Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Milletvekilleri bile Meclisten umudu kesti

TBMM Başkanlığının soru önergelerini yanıtlamaması, kanun tekliflerini ve araştırma önerilerini geri çevirmesi nedeniyle milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine başvuru yapıyor.

BOLD – Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk, son bir yılda TBMM’de yaşan gelişmeleri köşesine taşıdı. Buna göre asli görevi denetim olan Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) son bir yılda, 13 bin 488 soru önergesini işleme alındı. Bunlardan 7 bin 439 önergede yer alan tüm sorular cevapsız bırakıldı. Aynı dönemde TBMM’ye sunulan bin 915 kanun teklifinden 39’u, bin 459 araştırma önergesinden sadece 5’i kabul edildi. AKP ve MHP’li milletvekillerinin kilitlediği TBMM’den yanıt alamayan muhalefet artık Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine (CİMER) başvuruyor.

YÜZDE BİR CEVAP ALIYORUM

Öztürk yazısında milletvekillerinin konuyla ilgili düşüncelerine de yer verdi. CHP’li Mahmut Tanal, Başkanlık sisteminin gelişinden sonra verdiği 100 soru önergesinden sadece 1’ine cevap alabildiği söyledi. Öztürk milletvekillerinin soru önergelerinin bazen daha meclise gelmeden TBMM Başkanlığı tarafından çeşitli gerekçelerle iptal edildiğini söyledi.

MECLİSİN YAPMADIĞINI CİMER YAPIYOR

Yazısında meclisten yanıt alamayan milletvekillerinin şikayetlerini ve sorularını sıradan vatandaşlar gibi CİMER’e yazdığını söyleyen Öztürk , ”TBMM Başkanlığının yapmadığını CİMER yapıyor ve genelde 15 gün içinde milletvekilinin soruları cevaplandırılıyor. Yani, sıradan bir yurttaş da o soruları yöneltse cevap alabiliyor. Bu durum, meclis faaliyeti değil aslında. Ama başka türlü hiç cevap alınamıyor” ifadelerini kullandı.

YENİ ANAYASA TARTIŞMASI BEKLİYORUM

İyi Partili Aytun Çıray da TBMM Başkanlığından cevap alamadığı için kendisinin de CİMER’e başvurduğunu söyledi. Çıray şunları dile getirdi:

“Çünkü anayasaya göre cevap vermesi gereken bakanlar, milletvekillerinin yazılı soru önergelerine cevap vermiyor. Cevap verilme oranı çok küçük. Verilen cevaplar gerçek durumu da yansıtmıyor, baştan savma oluyor. Bu nedenle birçok milletvekili CİMER’e soru gönderiyor. Parlamentoda cevap verilmeyince, soru sayısında da azalma oldu. Bu da sanki milletvekili faaliyetlerini azaltmış gibi izlenim yaratıyor. Şu anda parlamentonun eski işlevinin olmadığının en büyük göstergesi de bu. Tek denetleme mekanizması kaldı milletvekillerinin o da soru önergesi. Yeni anayasa ile ne yazık ki en önemli denetim mekanizması olan gensoru ve sözlü soru önergeleri kaldırıldı. Bir anlamda parlamento fiilen denetim işlevini yerine getiremiyor. CİMER’e başvurmakla en azından sorularımız kayda giriyor. Sorularımıza cevap vermek zorundalar. Onlar da soruların etrafında dolaşarak veriyorlar. Bu gelişmeler, anayasamızın büyük sorunları olduğunu ortaya koyuyor. Önümüzdeki günlerde yeni bir anayasa tartışması bekliyorum.”

“Ben gece kalkıp kendime bir şey yapmamayım diye çocuklarım gece nöbet tutuyormuş”

Okumaya devam et
Reklamlar

Politika

CHP korona cezalarının kaldırılması için teklif sundu

CHP’li Zeynel Emre, koronavirüs pandemisi sürecinde kesilen ve bir milyar liraya ulaşan cezaların amacından saptığını belirterek vatandaşa kesilen 3 bin 150 liralık cezaların iptali için Meclis’e yasa teklifi sundu. AKP’nin lebaleb kongrelerini hatırlatan Emre, “Çifte standart kaldırılmalı” dedi.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, onbinlerce vatandaşa pandemi yasaklarına uymadıkları gerekçesiyle kesilen 3 bin 150 liralık para cezalarının iptali için Meclise yasa teklifi sundu.

Yasa teklifini Meclis Başkanlığına sunan Emre, AKP’nin kongrelerine katılan kişilere bir yaptırım uygulanmazken, sıradan vatandaşa kesilen cezaların çifte standart olduğunu belirterek cezaların iptali ve geri ödenmesini istedi.

Kovid-19 tedbirlerine uyulmadığı için kesilen cezalar milyar liraya yaklaştı. Adana’da 5. Sulh Ceza Hakimliği idari yaptırımın hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle bir vatandaşa kesilen para cezasının iptaline karar verdi. Ancak denize girdiği, atık kağıt topladığı ya da maskesini kısa süre indirdiği için MOBESE kamerasından tespit edilen vatandaşlara 3 bin 150 lira para cezaları kesildi. Maçlarda, AKP kongrelerinde ve siyasilerin katıldığı cenaze namazlarına katılanlara hiçbir yaptırım uygulanmadı.

