Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Tavanı güneş panelli Hyundai Sonata satışa sunuldu

Hyundai, ücretsiz enerji kaynağı olan güneşten enerji toplamak için tavanına güneş paneli yerleştirdiği Sonata Hybrid'i Kore'de satışa çıkardı. Aracın bu teknoloji sayesinde yılda ortalama 1.300 kilometre daha fazla yol gitmesi bekleniyor.

Hyundai, tavanına güneş paneli yerleştirdiği Sonata Hybrid’i Kore’de satışa çıkardı. Aracın bu yöntemle yılda ortalama 1.300 kilometre daha fazla yol gideceği belirtiliyor.

BOLD – Ücretsiz enerji kaynağı olan güneşten enerji toplamak için tasarlanan güneş panelleri hem dünyada hem de uzayda kullanılıyor. Kendi aracına da bu sistemi ekleyen Hyundai, güç tasarrufunu artırmayı hedefliyor.

Fiyatı düşürmeyi başardılar: Dizel fiyatına elektrikli VW ve Hyundai

Hyundai, bu planını geçtiğimiz sonbahar döneminde açıklamıştı. Şimdiyse otomotiv firmasının ilk güneş panelli aracı hazırlandı. Efsane Sonata’nın Hybrid versiyonu aracın şu anda Kore’de satışına başlandı. Güneş paneli tavana sahip aracın yakın zamanda Kuzey Amerika pazarına da girmesi bekleniyor.

Marka, elektrik güç kaynağına yardımcı olması için aracın tavanına güneş panelleri yerleştirirken karbondioksit salınımını da düşürmeyi hedefliyor. Güneş panellerinin günlük enerji ihtiyacının %30 ila %60’ı arasında bir bölümü karşılaması öngörülüyor. Aracın günlük 6 saatlik bir şarjla yılda 1.300 kilometre daha fazla gidebileceği düşünülüyor.

Söz konusu mesafe günümüz teknolojisi düşünüldüğünde çok büyük bir geliştirme olmasa da araçların tavanında bulunan güneş panellerinin hibrit ve tamamen elektrikli araçlar için bir potansiyeli bulundurduğunu gösteriyor.

Hyundai, tavanına yerleştirdiği güneş panelleriyle bu teknolojinin yalnızca lüks markalara ya da deneysel araçlara özel olmadığını da ortaya koyuyor.

Hyundai, yeni Tucson’la Alman tanklarına meydan okuyacak

Dünya

Suriye’de yakalanan “AB vatandaşı IŞİD’lı teröristler” ülkelerine iade ediliyor

Türkiye’nin Suriye’de yakalanan “yabancı teröristlerin” iadeleri devam ediyor. Bu kapsamda Danimarka vatandaşı bir kişi Kopenhag’a gönderildi. Fransa, iade edilecek kişilerin yargılanacağını belirtirken Hollanda’da mahkeme Suriye’deki IŞİD’e katılan kadınların çocuklarının ülkeye getirilmesi yönünde bir karar aldı.

BOLD – Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Türkiye’nin bu hafta sınır dışı edeceği 11 kişinin yargılanacağını ancak bu yargılamanın sivil mi, yoksa askeri mahkemelerde yapılacağı konusuyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini açıkladı.

Fransız yetkili, Türkiye tarafından sınır dışı edilenlerin büyük bir bölümünü kadınların oluşturduğunu söyledi.

Fransız Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, 2014 yılında yapılan anlaşma kapsamında çok sayıda IŞİD üyesinin Türkiye tarafından iade edildiğini ancak bugüne kadar bu iadelerin sessiz bir şekilde yapıldığını söyledi.

Yetkili, “Cihatçılar ve aileleri, düzenli olarak Fransa’ya geri gönderiliyor ve uçaktan iner inmez tutuklanıyor. Bu işlem genellikle gizli bir şekilde yapılıyor. Bununla ilgili haberler ya çıkmıyor ya da olup bittikten çok sonra yayımlanıyor” dedi.

DANİMARKA VATANDAŞI KOPENHAG’A YOLLANDI

Türkiye’deki Geri Gönderme Merkezi’nde işlemleri tamamlanan bir Danimarka vatandaşı IŞİD üyesi, polis eşliğinde İstanbul Havalimanı’na götürüldü.

Daha sonra da Kopenhag’a gönderilmek üzere Türk Hava Yolları uçağına bindirildi.

