Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Rusya: Türkiye’yle Suriye’deki hedeflere nokta operasyonları düzenliyoruz

Rusya Genelkurmay Başkanlığı, Rusya ve Türkiye’nin Suriye’deki militanların ateş güçlerini yok etmek adına Suriye’de nokta operasyonları düzenlediklerini açıkladı. Bu arada Rusya destekli Suriye güçleri, Hama’nın kuzeyinde muhaliflerin denetimindeki 2 köyün kontrolünü ele geçirdi.

BOLD – Rusya Genelkurmay Başkanlığı Askeri Operasyonlar Komutanlığı Başkanı Sergey Rudskoy, Rusya ve Türkiye’nin Suriye’deki militanların ateş güçlerini yok etmek adına nokta operasyonları düzenlediğini belirtti.

Rus askeri yetkili Rudskoy, “Türk meslektaşlarımızın yardımıyla teröristlerin ateş güçlerinin, askeri araçlarının, silahlarının ve teçhizat depolarının yerlerini belirlemek ve bunlara nokta operasyonları düzenlemek adına tedbirler almaktayız” dedi.

Rudskoy ayrıca, Suriye’deki militanların elinde bulunan yabancı silahların sayısının arttığını ve bu silahların içerisinde roketatar sistemleri bulunduğunu söyledi.

Rudskoy, muhalif grupların İdlib’in güneybatısına güç kaydırdığını ve bir saldırı için hazırlık yaptıklarını da iddia etti.

RUSYA DESTEKLİ SURİYE REJİM GÜÇLERİ, HAMA’DA 2 KÖYÜ MUHALİFLERİN ELİNDEN ALDI

Öte yandan Rusya destekli Suriye güçleri, Hama’nın kuzeyinde muhaliflerin denetimindeki 2 köyün kontrolünü ele geçirdi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, bölgeye yönelik ağır hava saldırısı ve top atışları sonrası Suriyeli muhaliflerin Hama’nın kuzeyindeki El-Jabin ve Tel Melah kasabalarından çekildiğini açıkladı. İki kasabanın kontrolü Haziran ayı başında muhaliflerin eline geçmişti.

Dugin: Türkiye’nin İdlib politikası devam ederse Ankara-Moskova ayrışması kaçınılmaz

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı adayı Blinken’dan Türkiye’ye daha fazla yaptırım sinyali

ABD’de Joe Biden’ın Dışişleri Bakanı adayı Antony Blinken, ‘sözde stratejik ortak’ olarak tanımladığı Türkiye’ye yeni S-400 yaptırımları uygulanabileceğinin sinyalini verdi.

BOLD – Yemin ederek göreve başlaması beklenen ABD’nin 46’ncı Başkanı Joe Biden’ın dışişleri bakanlığına aday gösterdiği Anthony Blinken, Türkiye’yi “sözde stratejik ortak” olarak tanımladı ve S-400 nedeniyle daha fazla yaptırım uygulanabileceğini söyledi.

Yeni görevine başlaması için Senato’dan onay alması gereken Antony Blinken, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde senatörlerin sorularını yanıtladı.

“SÖZDE STRATEJİK ORTAK”

Anthony Blinken, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımına ilişkin bir soru üzerine “Bir stratejik, sözde stratejik ortağımızın en büyük stratejik rakiplerimizden biri olan Rusya’yla bilfiil aynı çizgide olması fikri kabul edilemez” dedi.

“DAHA FAZLA YAPTIRIM…”

Blinken, “Sanırım öncelikle mevcut yaptırımların etkisini görmemiz gerekiyor. Ardından da daha fazlasının yapılmasına gerek olup olmadığını belirlememiz” diye ekledi. “Türkiye, birçok açıdan bir müttefikin davranması gerektiği şekilde davranmıyor. Bu, bizim için çok ama çok ciddi bir sorun. Bu konuda gözümüz açık” ifadesini kullandı.

ABD, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın aldığı için 14 Aralık’ta Türkiye’ye yönelik bir dizi yaptırım getirmişti. Yaptırımlar, ABD Kongresi’nde hem Demoktratlar hem de Cumhuriyetçiler tarafından desteklenmişti.

CAATSA YAPTIRIMLARI

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile üç üst düzey yetkiliyi hedef alan bu yaptırımlar, CAATSA (Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası) kapsamında uygulanıyor.

Yaptırımlar kapsamında, Savunma Sanayii Başkanlığı’nın ABD’den ihracat lisansı ve ABD’li ve uluslararası finans kuruluşlarından kredi alamamasına karar verildi.

