Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

SETA andıcında suç unsuru yokmuş!

Yabancı medya kuruluşlarının Türkçe servislerinde çalışan gazetecilerin isim ve kişisel bilgilerinin yer aldığı AKP’li düşünce kuruluşu SETA’nın fişleme raporu için savcılık “Suç unsuru yok” dedi.

BOLD – AKP’nin düşünce kuruluşu Siyaset, Ekonomi ve Toplumsal Araştırmalar (SETA) Vakfının hazırladığı “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı raporu Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) tarafından gazetecileri fişlediği ve hedef gösterdiği gerekçesiyle 8 Temmuzda yargıya taşındı. Derneğin suç duyurusuna Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosundan kovuşturmaya yer yok yanıtı geldi.

SAVCILIK ‘DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ’ DEDİ

Savcılık tarafından başvuruda belirtilen, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme, Suç işlemeye alenen tahrik, Kişilerin huzur ve sükununu bozma, Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi suçlarıyla ilgili yasal unsurlarının oluşmadığı açıklandı. Savcılık ayrıca, SETA’nın eylemini “düşünceyi açıklama özgürlüğü kapsamında” değerlendirdiğini vurguladı.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SADECE YANDAŞA MI HAK?

MLSA’dan yapılan açıklamada savcılığın skandal kararı ile ilgili şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“İfade özgürlüğü kararı verilmesi çok ironik. Çünkü Türkiye’de mesleğini icra eden gazetecilerin faaliyetlerine sürekli dava açan, çeşitli terör suçları yönelten savcılıkların ifade özgürlüğünün yalnızca hükümet yanlısı kurum ve medya organlarına yaraşır bir hak olduğunu düşündüğünü gösteriyor. Bu karara karşı itirazımızı yapacağız ve aynı şekilde yerel ve uluslararası tüm hukuk mekanizmalarını işleteceğiz.”

YASAL SUÇ UNSURLARI OLUŞMADI

Tebliğ edilen kararda “Belirsiz sayıda kişiyi gazetecilere yönelik şiddette bulunmaya çağırma, belirsiz sayıda kişiyi kanunlara uymamaya veya bir suçu işlemeye davet etme olarak kabul edilebilecek ifadeler içermediğinden,” TCK 214. ve 216. maddelerinde düzenlenen “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” ve “suç işlemeye alenen tahrik” suçlarının yasal unsurlarının oluşmadığı yer aldı.

HERKESİN BİLDİĞİ VERİLER KULLANILDI

Savcılık, gazeteciler hakkındaki bilgilerin herkes tarafından bilinmeyen veya kolaylıkla ulaşılamayacak türde bilgiler olmaması ve bilgilerin kamuoyunda daha önce yer alan konulara ilişkin olması nedeniyle “Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi” suçunun unsurlarının da oluşmadığını belirtti. Savcılık son olarak da sırf sükunu bozmaya yönelik hukuka aykırı bir davranış bulunmadığından TCK 123. maddesinde düzenlenen “kişilerin huzur ve sükununu bozma” suçunun yasal unsurlarının oluşmadığı ve araştırmaya gerek duyulmadığını aktardı.

AKP’ye yakın düşünce kuruluşu SETA’da İsmail Çağlar tarafından hazırlanan, yabancı medya kuruluşlarının Türkçe servislerinde çalışan Türk gazetecilerinin isim ve kişisel bilgilerinin yer aldığı rapor gazetecileri fişlediği gerekçesiyle tepki çekmişti. Bir çok çalışma örgütü ve dernek tarafından SETA ve raporu hazırlayan Çağlar hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu.

Olmaz olsun böyle baba: ‘Ağlayan bebeğini tekmeledi’

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

Milyonluk makam odası tefrişatına “itibar” savunması

Kayseri OSB

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı’nın lüks makam odası için 1.1 milyon lira harcadığı ortaya çıktı. Müfettiş raporlarına da yansıyan bu durum için “Kayseri OSB’nin itibarı” savunması yapıldı.

BOLD – Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişlerin Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı için yapılan lüks makam odasına başkanlıktan açıklama geldi.

HARCAMA OSB’NİN İTİBARI İÇİN YAPILDI

OSB’de ortaya çıkan milyonlarca liralık makam odası harcamasına cevap geldi. Lüks makam harcamasıyla ilgili Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’den açıklama yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişlerin Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) yönelik hazırladığı rapora ilişkin OSB yönetim kurulu yazılı bir açıklama yaptı. Raporda, eleştiri konusu yapılan kimi harcamalara da değinilen açıklamada 1,1 milyon lira harcanan makam odası için “Kayseri OSB’nin itibarı ve kurumsal kimliği için yapıldı” ifadeleri kullanıldı.

