Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

2000 yıllık fizik problemi çözüldü: Artık daha kaliteli ve ucuz lensler üretilebilecek

"Küresel sapma" denilen fotoğraftaki netliğin tüm noktalarda eşit olmaması sorunu Meksikalı bir fizikçi tarafından çözüldü.

Meksikalı bir fizikçi, “küresel sapma” olarak tanımlanan hangi ekipmanla çekilirse çekilsin fotoğraftaki netliğin tüm noktalarda eşit olmaması sorununu çözüme kavuşturmanın yolunu buldu.

BOLD – Bir fotoğraf karesinin merkezi çok aşırı net olabilir ancak kenarlarında her zaman bir bulanıklık vardır.

Fotoğrafçılık dünyasının tarihi problemi denilebilecek “küresel sapma” adı verilen bu problem nihayet çözüldü. En pahalı ve en kaliteli lenslerde bile önüne geçilemeyen netlik sorununun nasıl aşılacağı keşfedildi.

Kağıt üzerinde kavisli bir cam, mercek içinden geçen tüm ışık ışınlarını odak noktası olarak bilinen tek bir hedefe yönlendirebilir. Ancak bu, gerçek dünyada hiç de bu şekilde olmaz.

Mercek boyunca ışık kırılmalarındaki farklılıkların yanı sıra şekil ve kullanılan materyal bu ışık ışınlarının bir kısmını, özellikle de kenarlardan girenleri hedefinden uzaklaştırır. Ne Newton ne de Diocles bu sorunun üstesinden gelemedi.

Günümüzde tasarımda ve üretimde yapılan gelişmeler, lens üretim tekniklerinin mükemmel netlikte fotoğraflar çıkarmak için ne kadar geliştiğini gösteriyor. En önemli tekniklerden biri de küresel olmayan merceklerin kullanılması. Böylece küresel sapmaya bir karşılık veriliyor ve ışınlar hedeflerine daha iyi doğrulukta ulaşıyor.

Bu mercekler tam küre şekline sahip değil. Ayrıca mercek üreticilerinin her ürün için farklı bir küresel olmayan mercek ile ortaya çıkmaları gerektiğinden, üretimi ve tasarımı oldukça pahalı ve zor olabiliyor.

Ancak Meksika’daki Tecnológico de Monterrey’de doktora öğrencisi olan Rafael G. González-Acuña sayesinde bu yöntem değişecek.

MÜKEMMEL TASARIM İÇİN GEREKEN TAM SAYILARI VERECEK

Aylarca süren çalışmalardan sonra, 1949 yılında Wasserman-Wolf problemi olarak ortaya çıkan ve on yıllarca matematikçilerin sınırlarını zorlayan bu probleme analitik bir çözüm sağlayan bir denklem geliştirdi.

Bu denklem, mercek üreticileri için herhangi bir küresel sapmayı tamamen ortadan kaldıran bir mercek tasarımını mümkün kılacak nitelikte.

Objektifin boyutu, yapıldığı malzeme veya ne için kullanılacağı önemli değil. Bu denklem bir merceğin optik olarak mükemmel olacak şekilde tasarlanması için gereken tam sayıları verecek.

Yapılan bu gelişme yalnızca parasıyla tam netliği elde edemeyen fotoğrafçıları sevindirmeyecek. Mikroskop ve teleskop gibi gelişmiş görüntü netliğinin başka keşiflere yol açabileceği cihazlarda da bilimsel görüntülemeyi iyileştirecek.

Hepsinden öte, ortalama bir tüketici bile González-Acuña’nın çalışmalarından faydalanacak. Akıllı telefonlardan bas-çek özellikli kameralara kadar her şeyde daha iyi görüntü kalitesi sunacak.

Aynı zamanda şirketlerin daha az uğraşarak daha basit lensler tasarlayabilmelerine imkan tanıyacak. Böylece üretim maliyeti düşecek ve satış fiyatları da orantılı olarak etkilenecek.

Altun çiftine “4 maaş” eleştirisinde bulunan 6 paylaşıma erişim yasağı

Dünya

Almanya, tatil için memleketine giden sığınmacıları sınır dışı edecek

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, tatillerde memleketlerine gidenlerin ‘sığınmacı’ statüsünün elinden alınacağını belirtti.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanlığı, tatillerde memleketlerine giden Suriyelilerin ‘sığınmacı’ statüsünün elinden alınacağını açıkladı.