ABD bu yasayı ilk kez bir NATO müttefikine karşı işletiyor.

Birçok gözlemci, Trump yönetiminin uyguladığı bu yaptırımların oldukça dar kapsamlı olduğunu ancak Biden yönetimi tarafından yaptırımların kapsamının da genişletilebileceğini ifade ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Çin’in Uygur zulmüne ‘soykırım’ dedi

Okumaya devam et

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Çin’in Uygur zulmüne ‘soykırım’ dedi

ABD Dışişleri Bakanı Mile Pompeo görev süresinin dolmasına saatler kala Çin’in Uygur Türklerine yönelik sürdürdüğü politikaları ‘soykırım’ ve ‘insanlığa karşı suç’ olarak niteledi.

BOLD – Başkan Donald Trump’ın görev süresinin bitimine 24 saat kala, ABD yönetiminden Çin’e yönelik yeni bir adım geldi.

İNSANLIĞA KARŞI İŞLENEN SUÇ

Konuyla ilgili ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan yazılı bir açıklama geldi. Çin’in, Sincan Uygur Özerk Bölgesinde yaşan Uygur halkına yönelik davranışlarını özel bir dikkatle incelediklerini belirten Mike Pompeo, “Mart 2017’den bu yana, Çin Komünist Partisinin yönetimi altındaki Çin yönetiminin Müslüman Uygur halkı başta olmak üzere Sincan’daki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik insanlığa karşı suç işlediği sonucuna vardım” ifadesini kullandı.

SOYKIRIM SONUCUN VARDIM

Çin’in bölgede Müslüman Uygur halkı dışında diğer etnik halklara da baskısını hatırlatan Pompeo: “Aynı şekilde elimizdeki verilere bakarak, Çin yönetiminin Müslüman Uygur halkı başta olmak üzere Sincan’daki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik insanlığa karşı soykırım işlediği sonucuna vardım. Bu soykırımın devam ettiğine ve Çin yönetiminin Uygur halkını yok etmeye yönelik sistematik bir girişimine tanıklık ettiğimize inanıyorum” dedi.

Marketler de darbeci oldu

Okumaya devam et

Dünya

AİHM’den dilenci kararı: Dilenme hakkı engellenemez

AİHM, bir şahsa dilencilik yaptığı için hapis cezası veren İsviçre’yi haksız buldu. Mahkeme, temel ihtiyaçların karşılanması için dilenme hakkının engellenemeyeceğine hükmetti.

BOLD – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İsviçre’de Romanya uyruklu bir kişiye dilencilik yaptığı gerekçesiyle hapis cezası verilmesini insan hakları ihlali olarak değerlendirdi.

Salı günü Strasbourg’da görülen davada mahkeme heyeti söz konusu kişinin, “içinde bulunduğu olumsuz koşullar” nedeniyle durumunu başkalarına bildirme ve temel ihtiyaçlarını, “Dilenerek karşılamaya çalışma hakkına” sahip olduğuna hükmetti.

Gerekçeli kararda Romen kadının son derece yoksul bir aileye mensup, işsiz ve sosyal yardım olanaklarından mahrum olduğuna vurgu yapılarak, kadının bu nedenle Cenevre’de defalarca dilenmek durumunda kaldığı belirtildi.

İsviçre’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin “özel ve aile hayatının korunmasını” garanti eden 8. maddesini ihlal ettiğini söyleyen Mahkeme ayrıca ülkenin Romen kadına 922 euro manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Cenevre’de geçerli olan yasalara göre dilencilik suç sayılıyor. Ancak şahsın yasağa rağmen dilenmeye devam ettiği, bu nedenle çok defa çeşitli cezalara çarptırıldığı belirtildi. 2014 yılında yaklaşık 464 euro para cezası verilen kişi, 2015 yılında da beş gün hapis cezasına mahkum edildi.

AİHM, verilen hapis cezasının, “Suç işlenmesinin engellenmesi, yoldan geçenlerin, çevre sakinlerinin ve esnafın haklarının korunması hedefiyle” orantılı olmadığını belirtti. Ayrıca mahkeme, Cenevre’de uygulanan söz konusu yasayı diğer ülkelerde uygulanan benzer yasalara göre daha genelleyici bularak eleştirdi.

Tayland’da sosyal medyada şarkı paylaşan bir kadına Kral Maha’ya hakaretten 43.5 yıl hapis cezası

Okumaya devam et

Popular