“TAHİR NURSAÇAN ŞAHSI İÇİN YAPMADI”

Yapılan haberlerle Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan’ın hedefe konulduğu öne sürülen açıklamada, “Haberde yer alan harcamaların hiçbiri Tahir Nursaçan tarafından şahsi olarak yapılmadı. Osmanlı odasına alınan malzemeler piyasa değerine ve faturalı olarak alındı. Makam odası ve tefrişatı yönetim kurulu ve şahıslar için değil bizatihi Kayseri OSB itibarı ve kurumsal kimliği için yapılmış, genel kurul bütçesinde yer almış, bir sonraki genel kurul bütçesinde de açıkça ibra edilmiş bir harcamadır” denildi.

Cumhurbaşkanlığı araştırmasından çıktı: Türkiye’nin yüzde 80’i tasarruf yapamıyor

Okumaya devam et

Gündem

Ankara’da demokrasi ve laikliği ‘küfür’ olarak nitelendirilen bildiriler dağıtıldı

Ankara’nın Mamak ilçesi Misket Mahallesi’ndeki sokağa çıkma yasağında binalara demokrasi ve laikliğin ‘küfür’ olarak nitelendirildiği bildiriler bırakıldı. Bildirilerde Atatürk, devlet memurları ve din adamlarına hakaret edilmesi dikkat çekti.

BOLD – Ankara’nın Mamak ilçesinin Misket Mahallesi’ndeki binalara ‘şeriat çağrısı’ yapılan bildiriler bırakıldı. CHP, bildiriyi dağıtanların bir an önce tespit edilip gözaltına alınmasını talep etti.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA DAĞITILDI

Binaların kapılarına bırakılan bildirilerde, demokrasi ve laikliği ‘küfür’, oy kullanmayı ise ‘kafirlik’ olarak nitelendiren ifadeler yer aldı. Ayrıca bildirilerde, Mustafa Kemal Atatürk, devlet memurları ve din insanlarına hakaret edildi. Ayrıca bildirilerin sokağa çıkma yasağında dağıtılması da dikkat çekti. Bildirinin sonunda ise ‘Fatih Sadri’ adlı bir kişinin sosyal medya hesabına yönlendirildi.

CHP’Lİ HAKVERDİ: SORUŞTURMA BAŞLATILMALI

Olayı sosyal medya hesabından duyuran CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, “Şeriat çağrısı var. Atatürk’e, devlet memurlarına, din adamlarına hakaret var. Kim yaptıysa halkı kin ve nefrete sürüklüyor. Bunu herhangi bir sol yapı dağıtmış olsaydı, hemen gözaltına alınırlardı. Güvenlik kameralarından tespit edilebilir ve soruşturma başlatılmalı” dedi.

Cumhurbaşkanlığı araştırmasından çıktı: Türkiye’nin yüzde 80’i tasarruf yapamıyor

Okumaya devam et

Gündem

Boğaziçili müzisyenlerden kayyım rektöre ‘Metallica’lı istifa çağrısı

Boğaziçili müzisyenler kayyım rektör Melih Bulu’yu Metallica’nın “For Whom the Bell Tolls” şarkısının sözlerini uyarlayarak bir kez daha istifaya çağırdı.

BOLD– AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan rektör Melih Bulu’ya yönelik protestolar devam ediyor. Güney Kampüs’te bir araya gelen Boğaziçili müzisyenler, “ Ben Metallica dinliyorum.” diyen Bulu’yu Metallica’nın “For Whom the Bell Tolls” şarkısına uyarladıkları sözlerle protesto etti. İşte o şarkı sözleri ve Boğaziçililerin protestosu…

BOYUN EĞMEYİZ KAYYIMA

“Elinde pankartla Boğaziçi’nde
Mücadele eden kim?
Kuzeyde güneyde şimdi her yerde
Öğrenci ve hocalar hepsi birlikte
Gecenin yarısı o haber geldi
Demokrasiye darbe!
Durur mu, haykırır tüm Boğaziçi
Hazırlan, bu söz sana, şimdi bak dinle
Boyun eğmeyiz
Biz kayyıma!
Vazgeçmiyoruz
İstifa!
Makalen çalıntı her şeyin yalan
Fark etmeyiz mi sandın?
Okulu şirkete çevirmek neymiş
O iş yatar kayyum bence anladın
Bugün de yarın da yine buradayız
Seçimdir hakkımız!
CV’nde neler var, bundan bize ne?
Kayyıma karşıdır tüm Boğaziçi
Boyun eğmeyiz
Biz kayyıma!
Vazgeçmiyoruz
İstifa!”

Okumaya devam et

Popular