Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Makine-insan iletişiminde yeni safha: Aklımızdan geçenler yazıya döküldü

Makine-insan arayüzü alanında ABD’de Facebook’un da desteğiyle yapılan bir deneyde insan düşünceleri bir makine tarafından anında yazılı hale getirildi.

BOLD – Günümüzde hayatın her alanında yer alan makineler ile insanlar arasındaki etkileşim gitgide artıyor. Doğrudan beyin dalgalarını kullanarak oyunlar oynamak ve mesaj iletmek günümüzdeki teknoloji ile mümkün.

Ancak ABD’de yapılan yeni bir deneyde, tarihte ilk kez düşünceler bir makine tarafından anlık olarak kelimelere çevrildi.

Facebook tarafından da desteklenen yeni araştırmanın California San Francisco Üniversitesi’nde (UCSF) gerçekleştirilen demo sunumunda, sistemin başarıyla çalıştığı gözlemlendi. Facebook bu özelliğin geliştirilmesini, insanların düşünceleriyle yazı yazabilmesi için isterken, üniversitenin araştırmacıları ise engelli kişilerin yeniden yazabilmesini ve konuşabilmesini sağlamayı amaçlıyor.

Sağlıklı insanlar için düşüncelerini anında sözcüklere dökmekten yana bir sıkıntı yok. Ancak felç, inme, omurga sakatlığı ya da beyin hastalığı geçirmiş, konuşma yeteneği zarar görmüş insanlar için düşüncelerini aktarmak ciddi bir problem.

Beyin makine arayüzü (BMI) için yapılan pek çok çalışma var. 2006 yılında mental daktilo adı verilen, beyin sinyallerini kullanarak klavye kontrolü sağlayan arayüz ortaya çıkmıştı. O günden bu yana yapılan çalışmalar hep üzerine koyarak devam etti.

Elon Musk’ın ‘akıl okuma’ projesinde sona geliniyor

UCSF tarafından gerçekleştirilen çalışma, alanında bir ilk oldu. Bu çalışma ile birlikte komplike düşünceler, tarihte ilk defa eş zamanlı olarak yazıya döküldü. Normalde bu işlem günler hatta haftalar sürebiliyordu.

Çalışmalara katılan 3 gönüllü kobay, beyinlerinin üst kısmına yerleştirilen elektrotlar ile deneye başladı. Sorulan 9 soruya cevap düşünen katılımcıların beyin aktiviteleri, makine öğrenme algoritması tarafından konuşma inşa bloklarına dönüştürüldü.

KİŞİ SAKATLANSA BİLE BEYNİN İLGİLİ KISMI ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR

Araştırmada kullanılan elektrotlar, beynin normal şartlarda çene, dil ve dudakları kontrol eden kısmında gerçekleşen aktiviteleri işliyor. Kişiler yüz kaslarındaki hasar yüzünden ya da başka bir nedenle konuşma yetileri açısından kısıtlanasalar bile beynin çene, dil ve dudak hareketlerinden sorumlu olan kısmı aktivitelerine devam ediyor.

Sorulara verilen olası cevaplar üzerine çalışmalar yaparak beyin aktivitelerinden cevabı bulmayı öğrenen yapay zeka, karşı tarafı dinleyerek sorulan soruyu da anlayabiliyor. Böylece olası cevapların sayısını da azaltmış oluyor.

GELECEKTE TELEFONU CEBİMİZDEN ÇIKARMADAN FACEBOOK MESAJI GÖNDEREBİLECEĞİZ

UCSF araştırmanın bilimsel yanına odaklanmış olsa da Facebook bu araştırmayı ileride insanların telefonlarını ceplerinden bile çıkarmadan mesaj gönderebilmelerini sağlayabilecek bir yöntem olarak görüyor.

Söz konusu çalışma, Nature Communications adlı dergide yayımlandı.

Gündem

Elleriyle karakola teslim ettiği evladından 25 yıldır haber yok

İzmir’de kendi elleriyle oğlu Murat Yıldız’ı karakola götürdükten sonra bir daha haber alamayan Hanife Yıldız, hükumete “19 yaşında, bin bir emekle büyüttüğüm evladıma ne yaptınız? Mezarı nerede?” diye seslendi.

BOLD – Galatasaray Meydanı’ndaki oturma eylemleri iktidar tarafından yasaklanan Cumartesi Anneleri, 778. kez adalet talepleri için bir araya geldi. Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın akıbetini sordu.

KAYBETMENİN KABUL EDİLMESİ DEMOKRATİKLEŞMENİN ÖNÜNÜ AÇAR

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP Milletvekilleri Oya Ersoy ile Musa Piroğlu’nun da katıldığı eylemde açıklamayı kayıp yakını Sebla Arcan yaptı. Arcan, “Biliyoruz ki gözaltında kaybetme gerçeğinin devlet tarafından kabul edilmesi ve lanetleme iradesi Türkiye’de toplumsal barışın ve demokratikleşmenin önünü açacaktır. Ancak Türkiye’de böyle bir siyasi irade yok” dedi.

“OĞLUMDAN 25 YILDIR HABER ALAMIYORUM”

Kendi elleriyle oğlu Murat Yıldız’ı karakola götürdükten sonra bir daha kendisinden haber alamayan Hanife Yıldız da “Oğlumu en son arabayla iş yerime getirdiklerinde gördüm. O kadar dövüşmüşlerdi ki gözleri kan çanağıydı. Düşünün ki bir anne adaletinize güveniyor ve başka kötü bir daha yaşanmasın diye oğlunu size getiriyor ve 25 yıldır da kendisinden haber alamıyor” dedi.

