Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Ev aldı, işsiz kaldı, bunalıma girip intihar etti

Kamu bankaları faizleri indirip vatandaşa ev aldırarak borçlandırmak için çaba harcarken, Antalya’da işsiz kalan bir vatandaş, ev borcunu ödeyemeyince intihar etti.

BOLD – Antalya’da A.Y. isimli işsiz vatandaş, girdiği bunalım sonucu 13’üncü kattan atlayarak hayatına son verdi.

İŞ ARADI ANCAK BULAMADI

Olay, Antalya’nın Kepez ilçesi Gazi Mahallesi TOKİ bloklarında meydana geldi. Mersin’den ev aldığı Antalya’ya taşınan iki çocuk babası A.Y, çalıştığı şirketin iflas etmesi sonucu işsiz kaldı. 3 aydır iş arayan ancak bulamayan A.Y., bunalıma girdi.

13. KATTAN KENDİNİ BOŞLUĞA BIRAKTI

Eşiyle otururken aniden 8’inci kattaki evlerinden 13’üncü kata çıkan A.Y, merdiven penceresinden kendini boşluğa bıraktı. Dışarıdan gelen ses üzerine balkona çıkan eşi B.Y, eşini yerde hareketsiz gördü. Çağrılan 112 ekibi tarafından Kepez Devlet Hastanesi’ne götürülen A.Y., yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

 

Asya Termal’i kayyımdan satın alan Ali Yeşil intihar etti

Dünya

Trump ile Times’ın yılın kişisi seçtiği Greta Thunberg arasında Twitter atışması

ABD Başkanı Donald Trump, Time dergisinin çevre eylemcisi Greta Thunberg’i yılın insanı seçmesini eleştirdi ve İsveçli genç kızın “rahatlayıp”, sinemada bir film görmesi gerektiğini söyledi.

BOLD –  Trump, Twitter hesabında “Çok gülünç. Greta Öfke Kontrolü sorunu üzerinde çalışmalı, daha sonra bir arkadaşıyla eski moda güzel bi filme gitmeli! Rahatla Greta, Rahatla!!” dedi.

Thunberg ise yanıtını dakikalar sonra verdi ve Twitter’daki biyografisini “Öfke kontrolü sorunu üzerinde çalışan bir genç. Şu anda bir arkadaşıyla eski moda güzel bir film izliyor” yazdı.

Sosyal medyada verilen yanıtlarda Trump’a tepki gösterildi ve ABD Başkanı’nın yaptığının “zorbalık” olduğunu söyledi, ancak bazı ünlü Twitter kullanıcıları da Trump’a destek verdi.

TRUMP: ÇOK NEŞELİ BİR GENÇ KIZ

ABD Başkanı Donald Trump, New York’ta Eylül ayında düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesinde oldukça öfkeli ve duygusal bir konuşma yapan 16 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg için ‘çok neşeli genç bir kıza benziyor’ ifadelerini kullanmıştı.

Thunberg’in New York’ta ABD Başkanı Donald Trump’ın zirveye gelişini izlerken yüzünün aldığı şekil o dönemde çok konuşulmuştu.

TIME, 2019 yılının en etkili kişisi olarak Greta Thunberg’i seçti

Okumaya devam et

Genel

Baransu davasında eski eşi konuştu: Maalesef annem ihbar etmiş

Beş yıldır Silivri’de tutuklu bulunan gazeteci Mehmet Baransu’nun yargılandığı davada eski eşi Esra Konur mahkemede ifadelerini değiştirdi: “Polisler inceletmeden imzalattılar.”

BOLD – “Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri” temin edip yayınladıkları iddiasıyla Mehmet Baransu, Yasemin Çongar, Ahmet Altan, Yıldıray Oğur ve firari sanık Tuncay Opçin’in yargılanmasına devam edildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Mehmet Baransu getirildi. Diğer sanıklar ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada şikayetçiler Dursun Çiçek ve Suat Aytın da hazır bulundu. Balyoz davasında yargılanıp beraat eden Ahmet Yavuz, Süha Tanyeri ve Cemal Temizöz davaya katılma talepleri olduğunu belirterek salonda bulundu.

KATILMA TALEPLERİNİN REDDİNE KARAR VERİLDİ

Mahkeme, Cemal Temizöz, Süha Tanyeri ve Ahmet Yavuz’un katılma taleplerinin reddine, önceki celselerde katılmalarına karar verilen Dursun Çiçek ve Suat Aytın’ın aralarında bulunduğu kişilerin ise katılan sıfatlarının devamına karar verdi.

“MEHMET’LE İNGİLİZCE KURSUNDA TANIŞTIK”

Duruşmada Mehmet Baransu’nun eski eşi Esra Konur tanık olarak dinlendi. Konur ifadesinde, “İstanbul’da bir İngilizce kursunda Mehmet ile tanıştık. Ben öğrenciydim, kendisi de yeni mezundu. 2001 yılında evlendik. Tanıştığımız dönemde Mehmet’in FETÖ irtibatı izlenimi yoktu. Evlendikten bir hafta sonra dil öğrenmek için Amerika’ya gittik. 3 yıl sonra döndük. Ben FETÖ’yle ilgili bir duruma şahit olmadım” dedi. Bunun üzerine mahkeme başkanı, tanık Esra Konur’a savcılık ve polisteki ifadesini hatırlattı. Konur, “Ben öyle bir tutanağı okumadım, öyle bir şey söylemedim” dedi.

