kılı diyen Bekir’e pamuğu tıkadılar” başlığını kullandı.

BOLD – AKP iktidarına yakın çizgisinde yayın yapan Yeni Akit gazetesinde geçen pazar günü vefat eden Sözcü yazarlarından Bekir Çoşkun ile ilgili skandal bir yazı yer aldı.

KADERİN CİLVESİNE BAKIN Kİ

Rasim Bolbol’un kaleme aldığı yazıda Çoşkun ile ilgili şu ifadeler kullanıldı: “Bekir Coşkun Hayatı boyunca hep ezan ve sela düşmanlığı yaptı. Ama kaderin cilvesine bakın ki, son yolculuğuna ezan ve sela ile uğurlandı. ‘İmamları görünce kaçasım geliyor’ dedi ama nihayetinde imamın eline düştü… Bekir Coşkun’a hakkımızı helal etmiyoruz biz.”

Bolbol yazısı içinde şu skandal başlığı uygun gördü: “Millete g.t kılı diyen Bekir’e pamuğu tıkadılar”

PARA VERMEK HARAMDIR

Yeni Akit’in Salı günü toprağa verilen Bekir Çoşkun için kullandığı ifadeler sosyal medyada tepki topladı. Saadet Partili Ali Aktaş Yeni Akit’in dipte sınır tanımadığını belirterek şunları söyledi: “Akit için bir dip seviyesi bulunmamaktadır. Düşebileceği en seviyesiz yerde sürünmekte olan bu kağıt israfına para vermek haramdır.”

Cem Yılmaz yardım önerisine gelen yorumlara isyan etti: Siz bildiğiniz gibi yapın kardeşim

 

Okumaya devam et

Medya

Gazeteci yazar Bekir Coşkun hayatını kaybetti

Bir süredir kanser tedavisi gören Sözcü gazetesi yazarı usta gazeteci Bekir Coşkun, bugün akşam saat 20.00 sıralarında rahatsızlanarak hayatını kaybetti.

BOLD – Sözcü gazetesi yazarlarından 75 yaşındaki Bekir Coşkun hayatını kaybetti. Bir süredir kanser tedavisi gördüğü bilinen Coşkun’un, saat 20.00 sıralarında rahatsızlanarak hayatını kaybettiği öğrenildi. Akciğer kanserine yenik düşen Coşkun, en son 4 Ekim Dünya Hayvanlar Günü dolayısıyla okuruyla buluşmuştu.

HASTANEDEN AÇIKLAMA

Coşkun’un tedavi gördüğü Ankara Şehir Hastanesinden de açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, “Ülkemiz basın camiasının kıymetli mensuplarından Sayın Bekir Coşkun, akşam saatlerinde aspirasyon ve buna bağlı solunum durması sebebiyle Ankara Şehir Hastanesi Acil Servisine getirilmiştir. Nöbetçi uzman ekibin yoğun müdahalesine rağmen hayati fonksiyonları geri dönmeyen Sayın Bekir Coşkun hayatını kaybetmiştir. Kıymetli ailesine ve basın camiasına baş sağlığı dileriz” denildi.

BEKİR COŞKUN KİMDİR

1945’te Şanlıurfa’da memur bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Bekir Coşkun, Ankara’da Yüksek Gazetecilik Okulu’ndan mezun oldu.

1974’te mesleğe foto muhabiri olarak başlayan ardından emniyet ve parlamento muhabirliği yapan Bekir Coşkun, Günaydın Gazetesi’nde Dokuzuncu Köy adlı köşede yazarlık yaptı.

1987’de Sabah Gazetesi’nde Onuncu Köy başlıklı köşesini yazmaya başladı. 1993’te Hürriyet Gazetesi’ne geçen Coşkun, 2009 yılında Habertürk’e transfer oldu. 2010 yılında Cumhuriyet gazetesiyle anlaşan Coşkun, 14 Mart 2014’te Sözcü’deki ilk yazısını yazdı.

2017 yılı Ekim ayında kanser tedavisi nedeniyle yazılarına ara veren Bekir Coşkun, o tarihten bu yana sağlığı el verdiği sürece Sözcü gazetesindeki köşesinden okurlarıyla buluşmayı sürdürüyordu.

SALI GÜNÜ TOPRAĞA VERİLECEK

Coşkun’un ölüm haberinin ardından meslektaşları ve sevenleri sosyal medyada taziye mesajları paylaştı. Bekir Coşkun, 20 Ekim Salı günü öğle namazına müteakip Ankara’da Bilkent Camisinde düzenlenen cenaze töreninin ardından Şanlıurfa’nın Tülmen Beldesinde son yolculuğuna uğurlanacak.

Sağlık Bakanlığı koronavirüsten bugün 72 kişinin daha hayatını kaybettiğini duyurdu

Okumaya devam et

Popular