Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

2000 yıllık fizik problemi çözüldü: Artık daha kaliteli ve ucuz lensler üretilebilecek

"Küresel sapma" denilen fotoğraftaki netliğin tüm noktalarda eşit olmaması sorunu Meksikalı bir fizikçi tarafından çözüldü.

Meksikalı bir fizikçi, “küresel sapma” olarak tanımlanan hangi ekipmanla çekilirse çekilsin fotoğraftaki netliğin tüm noktalarda eşit olmaması sorununu çözüme kavuşturmanın yolunu buldu.

BOLD – Bir fotoğraf karesinin merkezi çok aşırı net olabilir ancak kenarlarında her zaman bir bulanıklık vardır.

Fotoğrafçılık dünyasının tarihi problemi denilebilecek “küresel sapma” adı verilen bu problem nihayet çözüldü. En pahalı ve en kaliteli lenslerde bile önüne geçilemeyen netlik sorununun nasıl aşılacağı keşfedildi.

Kağıt üzerinde kavisli bir cam, mercek içinden geçen tüm ışık ışınlarını odak noktası olarak bilinen tek bir hedefe yönlendirebilir. Ancak bu, gerçek dünyada hiç de bu şekilde olmaz.

Mercek boyunca ışık kırılmalarındaki farklılıkların yanı sıra şekil ve kullanılan materyal bu ışık ışınlarının bir kısmını, özellikle de kenarlardan girenleri hedefinden uzaklaştırır. Ne Newton ne de Diocles bu sorunun üstesinden gelemedi.

Günümüzde tasarımda ve üretimde yapılan gelişmeler, lens üretim tekniklerinin mükemmel netlikte fotoğraflar çıkarmak için ne kadar geliştiğini gösteriyor. En önemli tekniklerden biri de küresel olmayan merceklerin kullanılması. Böylece küresel sapmaya bir karşılık veriliyor ve ışınlar hedeflerine daha iyi doğrulukta ulaşıyor.

Bu mercekler tam küre şekline sahip değil. Ayrıca mercek üreticilerinin her ürün için farklı bir küresel olmayan mercek ile ortaya çıkmaları gerektiğinden, üretimi ve tasarımı oldukça pahalı ve zor olabiliyor.

Ancak Meksika’daki Tecnológico de Monterrey’de doktora öğrencisi olan Rafael G. González-Acuña sayesinde bu yöntem değişecek.

MÜKEMMEL TASARIM İÇİN GEREKEN TAM SAYILARI VERECEK

Aylarca süren çalışmalardan sonra, 1949 yılında Wasserman-Wolf problemi olarak ortaya çıkan ve on yıllarca matematikçilerin sınırlarını zorlayan bu probleme analitik bir çözüm sağlayan bir denklem geliştirdi.

Bu denklem, mercek üreticileri için herhangi bir küresel sapmayı tamamen ortadan kaldıran bir mercek tasarımını mümkün kılacak nitelikte.

Objektifin boyutu, yapıldığı malzeme veya ne için kullanılacağı önemli değil. Bu denklem bir merceğin optik olarak mükemmel olacak şekilde tasarlanması için gereken tam sayıları verecek.

Yapılan bu gelişme yalnızca parasıyla tam netliği elde edemeyen fotoğrafçıları sevindirmeyecek. Mikroskop ve teleskop gibi gelişmiş görüntü netliğinin başka keşiflere yol açabileceği cihazlarda da bilimsel görüntülemeyi iyileştirecek.

Hepsinden öte, ortalama bir tüketici bile González-Acuña’nın çalışmalarından faydalanacak. Akıllı telefonlardan bas-çek özellikli kameralara kadar her şeyde daha iyi görüntü kalitesi sunacak.

Aynı zamanda şirketlerin daha az uğraşarak daha basit lensler tasarlayabilmelerine imkan tanıyacak. Böylece üretim maliyeti düşecek ve satış fiyatları da orantılı olarak etkilenecek.

Altun çiftine “4 maaş” eleştirisinde bulunan 6 paylaşıma erişim yasağı

Dünya

Sahil Güvenliğe ulaşılamayınca faciaya balıkçılar müdahale etti: 67 mülteci can verdi!

Libya açıklarında mültecileri taşıyan bot alabora oldu. 67 kişi hayatını kaybetti. Libya Sahil Güvenlik Birimine ulaşılamayınca 30 kişiyi balıkçılar kurtardı.

BOLD – Akdeniz’de Libya açıklarında sığınmacıları taşıyan bot battı. Botta bulunan sığınmacılardan 67’si hayatını kaybetti. İtalyan ANSA ajansının haberine göre bir balıkçı, Akdeniz’i geçmeye çalışanlara bağımsız acil yardım desteği sunan “Alarmphone” isimli internet sitesine ulaştı. Balıkçının yaşanan faciayı aktardığı belirtilen haberde sığınmacılardan 30’unun kurtarıldığı kaydedildi.

Balıkçıların yerel saatle 17.00’de Trablus açıklarında sönmüş bir bot ve çevresinde denize düşmüş çok sayıda göçmen bulduğu dile getirildi. Balıkçıların, Libya Sahil Güvenlik güçlerini yardım için aradıkları, ancak ulaşamadıkları ifade edildi.

Volkswagen’den “Bir harp meydanının yanına temel atmayacağız” açıklaması

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa meydanlarında Türkiye çığlığı: “Sen susarsan çocuklar hapiste büyür!”

