Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Rusya: Suriyeli muhalifler Lazkiye yakınlarındaki üsse saldırı düzenledi

Rusya, Suriyeli muhalif grupların Rus savaş uçaklarının bulunduğu Lazkiye yakınlarındaki Hmeymim askeri üssüne saldırı düzenlediğini açıkladı.

BOLD –  Rusya Savunma Bakanlığı, Suriyeli muhalif grupların Rus savaş uçaklarının bulunduğu Lazkiye yakınlarındaki Hmeymim askeri üssüne 3 adet güdümsüz roket fırlattığını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, roketlerin üs yakınlarındaki bir köye düştüğünü ve 4 sivili yaraladığını açıkladı. Hava üssünde herhangi bir hasar meydana gelmediği belirtildi.

Rusya’nın açıklaması, Suriye’nin muhaliflerle 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren ateşkesi bitirdiğini açıklamasının hemen ardından geldi.

SURİYE ORDUSU, 1 AĞUSTOS’TA YÜRÜRLÜĞE GİREN ATEŞKESİ SONA ERDİRDİ

Suriye ordusu, dün yaptığı açıklamada İdlib’de geçen hafta ilan edilen şartlı ateşkese son verdiğini belirtmişti. Şam yönetimi, Türkiye’nin Soçi mutabakatıyla üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmediğini savundu.

Suriye Ordusu’ndan yapılan açıklamada, geçtiğimiz perşembe gecesi ilan edilen ateşkesin İdlib’de geçen yıl Rusya ile Türkiye’nin vardığı anlaşmanın uygulanması şartına bağlı olduğunu hatırlattı. Bu şartın da Türkiye tarafından yerine getirilmediğini belirtti.

Suriye Genelkurmayı, ‘Türkiye’nin desteklediği grupların ateşkese uymayı reddettiğini ve yakınlarındaki bölgelerde sivillere karşı saldırılar düzenlediğini’ belirterek, “Ateşkesi şartlı olarak kabul ettik. Bu şartlar yerine getirilmedi. Terör örgütlerine karşı askeri operasyonlarımızı yeniden başlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

Suriye, Türkiye’yi suçlayarak İdlib’deki ateşkesi bitirdi

Dünya

İsviçre AB ile Serbest Dolaşım Anlaşması’nı hafta sonu referanduma götürüyor

İsviçre bu pazar Avrupa Birliği ile Serbest Dolaşım Anlaşmasının geleceği ve orduya savaş uçağı alımı gibi kritik konularda referanduma gidecek. Her iki konuda 2014 yılında yapılan referandumdan ‘hayır’ çıkmıştı.

BOLD – İsviçrelilerin sandıkta oylayacağı sorulardan ilki Avrupa Birliği ile sınırların açık kalıp kalmayacağı. Ülkenin en büyük sağcı siyasi oluşumu İsviçre Halk Partisi (UDC), serbest dolaşıma “hayır” yönünde oy verilmesini istiyor.

6 yıl önce İsviçreliler çok az bir farkla da olsa başta Avrupalılar için olmak üzere göçmen kotalarının yeniden uygulanmasını kabul etmişti.

Bu referandumda da sağcı partiler ülkede “kontrolsüz ve orantısız bir göç yaşandığını” ve “iş fırsatlarının tehdit altında” olduğunu öne sürerek 1999’da Avrupa Birliği ile imzalanan Kişilerin Serbest Dolaşımı Anlaşması’nı (AFMP) sona erdirmeyi amaçlayan yeni bir girişim başlattı.

1992’de İsviçreliler, Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği’nin (EFTA) ön oluşumu olarak görülen Avrupa Ekonomik Topluluğu’na girmeye “hayır” oyu vermişti.

SAVAŞ UÇAĞI ALALIM MI?

2014’teki referandumda İsviçrelilerin “hayır” dediği diğer bir konu da savaş uçağı alımı. Hükumetin İsveç’ten almayı planladığı 22 savaş jetini halk reddetmişti.

Bu sefer ise federal hükümet, savaş uçağı alım bütçesinin 5,6 milyar euro ile kısıtlı kalıp kalmamasını oylamaya sunuyor.

İsviçre Hava Kuvvetleri sadece eğitimlerde kullanılan yaklaşık kırk yıllık 26 adet F-5 Tiger savaş uçağına ve 2030’da hizmetten çekilmesi planlanan 30 adet F/A-18’e sahip.

Muhalefet, satın alımı günümüz dünyasındaki doğal afet, iklim değişiklikleri ve siber saldırılar gibi yeni tehlikelere karşı “gereksiz bir lüks” olarak değerlendiriyor.

Hükümet ise BM’nin Cenevre’deki toplantıları gibi önemli etkinliklerde hava sahasının korunmasının önemli olduğuna işaret ederek alım projesinin gerçekleşmesini talep ediyor.

20. yüzyılda büyük çoğunluğu Avrupa’da gerçekleşen iki dünya savaşına da katılmayan ve yıkıma uğramayan İsviçre’de halkın kafasındaki soru şu: Düşmanımız kim?

Türkiye’ye yaptırım ihtimali azaldı Yunanistan ve Rumlar bastırıyor

Okumaya devam et

Dünya

Trump: ABD seçimleri Anayasa Mahkemesinde bitecek

ABD Başkanı Donald Trump, Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinin Anayasa Mahkemesine taşınacağını düşündüğünü söyledi. Trump, mahkemeye dokuzuncu üyenin atanmasının bu nedenle önemli olduğunu savundu.

