Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kerem Altıparmak: “6 aydır kayıp insanların avukat istememesi mantıkla izah edilemez”

İHD Genel Başkan Yardımcısı, kaçırıldıktan 6 ay sonra bulunan 4 kişinin avukat istememesinin mantıkla izah edilemeyeceğini söyledi, baskıya dikkat çekti.

BOLD – İnsan Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Kerem Altıparmak, kaçırıldıktan 6 ay sonra Emniyette ortaya çıkan dört kişinin ailelerine baskı yapıldığını söyledi.

6 aydır kayıp olan dört kişinin polisin yaptığı rutin Genel Bilgi Taraması’nda (GBT) aynı anda bulunmalarının absürt olduğunu söyleyen Altıparmak, ailelere yapılan baskıyı da anlattı.

“BM BAŞVURULARINIZI GERİ ÇEKİN” DEDİLER

Altıparmak, 6 ay kaybolmuş kişilerin ailelerine “Avukat istemiyoruz, Twitter hesaplarınızı kapatın, BM başvurularınızı geri çekin” demelerinin mantıkla izah edilemeyeceğini söyledi ve ailelerle kaçırılan kişilerin polis nezaretinde görüşmelerine dikkat çekerek “bunun ne kadar özgür iradeyle söylendiği çok tartışmalı” dedi.

BU O KADAR ABSÜRT BİR ŞEY Kİ…

Altıparmak’ın konuyla ilgili Medyascope’a yaptığı açıklamalar şöyle:

“28 Temmuz 2109 gecesi aileler aranıyor ve rutin bir GBT taraması sırasında, bu dört kişin birden bire pat diye bulunduğu söyleniyor. Bu o kadar absürt bir şey ki. Üstelik bu dört kişi bulununca serbest de bırakılmıyor, ailelere ‘gelin yakınlarınızı bulduk’ demiyorlar, TEM’de gözaltında oldukları söyleniyor. Bu kişilerle ilgili ceza soruşturması olduğunu biliyoruz, hatta tutuklanıp tahliye edilenler var. Ancak şuan ki gözaltı sürecinin amacının ne olduğunu bilmiyoruz, niye gözaltındalar buna dair bir açıklama yok.

Avukatlar görüşmeye gittiğinde deniyor ki, ‘Ailelerin sizi tutmaları, dört kişinin sizi istediği anlamına gelmez’. Gerçekten de avukatlara istenmedikleri söyleniyor.
Sonra aileler kayıp kişilerle polis nezaretinde, yalnız değil, polis nezaretinde görüştürülüyorlar. Bakın 6 ay kaybolmuş ve muhtemelen baskı altında kalmış kişiler, ısrarla avukat istemediklerini söylüyorlar. Bu hiç mantıkla açıklanabilir bir şey değil.

Ailelere de her türlü başvurularını geri çekmelerini, Twitter hesaplarını kapatmalarını, Birleşmiş Milletler başvurularını geri çekmelerini söylüyorlar. Şimdi tabi burada ne kadar özgür iradeyle böyle bir şeyin yapıldığı çok tartışmalı.

Gizlilik kararı nedeniyle dosyadaki gelişmeleri göremiyoruz. Ailelerin çok somut talepleri var. Bu kişilerin nasıl kaybedildiğinin tespitinin sağlanmasına yönelik. Devlet benim sorumluluğum yok diyorsa en azından kimin sorumluluğu olduğunu ortaya çıkarmak için bu soruşturmayı yapmak zorunda.”

NE OLMUŞTU?

Salim Zeybek, Erkan Irmak, Yasin Ugan, Özgür Kaya, Mustafa Yılmaz ve Gökhan Türkmen 2019 yılı Şubat ayında kaçırıldılar. Salim Zeybek, eşi ve çocuklarının yanında polis kimliği taşıyan kişiler tarafından bir araca bindirilerek götürüldü. Yasin Ugan ve Özgür Kaya’nın kaçırılması sırasında ise yaşadıkları sokağın ablukaya alınması nedeniyle tüm komşuları olaya şahit oldu.

Ancak şahitlere rağmen kaçırılma olayları araştırılmadı ve savcılıklar şahitleri dinlemeyi, kamera görüntülerini toplamayı reddetti. 6 ayı aşkın bir süre sonra 28 Temmuz 2019 gecesi Ankara Emniyetinden Salim Zeybek, Erkan Irmak, Yasin Ugan, Özgür Kaya’nın aileleri arandı ve eşlerinin Ankara Terörle Mücadele Şubesinde gözaltında oldukları söylendi. Ertesi gün Emniyet’ten verilen bilgiye göre ise bu dört kişi sırt çantalarıyla yolda yürürken GBT’ye takılmış ve gözaltına alınmışlardı.