ALMANYA: TÜRK TARAFI BİZE BİLGİ VERDİ

Alman Dışişleri Bakanlığı’nın sözcü vekili Christofer Burger, Berlin’de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bu hafta içinde sınır dışı edilmesi planan Alman vatandaşları hakkında kendilerine bilgi verdiğini açıkladı.

“Türk tarafı bize bugün, 14 Kasım’da yedi, 15 Kasım’da ise iki Alman vatandaşının sınır dışı edileceğini bildirdi” diyen Burger, bu kişilerin Alman vatandaşlığının Alman makamları tarafından teyit edildiğini söyledi.

Burger, Almanya’ya sınır dışı edilecek 10 kişiden üçünün erkek, beşinin kadın, ikisinin de çocuk olduğunu kaydetti.

Dışişleri Sözcüsü, Türkiye’de ayrıca sınır dışı edilmek üzere Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan ve Alman vatandaşı olduğu belirtilen kişi sayısının “20’den az” olduğunu ifade etti. Alman Sözcü, henüz bu kişilerin Alman vatandaşlığının Alman makamlarınca resmi olarak teyit edilmediğini, Türk tarafının da kendilerine bu kişilerin sınır dışı edileceği konusunda henüz resmi bir bildirimde bulunmadığını kaydetti.

LAHEY MAHKEMESİNDEN KARAR

Bu arada Hollanda’da Lahey mahkemesi, Hollanda’dan IŞİD’e katılan 23 kadın ve 56 çocuğunun ülkeye geri getirilmesi için açılan davayla ilgili kararını açıkladı.

Mahkeme, Hollanda’nın IŞİD’e katılan kadınların çocuklarının ülkeye geri getirilmesine aktif olarak yardımcı olmasını kararlaştırdı. Ancak mahkeme bu çocukların anneleri için aynı yönde bir karar vermekten kaçındı.

Kızılhaç’a göre, Suriyeli Kürtlerin denetimindeki El Hore kampında 68 bin IŞİD militanıyla bunların eşleri ve çocukları tutuluyor.

Hollanda istihbarat servisine göre, bu kampta Hollanda’dan giden 55 IŞİD militanıyla, bunların 90 civarında çocuğu yaşıyor.

İADELER BU SABAH BAŞLADI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen hafta içerisinde yaptığı açıklamada, Türkiye tarafından IŞİD üyesi olduğu iddiasıyla yakalanan yabancı uyruklu şüphelilerin ülkelerine iadelerine bugün başlanacağını söylemişti.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı da bu sabah ilk olarak bir ABD vatandaşının sınır dışı edildiğini duyurmuştu.

Çataklı, ayrıca Geri Gönderme Merkezi’nde bulunan biri Alman diğeri Danimarka uyruklu iki kişiye ilişkin sınır dışı ve adli süreç işlemlerinin sürdüğünü söyleyerek, “Dolaysıyla bugün üç yabancı terörist savaşçının ülkemizden çıkışları sağlanmış olacak” demişti.

Türkiye, IŞİD’lilerin iadesine başladı

Okumaya devam et

Dünya

Türk ve Rus askerleri, Suriye’nin kuzeyinde 4. ortak kara devriyesini gerçekleştirdi

Türk ve Rus askerleri tarafından Fırat nehrinin doğusundaki Derbesiye bölgesinde ortak kara devriyesi gerçekleştirildiği sırada Suriye’nin Türkiye sınırındaki Kamışlı kentinde bombalı araçların kullanıldığı üç saldırı düzenlendi. Kısa aralıklarla düzenlenen saldırılarda ilk belirlemelere göre 6 kişi öldü, 26 kişi yaralandı.

BOLD -Milli Savunma Bakanlığı, Rusya ile 22 Ekim’de Soçi’de varılan mutabakat çerçevesinde; Türk ve Rus askeri unsurlarının ve İHA’ların iştirakiyle dördüncü ortak kara devriyesinin Fırat’ın doğusundaki Derbesiye bölgesinde gerçekleştirildiğini duyurdu.

Ortak kara devriyesi sonrası Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türk ve Rus askeri unsurlarının, İHA’ların da iştirakiyle Fırat’ın doğusundaki dördüncü kara devriyesi planlandığı gibi tamamlandı. Derbesiye bölgesinde icra edilen dördüncü kara devriyesine her iki taraftan dörder araç olmak üzere toplam sekiz kara aracı ve İHA’lar iştirak etti. Türk ve Rus askeri unsurları 10 kilometre derinlikte, 62 kilometre uzunluğundaki güzergâhta devriyeyi tamamladı” denildi.

