Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Kaçırılan 4 kişi ilk kez görüntülendi

Yüksel Direnişçisi Acun Karadağ, Şubat’ta kaçırılan 4 kişiyi gördü. Karadağ o anları BOLD’a anlattı. Kaçırılanların görüntüleri ilk kez ortaya çıktı.

CEVHERİ GÜVEN

BOLD ÖZEL – Kaçırıldıktan 6 ay sonra Emniyette ortaya çıkan 4 kişi ilk kez görüntülendi. Gözaltındaki Yüksel Direnişçileri, kaçırılanları gördü ve saniyelik görüntülerini almayı başardılar.

Şubat ayında kaçırılan 6 kişiden 4’ü yaklaşık 6 ay sonra Ankara Terörle Mücadele (TEM) şubesinde ortaya çıktı. Salim Zeybek, Yasin Ugan, Özgür Kaya ve Erkan Irmak, 9 gündür avukatlarıyla görüştürülmeden TEM’de gözaltında tutuluyorlar. Bu sürede sadece eşleri görüşebildi. Kaçırılan Mustafa Yılmaz ve Gökhan Türkmen’den ise hala haber yok.

Dün ilk kez kaçırılan 4 kişiyi ailelerinden başka görenler de oldu.

Yüksel Direnişi’nin 1000. gününde gözaltına alınanlarla, Şubat ayında kaçırılan 4 kişi Adli Tabip’te karşılaştı. Yüksel Direnişi’nin sembol ismi Acun Karadağ o karşılaşma anını anlattı.

“ADLİ TABİP ‘SALİM ZEYBEK’ DİYE SESLENDİ”

Adli Tabip Doktoru’nun içeriden “Salim Zeybek” diye seslendiğini söyleyen Acun Karadağ o anları şöyle anlattı:

“Dün Yüksel Direnişi’nin 1000. Günüydü. Biz çok kalabalık olarak gözaltına alındık, 25-30 kişiydik. Gelip giden gözaltıları da görüyorduk. Orası Gazi Mustafa Kemal Hastanesi, eski Devlet Demir Yolları Hastanesi denilen yer. Adli Tabip olarak kullanılıyor giriş kısmı.

TEM Polislerini gördük onları da tanıyoruz. Daha önce biz de birkaç defa TEM’e götürülmüştük. Bizden birilerine geldiklerini düşündük. Sonra bahçenin uzak tarafında durdurdular arabayı. Cemaatten birileri olabilir diye düşündük. Onları bizden uzak tutuyorlar, karşılaştırmamaya çalışıyorlar. Sonra geri gelip arabayı hastanenin önüne çektiler. Araçtan indirdiler insanları hızla. Adli Tabip bu sarada “Salim Zeybek” diye seslendi. Biz o zaman kaçırılanlar olduklarını anladık. Öncesinde birini Salim Zeybek’e benzettim ama emin olamamıştım, çok zayıftılar.
Adli Tabip’e yanlarında birer polisle çok kısa soktular ve hızlı biçimde yanımızdan geçirerek götürdüler. O sırada ben arkasından ‘Biz sizin sesinizi duyurduk Salim Zeybek’ diye seslendim. Döndü baktı ama bir şey de diyemedi, yüzünden hafif bir olumlu tavır geçti ama aceleyle götürdüler.”

İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİLER

O anlara ilişkin kısa bir kamera kaydı da ortaya çıktı. Yüksel TV’nin Facebook hesabından yayınlanan kayıtta kaçırılanlardan üçü açıkça görülüyor.

Kısa görüntüde, Adli Tabip’ten çıkartılanların en önünde Erkan Irmak görülüyor. Ardından Yasin Ugan ve son olarak da Özgür Kaya çıkıyor. Kısa görüntülerde kayda geç girildiği için Salim Zeybek görülmüyor.

“HEPSİ UFAK TEFEK VE ZAYIFTILAR”

Araçtan indirilenlerin dört kişi olduklarını söyleyen Acun Karadağ, zayıf olduklarının dikkat çektiğini söylüyor:

“Arkadaşlardan biri polislere seslendi ‘İnsanları kaçırıyorsunuz ama ne hikmetse TEM buluyor kaçırılan insanları’ dedi. Alelacele arabaya bindirdiler, araba önümüzden geçerken de zafer işareti yaptık. Bunlar çok kısa birkaç dakikalık işlemlerdi. Dört kişiydiler.

Hepsi ufak tefek ve zayıftılar. Yürümekte zorlandıklarını söyleyemem. Zayıflıkları dikkat çekiyordu. Bir de kollarına yapışmışlardı götürüyorlardı. Yüzlerinde darp izi görmedik. Ama kaçırılmışlarsa bir süre izleri geçsin diye bekletiyorlar onları.