“CEMAATLE İLGİLİ SOMUT BİR ŞEY GÖRMEDİM”

Konur, “Cemaatle ilgili hiçbir somut bir şey görmedim. Amerika’ya biz dil öğrenmek için gittik. Mehmet ağır işlerde de çalıştı Amerika’da. Evet Türkiye’de Cihan’da da çalıştı. Taraf Gazetesine geçti. Tuncay Opçin’le görüştüğünü biliyorum Mehmet’in ancak ben sadece bir kez hastanede gördüm. Benim gözümle gördüğüm bir şey yok” diye konuştu.

“İÇERİĞİNE BAKMADAN TUTANAK İMZALADIM”

Evinin deposundaki aramalara ilişkin ise Esra Konur şunları söyledi: “Boşandığımız gün, Mehmet’i birlikte oturduğumuz evin sığınağındaki eşyaları almaya çağırdım. Bir kısmını aldı. Bir kısmı kaldı. Kalan eşyaları görevliyle beraber sığınağa indirdik. Maalesef ki, annem ihbar etmiş. ‘Burada belgeler var’ demiş. Polisler arama yaparken biz baştan sona kadar orada yoktuk. Avukatlarım şahitlik etmemiştir. Bir gün önce Mehmet gözaltına alınmıştı, çocuklar iyi değildi. Ben çocuklarımın yanındaydım. Ondan sonra sayfalarca tutanak imzaladım. İçeriğine bakmadım” dedi.

HAKİM: İFADENİ TEHDİTLE Mİ DEĞİŞTİRDİN

Mahkeme başkanı, tanık Esra Konur’un savcılık ve polis ifadesini okuyarak, “Evlilik yıllarında Mehmet Baransu’nun cemaatin içinde yer aldığını, firari sanık Tuncay Opçin’den belge ve para aldığını söylediğini” hatırlattı. Ardından başkan, “Şu an ifadenizi değiştirmenizde FETÖ’den aldığınız tehditlerin bir etkisi var mı?” diye sordu. Konur, “Hayır öyle bir durum yok ” dedi.

TANIKLAR: BİR BAĞLANTISINI GÖRMEDİK

Duruşmada, sanık Mehmet Baransu’nun eski eşi Esra Konur’un babası Ömer Konur ve aramanın yapıldığı evin apartman görevlisi Bülent Çakmak da tanık olarak dinlendi. Her iki tanık da sanık Mehmet Baransu’nun Cemaatle ile ilgili bir bağlantısını görmediklerini söyledi. Tanık ifadelerinden sonra sanık Mehmet Baransu, “Tutukluluğa ilişkin hiçbir talebim yok. Taleplerimi yazılı olarak vereceğim ” dedi. Sanık Baransu’nun avukatı Yahya Engin ise, “Bu Balyoz darbe girişimiyle alakalı bir dava değil. Burada belgeler gerçekse bu bir suçtur. Suçu bildirmemekte suçtur. Bu belgeler sahteyse zaten suç konusu bir şey yoktur. Kamera kayıtları yok, tutanak yok. 4 yıl 9 aydır tutukludur. Tutukluluk süresi cezayı çok aşmıştır. Müvekkilim bu dosyada suçsuzdur. Tahliyesini talep ediyorum” dedi.

TUTUKLULUĞU SÜRECEK

Mahkeme heyeti, sanık Mehmet Baransu’nun tutukluluk halinin devamına karar vererek, dosyayı mütalaasını hazırlaması için savcılığa gönderilmesine hükmetti. Sanıklara esas hakkında savunma yapabilmek için süre vererek, duruşmayı 8 Nisan 2020 tarihine erteledi.

Okumaya devam et

Genel

Rütbeli uyuşturucu baronlarına gizlilik

Rütbeli jandarmaların içinde bulunduğu ve askeri araçlarla sevkiyatın yapıldığı uyuşturucu çetesiyle ilgili gizlilik kararı geldi. Olayın boyutları ise büyüdü.

BOLD – Diyarbakır’ın Lice ilçesi Merkez Karakol Komutanı Astsubay Başçavuş M. ve 3 uzman çavuş 2 Aralık’ta Sur ilçesine bağlı Mermer Jandarma Karakolu arama noktasında 8 kilogram uyuşturucuyla yakalandı. Adliyeye sevk edilen ve tutuklanan Başçavuş M. ve 3 uzman çavuşun verdikleri ifadelerde, uyuşturucu ticaretini daha önce de yaptıkları, ham madde sağlayanlarla ilişkileri ve kimlerle yaptıklarına dair bilgiler verdiği belirtildi. Uyuşturucu ticareti yapan rütbeli askerlerin sorgularında, uyuşturucu sevkiyatının askeri araçlarla yapmaları nedeniyle kontrol noktalarında rahatlıkla geçtiklerini belirterek, uyuşturucu ağının sadece Lice’yle sınırlı olmadığı bilgisini verdi.

