Bizimle iletişime geçiniz

Manşet

Orhan Ak pırlanta gibi çocuk, Beşiktaş’ı karıştırmak istiyorlar

Beşiktaş başkanı Fikret Orman Avusturya’da sorulara cevap verdi. Orhan Ak’a sahip çıkan başkan şampiyon olacaklarını söyledi. Burak Yılmaz’ın futbolu Beşiktaş’ta bırakacağını da belirterek Dorukhan konusunda ise her teklife açık olduklarını kaydetti.

BOLD – Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Siyah-Beyazlı takımın kamp yaptığı Avusturya’da gündeme dair sorulara cevap verdi. Taraftarın istemediği Orhan Ak’ın pırlanta gibi bir çocuk olduğunu ifade eden Orman Şampiyon alacakların kaydetti. Fikret Orman’ın konuşmasının satır başları ise şöyle:

BEŞİKTAŞ’TA TRANSFER YAPMAK EN DÜNYANIN EN KOLAY İŞİ..

Burada 31 oyuncumuz var. Hakikaten hep beraber güzel bir kamp geçiriyoruz. Tabii ki transfer ihtiyaçlarımız var. Bu sezon hocamızla beraber iyi bir çalışma dönemi geçiriyoruz, yönetim anlamında. Transferin bitimine yaklaşık 1 ay 1 gün var. Beşiktaş gibi bir kulüpte transfer yapmak dünyanın en kolay işi. Fakat o transferlerin mali portresi bizi sonradan çok zorluyor. Yeni bir yönetim şekli ortaya koyduk. Tahmin ediyorum kampa şu anda oyuncu gelmez. Süreç içerisinde takip ettiğimiz oyuncular var. 2 Eylül’e kadar elimizden geleni yapacağız.

QUARESMA ANTRENMANA ÇIKIYOR HER MAÇ 11 OYNUYOR

Ricardo Quaresma çok duygusal bir kişilik. Futbol hayatının en uzun dönemini de Beşiktaş’ta geçiriyor. Benimle beraber ilk geldiğim dönemde 8 ay çalıştı. Sonra gitti, bir daha geldi, 5. seneye giriyoruz. Onun tecrübesinde olan bir kişinin bu yazılanlardan etkilenmemesi gerekiyor. Ricardo’nun 1 sene daha sözleşmesi var. Gitmek istiyorsa şartları konuşuruz, gitmek istemiyorsa takımımızda zaten antrenmanlara çıkıyor, her maç 11’de oynuyor. Bizim yolumuz başka, o yolumuza devam edeceğiz biz. Bizim yaptığımız iş kamuoyunun önünde olduğu için herkes yorumluyor. Güzel tarafı hiçbir şey sümenaltında kalmıyor.

BEŞİKTAŞ MUTLULUKLA BÜYÜYEN BİR KULÜP

Güzel bir sezona başlıyoruz ve güzel işler yapma gayreti içerisindeyiz. Beşiktaş mutlulukla büyüyen bir kulüp. Dün mesela ben buradaydım, sahaya inen çocuklardan birkaçı buraya geldi. Onlarla da konuştum. Kaç yaşındasınız dedim, 22-23 yaşındalar. Ben yaklaşık 40 senedir bu kulübün içerisindeyim. O çocuklar internet sitesi üzerinden bir şeyler yapmaya çalıştılar, gündem oluşturmaya çalıştılar. Taraftar dediğiniz 25 milyon kişilik bir topluluk. Taraftarı kim temsil ediyor derseniz, başkan ve yönetim kurulu ediyor. Diyelim bir şey oldu, haklı veya haksız bir durum var ortada. Durup adama, “Siz hangi takımlısınız?” diye mi soruyoruz?

Beşiktaş taraftarı dediğimiz zaman, Avustralya’da Melbourne’de 1200 kişi beni karşıladı. Kim yapıyor bunu? 100 kişi geliyor, “Beşiktaş’ta şunu istemiyoruz” diyorlar. Sonra gelip “Beşiktaş’ın sahibi taraftarıdır.” diye tezahürat yapıyorlar.

