Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Gazete ve dergilerin tirajı 5 yılda yüzde 40 düştü

Türkiye’de gazete ve dergilerin tirajı, 5 yılda yüzde 40 azalarak 1,4 milyara geriledi.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenenlere göre, Türkiye’de 2014 yılında yayımlanan gazete ve dergilerin toplam tirajı 2 milyar 274 milyon 530 bin 479 iken, 2018’de yüzde 40 azalarak 1 milyar 368 milyar 287 bin 463’e düştü.

Bu dönemde tirajı yaklaşık yüzde 40 gerileyerek 1,3 milyara inen gazetelerin, 1 milyarı ulusal yayın, 227,3 milyonu yerel yayın, 9,4 milyonu da bölgesel yayınlardan oluştu. Dergilerin tirajı da yüzde 40,7 azalışla 134 milyondan 79,5 milyona geriledi. Bu dergilerin 60 milyonu ulusal yayın, 16,6 milyonu yerel yayınlardan meydana geldi.

Tiraj düşüşü, yayın hayatına devam eden gazete ve dergi sayısına da yansıdı. 2014’te yayın yapan gazete ve dergi sayısı 7 bin 120 iken, bu sayı geçen yıl yüzde 16,3 azalışla 5 bin 962’ye geriledi. Bu sayının 2 bin 463’ü gazete, 3 bin 499’u ise dergilerden oluştu.

Bu gazetelerin 171’i ulusal, 2 bin 248’si yerel, 44’ü ise bölgesel yayın gazete olarak kayıtlara geçti. Aynı dönemde yayın yapan dergilerin ise 2 bin 250’si ulusal, bin 99’u yerel, 150’si ise bölgesel yayın olarak belirlendi.

Medya

YouTube kanalı açan Fatih Portakal, FOX’dan uyarı gelince kapattı

FOX Ana Haber sunucusu Fatih Portakal, tatildeyken YouTube kanalı açtığını duyurdu. Birkaç dakika sonra paylaşımını silen Portakal, FOX’dan uyarı geldiğini ve açtığı kanalı kapattığını söyledi.

BOLD-Twitter üzerinden YouTube kanalını açtığını duyuran Gazeteci Fatih Portakal, aradan geçen kısa bir süre sonra kanalı kapattığını açıkladı. FOX Ana Haber sunucusu Portakal, Youtube kanalının şirket kuralları gereği kapattığını duyurarak, “Youtube kanalımı açtığım gün kapatmak değil, kullanmamak mecburiyetindeyim. Şirket kuralları gereği yapamayacağım bildirildi. Kural kuraldır.” dedi.

Fatih Portakal, Youtube kanalı açtığını “Artık Youtube’dayım. Sürprizlere hazır olun” şeklinde duyurmuştu. Bu duyurudan sonra YouTube kanalını kullanmamak zorunda olduğunu ifade eden Fatih Portakal, “YouTube kanalımı açtığım gün kapatmak değil, kullanmamak mecburiyetindeyim. Hayatin içinden bilgilendirme amaçlı bir mecra olacağını planlamıştım. Şirket kuralları gereği yapamayacağım bildirildi. Kural kuraldır. Bugün olamasa da gelecekte yaparım. Bilgilendirmek istedim.” ifadelerini kullandı.

Bu işte bir terslik var: A haber 4 yıl önce havalanan yerli uçak için fabrika müjdesi verdi

Okumaya devam et

Medya

Bu işte bir terslik var: A haber 4 yıl önce havalanan yerli uçak için fabrika müjdesi verdi

Yandaş A Haber kanalının ‘Yerli Uçak Fabrikası’ haberi sosyal medyada alay konusu oldu. En son 1 Kasım seçimlerinde oy devşirmek için yapılan ‘Yerli Uçak’ haberleri seçim var yorumlarına neden oldu.

BOLD – İktidara yakın medya asparagas haber ısrarında devam ediyor. Takvim gazetesinin emekliye bitmeyen ‘zam müjdesi’ ve A Haber kanalının varlığından yalnız kendilerinin haberdar olduğu ‘yerli tank, füze, uçak, silah fabrikalarımız’ haberleri başta gelenlerden. Çok da itibar görmeyen bu tür haberlere sosyal medyadan da daha yüksek sesle tepkiler geliyor.

HÜKUMET MÜJDE VERMEZ YAPAR

En son A Haber kanalının ‘Yerli uçak müjdesi’ haberi sosyal medya kullanıcılarının hışmına uğradı. Habere göre 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde ‘Yerli Uçağımız Göklerde’ diyerek oy toplayan hükumet, bugün bakanın ağzından yerli uçak fabrikası kurulacağı müjdesini veriyor. Yerli uçak fabrikası haberine KHK direnişçisi Acun Karadağ da tepki gösterdi. Karadağ “Hükumetin işi müjde vermek değil, yapmaktır” ifadelerini kullandı.

SEÇİM VAR GALİBA

Haber, sosyal medyada ‘seçim var galiba’ yorumlarına neden oldu. Yerli uçak fabrikası haberine gelen tepkilerden bazıları şöyle:

KURULMUŞ KURULMUŞ HELE BAKIN

Bir sosyal medya kullanıcısı kağıt uçak makinesi görüntüsüyle söz konusu haberle dalga geçti.

– Tekerlerinde sorun var inemiyor

https://twitter.com/Esin85489192/status/116428197903200256

“Kendimi parayla satan insan değilim, oyuma sahip çıkıyorum”

Okumaya devam et

Medya

Evrensel Yazarı Tözeren: Trafik cezam bile yoktur, kelepçelenerek hastaneye götürüldüm

Polis tarafından gece yarısı evi basılarak gözaltına alınan Evrensel yazarı Edebiyatçı Ayşegül Tözeren, avukatları aracılıyla gönderdiği notta “Trafik cezam bile yoktur, kelepçelendim öyle hastaneye götürüldüm” dedi.

BOLD-Polislerin “ihbar var” diyerek gece yarısı evinde gözaltına alınan Edebiyatçı, doktor Ayşegül Tözeren gözaltında tutulduğu hücresinden avukatları aracılığı ile ikinci bir mesaj gönderdi. Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’ın Twitter hesabından paylaştığı mesajda Tözeren “Trafik cezam bile yoktur. Kelepçelendim öyle hastaneye götürüldüm” ifadesine yer verdi.

20 Ağustos gecesinde gözaltına alınan Ayşegül Tözeren yarın emniyete ifade vereceği ve cuma günü de adliyeye çıkarılacağı aktarıldı.

Gözaltındaki Tözeren avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajı şöyle:

“Akıl almaz bir ihbarla başlatılan bu sürecin hâlâ kötü bir rüya olduğunu düşünmek, öyle hayal etmek istiyorum. Ama hala uyanamadım.

İşin aslı, uyuyamadım da… Çünkü başımda hiç sönmeyen bir floresan var. Bugün hayatımda ilk kez – bunu vurguluyorum, benim trafik cezam bile yoktur – kelepçelendim, öyle hastaneye götürüldüm. Ben de size söylediğim gibi göğe baktım.

Sevgili anneannemin bulutların üstünden ‘Rumeli inadı’nı hatırladım, başımı dik tuttum, kelepçeler için İstanbul Protokolünü hatırlattım. Ben kimlerin öğrencisiyim?

Doğum günüme katılan herkese çok çok teşekkürler. Sizi çok ama çok seviyorum. Ne diyordu Cemal Süreya…

‘Kimse dokunamaz

bizim suçluluğumuza!'”

Kayyım protestolarında polisin döve döve gözaltına aldığı genç, zihinsel engelli çıktı

Okumaya devam et

Popular