Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Afganistan’da bir polis 7 meslektaşını öldürdü

Afganistan’ın güneyindeki Kandahar vilayetinde bir polis memuru meslektaşlarına ateş açtı. 7 polis hayatını kaybetti.

BOLD – Afganistan’ın güneyindeki Kandahar vilayetinde bir polis memurunun meslektaşlarına ateş açması sonucu 7 polis hayatını kaybetti.

Afgan yetkililer, Şah Vali Kot bölgesinde bir polis memurunun 7 meslektaşını silahla vurarak öldürdüğünü kaydetti.

Saldırganın daha sonra olay yerinden kaçtığını ifade eden yetkililer, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını belirtti.

Saldırıyı üstlenen Taliban örgütü ise saldırganın kendilerine çalıştığını iddia etti.

ABD’de çifte saldırı: 29 ölü, 42 yaralı

Dünya

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya geldi. Görüşmede Türkiye’yi rahatsız eden NATO’da reform planlarının da gündeme gelmesi bekleniyordu.

BOLD – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Brüksel’deki NATO karargahında bir araya geldi.

Çavuşoğlu, görüşmeden sonra sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, İttifak içinde birlik ve dayanışmanın daha da güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, “Ülkemiz İttifakın caydırıcılık ve savunmasında kritik ve öncü roller üstleniyor. Afganistan’da ve Irak’ta NATO misyonlarını desteklemeye devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

NATO’DA REFORM PLANLARI

Çavuşoğlu’nun NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yapacağı görüşmede ise Kuzey Atlantik İttifakı’ndaki yapısal reform planlarının da önemli yer tutması bekleniyordu. Ancak konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

NATO-AB ilişkilerinin güçlendirilmesi ve vetonun zorlaştırılması gibi Türkiye açısından tartışmalı planlar içeren taslakla ilgili resmi istişare süreci Aralık ayı başında başlatılmıştı.

Taslaktaki öneriler arasında, NATO üyesi olmayan AB ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının NATO zirveleri çerçevesinde yapılan görüşmelere davet edilmesi de yer alıyor. Ancak Türkiye, Güney Kıbrıs’ı kapsayacağı için bu maddeye sıcak bakmıyor. Türkiye AB üyesi Güney Kıbrıs’ı “Kıbrıs Cumhuriyeti” olarak tanımıyor, bunun yerine Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ifadesini kullanıyor. NATO-AB yakınlaşmasına AB’den ayrılan Britanya’nın da sıcak bakmadığı belirtiliyor.

NATO gündemindeki taslakta üye ülkelerin ittifak kararlarını veto etmesinin zorlaştırılması da yer alıyor. Ancak bu maddenin de Türkiye’nin yanı sıra Macaristan’ın da direnişiyle karşılaşması bekleniyor.

Diyaloğu yeterli bulmayan AB Türkiye’den somut adımlar istedi

Okumaya devam et

Dünya

AB sınır teşkilatı Frontex’te mültecilere yönelik ‘geri itmelerle’ ilgili soruşturma derinleştirilecek

Avrupa Sınır Koruma Ajansı (Frontex) hakkında, Yunanistan’ın geri itme vakalarından bazılarına müdahale etmediği iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma derinleştirilecek. Frontex çalışma grubunun raporuna göre beş vaka yeterince soruşturulmadı.

BOLD – Frontex içinde oluşturulan çalışma grubu raporuna göre, ajans hakkında Avrupa’ya deniz yoluyla gelen sığınmacıların karaya ayak basmadan geri gönderilmelerinde (Pushback) yasal prosedürlerin ihlâl edildiği beş olay yeterince aydınlatılamadı.

Frontex Yönetim Kurulu toplantısından sonra yapılan açıklamada, Yönetim Kurulu’nun Ajansın olayların üçü hakkında çalışma grubuna zamanında bilgi vermediği için “çok endişeli” olduğu belirtildi.

Yönetim Kurulu adına soruşturmayı yürüten çalışma grubu, Yunan sınır güvenliğinin dâhil olduğundan yola çıkılan 13 geri itme vakasından sekizi hakkındaki dosyasını tamamladı. Buna göre temel hakların ihlâl edildiğine dair bir olguya rastlanılmadı. Ancak beş vaka hakkında soruşturmanın derinleştirilmesine karar verildi.

Frontex Yönetim Kurulu, Ajans Başkanı Fabrice Leggeri’nin eksik bilgileri çalışma grubundan “Acilen” sunmasını istedi. Çalışma grubunun nihai raporunu 26 Şubat’a kadar açıklaması bekleniyor.

Batı basınında Yunan sınır güvenliğinin şişme bot ile karaya ulaşmaya çalışan sığınmacıları Türkiye’ye “geri ittiği” yönünde çok sayıda haber yer almıştı.

Haberlerde yer verilen iddialara göre Frontex yetkilileri, Nisan ayından beri bu tür geri itme faaliyetleri yapılırken olay yerinin yakınında bulunuyordu.