BEŞİKTAŞ’I KARIŞTIRMAK İSTİYORLAR

Size kim 25 milyon kişinin hakkını verdi de siz taraftar temsilcisi oldunuz. Mevzu Beşiktaş’ı karıştırmak. Siz internet sitesi kuracaksınız, sonra ortalığı karıştırmaya çalışacaksınız. Farkındaysanız, 2 sene şampiyonluğun sonrasındaki 4. bitirdiğimiz günden itibaren bunlar başladı. Amaç ne? Burası çok büyük bir camia. Bu camianın kongre üyesi olabiliyorlar, başkan olabiliyorlar.

Sizi kim seçti de liderliğe soyundunuz? Asıl amaç; Beşiktaş’ı karıştırmak. Yine söylüyorum, benim buradaki son dönemim. Sürem bittiğinde gideceğim. Bizden sonra yeni yönetim gelecek. Biz bu ülkeyi temsil ediyoruz. Bu tür mevzuların Beşiktaş’a faydası yok. Biz de 40 kişi toplanalım, bir bakanlığa gidelim Türkiye Türklerindir diye bağıralım.

ORHAN AK PIRLANTA GİBİ ÇOCUK

Orhan Ak’ı niye istemiyorsunuz diye soruyorum, ‘Bilmiyorum’ diyor. Avusturya’ya gelmişiz, bir Türkiye’yi temsil ediyoruz. Orhan Ak pırlanta gibi bir çocuk. Beşiktaş için uğraşıyor. Faydalı işler yapmak amacında. Kim için çalışıyor? Beşiktaş için çalışıyor. Bundan evvel yüzlercesi oldu, başka kulüplerde. Başka kulüpler yanlış anlamasın, örnek için söylüyorum. Gülelim arkadaşlar, gülelim. Güzel şeyler yapıyoruz. Niçin bunun kötüsünden bir olay çıkaralım. Bugün bu mevzu bitecek, yarın yenisi başlayacak. Bunların kim olduğunu herkes biliyor, onlar da kendilerini biliyor.

UEFA’DA EN YUKARILARA GİDECEĞİZ

Takımımız iyi gidiyor, kampımız iyi gidiyor. Taraftarlarımız buraya kadar geliyor. Güzel bir lige başlayacağız. İnşallah iyi bir kura çekeceğiz UEFA’da, gidebileceğimiz en üst noktaya gideceğiz. Kimse Beşiktaş’ın mutsuzluğu üzerine bir şey yapmasın.

BURAK YILMAZ BURADA FUTBOLU BIRAKACAK

Burak’la ilgili söylediğim söz ağzımdan spontane çıktı. Bizim takım kaptanımız 5 sene içerisinde Tolga Zengin’di. Tolga bize katkı verdi, sözleşmesi bitti ve ayrıldı. Kaptanlığı yönetim kurulu verir. Burak’ın takımı sahiplenmesi, şampiyonluğu isteme arzusu ve oyuncular arasındaki saygınlığı çok yüksek kendisinin. Atiba artık sembol oldu. Çok seviliyor. Kendisi ikinci kaptanımız oldu. Gökhan Gönül de üçüncü kaptanımız oldu. Burak, futbolu burada bırakmak için buraya geldi.

TRANSFERE ALİ NAİBİ BAKIYOR

Şu anda Umut Güner’in transferle alakalı görevleri var. Bizde transfere bakan kişi ise Ali Naibi’dir. Futbol takımının yönetim organizasyonu, Abdullah Avcı ve ekibinin organizasyonu, dünyadaki tüm kulüplerde nasılsa öyle. Beşiktaş’ta yöneticilik yaptığım her dönemde, her konuyu tartışacağım bir kişi oldu. Önceden Ahmet Nur Çebi vardı, şimdi Serdal Adalı var. Ben bu çabayı, güzel bir dünya kulübü olan Beşiktaş için, benden sonra gelecekler için gösteriyorum.

Fikret Orman kendisine uzatılan bir Fenerbahçe formasını da imzaladı.

