Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Nazi katliamları için Polonya’dan “af diledi”

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Nazi döneminde işlenen katliamlar için Polonya halkından af diledi. Alman bakan, tazminat taleplerinin ise kapanmış bir konu olduğunu söyleyerek bu konudaki isteklere kapıyı kapattı.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Varşova Ayaklanması’nın 75’inci yıldönümünde Nazi döneminde işlenen katliamlar için Polonya halkından af diledi.

Deutsche Welle’nin bildirdiğine göre, Polonyalı mevkidaşı Jacek Czaputowicz ile birlikte Varşova’da düzenlenen anma törenine katılan Maas, 1944 yılındaki ayaklanma sırasında binlerce Polonyalının Nazi askerleri tarafından öldürüldüğü katliamlardan, işlenen suçlardan ötürü “utanç” duyduğunu söyledi.

Anma töreni konuşmasında Maas, “Almanlar ve Almanya adına ülkenizde yapılanlar ötürü utanç duyuyorum. Ve aynı zamanda bu sorumluluğun savaştan sonra uzun süre saklanmasından dolayı da utanç duyuyorum” diye konuştu.

Bu katliamların kurbanlarını anmak için Berlin’de de bir anıt inşa edilmesini istediklerini söyleyen Alman bakan, yaranın kapanamayacağını ama kurbanların anılmasının önem taşıdığını kaydetti.

ALMANYA TAZMİNAT TALEPLERİNE KAPIYI KAPATTI, POLONYA “HAKKIMIZI SAKLI TUTUYORUZ” DEDİ 

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Polonya’nın tazminat talebinin Almanya açısından tartışılmaya açık bir konu oluşturmadığını, “bu kapanmış bir konudur” sözleriyle dile getirdi ve bu konudaki isteklere kapıyı kapattı.

Polonya Dışişleri Bakanı Jacek Czaputowicz ise “Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı sırasında yol açtığı zararlar ile ilgili tazminat talep etme hakkını saklı tutuyoruz” dedi.

Polonya’nın “ulusal mirasının bir bölümünü kaybettiğini” söyleyen Czaputowicz, “Polonya devletine ve Polonya’ya verilen zarar, suçlu tarafından tazmin edilmedi” dedi.

Polonyalı bakan, parlamentoda Almanya’nın yol açtığı zararlar konusunda çalışma yürütüldüğünü, bundan çıkacak sonucun Alman hükümeti ile görüşmelerin gündeminde yer alacağını kaydetti.

Alman hükümeti, savaş sonrası imzalanan anlaşmalarda Polonya’daki komünist iktidarın tazminat hakkından feragat ettiğine işaret ediyor. Polonya ise bu haktan Moskova’nın baskısı nedeniyle vazgeçildiğini iddia ediyor.

1 AĞUSTOS 1944 VARŞOVA AYAKLANMASI

1 Ağustos 1944 tarihinde Polonyalılar ülkelerini işgal gücü Nazilerden kurtarmak için ayaklanmış, 63 gün süren direniş Nazi ordusunun katliamları sonucunda bastırılmıştı.

Katliamlar sırasında 200 bin Polonyalı asker ve sivil hayatını kaybetti, yaklaşık 500 bin kişi toplama kamplarına gönderildi, kimi sürgün edildi. Top atışına tutulan Varşova yerle bir edildi.

Yunanistan, Almanya’dan 320 milyar euro tazminat istedi

Dünya

Çin kaynaklı virüs insandan insana bulaşıyor

Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni virüsün insandan insana bulaşabildiği açıklandı. Virüs sadece birkaç hafta içerisinde yüzlerce kişiyi etkiledi ve en az dört kişinin ölümüne yol açtı.

BOLD Sadece birkaç haftada yüzlerce kişiyi etkileyen ve en az dört kişinin ölümüne yol açan Çin kaynaklı virüs, insandan insana bulaşabildiği açıklandı.

EN SON 89 YAŞINDA BİR ERKEK HAYATINI KAYBETTİ

Çinli yetkililer, Wuhan şehrinde başlayıp ülkenin büyük kentlerine yayılan salgını kontrol altına almaya çalışıyor. Bir tür zatürreye sebep olan virüs dolayısıyla, en son 89 yaşındaki bir erkek öldü.

