Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

‘Durağan’ ekonomiye devam!

Türkiye’nin kredi notunu durağan olarak teyit eden Standard and Poors, finansman sıkıntısı ve jeopolitik risklerin Türkiye’nin mali durumunu zayıflatma potansiyeli olan durumlar olduğuna dikkat çekerek, bunlarla ilgili not düşürebilecekleri uyarısında bulundu.

BOLD – Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard and Poors, Türkiye’nin kredi notunu “B+”, görünümünü “durağan” olarak teyit etti. Büyüme, enflasyon ve işsizlikle ilgili beklentilerini de açıkladı.

JEOPOLİTİK RİSKLERE DİKKAT ÇEKİLDİ

Standard and Poors, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 0,5 daralmasını bekliyor. Dış refinansman risklerinin artmaya devam ettiği belirtilen raporda, bölgesel güvenlik riskleri, ABD ve AB ile ilişkilerin bozulma potansiyeli de dahil olmak üzere çeşitli jeopolitik risklerin sürdüğüne dikkat çekildi. Bu durumları Türkiye’nin mali durumunu zayıflatma potansiyeli olan bir durum olarak görmeleri halinde not düşürebilecekleri uyarısı yapıldı.

İŞSİZLİK VE ENFLASYON SÜRECEK UYARISI

Standard and Poors, Türkiye’de işsizlik oranının bu yıl yüzde 12,9 olmasını beklediklerini ifade ederek, işsizliğin gelecek yıl yüzde 11,8, 2021’de ise yüzde 10,8’e düşmesini beklediklerini dile getirdi. S-P’nin Türkiye için enflasyon beklentileri ise bu yıl için yüzde 15,2, gelecek yıl için yüzde 11, 2021 yılı için ise yüzde 9 olarak açıklandı.

2018’DE İKİ KEZ NOT DÜŞÜRMÜŞTÜ

S&P, geçen yıl Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu iki kez düşürmüştü. Geçen yıl Mayıs ayında Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu “BB”den “BB-“ye, yerli para cinsinden notunu “BB+”dan “BB”ye düşüren S&P, ağustos ayında ise yabancı para cinsinden kredi notunu ‘BB-‘den B+’ya düşürmüştü. Görünüm ‘durağan’ olarak teyit etmişti.

 

Damarına stent takıp Mümtazer Türköne’yi cezaevine gönderdiler

Ekonomi

Hakan Atilla Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’nü bıraktı

Halkbank davası nedeniyle 28 ay hapis yatan Hakan Atilla, ABD ile Türkiye arasındaki gerilimi gidermek için Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü görevinden istifa etti.

BOLD – Hakan Atilla, Borsa İstanbul A.Ş’deki genel müdürlük görevinden istifa etti. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Sn. Mehmet Hakan Atilla’nın kendi isteğiyle 08.03.2021 tarihinden itibaren Genel Müdürlük görevinden istifa etmesi nedeniyle, 08.03.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile istifası kabul edilmiştir. Borsamız kararı, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığına bildirilmiştir.”

ABD’de Halkbank davası sebebiyle 28 ay hapis yattıktan sonra Türkiye’ye döndüğünde Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne getirilen Hakan Atilla’nın bu ay sonunda istifa edeceği iddia edilmişti. Hakan Atilla, iddiaya ilişkin yaptığı ilk açıklamada izne ayrıldığını doğruladı. “İddialara cevap vermek anlamlı değil o yönde bir karar alırsam borsa resmî bilgilendirme yapar elbette” dedi.

Financial Times gazetesinden Ayla Jean Yackley imzalı haberde, Atilla’nın istifa iddiası, “Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlığı gidermek için sembolik bir jest olabilir” şeklinde yorumlanmıştı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Vatandaş fırından bayat ekmek, marketten çürük sebze meyve topluyor

Malatyalı bir fırıncı ziyarete gelen siyasilere işlerin kötü gidişini anlatırken, vatandaşın sıcak ekmek almaya gücü kalmadığını, kendisinin de artık marketteki çürük meyve sebzeye yöneldiğini söyledi.

BOLD – CHP’li Veli Ağbaba’nın Malatya’da ziyaret ettiği bir fırıncı günde ekmek satışlarının 300-400 ekmeğe düştüğünü söyleyerek isyan etti.

İnsanların bayat ekmeğe yöneldiklerini söyleyen fırıncı esnafı, çalışmasına rağmen kendisinin de marketlerdeki taze meyve ve sebzeyi alamadığı anlattı.

Doğalgaz ve elektrik faturalarının belini büktüğünü söyleyen esnaf çocuklarına çikolata bile alamadığını dile getirdi.

İşte kadın kanıyla yazılan AKP tarihi

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Babacan TÜİK’e Algıları Ayarlama Enstitüsü ismi verdi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun büyüme rakamlarını gerçekçi bulmadı. Babacan, TÜİK’e ‘Algıları Ayarlama Enstitüsü’ ismi verdi.

BOLD – Partisinin 1. Milas İlçe Kongresi’nde konuşan Babacan, 13 yıl bakanlık yaptığı AKP hükumetini eleştirdi. Babacan, “Algıları Ayarlama Enstitüsü diyor ki, Türkiye ekonomisi büyüdü. G-20 ülkeleri arasında Çin’den sonra ikinci ülke olduk büyümede. Algıları Ayarlama Enstitüsü’nün yeni oyuncağı da bu. Diyorlar ki geçen yıl 1,8 büyüdük. Milli gelir arttı diyorlar. Milli gelir enflasyondan fazla arttı diyorlar.” dedi.

Türkiye’de geçen yıl çalışan sayısının 2019 yılına göre 3 milyon azaldığına işaret eden Babacan, “Ülkede çalışan sayısı azalıyor, çalışanların çalışma saatleri de azalıyor, buna rağmen ekonomi büyüyor. Bu büyümeye akıl erdiren varsa bir bana anlatsın.” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0