YÜZÜNÜZ KARA, ELLERİNİZ KANLI

Oğlunun kaybolmasıyla ilgili 25 yıldır bir savcının bu olaya el atmadığını belirten Yıldız, “19 yaşında bin bir emekle büyüttüğüm evladıma ne yaptınız? Mezarı nerede? Onun akıbetini bana açıklamak gibi bir derdiniz yok mu?” dedi.

ANALARIN ACILARINI YARIŞTIRDILAR

Gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın ağabeyi Mikail Kırbayır da, Diyarbakır’da HDP binası önünde oturarak çocuklarını arayan annelerle Cumartesi Anneleri’ne aynı yaklaşımın sergilenmediğini söyledi. Kırbayır, “Asıl acı anaların acılarını yarıştırmak. Diyarbakır anaları da evlatları için oturdu. Ne yazık ki Diyarbakır analarının gözyaşlarını siliyorlar. Bu ne yaman çelişkidir” dedi.

Süleyman Soylu, Abdullah Gül’e ateş püskürdü: Yazıklar olsun!

Okumaya devam et

Gündem

Er Mecit Demir İdlib’de şehit düştü

Suriye’nin İdlib kentinde rejim ordusu tarafından yapılan saldırıda bir Türk askeri şehit oldu. Şehidin Gaziantep nüfusuna kayıtlı sözleşmeli er Mecit Demir olduğu bildirildi.

BOLD – Suriye’nin İdlib bölgesinde Suriye Ordusu tarafından atılan bomba sonucu bir asker daha hayatını kaybetti.

Konuyla ilgili Gaziantep Valiliğinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Suriye’nin İdlib bölgesinde rejim güçleri tarafından atılan bomba sonucu hemşehrimiz Tank. Söz. Er. Mecit Demir şehit olmuştur. Șehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun.”

Milli Savunma Bakanlığı da yaptığı açıklamayla, Er Demir’in şehit düşmesinin ardından rejime ait 21 noktaya ateşle karşılık verildiğini açıkladı.

Okumaya devam et

Gündem

TBB: Sağlık Bakanlığı koronavirüse karşı daha aktif önlemler almalı

Türk Tabipler Birliği, İran’da görülen koronavirüs vakası sonrası “Sağlık Bakanlığı’nın virüs ile ilgili yaptığı çalışmalarda daha aktif önlem alma ihtiyacı olduğuna inanıyoruz” açıklaması yaptı.

BOLD – Çin’den dünyaya yayılan yeni tip koronavirüsün İran’da görülmesi ve 6 kişinin ölümü sonrası Sağlık Bakanlığı, sınır kapısındaki güvenlik önlemlerini artırdı.

KAÇAK GÖÇMENLERİN HASTALIĞI BULAŞTIRMA RİSKİ VAR

Ancak İran üzerinden kaçak yollarla gelen Afgan ve Pakistanlı göçmenlerin virüs getirme riski, endişeleri artırıyor.

İran’daki gelişmelerin ardından Türk Tabipler Birliği de (TBB) bir açıklama yaparak salgına karşı önerilerini sıraladı. İşte o teklifler:

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK KORUMAYA ÖNCELİK VERİLMELİ

– İran’a gidiş gelişlerde kontrollü geçiş sağlanmalıdır (sınır kapıları havayolu). İran’a gidip gelen, ateş ve hastalığın diğer belirtilerine sahip kişilerin izolasyonu gerekmektedir.

– Sağlık çalışanlarına yönelik koruma önlemlerine öncelik verilmeli ve bu çalışmalar Sağlık Bakanlığı eliyle yönetilmelidir (hastane yönetimlerine bırakılmamalıdır.)

MASKE TEMİNİNİ BAKANLIK SAĞLAMALI

– Hasta kişilerin bakımı sırasında özellikli işlemler yapılacağı zaman kullanılması şart olan N95 maskelerinin ve rutin sağlık bakımında kullanılması önerilen tıbbi maskelerin piyasada tükenmesi, maskeleri kullanması gereken riskli grupların ve özellikle sağlık çalışanlarının maskeye ulaşamaması ile sonuçlanabilir. Bu durumu önlemek için Sağlık Bakanlığı eliyle sağlık çalışanlarına maske temin edilmelidir.

TIBBİ MASKE BULAŞMAYI ÖNLEMEZ AKSİNE RİSK OLUŞTURUR

– Toplumda yaygın gözlenen tıbbi maske kullanımı hastalığın bulaşmasını önlemeyeceği gibi ayrıca risk oluşturduğunu belirtmeliyiz. Bunun nedeni aynı maskenin birden çok kullanılması ve bu maskelerin enfeksiyon odağı haline gelmesidir.

YEREL YÖNETİMLER DE SÜRECE KATILMALI

– Sağlık Bakanlığı tarafından üretilen mevcut bilgi materyalleri yerel yönetimlerin de sürece katılımıyla toplumun her kesimine yaygınlaştırılmalıdır.

Geçim sıkıntısı Denizlili genci intihara sürükledi

Okumaya devam et

Popular