Resmi açıklamalarda şu ana kadar 200’den fazla kişinin salgına yakalandığı ifade edildi. Viral hastalık uzmanları ise sayının 2 bine yakın olabileceği uyarısı yaptı.

Çinli yetkililer virüsün yayılmasını önlemek için çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

SADECE HAYVANDAN İNSANA BULAŞTIĞI SANILIYORDU

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Guangdong şehrinde iki kişinin virüsü başka hastalardan kaptığını duyurdu. Öncesinde virüsün sadece hayvandan insana bulaştığı sanılıyordu.

Hastalık ilk geçen yıl Aralık’ta, 11 milyon kişinin yaşadığı Wuhan şehrinde ortaya çıktı.

YENİ YIL TATİLİNDE YAYILMA TEHLİKESİ VAR

Çin yeni yılı sebebiyle milyonlarca kişinin gelecek birkaç gün içerisinde seyahat etmesi bekleniyor. Bu süreçte salgının yayılma hızının artmasından endişe ediliyor.

TAYLAND, JAPONYA VE GÜNEY KORE’DE DE GÖRÜLDÜ

Çin dışında vakalara da rastlanmış durumda. Tayland’da iki, Japonya ve Güney Kore’de de birer kişinin virüse yakalandığı tespit edildi. Bu kişilerin kısa süre önce Wuhan’ı ziyaret ettikleri de açıklandı.

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye yaptırım hamlesi; İsim listesi hazırlanıyor!

Okumaya devam et

Dünya

Kanserle mücadelede ‘T hücresi’ umudu

Vücutta dolaşıp rahatsızlık arayan T hücresi kanser tedavisinde umut oldu. Deneylerde kanserli akciğer, deri, kan, kolon, meme, ilik, prostat, rahim, böbrek hücreleri T hücresi saldırısı ile öldü.

BOLD – İngiltere’de kanser tedavisi için yürütülen bir araştırmada, bağışıklık sisteminin yeni bulunan bir özelliği milyonlarca insan için umut oldu.

Cardiff Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, geliştirdikleri yeni yöntemle prostat, meme, akciğer ve diğer kanser türlerini laboratuvar testlerinde ortadan kaldırmayı başardı.

İNANILMAZ BİR POTANSİYELE SAHİP DENİLİYOR

Nature Immunology dergisinde yayımlanan araştırma sonuçları henüz gerçek hastalar üzerinde denenmedi. Fakat varılan sonuçların ‘inanılmaz bir potansiyele’ sahip olduğu ifade ediliyor.

Bağışıklık sistemi, vücudun enfeksiyonlara karşı silahı. Cardiff Üniversitesi ekibi, antikorların kanser hücrelerine karşı nasıl tepki verdiklerini incelerken, daha önce hiç fark edilmemiş bir olguya rastladı.

T Hücresi, vücudu gezerek müdahale edilmesi gereken rahatsızlık arıyor

VÜCUDU DOLAŞIP RAHATSIZLIK ARIYOR

Araştırmacılar, T hücresi adı verilen ve dolaşım sisteminde yer alan bir hücre türünü inceliyordu. Bu hücre, dolaşım sistemi yoluyla vücudu gezerek antikorların devreye girmesini gerektirecek bir rahatsızlık olup olmadığını kontrol ediyor.

Çalışmalarda, T hücresinin kanserli hücrelere saldırabildiği keşfedildi.

FARKLI HÜCRELERLE MÜCADELE EDEBİLİYOR

Araştırma ekibinden Profesör Andrew Sewell, “Elimize her bir hastayı tedavi edebilme şansı geçti. Daha önce bunun mümkün olabileceğine kimse inanmazdı. Aynı tür T hücresi, farklı kanser hücreleriyle mücadele edebiliyor” dedi.

T hücreleri, kimyasal dengeleri ölçümleyebilen reseptörlere sahip. Ekip, T hücresinin reseptörleri ile kanserli hücreyi tespit edebildiğini ve saldırıya geçtiğini keşfetti.

SAĞLIKLI DOKU VE HÜCRELERE ZARARI YOK

Laboratuvar ortamında yapılan deneylerde, kanserli akciğer, deri, kan, kolon, meme, ilik, prostat, rahim, böbrek hücreleri T hücrelerinin saldırısıyla öldürüldü.