BİR MAÇTAKİ SKORA GÖRE TAVIR ALMAYIZ

Bizim durumumuz başka. Biz bir maçtaki skora göre tavır alan Beşiktaşlılar değiliz. Hak üzerine kurulmuş olan bir kulübüz biz. Bizim yolumuz başka, biz gülen, mutlulukla beslenen bir camiayız. Beşiktaş kulübünün, bizim tespit edebildiğimiz 22 futbolcusu Çanakkale Savaş’ında şehit olmuş. Biz ülkenin her yerinde varız. Taraftarımızla bir araya geldiğimiz zaman, %100 şampiyon olacağımıza inanıyorum ben.

SERKAN ÇINAR VE BÜLENT YILDIRIM

Serkan Çınar ve Bülent Yıldırım’la ilgili benim çok söyleyeceğim bir şey yok. 31. haftada bizim, Galatasaray’la maçımızı yönetti Bülent Yıldırım. Serkan Çınar da Rize – Galatasaray maçını yönetti. Bunun yorumunu siz yapın artık, neden bu adamlar kademe düşürüldüler diye. Ben durum tespiti yaptım az önce, yorumu siz yapın. Hiçbir camiayla kavga etmek istemem.

MHK’DA SİSTEMSEL BİR DEĞİŞİKLİĞE İHTİYAÇ VAR

Bence sistemsel bir değişikliğe ihtiyacımız var. Kötüyü örnek yaptığımızda herkes kötüye gidiyor, iyiyi örnek yaptığımızda herkes iyiye gidiyor. Ben oldum olası tüm MHK başkanlarıyla iyi geçinmişimdir. Düşen takımları hakemler belirlediği zaman futbolun marka değerine büyük zarar verildiğini düşünüyorum. Eğer bu hakemlerin algı, baskı altına alınmasında başka teknik direktör ve yöneticilerin etkisi devam ederse biz de aynısını yapacağız. Bu bir tehdit değildir. Bunu yeni MHK başkanına söyledim.

MENFAATİMİZE BİR TEKLİF GELİRSE DORUKHAN İÇİN KONUŞURUZ

Ben oyuncu satma ve değerlendirme konusunda çok açık bir başkanım. Oyuncular da bardak değil. Onların da hisleri var, duyguları var. Futbolda çok kesin şekilde “Onu satmam” demek çok doğru değil. Yeni sezonda takım kadrosunda Dorukhan da var. Ancak menfaatimize bir teklif gelirse konuşuruz. Ayrıca Konoplyanka ile ilgilenmediklerini ifade eden orman Kagawa’nın da çok daha az bir ücrete başka takıma gideceğini kaydetti.

Manşet

Barcelona’yı sıkıntıya sokacak e-postalar var

Barcelona, Atletico Madrid’ten transfer ettiği Fransız yıldız Antonie Griezmann ile ilgili sıkıntıyı yaşayabilir. Atletico Madrid’in elinde yeni belgeler ve e-postalar bulunduğu belirtiliyor.

BOLD – Yaz transfer döneminin en çok konuşulan transferlerinden biri olan Antoine Griezmann’ın Barcelona’ya imzası, Atletico Madrid tarafından mahkemeye taşımaya karar vermişti. Barcelona’nın Fransız golcü ile serbest kalma maddesi 200 milyon Euro iken görüştüğünü iddia eden Atletico Madrid, Katalan ekibinin kendilerine 80 milyon Euro daha ödemesi gerektiğini belirterek, transfere itiraz etmişti.

MARCA GAZETESİ: MART AYINDA YAZILMIŞ E-POSTALAR VAR

İspanyol gazetesi Marca’da yer alan habere göre Antoine Griezmann’ın avukatı ile Barcelona arasında Mart ayında yapılan e-posta yazılarının ortaya çıktığı iddia edildi. Fransız futbolcunun avukatlığını yapan Sevan Karian’ın, Katalan ekibi ile yaptığı görüşmelerin kayıtlarını Antoine Griezmann’ın babası ve kız kardeşine gönderdiği belirtildi. Yazışmalarda, Karian’ın Barcelona yetkilileri ile imza parası ve yıldız futbolcunun alacağı bonuslar üzerine görüştüğü ortaya çıktı.

Mart ayında Atletico Madrid’in Şampiyonlar Ligi’nde Juventus maçlarına çıktığı, Barcelona ile de İspanya La Liga’da şampiyonluk yarışında olduğuna vurgu yapıldı.

