Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Türk-İş; Eti Maden ve Darphane Genel Müdürlüğü’nde grev kararı aldı

Türk-İş Sendikası, toplu sözleşme görüşmelerinde sonuç çıkmaması üzerine Eti Maden ve Darphane Genel Müdürlüğü’nde binlerce kamu işçisi greve gitme kararı aldı.

BOLD-Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Ayın 19’unda da darphanede, Eti Maden’de tarımda 30 bine yakın arkadaşımız greve çıkmak mecburiyetinde. Greve çıkalım, iş yerini, ülkeyi sıkıntıya sokalım düşüncesinde değiliz” diye konuştu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türk-İş’in kuruluşunun 67’nci yıl dönümü dolayısıyla konfederasyon genel merkezine ziyarette bulundu. Kılıçdaroğlu’nun ziyareti esnasında açıklamada bulunan Başkan Ergün Atalay, 19 Ağustos’ta 30 bine yakın kamu işçisinin Darphane Genel Müdürlüğü ve Eti Maden’de greve çıkacağını açıkladı.

Atalay, “Kanuni süreç bu şekilde. Asmazsak yetkimiz düşüyor. Ayın 19’unda da darphanede, Eti Maden’de tarımda 30 bine yakın arkadaşımız greve çıkmak mecburiyetinde. Greve çıkalım, iş yerini, ülkeyi sıkıntıya sokalım düşüncesinde değiliz” diye konuştu.

“ARADAN İKİ SENE GEÇTİ, ALIM GÜCÜMÜZ YÜZDE 27 DÜŞTÜ”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un dün konfederasyonlarını ziyaret ettiğini anımsatan Atalay, “Ocak ayında başlayan bugüne kadar süren kamu sözleşmelerimiz var. Bizim talebimiz ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payı.” dedi.

Bakan Selçuk’un dünkü ziyaretinde en son verilen teklifi açıklayan Atalay, “ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 4. Dün Sayın Bakana da ifade ettim. Bundan iki sene evvel temmuz ayında kamu sözleşmelerini imzaladık, hükümet ilk altı ay yüzde 7,5, ikinci altı ay yüzde 5 verdi. İşçinin alım gücü daha iyi bir noktadaydı. Aradan iki sene geçti, alım gücümüz yüzde 27 düştü. Bu rakamı anlamakta zorlandığımızı kendilerine ifade ettik, önümüzdeki günlerde bunu değerlendireceklerini söylediler.” şeklinde konuştu.

“HÜKÜMET EKONOMİK KRİZDE YETERLİ ÖNLEM ALMADI”

Basın-İş sendikası da bugün İstanbul Beşiktaş’taki Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ne grev kararını astı.

Basın-İş Sendikası Genel Sekreteki Ahmet Özbakır “hükümetin kendileri için ekonomik krizde yeterli önlem almadığını” söyledi.

İşçinin yaşadığı ekonomik sıkıntılara iktidarın bakış açısını eleştiren Özbakır, “Bizler hayat pahalılığı ile boğuşurken, aynı dönemde krizdeyim diyen işverenin, bankacının, müteaddidin, ihracatçının imdadına koşanlar, ağzını açıp da kamu işçisi, memuru, emeklisi enflasyon karşısında mağdur oldu, işçilerimize de bakalım demedi” ifadelerini kullandı.

Özbakır, yazılı açıklamasında grevin kendileri için bir amaç olmadığını yasal olarak söz konusu koşullarda greve gitmeleri gerektiğini söylerken, “Umarız, yöneticilerimiz ve hükümet yetkilileri kulak verir. Grev kararımız hayırlı olsun” dedi.

Fakir vatandaş için alıp AKP’lilere dağıttılar

Ekonomi

“Muazzam çöküş” yaşayan inşaat sektöründe maliyetler yüzde 21 arttı

İnşaatla ilgili istatistikler, sektörün alarm verdiğini gösteriyor. Bugün açıklanan inşaat maliyet endeksine göre geçen yıla kıyasla maliyetler yüzde 21.10 arttı.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayına ilişkin inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı. Buna göre inşaat maliyet endeksi 2019 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0.79 düşerken, bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 21.10 yükseldi.

Bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksinde yüzde 18.90, işçilik endeksinde ise yüzde 26.30 artış görüldü.