Bild am Sonntag gazetesine konuşan İçişleri Bakanı Horst Seehofer, “Suriyeli sığınmacı statüsünü taşırken düzenli olarak tatil için Suriye’ye gidenler orada zulüm gördüğünü söylemekte ciddi olamaz” dedi.

Bu sorunun öncelikle Suriyelileri ilgilendirdiğini dile getiren Bakan Seehofer, ama diğer yabancıların da memleketlerine gittiği öğrenilmesi durumunda sığınmacı statüsünün gözden geçirileceğini kaydetti.

Seehofer, “durumun müsait olduğunda” tüm Suriyeli sığınmacıları sınır dışı edeceklerini sözlerine ekledi.

Almanya’da iş gücü açığı artıyor: İki sektörde rekor ihtiyaç

Okumaya devam et

Dünya

Eriyip yok olan “buzul” için cenaze töreni düzenledi

İzlanda’da yıllar geçtikçe eriyen Okjokull buzulu 700 yaşındayken “ölü” ilan edilmişti.

BOLD – Küresel ısınma nedeniyle ülkenin ilk eriyip yok olan buzulu için düzenlenen cenaze törenine İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir, Çevre Bakanı Gudmundur Ingi Gudbrandsson ve eski İrlanda Başbakanı Mary Robinson katıldı.

Başbakan Jakobsdottir’in yapacağı konuşma sonrası kalabalık, başkent Reykjavik’in kuzeydoğusundaki volkana yürüdü ve bir zamanlar buzulun kapladığı bölgede “geleceğe bir mektup” bıraktı.

Bakır plakada “Ok İzlanda’nın buzul statüsünü kaybeden ilk buzuluydu. Gelecek 200 yılda tüm belli başlı buzullarımızın başına aynısının geleceğini tahmin ediyoruz. Bu anıt yaşananların farkında olduğumuzu ve neler yapılması gerektiğini bildiğimizi onaylamak için yerleştirilmiştir. Bunu başarıp başaramadığımızı ancak siz bilebileceksiniz” deniyor.

İzlanda Meteoroloji Kurumu’ndan buzulbilimci Oddur Sigurdsson 2014 yılında Okjokull’un öldüğünü ilan etmişti.

50 yıldır ülkedeki buzulları fotoğraflayan Sigurdsson, 2003 yılında artık Okjokull buzulunda karın birikmeden erimeye başladığını fark etmişti.

Sigurdsson 2000 yılında ülkedeki buzulların envanterini çıkarmış ve 300’den fazla buzul olduğunu ortaya koymuştu.

Yer çekirdeğine yakın noktada 4,5 milyar yıllık elmas rezervi keşfedildi

 

Okumaya devam et

Dünya

Yer çekirdeğine yakın noktada 4,5 milyar yıllık elmas rezervi keşfedildi

Şiddetli yanardağ patlaması sonrası yüzeye çıkan elmaslar dünyanın oluşumundan kısa süre sonra başlayan şiddetli patlamaların meydana geldiği dönem hakkında önemli bilgiler veriyor.

BOLD – Yeryüzünden 410 km’den daha fazla derinde ve dünya çekirdeğine yakın bir yerde Ay’dan daha yaşlı, büyük miktarda elmas rezervi keşfedildi. Brezilya’daki şiddetli yanardağ patlamasıyla yüzeye çıkan elmaslar, 4,5 milyar yıldır hareketsiz beklediği belirtildi.

Bilimsel Science adlı bilimsel yayında yer alan araştırmaya göre uluslararası bilim insanlarından oluşan grup çok eski kaynağın yerini tespit etmek için elmaslardaki helyum atomlarının izotoplarını (helyumun farklı atomik yapılarını) ölçtü.

MÜKEMMEL ZAMAN

Araştırmacılar elmasların “mükemmel zaman kapsülleri” görevi gördüğünü ve onlara gezegen oluştuktan kısa süre sonra başlayan kargaşa dolu dönemin iç yüzünü anlamak için önemli bilgiler verdiğini söyledi.

Türkiye internet hızında her yıl geriliyor

Okumaya devam et

Popular