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününde Avrupa’nın büyük kentlerinde Türkiye’deki tutsak çocuklar unutulmadı. Avrupa’nın meydanları tutsak bebekler için doldu.

BOLD – Paris, Berlin, Brüksel, Strasburg ve Stuttgart başta olmak üzere birçok Avrupa kentinde 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü etkinlikleri düzenlendi. Türkiye’de 0-5 yaş arası 864 bebek ve çocuğun annesiyle birlikte cezaevlerinde kalması protesto edildi. Çocukların yaşadığı sıkıntılar, resim sergisi, toplantılar ve basın açıklamalarıyla tüm dünyaya duyuruldu.

SUSMAYALIM!

Almanya’nın Başkenti Berlin’de ise Aktion für Flüchtlingshilfe – Mültecilere Yardım Derneğinin organizasyonuyla eylem düzenlendi. Potsdamer Platz’taki eylemde “Sen susarsan çocuklar hapiste büyür. Susmayalım” sloganı atıldı. Sturttgart’ta ise Mind Esslingen gönüllüleri cezaevlerinde büyüyen çocuklara dikkat çekmek için havaya yüzlerce balon uçurdu.

Avrupa Parlamentosunun bulunduğu Fransa’nın Strasburg şehrinde cezaevindeki çocukları anlatan bir sergi açıldı. Sergiyi organize eden insan hakları gönüllüleri bir de basın açıklaması yaptı. Başkent Paris’te de protestolar vardı. İnsan hakları derneği Assovie gönüllüleri tarafından Republique meydanında basın açıklaması yapıldı.

Human Rights Defenders (HDR) Derneği, Belçika’nın başkenti Brüksel’de basın açıklaması yaptı.

15 Temmuz’un failini ortaya çıkaran belge: İki liste tek hata!

Okumaya devam et

Dünya

Türk Konsolos Amerikalı Diplomatı kürsüden indirdi

Türk Konsolos, Mevlid-i Nebi programında konuşacak ABD’li diplomatı Diyanet İşleri Ateşesi’nin talebi üzerine kürsüden indirdi. Skandal kameralara yansıdı.

BOLD – Köstence’de Mevlid-i Nebi haftası nedeniyle düzenlenen programda, ABD’li diplomat, Köstence Başkonsolosu Sulhi Turan’ın müdahalesiyle kürsüden indirildi. Köstence Jean Constantin Tiyatro Salonu’nda pazartesi akşamı düzenlenen etkinlikte, Romanya Müftüsü Murat Yusuf ve Romanya Kültür Bakanlığı Müsteşarı Victor Opaschi birer konuşma yaptı.

Ardından kürsüye Amerika Birleşik Devletleri Bükreş Büyükelçi Yardımcısı Abigail Rupp davet edildi. Rupp, kürsüye çıkarken, Köstence Başkonsolosu Sulhi Turan yerinden kalkarak sahneye yaklaştı.

Konuşmaya başlayan Amerikalı diplomata, ”Üzgünüm, konuşmanız programda yok.” sözleriyle müdahale etti. Arkadan gelen Din İşleri Ataşesi Yunus Akkaya da, ”Bu bizim programımız. Hayır!” sözleriyle konuşmacıya karşı çıktı.

Bunun üzerine Amerikalı diplomat Rupp, ”Misafirperverliğiniz için teşekkür ederim” diyerek aşağı indi.

ABD: TALİHSİZ BİR DAVRANIŞ

Haberin medyada yer almasının ardından Amerikan Büyükelçiliği, Mediafax’a açıklama gönderdi. Amerikalı diplomatın maruz kaldığı durumdan üzüntü duyulduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi: ”Türk Hükümeti temsilcilerinin, ABD üst düzey bir temsilcisinin rolüne aleni olarak itiraz etmeleri ve Romanya’da paylaştığımız dini özgürlük ve çeşitliliğin değerlerini kutlayan bir etkinlikte konuşmasını engellemesi talihsiz bir durumdur.”

TÜRK KONSOLOSLUĞU: DAVETLİ DEĞİL

Köstence başkonsolosluğunca basına gönderilen açıklamada ise, Amerikalı diplomatın programa davetli olmadığı ileri sürüldü. Başkonsolosun kibarca durumu izah ettiği savunulan açıklamada, ”Bunun üzerine Amerikalı diplomat sahneden inmiş, Sayın Turan anlayışı için ona teşekkür etmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Program, Köstence Belediye Başkanı Decebal Fagadau ve Başkonsolos Sulhi Turan’ın konuşmalarıyla devam etti. Programda ayrıca çeşitli ilahiler söylendi.

Yaşanan skandal, son dönemde Türkiye ile Amerika arasında yaşanan tansiyonun bir yansıması olarak görülüyor.

İNGİLİZCE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ DİKKAT ÇEKTİ

Bu arada Başkonsolos Sulhi Turan’ın İngilizce konuşmakta zorlanması ve arka planda Din İşleri Ateşesi Yunus Akkaya’nın Başkonsolosu yönlendirmesi dikkat çekti.

DIPLOMAT AMERICAN, RETRAS DE PE LISTĂ

O întâmplare mai puțin obișnuită a avut loc seara trecută la un eveniment organizat de Muftiatul Cultului Musulman din România. Adjunctul șefului misiunii diplomatice a Ambasadei SUA la București a fost dat jos de pe scenă de consulul general al Republicii Turcia la Constanța pe motiv că discursul diplomatului american nu era în program.

Gepostet von Dobrogea TV am Dienstag, 19. November 2019

Okumaya devam et

Popular