Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kaz Dağları, Matrix ya da ‘Gerçeğin Çölü’

Sinema dünyasında devrim niteliğinde bir film olan Matrix üçlemesi 20 yaşına ulaştı. Onu bu kadar iyi yapan sadece çekim teknikleri, Wachowski kardeşlerin çarpıcı yönetmenliği ya da efektleri değil. Matrix, insana dair bir film…

BOLD – Sinema tarihinde Matrix gibi her izlendiğinde yeni anlamlar kazanan çok az film vardır. Ekseni bu kadar “insan” olan çok az film var çünkü… Zaman eskise de klasikler bu yüzden genç kalıyor.

Matrix’te insanoğlunun kozmik bir varlık olarak “var oluş”una dair bir çok şey bulabilirsiniz.
Ajan Smith’in Morpheus’u sorgulama sahnesi mesela…

İNSAN BU DÜNYANIN KANSERİDİR

Seninle burada geçirdiğim süre içinde öğrendiğim bir şeyi paylaşmak istiyorum; türlerinizi sınıflandırma fikrine kapıldığım bir günümde, aslında sizin memeli olmadığınızı anlayıverdim. Bu gezegendeki her memeli içgüdüsel olarak kendilerini çevreleyen ortamla doğal bir denge oluştururlar. Ama siz insanlar bunu yapmıyorsunuz.

Siz belirli bir alana yerleşip çoğalıyorsunuz, sonunda bütün doğal kaynaklar yok olana kadar buna devam ediyorsunuz. Hayatta kalmak için yapabileceğiniz tek şey olaraksa başka bir alana yayılmak kalıyor.

Bu gezegende aynı yöntemi kullanan bir başka organizma daha var. Ne olduğunu biliyor musun? Virüs… İnsan türü bir hastalık, bu gezegende bir kansersiniz, bir tür salgın ve biz de tedaviyiz.

GERÇEĞİN ÇÖLÜNE HOŞ GELDİNİZ

Ajan Smith’i dinledikten sonra yukarıdaki fotoğrafa iyi bakın. Biri Kaz Dağlarındaki ağaç katliamını gösteriyor. Değerli olduğuna insanın karar verdiği “altın” uğruna… Diğeri Matrix’in kurgusal (?) kıyametinden bir kare… Sizce bu hale gelmemize kaç adım kaldı? Buna dur demezsek, daha doğrusu kendimize, açgözlülüğümüze, hırsımıza, aptalca arzularımıza dur demezsek bu kıyamet kaçınılmaz.

Bir Neo gelmeyecek bizi kurtarmaya… Gelse de filmdeki gibi küresel kıyametin koptuğu bir dünyada nasıl yaşayabileceğimizi gösterecek, hepsi o.

Gördüklerimizi çocuklarımızın torunlarımızın da görebilmesi için ‘insan’a dur demenin zamanı gelmedi mi?

Netflix’ten sevilen diziye iptal kararı

Gündem

Kayyım protestosunda 12 yaşındaki çocuğa ters kelepçe

Ankara’da Diyarbakır, Van ve Mardin’e kayyım atanması olayını protesto etmek için toplanan vatandaşlara polis sert müdahalede bulundu. Polisin gözaltına aldığı kişiler arasında 12 yaşında bir çocuğa ters kelepçe takması dikkat çekti.

BOLD-Ankara Mamak Platformu üyeleri, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasını protesto etmek için Tuzluçayır Meydanı’nda toplanarak basın açıklaması yapmak istedi.

Ankara Emniyeti, grubun basın açıklaması yapmasına engel oldu. Bunun üzerine platform üyeleri, oturma eylemine başladı. Polis, grubu dağıtmak isterken sert müdahalede bulundu. Polis grubu dağıtırken 17 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlardan 12 yaşındaki B.A.’ya yere yatırılarak ters kelepçe takılması görüntülere yansıdı. Gözaltı işlemine diren B.A.’yı yüz üstü yere yatırıp ayakları ile sırtına basan polisler, küçük çocuğa ters kelepçe taktı.

Gözaltına alınan 17 kişi Tuzluçayır Karakolu’na götürüldü.

Olaydan sonra Tuzluçayır Meydanı’na gelen B.A.’nın babası, oğlunun daha 12 yaşında olduğunu ve işten döndüğü sırada polis tarafından gözaltına alındığını söyledi. Polisin 12 yaşındaki oğlunun üzerine basa basa gözaltına aldığını ve ters kelepçe yaptığını anlattı. Olaya tepki gösteren baba, oğlunu görmek üzere karakola gitti.

Kayyım hazırlığının seçimden bir gün sonra başladığı ortaya çıktı

Okumaya devam et

Gündem

Bold Ana Haber

Okumaya devam et

Gündem

Arap şeyhlerine özenen rektör görevden alındı, “Erdoğan’a yanlış bilgi verildi” dedi

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça görevinden alınarak yerine Prof. Dr. İbrahim Özcoşar atandı.

BOLD-Eski Rektör Ahmet Ağırakça görev süresince birçok skandal olaya imza attı. Arap şeyhlerine özenen ve giydiği kıyafetlerle dikkat çeken Ağırakça, görevden alınmasına twitter’dan veryansın etti. Rektörlüğe atandığı dönemde “Erdoğan’ın Mardin temsilcisiyim” diyen Ağırakça, görevden alınmasıyla “Mardin’e yapılacak en büyük kötülük yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararname ile Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. İbrahim Özcoşar atandı. Özcoşar’ın atanmasıyla ilgili karar Resmi Gazete’de yer aldı.

YENİ ATANAN REKTÖRÜ HEDEF ALDI

İlginç çıkışları ve Arap şeyhi gibi giyinmesiyle dikkat çeken eski rektör Ahmet Ağırakça ise atamayla ilgili olarak, Erdoğan’a yanlış bilgi verildiğini ve “Mardin’e yapılacak en büyük kötülük yapılmıştır” yorumunda bulundu. Mardin Artuklu Üniversitesi’ne Rektör olarak atanacak en son kişinin göreve getirildiğini belirten Ağırakça, “Mardin için geçmiş olsun” şeklinde mesaj paylaştı.

Yeni atanan Rektör Özcoşar Twitter hesabından, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü görevine atanmış bulunuyorum. Rabbim bizi kendisine ve bize güvenenlere mahçup etmesin, üniversitemize hizmet etmeyi nasip etsin” dedi.

Kayyım hazırlığının seçimden bir gün sonra başladığı ortaya çıktı

Okumaya devam et

Popular