RUSYA: YENİ BİR BÖLGEDE YÜRÜTÜLDÜ

Rus Savunma Bakanlığı ise devriye faaliyetlerinin Kamışlı’nın 70 kilometre batısında, 80 kilometre uzunluğundaki yeni bir bölgede yürütüldüğünü bildirdi.

Rus Interfax haber ajansının aktardığı açıklamada, ortak devriyenin Şeyrek kontrol noktasından başlayarak yeni bir güzergahta yapıldığı, önce batıya döndüğü daha sonra Suriye-Türkiye sınırı boyunca devam ettiği belirtildi.

Açıklamaya göre devriye ekiplerine Rus askeri personelini taşıyan Tigr zırhlı araçlarıyla BRT-80 taşıyıcıları ayrıca Türk askerlerini taşıyan Kirpi zırhlı araçları eşlik etti.

Dördüncü ortak devriyeye sekiz askeri araç ve her iki ülkeden 50 asker katıldı.

Türk ve Rus askerleri üçüncü ortak devriye hareketini 88 kilometrelik alanda Irak sınırı yönünde geçen Cuma günü yapmıştı.

KAMIŞLI’DA 3 PATLAMA: 6 ÖLÜ

Suriye’nin Türkiye sınırındaki Kamışlı kasabasında bombalı araçların kullanıldığı üç saldırı düzenlendi. ilk belirlemelere göre 6 kişi öldü, 26 kişi yaralandı.

Bomba yüklü iki araba ve bir motosikletin kullanıldığı kısa aralıklarla düzenlenen saldırılarda ilk belirlemelere göre 6 kişi öldü 26 kişi yaralandı.

Türkiye, IŞİD’lilerin iadesine başladı

Okumaya devam et

Dünya

İstanbul’da istihbarat oyunları: Rusya’nın İngiliz ajanı olmakla suçladığı Mesurier ölü bulundu

Rusya’nın geçen hafta İngiliz MI6 ajanı olmakla suçladığı, Suriye’deki Beyaz Baretliler  acil yardım kuruluşunun kurucularından, eski İngiliz asker James Le Mesurier İstanbul’da evinin yakınlarında ölü bulundu.

BOLD – Suriye’de acil yardım çalışmaları yürüten Beyaz Baretliler grubunun destekçisi Mayday Kurtarma Vakfı’nı kuran İngiliz vatandaşı James Le Mesurier ölü bulundu.

Karaköy’deki evinin yakınlarında bulunan Mesurier’in cansız bedeninin ilk olarak çevredeki caminin müezzini tarafından fark edildiği belirtildi.

POLİS, İNTİHAR OLARAK DEĞERLENDİRİYOR

Reuters’a bilgi veren bir güvenlik kaynağı, Le Mesurirer’in ofis olarak kullandığı evinin balkonundan düştüğünü ve olayın intihar vakası olarak değerlendirildiğini söyledi. Reuters’a konuşan diplomat komşusu da ölümüne ilişkin ayrıntıların netleşmediğini belirtti.

Reuters’a bilgi veren güvenlik kaynağı Le Mesurier’in eşinin polise sabah saat 4’te uyku ilacı aldıklarını ve yattıklarını söylediğini belirtti.

Güvenlik kaynağına göre, Le Mesurirer’in eşi, kapının çalmasıyla uyandığını ve sonrasında da eşinin etrafı polislerle çevrilmiş bir şekilde sokakta yerde yatarken bulduğunu söyledi.

İstanbul Valiliği de Le Mesurier’nin ölümüyle ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlattıklarını açıkladı.

Mayday Rescue Vakfı’ndan yapılan yazılı açıklamada, medyadan James Le Mesurier’in ölümüne ilişkin soruşturma tamamlanana kadar gereksiz spekülasyonlardan kaçınması istendi.

ESKİ İSTİHBARATÇI ASKER MESURIER

İngiliz ordusunun eski bir askeri istihbarat görevlisi olan 48 yaşındaki İngiliz vatandaşı Le Mesurier, Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü askeri olarak eski Yugoslavya’da görev yapmıştı.