Aynı tarihlerde kaçırılan Mustafa Yılmaz ve Gökhan Türkmen’den ise halen haber yok.

AİLELERE BASKI BAŞLADI

Dört kişinin ortaya çıkmasından sonra ise ailelere yönelik baskı başladı. Ailelerinin tuttukları avukatların dört kişiyle görüşmesine savcılık izin vermedi. Ardından bu dört kişinin avukat istemediği belirtildi. Ailelerin 6 aydır kayıp olan yakınlarıyla görüşmelerinin ise yalnız yapılmasına izin verilmedi. Görüşmeler polis eşliğinde yapıldı.

Dört kişinin aşırı zayıfladığı, bitkin ve durgun oldukları belirtilirken, kaçırılan kişilerin ısrarla “BM başvurusunun geri çekilmesi, HDP’li vekillerden uzak durulması, ailelerin Twitter hesaplarını kapatmaları” üzerinde durdukları öğrenildi.

Kaçırılmalar TBMM gündeminde: AKP’liler yok dedi CHP ve HDP’li vekiller şahitleri saydı

Gündem

Kayyım protestosunda 12 yaşındaki çocuğa ters kelepçe

Ankara’da Diyarbakır, Van ve Mardin’e kayyım atanması olayını protesto etmek için toplanan vatandaşlara polis sert müdahalede bulundu. Polisin gözaltına aldığı kişiler arasında 12 yaşında bir çocuğa ters kelepçe takması dikkat çekti.

BOLD-Ankara Mamak Platformu üyeleri, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasını protesto etmek için Tuzluçayır Meydanı’nda toplanarak basın açıklaması yapmak istedi.

Ankara Emniyeti, grubun basın açıklaması yapmasına engel oldu. Bunun üzerine platform üyeleri, oturma eylemine başladı. Polis, grubu dağıtmak isterken sert müdahalede bulundu. Polis grubu dağıtırken 17 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlardan 12 yaşındaki B.A.’ya yere yatırılarak ters kelepçe takılması görüntülere yansıdı. Gözaltı işlemine diren B.A.’yı yüz üstü yere yatırıp ayakları ile sırtına basan polisler, küçük çocuğa ters kelepçe taktı.

Gözaltına alınan 17 kişi Tuzluçayır Karakolu’na götürüldü.

Olaydan sonra Tuzluçayır Meydanı’na gelen B.A.’nın babası, oğlunun daha 12 yaşında olduğunu ve işten döndüğü sırada polis tarafından gözaltına alındığını söyledi. Polisin 12 yaşındaki oğlunun üzerine basa basa gözaltına aldığını ve ters kelepçe yaptığını anlattı. Olaya tepki gösteren baba, oğlunu görmek üzere karakola gitti.

Kayyım hazırlığının seçimden bir gün sonra başladığı ortaya çıktı

Okumaya devam et

Gündem

Bold Ana Haber

Okumaya devam et

Gündem

Arap şeyhlerine özenen rektör görevden alındı, “Erdoğan’a yanlış bilgi verildi” dedi

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça görevinden alınarak yerine Prof. Dr. İbrahim Özcoşar atandı.

BOLD-Eski Rektör Ahmet Ağırakça görev süresince birçok skandal olaya imza attı. Arap şeyhlerine özenen ve giydiği kıyafetlerle dikkat çeken Ağırakça, görevden alınmasına twitter’dan veryansın etti. Rektörlüğe atandığı dönemde “Erdoğan’ın Mardin temsilcisiyim” diyen Ağırakça, görevden alınmasıyla “Mardin’e yapılacak en büyük kötülük yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararname ile Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. İbrahim Özcoşar atandı. Özcoşar’ın atanmasıyla ilgili karar Resmi Gazete’de yer aldı.

YENİ ATANAN REKTÖRÜ HEDEF ALDI

İlginç çıkışları ve Arap şeyhi gibi giyinmesiyle dikkat çeken eski rektör Ahmet Ağırakça ise atamayla ilgili olarak, Erdoğan’a yanlış bilgi verildiğini ve “Mardin’e yapılacak en büyük kötülük yapılmıştır” yorumunda bulundu. Mardin Artuklu Üniversitesi’ne Rektör olarak atanacak en son kişinin göreve getirildiğini belirten Ağırakça, “Mardin için geçmiş olsun” şeklinde mesaj paylaştı.

Yeni atanan Rektör Özcoşar Twitter hesabından, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü görevine atanmış bulunuyorum. Rabbim bizi kendisine ve bize güvenenlere mahçup etmesin, üniversitemize hizmet etmeyi nasip etsin” dedi.

Kayyım hazırlığının seçimden bir gün sonra başladığı ortaya çıktı

Okumaya devam et

Popular