Daha da önemlisi, kanserli hücreleri hedef alan T hücresinin, sağlıklı doku ve hücrelere zarar vermemesi. Hücrenin kanseri nasıl yendiği henüz tam olarak anlaşılabilmiş değil.

MR1 molekülünün, hücre metabolizmasında sıkıntı varsa bunu T hücresine aktardığı düşünülüyor.

MR1 MOLEKÜLÜYLE ORTAK ÇALIŞIYOR

T hücresinin reseptörü, MR1 adlı molekülle etkileşime geçiyor. Bu molekül, insan vücudundaki her bir hücrenin yüzeyinde bulunuyor. MR1 molekülünün, hücre metabolizmasında bir sıkıntı varsa bunu T hücresine aktardığı düşünülüyor.

T hücresi terapileri halihazırda uygulanan bir tedavi süreci. CAR-T adı verilen tedavide hastanın T hücrelerinin genleriyle oynanıyor ve kanserli hücreleri hedef alması sağlanıyor.

BÜYÜK TÜMÖRLERDE KULLANILAMIYORDU

CAR-T sayesinde kanserin son evrelerine yaklaşmış hastaların dahi kurtulabildiği biliniyor.

Ancak bu tedavi yöntemi sadece belli koşullarda, sınırlı sayıda kanser türüne karşı tercih ediliyor. Ayrıca bu yöntemi büyük tümörlere karşı kullanmak mümkün değil.

Cardiff Üniversitesi araştırmacıları, T hücresinin reseptörleri sayesinde tüm kanser hastalarının tedavisinde kullanılacak bir yöntemi geliştirmenin mümkün olacağını ifade ediyor.

GENLERİYLE OYNANIP RESEPTÖRE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Tedavi süreci hastadan alınan kan örneği ile başlıyor. Kandaki T hücreleri çıkarılıp, genleriyle oynanarak kanserli hücreleri bulan reseptörlere dönüştürülüyor.

Genetiği değiştirilmiş hücrelerin sayısı artırılıyor ve tekrar hastaya enjekte ediliyor. CAR-T terapilerinde kullanılan yöntem bozulmuyor.

ARAŞTIRMALARIN DEVAM ETMESİ LAZIM

Yeni yöntem şu ana kadar sadece laboratuvar ortamında veya hayvanlar üzerinde denendi. İnsanlar üzerinde testlerin başlayabilmesi için araştırmaların sürmesi gerekiyor.

Ekonomik kriz rakamlara yansıdı; 2019’da 899 şirket konkordato ilan etti

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye yaptırım hamlesi; İsim listesi hazırlanıyor!

Türkiye’nin Akdeniz’deki tek taraflı doğal gaz arama çalışmalarından rahatsız olan Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye’ye yönelik yaptırım hazırlığında olduğu öğrenildi. Uygulanacak yaptırımlar için isim listesi hazırlandığı ifade edildi.

BOLD-Avrupa Birliği (AB), Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaptığı sondaj çalışmaları nedeniyle yaptırımlarla sonuçlanacak olan isim listesi oluşturma çalışmalarını sürdürdüğünü duyurdu. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye’ye Akdeniz’deki tek taraflı doğal gaz arama çalışmaları nedeniyle uygulanacak yaptırımlar için isim listesi hazırlandığını söyledi. Borrell, “Gerekli yaptırım uygulanması doğrultusunda isim listesini tamamlamasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Euronews’in akdardığına göre, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısının ardından Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Josep Borrell, “Kıbrıs Dışişleri Bakanı bizi sondaj çalışmaları konusunda bilgilendirdi. Konuyla yakından ilgilenen çalışma gruplarının gerekli yaptırım uygulanması doğrultusunda isim listesini tamamlamasını bekliyoruz. Listede bazı isimlerin yer aldığını biliyoruz.” ifadelerini kullandı. Borrell, listenin ne zaman hazır olacağına yönelik bilgi vermedi.

Türkiye üzerinden AB’ye giren kaçak göçmen sayısı 2019’da yüzde 46 arttı

Okumaya devam et

Popular