Le Mesurier, 2014 yılında amacını ‘çatışma ve doğal afet bölgelerinde acil yardım müdahalesi’ olarak tanımlayan Mayday Kurtarma Vakfı’nı (Mayday Rescue Foundation) kurdu.

Vakıf, Lübnan ve Mogadişu’da bazı projeler geliştirmekle birlikte asıl olarak Suriye’yle ilgili faaliyet yürüttü.

Mesurier, vakfın Suriye projeleri için 2015’te İstanbul’da bir ofis kurdu. Le Mesurier’in başkanlığını yürüttüğü Mayday Kurtarma Vakfı’na birçok ülke ile birlikte Birleşmiş Milletler ve hayırseverler yardımda bulunuyordu.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth 2016 yılında, “Suriye’deki sivil savunma ve sivillerin korunmasıyla ilgili yaptığı hizmetlerden ötürü” Le Mesurier’e şövalyelik unvanı verdi.

RUS DIŞİŞLERİ AJANLIKLA SUÇLADI

Geçen hafta Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Le Mesurier’nin eski bir MI6 – İngiliz Dış İstihbarat Servisi- ajanı olduğunu, yıllarca Balkanlar ve Orta Doğu’da görev yaptığını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından da paylaşılan açıklamada Zaharova, Le Mesurirer için, “Balkanlar ve Orta Doğu dahil olmak üzere tüm dünyada görülen James Le Mesurirer’in terör gruplarıyla bağlantısının Kosova’daki misyonu sırasında da bildirildiği” ifadesini kullanmıştı.

Rusya Dışişleri, aynı açıklamada Beyaz Baretlileri, provokasyon yapmak, en tehlikeli terör örgütlerini desteklemek ve anti-terör operasyonlarına engel olmakla suçladı. Rusya, Beyaz Baretlileri ayrıca sahte kimyasal silah saldırısı haberleri tertip etmekle de itham etti.

BEYAZ BARETLİLER

Mayday Kurtarma Vakfı’nın en önemli projelerinden birisi Suriye’deki Beyaz Baretliler sivil savunma ve acilyardım kuruluşunu eğitmek oldu.

Beyaz Baretliler, sekiz yıldır devam eden Suriye iç savaşında Esat rejimi ve Rus güçlerinin rejim karşıtı grupların denetimindeki bölgelerde düzenlenen bombardımanda binlerce kişinin kurtarılması için düzenlenen operasyonlarda yer aldı.

Beyaz Baretliler, birçok Batı ülkesinde insani yardım yönüyle öne çıkıyor ve önemli destek görüyor.

Türkiye’deki Beyaz Baretliler gönüllülerine Arama Kurtarma Derneği de (AKUT) eğitim desteği verdi.

Grup, 2016’da alternatif Nobel ödülü olarak görülen Right Livelihood ödülü alan kurumlar arasında yer aldı.

Grubun çalışmalarını anlatan Netflix yapımı ‘Beyaz Baretliler’ belgeseli 2017 yılında en iyi kısa belgesel film ödülünü kazandı.

Beyaz Baretliler’in Halep kentindeki çalışmalarını anlatan ‘Last Men in Aleppo’ (Halep’teki Son Adamlar) ise aynı yıl Sundance Film Festivali’nde belgesel dalında Büyük Jüri Ödülü’ne layık görüldü.

SURİYE VE RUSYA, PROPAGANDA YAPMAKLA SUÇLADI

Suriye yönetimi ve Rusya, grubu ‘insani yardım kılıfını kullanarak Suriye yönetimi karşıtı propaganda yapmakla’ suçluyor. Beyaz Baretlilerin ‘El Kaide bağlantılı grup üyeleri dâhil birçok militana bünyesinde yer açtığı, sahada onlarla işbirliği içinde hareket ettiği’ ileri sürülüyor.

Grubun bazı videolarının ‘gerçek değil mizansen olduğu’ da iddialar arasında.

Ayrıca grubun, Suriye yönetiminin ‘kimyasal silah saldırısı düzenlediği’ iddialarını, ‘teyitli edilmiş bir bilgi’ gibi kamuoyuna yayarak Suriye’ye yönelik olası bir ‘dış müdahaleyi meşrulaştırmaya çalıştığı’ da iddia ediliyor.

Hong Kong’da canlı yayında bir gösterici gerçek mermiyle vuruldu

Okumaya devam et

Popular