Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İdlib’de ateşkes sağlandı: Türkiye üzerindeki baskı artıyor

Suriye yönetimi, İdlib konusunda Türkiye ile Rusya arasında sağlanan mutabakatın uygulanması koşuluyla ateşkese yeşil ışık yaktı. Rusya, gece yarısından itibaren geçerli olacak ateşkesi memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

BOLD – Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Nisan ayından beri Rus hava kuvvetlerinin desteğiyle hedef aldığı İdlib’de “şartlı” ateşkes ilan etti. Suriye resmi haber ajansı SANA, Suriye yönetiminin, muhaliflerin silahlarıyla birlikte, Rusya ile Türkiye arasında Eylül 2018’de Soçi kentinde imzalanan İdlib mutabakatındaki gerginliği azaltma bölgesinden çekilmeleri şartıyla, gece yarısı itibarıyla ateşkes uygulamayı kabul etti. Rusya da kararı memnuniyetle karşıladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev, “Suriye hükümetinin ateşkes uygulama kararını gayet tabii ki memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

İdlib vilayetinin büyük bölümünü kontrolü altında bulunduran ve El Kaide ile bağlantısı bulunan Heyet Tahrir-Şam (HTŞ) örgütü, kontrolünde tuttuğu bölgelere yönelik herhangi bir saldırı ya da bombardımanın ateşkesi geçersiz kılacağını belirtti. HTŞ, İdlib’deki herhangi bir saldırıya karşılık verme hakkını saklı tuttuğunu da bildirdi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ateşkesin yürürlüğe girmesi sonrası Suriye rejimi ve Rusya’nın hava saldırılarının durduğunu teyit etti.

13. ASTANA GÖRÜŞMELERİ KAZAKİSTAN’IN BAŞKENTİ NUR SULTAN’DA BAŞLADI

Bu arada Suriye konulu 13. Astana görüşmeleri Kazakistan’ın başkenti Nursultan’da Perşembe günü başladı.

Görüşmelerde Rus heyetine Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Türk heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve İran heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Askar Hacı başkanlık ediyor.

Suriye hükümeti ve muhalif gruplar da görüşmelere katılıyor. İki gün sürecek görüşmelerde BM, Ürdün, Irak ve Lübnan gözlemci statüsünde yer alıyor.

Toplantının gündeminde İdlib ve Suriye’nin kuzeydoğusundaki gelişmeler, insani durum, esir değişimi, cansız bedenlerin teslim edilmesi, kayıp kişilerin aranması ve çatışan taraflar arasında güven artırıcı önlemler yer alıyor.

SURİYE’DEN TÜRKİYE’YE UYARI: SABRIMIZ SINIRSIZ DEĞİL

Suriye yönetimi Ankara’yı İdlib mutabakatından kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırarak Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece yürürlüğe giren ateşkesin başarısının Türkiye’ye bağlı olacağını açıkladı.

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da yapılan Suriye görüşmeleri sırasında konuşan Suriye heyeti başkanı ve başmüzakereci Beşar Caferi, İdlib’deki Türk askeri varlığını sert dille eleştirerek Suriye’nin ilan ettiği ateşkesin “Türkiye’nin niyetlerini ortaya çıkaracak bir test” olduğunu söyledi.

TÜRKİYE ÜZERİNDEKİ BASKI ARTIYOR: SURİYE, RUSYA VE İRAN’I ANKARA’YA BASKI YAPMAYA ÇAĞIRDI

Türkiye ile Rusya arasındaki İdlib mutabakatına işaret eden Caferi, Rusya ve İran’ı, “Türkiye’nin mutabakatın gereklerini yerine getirmesi için baskı uygulamak suretiyle sorumluluklarını yerine getirmeye” çağırdı.

Caferi, ateşkesin Türkiye’nin Astana ve Soçi mutabakatları çerçevesinde “teröristleri ağır ve orta ölçekli silahlardan arındırmasına” bağlı olduğunu vurguladı.

Bölgedeki militan grupların İdlib’de Türkiye’nin kontrolündeki bölgelerden Şam kontrolündeki bölgelere topçu ateşi açtığı suçlamasında bulunan Caferi, “Her ne kadar sabırlıysak da bu sefer sabrımızın bir sınırı olacak. Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirmesi için sonsuza dek beklemeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

BM GENEL SEKRETERİ İDLİB’DE SAĞLIK KURULUŞLARININ VURULMASI KONUSUNDA SORUŞTURMA İSTEDİ

Öte yandan Esad rejiminin şartlı ateşkes kararı öncesinde, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İdlib’de hastaneler ve okullara yönelik saldırılar hakkında soruşturma başlatılmasına izni verdi.

Salı günü BM Güvenlik Konseyi üyesi 10 ülke Guterres’ten, İdlib’de hastaneleri hedef alan saldırılara ilişkin soruşturma başlatmasını talep etmişti.

İdlib’deki Nisan ayında yeniden başlayan çatışmalar sonrası 780’den fazla sivil öldü, 2 binden fazla sivil yaralandı.

Birleşmiş Milletler, çatışmalar sonucu 400 binden fazla kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını duyurmuştu.

Dugin: Türkiye’nin İdlib politikası devam ederse Ankara-Moskova ayrışması kaçınılmaz

Dünya

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali Romanya’dan iyilik ve dostluk mesajları verecek

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC), dünya turunu sürdürüyor. Romanya’da online ortamda gerçekleştirilecek etkinlikte 14 ülkeden 55 öğrenci, sanat diliyle iyilik, dostluk ve değerlere saygı mesajları verecek.