Antonie Griezmann sezon başında 120 milyon euro serbest kalma bedeliyle Barcelona formasını giydi.

SÖZLEŞMEYE GÖRE 1 TEMMUZ’DA BONSERVİSİ 200’DEN 120 MİLYON EURO’YA DÜŞTÜ

Antoine Griezmann ile Atletico Madrid arasında yapılan sözleşme gereği, Fransız yıldızın serbest kalma maddesi 1 Temmuz 2019 yılında 200 milyon euro’dan 120 milyon euro’ya düşmüştü. Barcelona, 120 milyon euro ödeyerek Antoine Griezmann’ı kadrosuna katmıştı. Atletico Madrid ise Antoine Griezmann ile Barcelona arasında transfer görüşmelerinin 1 Temmuz 2019’dan önce başladığını belirterek mahkemeye başvuracağını açıklamıştı.

Okumaya devam et

Manşet

Trabzonspor’dan Uğurcan Çakır’a yeni sözleşme

Trabzonspor genç kalecisi Uğurcan Çakır ile yeni sözleşme imzaladı. 23 yaşındaki file bekçisi 2025 yılına kadar Bordo-Mavili formayı giyecek. Yıllık 3.5 milyon lira alacak.

BOLD – Trabzonspor’un başarılı file bekçisi Uğurcan Çakır sözleşmesini 2025 yılına kadar uzattı. Genç kalecinin gösterdiği performans sonrası Avrupa’nın büyük takımlarının da listesine girdiği öğrenildi. Avrupa Ligi’nde deplasmanda İspanya’nın Getafe takımına 1-0 mağlup olan Trabzonspor’da takımın en başarılı ismi olarak dikkat çeken Uğurcan Çakır, sözleşmesini yeniledi. Trabzonspor 23 yaşındaki Milli kalecisi Uğurcan Çakır ile yeni sözleşme imzaladığını KAP’a bildirdi.

KAP’A ANLAŞMANIN YAPILDIĞI DUYURULDU

KAP’a yapılan açıklama da “Şirketimiz ile Uğurcan Çakır arasındaki mevcut profesyonel futbolcu sözleşmesi aşağıdaki şartlarda tadil edilmiştir. 01.06.2019 başlangıç ve 31.05.2021 bitiş tarihli sözleşme son bir yılı opsiyonlu olmak üzere 31.05.2025 tarihine kadar uzatılmıştır. Opsiyon kullanım hakkı kulübümüze aittir.

YILLIK ÜCRET 3.5 MİLYON LİRA

2019/20 sezonundan başlamak üzere, sözleşme sonuna kadar, opsiyon sezonu dahil, her bir sezon için 3.500.000.-TL garanti ücret ödenecektir.”

Uğurcan Çakır, yeni sözleşmeyle birlikte yıllık 3.5 milyon lira kazanacak.

Okumaya devam et

Manşet

Avrupa’da adım adım geriliyoruz, 11. sıraya düştük

Avrupa kupalarında ilk hafta adeta kabus yaşadık. Sadece bir beraberlik aldık. Avrupa sıralamasında 11. basamağa geriledik. Takımlarımızın transferle boyanmış makyajlı yüzü Avrupa arenasında döküldü.

BOLD – Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nde grup aşamaları başladı. Bu hafta ilk maçlar oynandı. Devler arenasında Galatasaray, Brugge deplasmanından 0-0’lık sonuçla ve 1 puanla döndü. Avrupa Ligi’nde ise Beşiktaş, Trabzonspor ve Başakşehir rakiplerine mağlup oldu. Siyah-Beyazlı takım Bratislava’ya 4-2, Trabzonspor Getafe’ye 1-0 ve Başakşehir de Roma’ya 4-0 mağlup oldu. Türk futbolu adına kara bir hafta yaşadık. Haftayı sadece bir beraberlikle kapatmak Avrupa’daki yerimizi sarsmaya başladı. Yeni sezon başladığında 9. sırada yer alan Türkiye güncel sıralamada 11. basamağa düştü.