Dosya gizli tutuluyor

Askerlerin verdiği ifadeler üzerine Lice’de 30 kişi hakkında arama kararı çıkarıldı. 3 Aralık’ta yapılan ev ve iş yerleri baskınlarında, Yolçatı (Sîsê) Mahallesi eski muhtarı N.İ., Dernek (Tilê) Mahallesi muhtarı N.K. ve Tepe (Gir) Mahallesi muhtarı A.Y.’nin aralarında olduğu 24 kişi gözaltına alındı. Evine yapılan baskında 15 kilogram esrarın yakalandığı belirtilen Yolçatı Mahalle muhtarı F.İ.’nin ise daha sonra gözaltına alındığı öğrenildi. Bu operasyonun ardından Diyarbakır’da yürütülen soruşturma dosyası için kısıtlılık kararı getirildi.

BİR TONU AŞTI

Lice’de rütbeli asker ve muhtarların içinde olduğu uyuşturucu ticaretinin kamuoyuna yansımasından 4 gün sonra 6 Aralık’ta Diyarbakır Valiliği tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada, Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı’nın Kıran 5 Operasyonu kapsamında 4 Aralık’ta Lice’de operasyon başlattığı ve icra edilen adli aramalarda, kayalıklar ve çalılar arasına gizlenmiş 31 adet çuval ile 3 adet jelikan bidon içerisinde 1 ton 36 kilo esrarın ele geçirildiği duyuruldu.

VALİLİK VE YANDAŞ MEDYA ASKERLERİ GİZLEDİ

Araçlarında uyuşturucu yakalanıp tutuklanan rütbeli askerlerden bahsedilmeyen ve havuz medyasının “PKK’ye darbe” başlığıyla servis ettiği valilik açıklamasında, “KIRAN-5 Operasyonu kapsamında icrasına başlanan Şehit J.Uzm.Çvş. Mustafa SARI03 Operasyonu başarıyla tamamlanmıştır” diyerek uyuşturucuların detaylarını bir bir sıraladı. Valilik açıklamasında, operasyonun rütbeli askerlerin verdiği bilgiler doğrultusunda yapıldığına dair herhangi bir bilgi yer almazken, iddialara göre, köylülere yönelik soruşturmanın, rütbeli askerlerin dosyasından ayrı tutulacağı belirtildi. Uyuşturucu ticareti yapan rütbeli askerlerin sorgularında, temin ettikleri uyuşturucunun üretimi konusunda ismini verdiği 3’ü görevde, biri ise eski muhtar olan 4 kişi ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınan diğer kişilerin ise ifade işlemlerinin devam ettiği belirtildi.

2 ilçede daha operasyon Açılan soruşturmanın genişlemesi üzerine Hani ve Hazro ilçelerinde de operasyon yapıldığı öğrenildi. 6 Aralık tarihinde Hazro ilçesinde bir polis memurunun aracında 120 kilogram esrar bulunmasının ardından Hani İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde başlatılan soruşturma kapsamında 3 polisin görevden uzaklaştırıldığı iddia edildi.

RÜTBELİ UYUŞTURUCU BARONLARI

6 Aralık’ta Bolu’da iki polis, sivil araçta 121 kilo 200 gram uyuşturucu taşırken yakalındı. 5 Aralık’ta ise AKP Aydın Gençlik Kolları Başkanının üstünde sentetik uyuşturucu bonzai bulundu. 4 Aralık’ta Kocaeli Ceza İnfaz Kurumu’nda görevli infaz koruma memuru 15 bin lira değerindeki metamfetaminle yakalandı. 17 Kasım’da Sakarya’da görev yapan bir askeri personel ile yanında bulunan kadın Düzce’ye uyuşturucu sevkiyatı yaparken yakalandı. 27 Kasım’da yine Bolu’da biri asker iki kişi 21 kilo eroin ile yakalandı. 12 Ekim’de İstanbul Ataşehir’de gençlere uyuşturucu satan kişi polis çıktı. Ocak ayında İzmir Aliağa’da bulunan Pollen tatil köyünde 400 kiloya yakın uyuşturucu ele geçirilirken, yakalananlar arasında Hakkari ili Çukurca ilçe Jandarma Komutanı ve bir uzman çavuş. 2017 yılında AKP Diyadin Gençlik Kolları Başkanı ve bir polis memuru Adapazar’da 1 milyon 500 bin lira değerinde eroinle birlikte yakalandı. 2015 Nisan’ında yine iki uzman çavuş 10 kilodan fazla uyuşturucuyla yakalandı. Ekim ayında 2 kilo sentetik uyuşturucu ve hapla Manisa’da yakalanan İzmir Emniyet’inde görevli 3. Sınıf Emniyet Müdürüydü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeğeni Mehmet Erdoğan’ın, 50 kg. esrarla yakalandı.

JİTEM davasının son günü

Okumaya devam et

Popular