Diyaloğu yeterli bulmayan AB Türkiye’den somut adımlar istedi

Okumaya devam et

Dünya

AB ve ABD, Kovid-19 salgınıyla mücadele için seyahat tedbirlerini sıkılaştırıyor

ABD Başkanı Joe Biden, Kovid-19 salgınıyla mücadele için ABD’ye seyahat edenlere negatif PCR testi ve karantina zorunluluğu getirdi. AB liderleri de yeni seyahat kısıtlamaları getirme konusunda uzlaşıya vardı.

BOLD – Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, yemin töreninin ardından görevindeki ilk günlerde Kovid-19 salgınına karşı uygulanacak politikalara odaklandı.

Göreve geldikten birkaç saat sonra Donald Trump dönemi politikalarının geri çevrilmesine yönelik 17 kararname imzalayan Biden, Kovid-19’la mücadele kapsamında hava yoluyla ABD’ye gelecek kişilerin karantinada kalması talimatını verdi.

Başkan Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, virüsle mücadele stratejisini duyurdu ve bir dizi kararname ile başkanlık emrine imza attı. Biden, “Dün, federal binalarda maske ve sosyal mesafe zorunluluğuna ilişkin bir kararname imzaladım. Bugün de eyaletlerarası yolculuklarda tren, uçak ve otobüslerde maske zorunluluğu getiren bir başka kararname imzalayacağım. Ayrıca ABD’ye yurt dışından uçan herkesten negatif test sonucu isteyeceğiz ve bu kişiler, ABD’ye geldiğinde karantinaya girecek.” ifadelerini kullandı.

“SAVAŞIN İÇİNDEYİZ”

ABD’de virüs nedeniyle ölenlerin sayısının 2. Dünya Savaşı’nda ölen Amerikalıların sayısını aştığını belirten Biden, “Bugün bir savaşın içindeyiz.” dedi. Biden, aşı ve test için gerekli ihtiyaçların karşılanması amacıyla kendisine özel sektörün üretimini yönlendirme hakkı veren “Savunma Üretim Yasası”nı harekete geçireceğini söyledi.

Biden’ın imzaladığı belgeler kapsamında aşı uygulamalarının ve testlerin hızlandırılması, tedaviye erişimin daha da hızlandırılıp kolaylaştırılması ve risk gruplarının koruma altına alınması yer alıyor.

Görevdeki ilk 100 gününde aşı olan kişi sayısını 100 milyona çıkarmayı hedefleyen Biden yönetimi, okulların güvenli şekilde yeniden açılması için de ilgili kurumlara gerekli testlerin sağlanması talimatı veriyor.

AB, ZARURİ OLMADIKÇA SEYAHAT YAPILMAMASINI İSTEDİ

Avrupa Birliği (AB) liderleri, koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlarından zaruri olmadıkça seyahat etmemelerini isterken, önümüzdeki günlerde yeni kısıtlamaların yürürlüğe sokulabileceği uyarısı yaptı.

AB liderleri, Perşembe gecesi yaklaşık dört saat süren zirve toplantısında pandemi nedeniyle alınabilecek yeni önlemleri ele aldı.

Zirvenin ardından bir açıklama yapan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Hem ülkelerin kendi içinde hem de diğer ülkelere zaruri olmayan nedenlerden dolayı yapılacak seyahatlerden güçlü bir şekilde vazgeçirmemiz gerekiyor” dedi.

 

 

 

 

 

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de zorunlu olmayan seyahatlerin kısıtlanmasına ilişkin ek kısıtlayıcı önlemlere gerek duyulabileceğini ve bu konuyla ilgili değerlendirmelerin sürdüğünü belirtti.

AB liderleri zirve toplantısında, Schengen bölgesine dahil ülkeler arasındaki sınırların kapanmasını önlemek amacıyla test sayısının artırılması konusunda görüş birliğine vardı.

Von der Leyen, AB içerisinde Covid-19 vakalarının yoğun olduğu yerlerin “koyu kırmızı” bölge olarak tanımlanacağını ve buralardan gelecek olan kişilere test ile karantina zorunluluğunun getirilebileceğini belirtti.

Von der Leyen, “Koyu kırmızı bölge, virüsün çok hızlı bir şekilde bulaştığı yerleri tanımlayacak” dedi.

FRANSA’DAN SEYAHAT ÖNCESİ PCR TESTİ ZORUNLULUĞU

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, zirvede Pazar gününden itibaren diğer AB ülkeleri de dahil olmak üzere ülke dışından gelen herkes için seyahat öncesi PCR testi yaptırılmasının zorunlu hale getirileceği bilgisini verdi.

Macron, testin seyahatten en geç 72 saat önce yapılması gerektiğini belirtti. Macron, işi nedeniyle sınır geçen ve kara taşımacılığında çalışanların test zorunluluğundan muaf tutulacağını aktardı.

Diyaloğu yeterli bulmayan AB Türkiye’den somut adımlar istedi

Okumaya devam et

Popular