BOLD – Beyaz Saray’da düzenlenen bir etkinlikte konuşan Başkan Trump’ın gündeminde, Ruth Bader Ginsburg’ün ölümünün ardından Anayasa Mahkemesine yeni üyenin atanması süreci vardı.

Başkan Trump’a, kendisi ve Demokrat rakibi Joe Biden arasında geçecek 3 Kasım yarışında yaşanabilecek sorunların çözülmesi için Anayasa Mahkemesinin bütün üyelerle işler halde olmasının gerekip gerekmediği sorusu yöneltildi. Trump soruya, “Seçimler bence Anayasa Mahkemesinde bitecek. O yüzden mahkemede dokuz yargıcın olması çok önemli” yanıtını verdi. Trump, herhangi bir kanıta dayandırmadan, seçimlerin doğruluğuna ilişkin şüphelerini dile getirdi. Posta yoluyla oy kullanılmasının usulsüzlükle sonuçlanacağını öne sürdü.

Trump, “Demokratlar düzmece bir oyun oynuyor. Bu düzmece Anayasa Mahkemesinin önüne gidecek ve mahkemedeki oylamada 4-4 şeklinde bir sonuç çıkması iyi bir durum değil” dedi.

ABD’de bugüne kadar yalnızca 2000 yılındaki başkanlık seçimleri Anayasa Mahkemesine taşındı. O yıl Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı George W. Bush ve Demokrat Parti’nin adayı Al Gore arasındaki yarışın sonucunu Anayasa Mahkemesi belirlemişti.

TRUMP, ANAYA MAHKEMESİ ADAYINI CUMARTESİ GÜNÜ AÇIKLAYACAK

Cumhuriyetçi Başkan Trump, Yargıç Ginsburg’ün ölümünün ardından ondan boşalan koltuğu doldurmak için hızlı bir şekilde harekete geçmek istiyor. Senato’daki Cumhuriyetçiler Trump’ın belirleyeceği yargıç adayını seçimden önce oylayabileceklerini belirtiyor.

Anayasa Mahkemesi’ne yeni üyenin seçimden önce atanması halinde, mahkemedeki muhafazakar-liberal yargıç dengesi 6-3 gibi bir çoğunlukla muhafazakarlar lehine olacak.

ABD Başkanı Trump göreve geldiğinden bu yana iki kez Anayasa Mahkemesi’ne yargıç atadı. 2017 yılında Neil Gorsuch, bir yıl sonra da Brett Kavanaugh Başkan Trump tarafından atanmıştı.

Başkan Trump’ın Anayasa Mahkemesi yargıçlığı için aday gösterdiği ismi Cumartesi günü açıklaması bekleniyor. Yargıç adayının göreve başlayabilmesi için Senato’nun da onayını alması gerekiyor.

100 sandalyeli Senato’da Cumhuriyetçiler 53 senatörle Demokratlar karşısında çoğunluğu ellerinde tutuyor.

Senato’daki Cumhuriyetçiler’in lideri Mitch McConnell, Başkan Trump’ın aday göstereceği yargıç adayı konusunda harekete geçme niyetinde olduğunu söylemiş, Senato Adalet Komisyonu Başkanı Lindsey Graham de yeterli oy sayısına sahip olduklarını belirtmişti.

Mike Pompeo uyardı: “Türkiye’nin Çin’e bağımlılığı ABD ile askeri iş birliğini zora sokabilir”

Okumaya devam et

Dünya

AB ve Almanya Lukaşenko’yu Belarus devlet başkanı olarak tanımadığını açıkladı

Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, tartışmalı seçimlerin ardından kamuoyuna duyurulmayan bir törenle yemin etti. Avrupa Birliği ve Almanya, Lukaşenko’yu Belarus Devlet Başkanı olarak tanımadığını duyurdu.

BOLD -Avrupa Birliği (AB), Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından dün gizli bir törenle yemin ederek göreve başlayan Aleksandr Lukaşenko’nun meşruiyetinin bulunmadığını, seçimin sonucunu tanımadığını bildirdi.

AB adına açıklama yapan Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Belarus’taki seçimin “adil ve özgür olmadığını” belirterek, sonuçlarını tanımadıklarını yineledi.

Borrell, “Aleksandr Lukaşenko’nun 23 Eylül 2020’de sözde göreve başlaması ve bir dönem daha yetkisini sürdürmesinin demokratik meşruiyeti bulunmamaktadır.” ifadesini kullandı.

Seçimlerden bu yana gösterilerin devam etiğini hatırlatan Borrell, Lukaşenko’nun yeniden göreve başlamasının ülkedeki siyasi krizi derinleştireceğini savundu. AB olarak Belarus halkının demokratik taleplerini desteklediklerini belirten Borrell, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözetiminde yeniden “özgür ve adil” seçimlerin yapılmasına yönelik isteklerin arkasında olduklarını aktardı.

“SEÇİMLER NE ADİL NE DE ÖZGÜRDÜ”

Almanya Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert de, “Seçimlerin demokratik sayılabilmesi için gerekenler en temel düzeyde bile yerine getirilmedi. Seçimler ne adil ne de özgürdü. Bu nedenle bu seçim sonuçları tanınamaz” dedi. Seibert sözlerini şöyle sürdürdü: “Tören hazırlıklarının gizli yapılması ve törenin halkın gözü önünde gerçekleştirilmemesi çok şey anlatıyor.”

Muhalifler törenin önceden duyurulmamasını, Lukaşenko’nun protestoları engelleme çabası olarak yorumladı.

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, yemin ederek 6. dönemine başladı

Okumaya devam et

Popular