İnşaat sektöründe kriz büyüyor: Satışlar düşerken maliyetler arttı

İki gün önce açıklanan konut satış istatistikleri, dün açıklanan yapı ruhsatı istatistikleri ve bugün açıklanan maliyet endeksi, Türkiye inşaat sektörünün içinde bulunduğu kötü durumu gözler önüne sermesi bakımından dikkat çekici.

Konut satışlarındaki düşüş 7 aydır devam ediyor

Konut satışları temmuz ayında yüzde 17.5 düşmüştü. Söz konusu düşüş, ocak ayından bu yana kesintisiz sürüyor.

Türkiye inşaat sektöründeki çöküş yapı ruhsatlarına yansıdı: Yüzde 60 azalma var

Öte yandan belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatları, bina sayısı bakımından yüzde 60, daire sayısı dikkate alındığındaysa yüzde 66.3 azalmıştı.

Türk inşaat sektörüne duyulan güven yüzde 32 azaldı

Ekonomist Mustafa Sönmez, yapı ruhsatı istatistiklerini ilişkin sosyal medya hesabı Twitter’yan yaptığı bir paylaşımda, “2017 nin ilk yarısında 130 milyon m2 için ruhsat alınırken 2019 da 30 milyona inmiş. 2 yılda 100 milyon düşüş, inşaat rejiminin muazzam çöküşünün ifadesidir. Muazzam çöküş!” ifadelerini kullanmıştı.

İnşaat sektörüyle ilgili tüm veriler, ekonomistin bu tespitini doğrular nitelikte.

Türkiye inşaat sektörü tepetaklak: Bir yılda 5 bine yakın şirket kapandı

Okumaya devam et

Ekonomi

Vatandaşın ekonomiye duyduğu güven yüzde 14.5 azaldı

Vatandaşın maddi durum ve ekonomi hakkındaki değerlendirmeleri ile beklentilerini yansıtan tüketici güven endeksi, ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.5 geriledi.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ortaklığında yürütülen Tüketici Güven Endeksi araştırmasının Ağustos 2019 dönemine ilişkin sonuçları açıklandı.

Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 14.5 düştü.

YILLIK SONUÇLAR YOK

Bu bilgiye ancak ve ancak TÜİK’in açıklama metninin altında “Tüketici eğilimine ilişkin soru bazında endeksler” başlığıyla yer alan tablo indirilerek ve Excell tablosunda söz konusu endeksler “=(((son terim/ilk terim)*100)-100)” formülü yardımıyla birbirine oranlanarak bulunabiliyor.

TÜİK’in bülteninde yıllık sonuçlar bulunmuyor. Birçok kez verilerle oynamakla ve damat bakandan gelen telefonlarla adı gündeme gelen kurum, haber bülteninde aylık bazda artan rakamlara yer veriyor.

Tüketici güven endeksi yüzde 17 düştü ama aylık rakamları öne çıkaran TÜİK “arttı” diye açıkladı

POLYANNA GİBİ DAVRANIYOR

TÜİK’in açıklaması, “… tüketici güven endeksi Ağustos ayında bir önceki aya göre %3,1 oranında arttı; Temmuz ayında 56,5 olan endeks, Ağustos ayında 58,3 oldu” şeklinde.

Gerçek görevi bağımsız ve tarafsız bir şekilde ekonomik ve istatistiki verileri yayınlamak olan TÜİK, öne çıkardığı aylık rakamlarla endeksin arttığına dikkati çekmeye ve pozitif bir tablo çizmeye çalışıyor.

Şok iddia: TÜİK enflasyonu düşürmek için özel çalışma yaptı!

YÜZDE 9 AZALMA

Ekstra çaba harcanarak ancak ulaşılabilen, dünya genelinde ekonomik veriler için esas gösterge olmasına rağmen TÜİK açıklamasında yer verilmeyen yıllık rakamlara bakıldığında, gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi yüzde 9 azalarak 77.8’e düştü.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi ise yüzde 15.9 gerilemeyle 74.3 seviyesine indi. İşsiz sayısı beklentisi endeksi de yüzde 21.3 düşüşle 58.3’e geriledi. İşsiz sayısı beklentisi endeksinin azalması, işsiz sayısı beklentisinde artışı gösteriyor.

Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 8.6 azaldı ve 22.7’ye düştü. Otomobil satın alma ihtimali endeksi yüzde 5.7 düşerek 12.5’e indi. 6.7 seviyesinde yer alarak araştırmadaki en düşük endeks olarak kayıtlara geçen konut satın alma veya inşa ettirme ihtimali endeksi, yüzde 19.7 azaldı. Endeks, geçen yılın Ağustos ayında 8.4 düzeyindeydi.

Tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabiliyor. Endeksin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.

Elektrik birim fiyatları katlandı

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye ve Rusya, ABD yaptırımlarına karşı ortak toplantı yaptı: Belgeler Moskova’da çöpten çıktı

Türkiye ve Rusya arasında olası Amerikan yaptırımlarına karşı Temmuz ayında acil bir toplantı düzenlendi. Bu toplantıya dair tutanaklar Moskova yakınlarındaki bir çöpte bulundu.

BOLD – Bloomberg haber ajansı, Türkiye ve Rusya arasında olası Amerikan yaptırımlarına karşı Temmuz ayında acil bir toplantı düzenlendiğini bildirdi. Haberini Rus basınına dayandıran ve konuyu iki farklı kaynaktan teyit ettiren Bloomberg haber ajansı, toplantıda Rusya Merkez Bankasının Brüksel merkezli küresel bankalararası ağ SWIFT’e alternatif olarak geliştirdiği finansal sisteme Türkiye’nin nasıl dahil olabileceği değerlendirildi.

TESLİMAT SONRASI YAPILDI

Türkiye ve Rusya arasındaki acil toplantının, Temmuz ayında S-400 hava savunma sistemi teslimatının başlamasının ardından gerçekleştiği ifade edildi. Toplantıya dair tutanaklar ise Moskova yakınlarındaki bir çöpte bulundu.

Görüşmeye dair bilgi ilk olarak hafta başında Rus basınına yansıdı. Rus haber ajansı Baza, Rus Maliye Bakanı ile Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Bülent Aksu arasında gerçekleştirilen toplantının detaylarına ilişkin bir tutanağın fotoğrafını paylaştı. Belgeye göre yetkililer ayrıca kendi para birimlerinde ticaret yapmayı da toplantıda ele aldı.

MÜZAKERELER HALA DEVAM EDİYOR

Rusya Maliye Bakanı Alexei Moiseev, toplantıyı teyit etti ve toplantıda ele alınan meseleler hakkında müzakerelerin halen devam ettiğini belirtti. Alexei Moiseev, bu konuların üzerinde çalışıldığını ve imzalanacak genelgeye göre ilerleneceğini ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanlığından üst düzey bir yetkili de görüşmeyi teyit etti ancak görüşmeye ilişkin detay vermedi ve rutin konuların konuşulduğunu kaydetti. Rusya medyası, çöpe atıldıktan sonra bulunan bu belgenin arkasında bir Maliye Bakanlığı çalışanının olabileceğini belirtti.

RUSYA, SİSTEME ÇİN’İ DE DAHİL ETMEK İSTİYOR

Rusya Merkez Bankası, Kırım’ın ilhakının gerçekleşmesinin ardından yaptırımlara maruz kalması nedeniyle SWIFT sisteminden dışlanması durumunda kullanmak ve ‘dış riskleri azaltmak’ için 2014 yılında alternatif bir bankalar arası sistem kurmuştu.

Bu sistem, bankalar arası iletişimi SWIFT kodlarına çevirerek iletişimin aksamamasını amaç ediniyor. Putin Haziran ayında bu ağa Çin’i de katmak için görüşmelerin sürdüğünü söylemişti.

Rusya basını daha önceki haberlerinde Türkiye ve İran’ın da bu ağa dahil olabileceğine dair ifadelerde bulunmuştu. Türkiye ve Türkiye’deki bankalar son aylarda Rus kredi kartı ödeme sistemine de ilgi göstermeye başladı.

Kırım’ın ilhakı sonrası Batı tarafından uygulanan yaptırımlar yüzünden Rusya’nın VISA ve Mastercard’a rakip olarak çıkardığı alternatif kredi kartı sistemi MIR’e son 2 ayda Türkiye İş Bankasının ardından Ziraat Bankası da dahil oldu.

Polonya, Almanya’dan 850 milyar dolar savaş tazminatı talep etmeyi planlıyor

Okumaya devam et

Popular