Büyük ihtimalle gözaltı süresini uzatmak için hakime götürüyorlardı. Hakime götürmeden önce de Adli Tabip’e götürüp süre uzatıyorlardı”

“YÜKSEL DİRENİŞİ SÜRECEK”

KHK’ya ihraçlara karşı başlayan ve 1000 günü aşan Yüksel Direnişiyle ilgili de konuşan Karadağ, sürekli olarak kesilen para cezalarını ödemeyeceklerini, hukuksuzluğa karşı direnişi sürdüreceklerini belirtiyor:

“Yüksel Direnişinin 1000. günü çok kitleseldi güzeldi. Biz Karanfil Sokak’tan yürüyerek İnsan Hakları Anıtı’na geldik. Bayağı kalabalık çıktık alana, çevredeki insanlar alkışladı, destek verdiler. Polis kalkanlarıyla bizi karşıladı. Biz de kalkanlara girdik.

Benim astımım var biraz nefes alamadım, yerde kaldım. Arabalar dolduğu için arabaya da atamadılar beni, mobil karakola aldılar. Beni koruyan bir arkadaş vardı onu darp ederek gözaltına aldılar. Para cezası kestiler tekrar.

Ödeme emirleri geliyor bize sürekli Maliye’den. 100 bin liraları aştı. Ödemeyeceğiz. Kimseye de ödetmeyeceğiz, çünkü hukuksuz. Bu eylemin karşılığı para cezası değil, tamamen hukuksuz, biz anayasal hakkımızı kullanıyoruz. Yüksel Direnişimiz devam edecek, kazanana kadar.”

 

Sürgün gazeteci Arzu Yıldız 3 yıl sonra kızına kavuştu

 

BOLD ÖZEL

Tutuklu kanser hastasına cezaevi aracında işkence

10 yıldır kanser hastası olan ve üç yıldır cezaevinde bulunan polis memuru Mustafa Koray Mehirli, Mersin sıcağında cezaevi aracında kaldıkları kötü muameleyi mektubunda yazdı.

BOLD ÖZEL – Tutuklu kanser hastası Mustafa Koray Mehirli, tahliller için götürüldüğü Mersin Şehir Hastanesi önünde resmen işkenceye maruz bırakıldı.

Yaşadıklarını Kurban Bayramından önce ailesine gönderdiği mektupta anlatan Mehirli, bir arkadaşıyla birlikte konulduğu cezaevi aracında, su dahi verilmeden, WC ihtiyaçları giderilmeden, 40 derece sıcakta saatlerce bekletildi.

Tek kişilik hücreler şeklinde olan ve ‘tabut’ diye adlandırılan cezaevi araçları özellikle hastalar, hamileler, yaşlılar için büyük bir işkence. 40 dereceyi aşan sıcaklıkta kanser hastası bir insanın bekletilmesi 5275 sayılı Ceza İnfaz Kanununa aykırı.

Mehirli mektubunda o günü şöyle anlattı: “Arkadaş ameliyat oldu geldi, pansumanlarını ben yapıyorum, elimden geldiğince. Hastaneden birlikte geldik çarşamba günü, o gün ne rezillik çektik. Belki de cezaevi arabalarının en kötüsüyle gittik. Öyle bir arabayla gittiğimiz yetmiyormuş gibi bir de hastaneye gidip gelene kadar arabanın içinde beklettiler. Doktora götürürken arabadan indirip doktora gösterdiler, dönüşte tekrar arabaya koydular. O sıcakta ne çektik yaa… Rabbim bizlere böyle eziyet edenlerden hakkımızı ve intikamımızı alsın inşallah. Saatlerce ellerimiz kelepçeli bir şekilde, daracık yerde, ne tuvalet, ne su, Rabbimin yardımıyla dayandık çok şükür.”

Cemaat soruşturmaları kapsamında 29 Temmuz 2016’da tutuklanan Mustafa Koray Mehirli, 15 Kasım 2018’de Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında 7 yıl 13 ay, 15 gün hapis cezasına çarptırıldı ve Mersin Tarsus Cezaevine gönderildi.

2009 yılında tiroid kanseri teşhisi konulan ve o günden beri düzenli ilaç tedavi gören polis memuru Mustafa Koray Mehirli (47), 3 yıldır cezaevinde bulunuyor, hastalığı nedeniyle düzenli kontrole gitmesi ve ilaç tedavisi alması gerekiyor. Ama cezaevi şartları ve imkanları dahilinde bu tedavinin aksadığını eşi F. Mehirli daha önce BOLD’a anlatmıştı.

10 yıldır kanser hastası, 650 gündür cezaevinde

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Babacan ve Davutoğlu’dan Erdoğan’ı korkutan plan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı harekete geçen Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu yeni parti çalışmalarını birleştiriyor mu? Babacan ve Davutoğlu ittifakı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğini nasıl etkiler?

BOLD – İkilinin ittifakına Abdullah Gül neden engel oluyor? Erdoğan’ın tehditlerine rağmen yeni parti hazırlıkları ne durumda? Ekrem İmamoğlu’nun zaferi, yeni parti hazırlıklarına nasıl etki etti?

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

AYM’den sonra Danıştay’dan sürpriz karar – CANLI YAYIN

Türkiye ve dünyanın öne çıkan gelişmelerinin aktarıldığı BOLD Haber’de gündem Erdoğan’ın hukuksuz sarayları ve AYM’den sonra Danıştay’dan gelen sürpriz karar…

Okumaya devam et

Popular