Sözcü’ye konuşan CHP Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, “Devlet vatandaşına eşit seviyede olmalıdır. Garibana ceza yaz, arkası güçlü olan kural tanımasın. Bu yaklaşımla ne virüsle mücadele edilebilir, ne de vatandaşın devlete güveni sağlanabilir” ifadesini kullandı.

ÇİFTE STANDART KALDIRILMALI

CHP’li vekil TBMM Adalet Komisyonu üyesi Zeynel Emre de salgını sürecinde yasakların ve cezaların çifte standart olarak uygulandığını kaydetti. Tüm cezaların iptalini, ödenen cezaların da iadesi için TBMM’ye kanun teklifi veren Emre, “Yasakları ihlal ettikleri gerekçesiyle on binlerce yurttaşa ceza kesildi, üstelik çifte standart uygulandı. İktidar kongrelerinde tedbirleri ihlal edenlere cezai işlem söz konusu olmazken on binlerce vatandaş çeşitli gerekçelerle para cezasına çarptırıldı. Anayasal hakları ihlal edildi. Kovid-19 cezaları iptal edilmeli, ödemesi yapılan cezalara ilişkin paralar da iade edilmeli” dedi.

Araç geçmeyen Osmangazi Köprüsü için dakikada üç asgari ücret ödeniyor

Okumaya devam et

Politika

Saray’dan korona açıklaması: Geçen yıl umut ediyorduk ama olmadı!

Koronavirüs krizini doğru yönetemediği için eleştirilen AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayram sonrası ‘normalleşme’ sinyali verdi. “Geçen yıl umut ediyorduk ama olmadı” dedi.

BOLD – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, ‘normalleşme’ açıklaması yaptı. “İnşallah güzel günler bizi bekliyor” diyen Erdoğan, “Geçtiğimiz ramazan bayramında bu musibetten yıl bitmeden kurtulmayı umut ediyorduk ancak daha sonraki aylarda yeni dalgalar halinde tüm dünyayı etkisi altına alan salgının olumsuzluklarından kaçınılmaz olarak biz de etkilendik” ifadelerini kullandı.

Artan koronavirüs vakaları nedeniyle sınırlamalara gitmek zorunda kaldıklarını söyleyen Erdoğan, “Ramazan ayını da büyük ölçüde sınırlamaların gölgesinde geçirdik. Salgını kontrol altına almış olarak bayram sonrasında kontrollü bir şekilde normalleşme adımlarını atıyoruz” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan 11 yıldır Gazze’ye gidecek

İsrail’in Filistin’e dönük saldırıları AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 11 yıl önce “En kısa zamanda gideceğim” dediği Gazze ziyaretini akıllara getirdi. Erdoğan, başbakanken “Gideceğim” dediği Gazze’ye hala gidemedi.

BOLD – 2010 yılındaki Mavi Marmara saldırısının ardından Erdoğan, Gazze’ye gitme kararı aldı. Filistinlilere destek vermek amacıyla Gazze’yi ziyaret edeceğini kaydeden Erdoğan, beraberinde yardım gemileri de götürme sözü verdi.

OBAMA GÖRÜŞMESİ SONRASINA ERTELEDİ

Mavi Marmara saldırısı sonrası Erdoğan ile İsrail Başbakanı Netanyahu arasındaki ilk temas ABD eski Başkanı Barack Obama’nın araya girmesiyle telefonda gerçekleşti. 22 Mart 2013 tarihinde yapılan telefon diplomasisi sonrası Tayyip Erdoğan Gazze’ye ziyaretini iki kez erteleyerek Nisan 2013 yılına attı. Ancak 16 Mayıs 2013 yılında ABD eski Başkanı Barack Obama ile görüşmesi sonrasına 2013 mayıs ayı sonuna attığını açıkladı. Bu ertelemede ABD’nin talebinin etkili olduğu açıklanmıştı.

ZİYARET GÜZARGAHLARI BİLE ÇİZİLDİ

Erdoğan’ın koruma ekipleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Gazze ziyareti için izlenecek güzergahları bile çizdi. Batı Şeria’ya gidebilmesi için İsrail’den geçmesi gerektiği için Batı Şeria ziyaretinin yapılmayacağı sadece Gazze’ye gidileceği açıklandı.

HASRET İÇİNDEYİM DEDİ, BİR TÜRLÜ GİTMEDİ

Bütün planlar tamamlandığındı Tayyip Erdoğan, ”Gazze’ye ziyaretim söz konusu değil, fakat Gazze’yle ilgili ziyaret özlemimin olduğunu da açıkça söylemek isterim. En kısa zamanda da Gazze’yi ziyaret etmenin hasreti içindeyim bunu ifade edeyim.” diyerek Gazze ziyaretini yine erteledi.

Erdoğan’ın 11 yıldır ertelenen Gazze ziyaretini sosyal medya üzerinden Ak troller gerçekleştiriyor. Erdoğan’a giydirilen general üniformasıyla Gazze’ye girdiği fotoğraflar paylaşılıyor.

SÜREKLİ ERTELENEN ZİYARET
  • 23.03.2013: “Nisan’da Gazze’ye gideceğim”
  • 14.04.2013: “Tarih kesin, Mayıs sonu Gazze’deyim”
  • 21.04.2013: ABD Dışişleri Bakanı Kerry: Erdoğan’a Gazze’ye gitme dedim
  • 14.05.2013: Erdoğan: Kerry’nin demeci hiç şık değil Haziran’da Gazze’deyim
  • 18.05.2013: “Haziran’da Gazze’deyim”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0