BRUGGE GALATASARAY AYARINDA DEĞİL

Çarşamba gecesi Galatasaray, deplasmanda oynadığı Brugge karşısında tecrübe ve kadro yapısı olarak çok daha üstündü. Ancak sahadaki oyun, rakibin kaçırdığı fırsatlara bakılınca kamuoyu ‘deplasmanda yenilmemek iyidir, bir puan avantajdır’ yorumları aslında durumun ne kadar vahim olduğunu gösteriyor. Belçika ekibi bir gol atmış olsaydı, ortaya konulan oyun bu golü çevirmeye yetmeyecekti. Sarı-Kırmızılı takımın Real Madrid ve PSG’ye karşı şansı şu futbola göre çok fazla görünmüyor.

AVRUPA LİGİ TAM BİR HÜSRAN

Avrupa Ligi’nde Beşiktaş’ın Slovan Bratislava’ya yenilmesi kabul edilebilir değil. Siyah-Beyazlılar sadece bir oyuncuya Sporar’a ve kendine yenildi. Rakibin tek bir oyun anlayışı vardı, Beşiktaş bu oyunu çözemedi. 4-2’lik skor hem Beşiktaş’ı içten yıktı hem de Türk futbolu adına sıkıntı oluşturdu. Trabzonspor eksik kadrosuyla Getafe karşısında maçı kaybetmesi makul karşılanabilir. Ancak hiçbir hücum organizasyonunun ve elle tutulur pozisyonun olmaması gelecek adına kaygı vericiydi. Roma, diğer iki takıma göre kadro ve oyun gücü olarak Başakşehir’den üstündü. İtalyan ekibi farkını da maçın ikinci yarısı ortaya koydu. Avrupa’da oynanan 4 maç içinde Başakşehir’in Roma’ya kaybetmesi en normal olanıydı.

İÇERİDEKİ KARMAŞA AVRUPAYI ETKİLİYOR

Avrupa maçlarındaki bu sonuçlar Süper Lig’deki iç karmaşanın dışa yansıması. Avrupa maçları adeta karşımıza ayna gibi çıkıyor. Takımların gerçek durumları ortaya dökülüyor. Hakem kararları, VAR tartışmaları, rakip takımlarla ilgili açıklamalar, yöneticilerin söylemleri, TFF’ye olan güvenin sarsılması, Yabancı tartışmaları, transfer yarıştırmalar hep futbolu aşağı çeken unsurlar oldu. Bu sezon Avrupa’da mücadele eden 4 takıma bakıldığında kadrolarının ne kadar değiştiği görülebilir. Bir yıllık takımlar kurulduğu, günü kurtarmanın ileriye dönük yatırımların önüne geçtiği yöneticilerin sürekli transfer koşuşturmacısından da anlaşılıyor. Şimdilik Avrupa karnesi zayıf. Kalan 5 maç ve sonrası Türkiye’nin gelecek yıllardaki Avrupa serüvenini de belirleyecek.

AVRUPA SIRALAMASI TEHLİKEDE

Türkiye’nin, UEFA ülke sıralamasında 30.699 puanı bulunuyor. Hollanda takımı Ajax, sahasında Lille’i 3-0 mağlup etti ve ülke puanını 30.750’ye çıkarttı. Hollanda 11’den 9. basamağa çıtı. Türkiye ise 10’dan 11’e geriledi.

Hollanda takımları oynanan UEFA Avrupa Ligin’de de oynadığı maçlar sonrası puanı 31.350’ye yükseltti. Türkiye’nin önünde 10. sırada yer alan Ukrayna’da 31.100’e çıktı. Biz ise Avrupa Ligi’nde sıfır çekerek geriye düştük. Türkiye şu durumda ilk 10’da yer alamazsa Şampiyonlar Ligi’ne ülke şampiyonunu direk gönderemeyecek. 11’inci basamakta bulunan ülkenin şampiyonu ise sadece bir durumda direkt Şampiyonlar Ligi vizesi alabiliyor. Sıralamada ilk 10’da bulunan bir ülke takımının, Devler Ligi’ni kazanması ve bu ekibin ligi Şampiyonlar Ligi’ne katılma bölgesinde bitirmesi ile oluyor. Avusturya’nın da Türkiye’ye puan olarak yaklaşması en büyük tehlike olarak karşımızda duruyor.

Okumaya devam et

Popular