Bizimle iletişime geçiniz

Politika

HDP’den tüm partilere yargı paketi için Meclis’i açma çağrısı

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, tüm partilerin milletvekillerine yargı paketini çıkarmak için Meclis’i açma çağrısında bulundu. Temelli vekillere, “Tatil neymiş? Gelin milletin beklentisini karşılayalım” diye seslendi.

BOLD – Diyarbakır’da gerçekleştirilen örgütlenme konferansında konuşan Temelli, “Meclis bir an önce toplanmalıdır tatil neymiş? Bunca sorunu olan bir ülkede vekiller bir an önce meclise gitmeli, meclisi açmalı bu yasaları geçirmelidir” dedi.

YARGIDA YOL TEMİZLİĞİNİ HEP BERABER YAPMALIYIZ

Talimatlı yargının kararları sonucunda bugün 5 bine yakın HDP’linin suçsuz yere tutsak edildiğini anlatan Temelli, “Bu yol temizliği dediğimiz yargı reformunu, strateji belgesi diye ortaya koyup arkasını boş bırakanlar ve bundan vazgeçenlere karşı ısrarla yargıda bir yol temizliğini hep beraber hayata geçirmek için çaba göstermeliyiz” ifadelerini kullandı.

BU DEVLETİ ANAYASAL DEVLET HALİNE GETİRMELİYİZ

Temelli anayasa konusuna da değinerek, “Bugün hala cunta anayasası ile yönetilen bir ülkedir Türkiye. Farklı formlarda yaptığı yamalarla, kendini Türkiye halklarına dayatmaya o şiddet aklını dayatmaya devam ediyor. Şimdi kendi anayasamızı yapmalıyız. Bir araya gelmeliyiz. Barış anayasasını yapmalıyız. Bu devleti artık anayasal devlet haline getirmek için çaba harcamalıyız. Hukukun üstünlüğünü savunmalıyız. Kuvvetler ayrılığına dayalı bir sistemi kalıcı hale getirmeliyiz. Hepsinden öte insan haklarından taviz vermez bir anlayışı var etmeliyiz” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ÇÖKMÜŞTÜR

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin çöktüğünü dile getiren Temelli, şunları söyledi: “Bu siyaset tükenmiştir. Şimdi yeni bir siyaseti var etmeli yeni bir siyaseti inşa etmeliyiz. İşte bu yüzden bu konferanslarda bir araya geliyoruz. Yeni bir sistem yeni bir siyaset ve yeniden daha güçlü yapılanmak için yan yanayız. Örgütlenme çabalarımız aslında 3’üncü yola örmektir. Kutup siyasetine, iki kutup arasına ittihatçı akla hapsolmuş bu anlayışa karşı hep birlikte 3’üncü yolu inşa etmeliyiz. Bunun için birlikte adım atma zamanıdır.”

HDP demokratik açılım yapacak

Politika

Babacan’dan çıplak arama ve KHK çıkışı: Açlığa ve hukuksuzluğa alıştırmak istiyorsunuz

Partisinin etkinliğinde konuşan Ali Babacan, AKP’nin Türkiye’yi yeniden işkenceyle anılan ülke haline getirdiğini söyleyerek KHK ve çıplak arama skandalını eleştirdi.

BOLD – DEVA Partisi 2. İl Başkanları toplantısında konuşan Genel Başkan Ali Babacan, AKP Hükumetinin adalet anlayışını eleştirdi.

KAÇIRILMA HABERLERİ

İnsan haklarında tablonun felaket olduğunu söyleyen Babacan: “Siz Türkiye’yi yeniden işkenceyle anılan ülke haline getirdiniz. Siz çıplak arama iddialarına ciddiyetsizlikle yaklaşıp, önce  kadınları  sonra insan haysiyetini aşağıladınız. Kaçırılma haberleri yine sizin döneminizde dolaşmaya başladı. KHK marifetiyle çok sayıda suçsuz insanı açlıkla sınadınız, itibarlarını yok ettiniz. Beka diyerek bu milleti açlığa ve hukuksuzluğa alıştırmak istiyorsunuz” dedi.

KİMSE KİMSEYLE DALGA GEÇMESİN

Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nı eleştiren Babacan Temel adaletsizlikleri halının altına süpürerek pisliği temizlenemeyeceğini söyledi.

“Sayın Erdoğan’dan ‘Hükümet yargıya telefon açmaktan, talimat vermekten vazgeçiyor’ cümlesini duydunuz mu?” diye soran Babacan: ” Bunun için reforma gerek yok, zaten Anayasa var. Ancak kendisini Anayasaya bağlı görmüyor. Açıklanan paketin girişinde masumiyet karinesi, ayrımcılık yasağı, hukuk güvenliği demişler. İnsanlık bunları bin sene önce halletti. Bu ilkeler, bizim imzamız olan uluslararası sözleşmelerde de Anayasamızda da yazıyor. Kimse kimseyle dalga geçmesin” ifadelerini kullandı.

BASARIZ PARAYI ANLAYIŞI

Babacan sözlerini şöyle sürdürdü: “Her gördüğümüz çiçeğe su vermeyeceğiz, diyorlar. Hak, su değildir. Hakkı vermek de kimsenin haddine değildir. Ne demek çiçek-diken? Kimin çiçek, kimin diken olduğuna kim karar veriyor? Kişiye göre ayrım yapılamaz. İnsan Hakları Tazminat Komisyonu kurulacakmış. ‘Parasıyla değil mi kardeşim’ deyip, hakkı ezip geçmektir bu. ‘Basarız parasını’ anlayışıyla insan haklarına yaklaşamazsınız. Her gün insan onurunu çiğneyen bir zihniyetin açıklayacağı plan da bu kadar olur.”

Okumaya devam et

Politika

Meral Akşener’den HDP çıkışı

Meral Akşener, Meclis’e gönderilen fezlekeler konusunda net konuştu. “Bu utanmazlığa geçit vermeyeceğiz” diyen Akşener, milletin hür iradesine saygı duyacaklarının altını çizdi.

BOLD – İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada HDP fezlekeleri ile ilgili açıklama yaptı. “Elbette bu utanmazlığa geçit vermeyeceğiz. Elbette milletimizin hür iradesine saygı duyacağız. Elbette siyasi şovun değil, hakkın ve hakikatin yanında duracağız.”

İşte o açıklamalar…

Okumaya devam et

Politika

5 partiden 8 milletvekilinin 10 dokunulmazlık fezlekesi Meclis’te

HDP, CHP, MHP, AKP ve DBP’den 8 milletvekiline ait toplam 10 dokunulmazlık fezlekesi TBMM’ye ulaştı. HDP’li Feleknas Uca’nın 3 dosyası var.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun fezlekesi ile birlikte 10 adet dokunulmazlık fezlekeleri Meclis’e ulaştı. Berberoğlu’nun yanı sıra Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri, TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna sevk edilen milletvekilleri şöyle:

  • HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan
  • HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca
  • HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer
  • HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni
  • DBP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz
  • MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı
  • AKP Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir

Gelen dosyalar arasında Feleknas Uca’nın 3 dosyası bulunuyor. Kısa süre önce HDP’li 9 vekil, ardından da 28’i HDP’li vekillere ait olmak üzere toplam 33 fezleke Meclis Başkanlığına ulaşmıştı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0