BOLD – Yarın akşam Türkiye saatiyle 21.00’de IFLC Romania YouTube kanalından yayınlanacak etkinlikte, Endonezya’dan Mozambik’e, Amerika’dan Beyaz Rusya’ya kadar 4 kıtadan gençler, kendi dillerinde ve Türkçe performanslar sergileyecek. Romanya ve Moldova’dan folklor grupları, halk dansları sunacak.

DEĞERLERE SAYGI PROJELERİ

Programda öğrenciler, şarkı ve dans kombinasyonları eşliğinde sosyal mesaj vermeyi ihmal etmeyecek. Bir projede Romen öğrenciler, ülkenin tanınmış kültür insanlarını anarken, bir diğer çalışmada ünlü bir şarkı eşliğinde yardımseverlik duygusu üç farklı örnekle anlatılacak.

YABANCI ÖĞRENCİLERDEN ROMENCE ŞARKI

Etkinlikte Romanya’nın tanınmış parçalarından birini, beş ülkeden öğrenciler Romence seslendirecek. Balkan ülkelerinden derlenen Türkçe parçalar ve Romanya’nın farklı yörelerinden icra edilecek eserler, programa coşku katacak.

DEVLET TELEVİZYONU SPİKERİ SUNACAK

Programı Romanya devlet televizyonu spikeri İuliana Marciuc sunacak. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, Romanya’dan sonra Amerika ve Avrupa kıtalarındaki etkinliklerle sanat yolculuğunu sürdürecek.

Okumaya devam et

Dünya

191 yolcusu bulunan Hindistan uçağı inişte düştü

Dubai’den kalkıp Hindistan’ın Calucut Havalimanı’na giden yolcu uçağı iniş sırasında düştü. Hindistan Havayolları’na ait uçakta 191 yolcu bulunduğu öğrenildi.

BOLD – İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’ın son dakika anonsu ile aktardığı habere göre 191 yolcu taşıyan Hindistan Havayolları’na ait uçak iniş sırasında düştü. Uçağın Dubai’den yola çıktığı ve hedefinin Hindistan Calucut Havalimanı olduğu bildirildi.

YEREL POLİS EN AZ 2 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜNÜ DUYURDU

Kaza sonrası kabini ortadan ikiye ayrılan uçakta, yerel polisin açıklamasına göre en az 2 kişi hayatını kaybetti, 35 yolcu da yaralandı. Hindistan Havayolları sözcüsü kaza sonrası birkaç yolcunun yaralı kurtulduğunu aktardı.

“Yunanistan-Mısır anlaşmasının hiçbir kıymeti harbiyesi yok”

Okumaya devam et

Dünya

“Yunanistan-Mısır anlaşmasının hiçbir kıymeti harbiyesi yok”

Erdoğan, Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşması için “Hiçbir kıymeti harbiyesi yok” ifadelerini kullandı. Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi’nin Doğu Akdeniz’de görevine yeniden başladığını açıkladı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan ile Mısır arasında deniz yetki alanlarının belirlenmesine ilişkin imzalanan Münhasır Ekonomik Bölge anlaşması için, “Bu anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok” ifadelerini kullandı.

Mısır ve Yunanistan’ın imzaladığı MEB anlaşmasının kapsadığı alan, Türkiye’nin Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) ile imzaladığı deniz yetki alanları ile çakışıyor.

Mısır ile Yunanistan, Türkiye’nin Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) ile imzaladığı deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasının ‘‘yasa dışı’’ olduğunu ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini öne sürmüştü.

“LİBYA’YLA ANLAŞMAYI KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya ile imzalanan anlaşma kapsamında Türkiye’nin çalışmaya devam edeceğini belirterek, “Biz şu anda Libya’yla yapmış olduğumuz anlaşmayı kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.” diye konuştu.

SONDAJ ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK

Türkiye, geçen ay Yunanistan’a ait Meis adasının güneyi ve doğusu için denizcilere bir uyarı (NAVTEX) yayınlamış, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin bu bölgede araştırma yapacağını belirtmişti.

Yunanistan ise NAVTEX ilan edilen bölgenin kendi yetki alanında olduğunu belirtmişti. Türkiye ile Yunanistan deniz kuvvetleri, Yunanistan’a ait Meis adası çevresinde karşı karşıya gelmiş ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in devreye girmesiyle bir çatışma son anda önlenmişti.

Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Merkel’e, sondaj çalışmalarına belirli bir süre için ara verileceği konusundasöz verdiği basına yansımıştı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerin tutulmadığını belirterek Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisinin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları çerçevesinde çalışmalarına yeniden başladığını açıkladı.

Erdoğan, “Şansölye Merkel, benden ricada bulundu. ‘İşte buradaki sondaj çalışmalarını durdurursanız benim işimi kolaylaştırırsınız.’ dedi. Ben de Şansölye Merkel’e, ‘Eğer siz Yunanistan’a güveniyorsanız diğerlerine güveniyorsunuz biz şöyle 3-4 haftalığına bu sondaj çalışmalarına ara veririz ama ben bunlara güvenmiyorum. Göreceksiniz bunlar sözünde durmayacaklar.’ Nitekim öyle de oldu. Biz bu arada da Yunanistan’dan onların kendi gerek Dışişleri Bakanı gerekse danışmanları, benim danışmanım, Dışişleri Bakanım Almanya-Yunanistan-Türkiye arasında üçlü görüşmeler başlattılar. Bu sözde de durmayınca, şimdi ne olacak? Şimde de biz hemen sondaj çalışmalarına yeniden başladık ve bu noktada Barbaros Hayrettin’i de yine görevine gönderdik. Sözlerinde durmuyorlar ve aynı durumu da tabii Sayın Merkel’e dedik ki, bak sözünde durmadılar, biz de şimdi yolumuza devam ediyoruz” dedi.

“Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan anlaşma, Türkiye için yok hükmündedir”

Okumaya devam et

Popular